Επιλογή smartphone.

telonio είπε:
Τώρα μην μου πεις πως το android τρώει τόσο πολύ μπαταρία..
HTC Desire με μέτρια χρήση και έλεγχο mail. Μια μέρα με το ζόρι. Κάθε βράδυ στο φορτιστή. Απαράδεκτο όσο καλό κι αν είναι σαν συσκευή. Το έχω εγκαταλείψει από τις αρχές του 2011 (μια φόρτιση όλη κι όλη) και δεν το αγγίζω πάλι.

Το παν είναι η αυτονομία. Δεν πα να κάνει χρονομεταφορά, τι να το κάνω αν δεν διαρκεί μια μέρα.

Α, με χρήση wifi και surfing, το Dell Inspiron 15R του ρίχνει σε αυτονομία. Και είναι απαράδεκτη η διάρκεια της μπαταρία του, ε;
 
telonio είπε:
Εντάξει δεν λεω, στο κάτω κάτω τα παχνίδια δεν είναι ακριβά. Πάντως, ναι τώρα τελευταία κάποιες ώρες δούλεω αφιλοκερδώς θέλοντας και μη. Κατάλαβες. :)
Ωχ.... Κουράγιο .... :(

telonio είπε:
Το samsung S5230 που είχα κρατούσε μια εβδομάδα ανοιχτό με μπαταρία 1000mah. Ηταν touch screen και μονό που δεν είχε android και wifi. Το blade έχει μπαταρία 1250mah. Τώρα μην μου πεις πως το android τρώει τόσο πολύ μπαταρία..
Το samsung δεν είναι smartphone, ο επεξεργαστής του είναι για γέλια μπροστά σε αυτόν του Blade. Δεν έχει καν GPU, η RAM του είναι ένα τίποτα μιας και χρειάζεται πολύ λίγη για τα JavaME apps και η οθόνη του έχει την μισή ανάλυση χωρίς να είναι capasitive. Συγκρίνεις δηλαδή ένα απλό τηλέφωνο με resistive οθόνη και ένα απλό λειτουργικό, με ένα smartphone με γρήγορο επεξεργαστή, 512ΜΒ Ram, GPU, Capasitive οθόνη 800x480, και Unix (Linux) λειτουργικό.

Η μέρα με τη νύχτα δηλαδή!

telonio είπε:
Κάνε ένα explain γιατί δεν κατέχω αυτή τη γλώσσα του μέλοντος. ;) Αν εννοείς πως το έχω λιώσει στα χέρια μου τότε ναι έχεις δίκο.
Η Google δεν έχει επιτρέψει ακόμα την αγορά εφαρμογών στον τρίτο κόσμο.. ε στην Ελλάδα. Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να το rootάρεις το τηλέφωνο, να το ξεκλειδώσεις, όπως κάνουν π.χ στις κονσόλες.
 
Εντάξει, με τον φορτιστή στο χέρι λοιπόν.
 
Η επιλογη smartphone ειναι τελικα επιλογη συνδυασμου λειτουργικου και συσκευης. Δεν ειναι αποκλειστικοτητα ενος μονο κατασκευαστη hardware.

Πιστευω λοιπον πως ολοκληρο το post σου ειναι ατοπο και χωρις καποιο συμπερασμα. Γραφεις οτι

33 εκατ android με περισσοτερους απο 15 κατασκευαστες συσκευων31 εκατ symbian απο τα οποια 28,3 απο τη νοκια που ειναι ΕΝΑΣ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ
Ε και ? τι θελεις να πεις ? που ειναι η διαφωνια σου με τον πινακα που σου ποσταραμε ?

Τα κινητα με android πουλησαν ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο τα κινητα με symbian. τελεια και παυλα.

Οσο για την πιο "αρχαια" βαση - θα πρεπε να γνωριζεις απο τον κοσμο της πληροφορικης οτι ο τροπος που "βλεπει" και διαχειριζεται το hardware,το filesystem και τη μνημη, το UNIX, ειναι και θα παραμεινει κατα βαση αξεπεραστος.
 
Shock είπε:
Για τη νύχτα τη κλασσική ρόδα με το ποντίκι :)
ειπε κανεις ΠΟΝΤΙΚΙ

http://www.youtube.com/watch?v=5NyOIvWiI0k&feature=player_embedded

Paspartoo είπε:
Ε και ? τι θελεις να πεις ?

θα πρεπε να γνωριζεις απο τον κοσμο της πληροφορικης οτι ο τροπος που "βλεπει" και διαχειριζεται το hardware,το filesystem και τη μνημη, το UNIX, ειναι και θα παραμεινει κατα βαση αξεπεραστος.
δεν περιμενα να καταλαβεις!

και για την ιστορια το οτι χρησιμοποιω τα στοιχεια του πινακα δεν σημαινει οτι αναφερομαι σε εσενα αλλα στα στοιχεια ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ

αν γνωριζα ε ? νομιζω οτι φαινεται το ποσα μπορει να γνωριζω πανω στο κομματι των portable Os

αντιθετα ξερω πολυ λιγα πανω στο κομματι του να παιζω παιχνιδια ολη μερα
 
Για τα στοιχεια του πινακα μιλησα και εγω - λεγοντας οτι αυτα που εγραψες περι παραπλανησης δεν στεκουν. Τα στοιχεια ειναι ξεκαθαρα και δεν μιλουν για τη nokia που υπερασπιζεσαι αλλα για τις πλατφορμες (android, iphone, symbian, wm κλπ κλπ)

Επισης, δεν ειπα "αν" αλλα οτι "θα" επρεπε να γνωριζεις πριν βαλεις στην επιχειρηματολογια σου το θεμα των "αρχαιων" καταβολων...

(Να τονισω για ακομα μια φορα - οτι ΔΕΝ εχω μετοχες καμιας εταιρειας και οτι δεν παιζω παιχνιδια εδω και χρονια)
 
(Κάπου εδώ ο κατά κόσμον Wallyς θα βγει και θα πει κάτι περί win mobile 7, tesselation, hardware anisotropy και Η1Ν1...... ) :p :p
 
@paspartoo

ΛΟΛ. Και τι το λες ότι δεν έχεις μετοχές καμίας εταιρίας, γιατί ποιος έχει εδώ μέσα?
 
Ο Wally έχει της M$.
 
Πω πω πω... παλιά... κοντραριζόμασταν για Amstrad,Spectrum,C64... μετά για Amiga και Atari (όχι οτι τώρα το έχουμε... ξεχάσει)... μετά PC εναντίων Apple (αυτό μοιάζει πιό πολύ με το Android Vs Symbian...)... η νέα μόδα ακούει στο όνομα Smartphones... Βρε παιδιά... την δουλειά που θέλουμε να κάνει, και να είμαστε και ευχαριστημένοι από αυτό... και δεν πα να τρέχει και με locomotive basic!!! Εγώ από το δικό μου προς το παρόν, είμαι πολύ ευχαριστημένος , και δεν αντιμετωπίζω προβλήματα... Αν στην συνέχεια δεν με καλύπτει... βλέπουμε...
 
Τα ίδια έλεγαν και οι ST Users.

-Το Yamahάκι είναι τόσο μελωδικό!

-Τι να τα κάνεις τέσσερα stereo κανάλια ήχου, σαν αυτή τη συγκίνηση που σου δίνουν τα chiptunes δεν είναι τίποτα.

-4096 χρώματα? Να τα κάνεις τι?

και πολλά άλλα :) (Dino αστειεύομαι)

Σίγουρα ένα smartphone είναι αδιάφορο στην πλειψηφία, όπως αδιάφορο μπορεί να είναι ένα 747 σε έναν επιβάτη που θέλει απλά να πάει στον προορισμό του αλλά προκαλεί ρίγος σε κάποιο μέλος μιας αερολέσχης. Ένα Evo σίγουρα αφήνει αδιάφορο το μισό πληθυσμό αλλά για κάποιους που γνωρίζουν τι είναι και έχουν σχέση με το αντικείμενο μπορεί να είναι και όνειρο ζωής.

Δες εδώ μέσα πόσοι είχαν Falcon το 94 π.χ. Πόσοι καταλάβαιναν τι ήταν ο Falcon ή τι ήταν η Amiga 1000 το 85, το Newton αργότερα ή η πρώτη Voodoo. Για τους υπόλοιπους ήταν (και με το δίκιο τους) αδιάφορα.

Για εμένα έχουν νόημα όλα αυτά από τεχνολογικής σκοπιάς. Θεωρώ ότι έχουν γίνει τεράστια άλματα στην τεχνολογία τα τελευταία χρόνια. Εμένα προσωπικά είναι ένα από τα χόμπυ μου να ασχολούμαι μαζί τους, να βλέπω το SDK τους, να δοκιμάζω προγράμματα πάνω τους, να δω τι καινούριο φέρνει η σημερινή τεχνολογία και τι δίνει ο κάθε κατασκευαστής.

Θέλω να δω τι άλλαξε στο Symbian^3, ή τι καινούριο έδωσε το honeycomb, να ανοίξω το IDE, να γράψω πέντε αράδες και να δω αν πράγματι είναι κάτι επαναστατικό αυτό που παρουσιάστηκε ή είναι "για τα μάτια του κόσμου".

Είναι κάποια μικρά πράγματα που φαίνονται "χαζά" στην πλειοψηφία της μάζας αλλά προσφέρουν μερικές στιγμές ξεκούρασης και χαλάρωσης από την καθημερινότητα κάποιων από εμάς.
 
Shock είπε:
Εμένα προσωπικά είναι ένα από τα χόμπυ μου να ασχολούμαι μαζί τους, να βλέπω το SDK τους, να δοκιμάζω προγράμματα πάνω τους, να δω τι καινούριο φέρνει η σημερινή τεχνολογία και τι δίνει ο κάθε κατασκευαστής.

Θέλω να δω τι άλλαξε στο Symbian^3, ή τι καινούριο έδωσε το honeycomb, να ανοίξω το IDE, να γράψω πέντε αράδες και να δω αν πράγματι είναι κάτι επαναστατικό αυτό που παρουσιάστηκε ή είναι "για τα μάτια του κόσμου".

Είναι κάποια μικρά πράγματα που φαίνονται "χαζά" στην πλειοψηφία της μάζας αλλά προσφέρουν μερικές στιγμές ξεκούρασης και χαλάρωσης από την καθημερινότητα κάποιων από εμάς.
Αν και, σχεδόν, ποτέ δεν συμφωνούμε, μια και πορευόμαστε σε εντελώς αντίθετα μονοπάτια και βλέπουμε τη ζωή 1000% διαφορετικά, εδώ δεν μπορώ παρά να πω ότι με κάλυψες πλήρως με τη τελευταία σου πρόταση. Καθείς όπως τη βρίσκει και όπως πορώνεται. Ότι μας γεμίζει, μας ευχαριστεί και μας ξεκουράζει είναι ιερό, πάντα διαφορετικό για τον κάθε ένα από μας.
 
Και όπως λέει και ο σοφός λαός... περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα :)

Βρε δεν λέω να μην ασχολούμαστε με την τεχνολογία! Αν είναι δυνατόν... μέσα στην τεχνολογία είμαι και εγώ και... μάλλιστα εργάζομαι και για αυτήν... απλά για τις "αντιπαραθέσεις" πιο πάνω αναφερόμουν, και πως η ιστορία επαναλαβμάνεται, όσα χρόνια και αν περάσουν!
 
Stanfromgreece είπε:
απλά για τις "αντιπαραθέσεις" πιο πάνω αναφερόμουν
δεν υπαρχει καποια αντιπαραθεση αν κανεις αναλυση των δεδομενων και εχεις ασχοληθει με ολες τις πλατφορμες

το προβλημα ειναι οτι απλα καποιοι κανουν παραθεση δεδομενων που βρισκουν στο wikipedia που ως γνωστο ειναι

λαθος τις περισσοτερες φορες

και προσπαθουν να το παιξουν γνωστες του αντικειμενου

οταν ειναι σαφες οτι δεν γνωριζουν
 
Από χτες το βράδυ έχω στην κατοχή μου και το Mini Experia 10. Για 149 ευρώ και το μέγεθός του, είναι εξαιρετικό. Η σύζυγος το λάτρεψε, μάλιστα μου είπε "τώρα πάρε το laptop και πούλα το".

Μισεί τα smartphones λόγω μεγέθους, εδώ που τα λέμε για κοπέλα είναι πολύ καλύτερο το mini experia. Από μπαταρία, μια από τα ίδια με το HTC, με έντονη χρήση 3 ωρών εχθές, αυτή τη στιγμή είναι στη δεύτερη φόρτιση.

Κάτι πρέπει να κάνουν επειγόντως με την αυτονομία.......

Το εν λόγω κινητάκι είναι πολύ γρήγορο και έχει εξαιρετικό ενσωματωμένο ηχείο, αν και από οθόνη τα χαλάει σε σχέση με το HTC και το iPod touch 4rth gen. Λογικό άλλωστε και αναμενόμενο. Ευτυχώς ξέφυγε από τα καταραμένα ν0kia η δικιά μου. :) :)
 
Φίλε Pooky,κατά τύχη, εχτές είχα και εγώ στα χέρια μου το Xperia X10 mini Pro, της ξαδέρφης της γυναίκας μου. Μου το έδωσε επειδή εκείνη δεν σκαμπάζει και πολλά, για να της κάνω αναβάθμιση λειτουργικού (είχε το 1.6 μέσα και πέρασα το 2.1), και να της περάσω καμία εφαρμογή και κανένα παιχνιδάκι... πραγματικά ήταν πολύ καλό για το μέγεθος του...αν και με μπέρδεψε το πληκτρολόγιό του (το Pro έχει ένα συρόμενο κανονικό πληκτρολόγιο). Για την αυτονομία του δεν κατάλαβα και πολλά, αλλά το δικό μου (Χ10 το μεγάλο), με χρήση μόνο σαν τηλέφωνο κρατάει 4 ημέρες (δεν μιλάω και πάρα πολύ), αν μπαίνω κανένα Internet με WIFI,και ακούω MP3 στο πήγαιν-έλα από και προς την δουλειά μου (μισή ώρα ποδαρόδρομος η κάθε διαδρομή) πέφτει στο μισό, και αν παίζω 2 ωρίτσες παιχνιδάκια (χεχε...) θέλει φόρτιση κάθε βράδυ...

Αυτό που μου τρώει αρκετή μπαταρία, είναι το bluetooth, όταν το έχω συνδέσει με το αυτοκίνητο...

Επίσης, μπορεί να είναι εντυπωσιακά τα κινούμενα wallpapers, αλλά βγάζοντάς τα, κέρδισα περίπου μία ημέρα αυτονομία παραπάνω στην νορμάλ χρήση :)

Επίσης έχω περάσει ένα task killer, για να μην "τρέχει" άχρηστα προγράμματα στο παρασκήνιο... αρκετά χρήσιμο και αυτο μπορώ να πώ!

(να δώ η γυναίκα μου και το σόι της πότε θα ξεφύγουν από την ΝΟΚΙΑ :) :) έχουν 2 Ν8 τα αδέρφια της, ένα Ν96 εκείνη, και ένα Ν95 η μάνα της)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το προβλημα ειναι οτι απλα καποιοι κανουν παραθεση δεδομενων που βρισκουν στο wikipedia που ως γνωστο ειναι λαθος τις περισσοτερες φορες

και προσπαθουν να το παιξουν γνωστες του αντικειμενου

οταν ειναι σαφες οτι δεν γνωριζουν
Το προβλημα ειναι μαλλον οτι καποιοι που γνωριζουν τοσο καλα το αντικειμενο - αφησαν καποιους αλλους να εχουν αυξηση πωλησεων 615% μεσα στο 2010. Τα υπολοιπα ειναι απλα συμπαθεια σε συγκεκριμενες εταιρειες και προιοντα.
 
Paspartoo είπε:
Το προβλημα ειναι μαλλον οτι καποιοι που γνωριζουν τοσο καλα το αντικειμενο - αφησαν καποιους αλλους να εχουν αυξηση πωλησεων 615% μεσα στο 2010. Τα υπολοιπα ειναι απλα συμπαθεια σε συγκεκριμενες εταιρειες και προιοντα.
Πολύ σωστά, αν και πιστεύω ότι αν δεν υπήρχε το Android, μάλλον η πίτα θα ήταν εντελώς διαφορετικά μοιρασμένη. Αν περιμέναμε από τα win mobile...... φασκελοκουκούλωστα. Εδώ που τα λέμε ακόμα και το win mobile 7, μπορεί να μην υπήρχε αν δεν ήταν το Android. Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σου σε αυτό.... :)

@stan: Η μπαταρία του Experia με του mini πρέπει λογικά να είναι διαφορετικές. Χάρηκα πάρα πολύ που επιτέλους είδα Sony Ericsson να χρησιμοποιεί κοινές κάρτες μνήμης παρά τις πανάκριβες της "μαμάς" τους. Την κάρτα την άλλαξα με αυτή που είχε το ν0κια της γυναίκας μου για να έχει όλα τα mp3 μαζί της, πρόβλημα δεν είδα, τη βλέπει κανονικά. Με το blue tooth του αυτοκινήτου (αυτό που έχει ο κατασκευαστής πάνω του όχι afterarket, - δεν αναφέρομαι στο Matiz - ) δεν είδαμε σήμερα το πρωί κανένα πρόβλημα και μιλάγαμε σε ανοιχτή ακρόαση κανά 20λεπτο καθώς γυρνάγαμε από τη δουλειά. Το βράδυ θα το ξαναδώ, πάντως μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις.

Από boot time σε σχέση με το HTC είναι νύχτα με τη μέρα, το HTC κάνει αιώνες να ανοίξει σε σχέση με το μικρούλι, αλλά το πληκτρολόγιο αφής δεν έχει ξεχωριστά πλήκτρα (qwerty) με αποτέλεσμα να είναι σπαστική (για μένα) η εισαγωγή στοιχείων, κάτι που άρεσε στη κυρία μια και έχει συνηθίσει διαφορετικά.
 
Χωρις να ειμαι ειδημων...smartphone που δεν εχει κλειστη πλατφορμα hardware/software ισον μπελας.

Aντιπαθω την Apple και τις πρακτικες της αλλα το iPhone ειναι σε αλλη κλαση διοτι ολα μεσα στο τηλεφωνακι συνεργαζονται αρμονικα. Θα γουσταρα να ειχα ενα iPhone απο το να κυνηγαω ασυμβατοτητες, κολληματα, διαφορετικη εμπειρια εφαρμογων απο τηλεφωνο σε τηλεφωνο (της ιδιας πλατφορμας).

Oσο για τη Nokia...με εξεπληξε η βοηθεια απο τη Nokia Hellas καθως και η ευκολια να ανεβασεις κατι στο Ovi Store.
 
Πίσω
Μπλουζα