Επιλογή smartphone.

To κακο στην επιχειρηματολογια σου ειναι οτι δεν το εχεις δει ακομα το τηλεφωνο - ουτε καν το Symbian3 - και μου λες οτι το OS παιζει τον πρωτο ρολο. ΟΚ συμφωνω - που λοιπον το Symbian ειναι ανωτερο του Android ? Ελπιζω οχι στη συμβατοτητα με το Symbian1 (του 2001 ... ελεος).

Εγω σου μιλησα για smartphone εφαρμογες - εννοοωντας αυτες που βλεπουμε καθημερινα στο android μας - οχι αυτες που θυμομαστε απο το SX1 !!

Οσο για το ανωτερο hardware ... αυτο το USB on the go ειναι ολα τα λεφτα (ως ονομα) - δεν το εχεις ξαναδει σε κινητο ? To upto32gbs ισχυει για ολα τα τελευταια τηλεφωνα επισης. Αυτο που δεν εχω δει αλλου πραγματι ειναι αυτο το gorilla glass - αν μου εξηγησεις και τι ακριβως κανει ?

Φυσικα και δεν μπερδευομαι σχετικα με το QT - διαβασε τα επισημα specs - QT και java based ειναι το "νεο" λειτουργικο, και οι ασχολουμενοι με τα linuxοειδη ξερουμε και το παρασκηνιο που εκανε την NOKIA να λανσαρει αυτο το "νεο" Symbian αντι να κυκλοφορησει κατευθειαν ενα android κινητο.

Ξαναλεω οτι θελει δουλεια ακομα η ΝΟΚΙΑ για να χτυπησει αυτη την αγορα - αλλιως θα συνεχισει να πουλαει το 3250 στο υπολοιπο 40% του πλανητη που δεν το εχει αγορασει ακομα.
 
Paspartoo είπε:
To κακο στην επιχειρηματολογια σου ειναι οτι δεν το εχεις δει ακομα το τηλεφωνο - ουτε καν το Symbian3 - και μου λες οτι το OS παιζει τον πρωτο ρολο. ΟΚ συμφωνω - που λοιπον το Symbian ειναι ανωτερο του Android ? Ελπιζω οχι στη συμβατοτητα με το Symbian1 (του 2001 ... ελεος).
Εγω σου μιλησα για smartphone εφαρμογες - εννοοωντας αυτες που βλεπουμε καθημερινα στο android μας - οχι αυτες που θυμομαστε απο το SX1 !!

Οσο για το ανωτερο hardware ... αυτο το USB on the go ειναι ολα τα λεφτα (ως ονομα) - δεν το εχεις ξαναδει σε κινητο ? To upto32gbs ισχυει για ολα τα τελευταια τηλεφωνα επισης. Αυτο που δεν εχω δει αλλου πραγματι ειναι αυτο gorilla glass - αν μου εξηγησεις και τι ακριβως κανει ?

Φυσικα και δεν μπερδευομαι σχετικα με το QT - διαβασε τα επισημα specs - QT και java based ειναι το "νεο" λειτουργικο, και οι ασχολουμενοι με τα linuxοειδη ξερουμε και το παρασκηνιο που εκανε την NOKIA να λανσαρει αυτο το "νεο" Symbian αντι να κυκλοφορησει κατευθειαν ενα android κινητο.

Ξαναλεω οτι θελει δουλεια ακομα η ΝΟΚΙΑ για να χτυπησει αυτη την αγορα - αλλιως θα συνεχισει να πουλαει το 3250 στο υπολοιπο 40% του πλανητη που δεν το εχει αγορασει ακομα.
μην το παρεις στραβα αλλα μαλλον δεν ξερεις πολλα απο κινητα!

1.εσυ εχεις στα χερια σου ολα τα κινητα για τα οποια μιλας?

2.μην το θεωρεις δεδομενο οτι δεν εχω δει το Ν8!

3. το Symbian 1 βγηκε τον οκτωμβριο του 2008(ΕΛΕΟΣ και παλι ΕΛΕΟΣ)

4.ναι το USB ON THE GO δεν υπαρχει σε ΚΑΝΕΝΑ αλλο κινητο εσυ σε ποιο το ειδες???

5.16 η 32 εσωτερικη + αλλα 32 σε SD μονο στο Ν97 το ειδαμε !

6.Gorilla Glass δες εδω

https://player.vimeo.com/video/8602963
7.αλλο πραγμα το λειτουργικο συμβιαν 3 (το 60% του πυρηνα εχει ξαναγραφτει) και αλλο πραγμα το qt framework
 
Κατ αρχην μην αρπαζεσαι.

Η GPU του ειναι του 2007 και ουσιαστικα ειναι ενας HD decoder που ελεγχει και τα HDMI.

Ως hardware δεν λεει τιποτα μπροστα στα φρεσκα κινιτουμπια με PowerVR SGX ποσο μαλλον απεναντι σε κατι Samsung Orion με διπυρηνο CortexA9 και (μαλλον) SGX543MP2 ή καλυτερο...
 
Wally είπε:
Κατ αρχην μην αρπαζεσαι.Η GPU του ειναι του 2007 και ουσιαστικα ειναι ενας HD decoder που ελεγχει και τα HDMI.

Ως hardware δεν λεει τιποτα μπροστα στα φρεσκα κινιτουμπια με PowerVR SGX ποσο μαλλον απεναντι σε κατι Samsung Orion με διπυρηνο CortexA9 και (μαλλον) SGX543MP2 ή καλυτερο...
Δεν αρπαχτικα απλα με τον Paspartoo εχουμε ενα δικο μας κωδικα επικοινωνιας :)

Wally δεν μιλαμε για μελοντικα μοντελα

μιλαμε για το τωρα

γιατι αν ηταν ετσι να αρχισω να λεω και εγω για το επερχομενο meego και τους 1.5 Ghz νεους διπυρινους intel atom που μαλλον θα φορεσουν τα μελλοντικα Νοκια
 
Q4 ειναι το Orion.

Το Galaxy κυκλοφορει μηνες τωρα.
 
Wally είπε:
Το Galaxy κυκλοφορει μηνες τωρα.
το galaxy δεν ειναι καλυτερο

εχει σιγουρα καλυτερη gpu

αλλα ειναι αρκετα κατωτερο σε πολλους αλλους τομεις

μην πιανεσαι μονο σε ενα τομεα κοιτα τα ολα σαν συνολο και επισης μην ξεχναμε και το value for money!

To ORION ειναι CPU οχι κινητο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το dingoo & το Arena μου εχουν 32GB sd card slot, τι κέρδιζω.

Είναι πιο γνωστό σαν SDHC slot για αυτούς που ασχολούνται με τήν ουσία και όχι τα επικοινωνιακά tricks.

και σίγουρα δεν θέλω ενα γορίλλα στο γυαλί μου.

breakbeatz, μπας και γουσταρες apple μικρος και δε στο περνανε?
 
@Breakbeatsz

Οκ - Απαντω εγω , μιας και εσυ δεν απαντας στο σε ποια σημεια ειναι ανωτερο το Symbian3 απο το Android...

1. Οχι - αλλα εγω δεν προσπαθω εδω και 2 σελιδες να πεισω κανεναν οτι το N8 ειναι το καλυτερο κινητο ever (οταν θα βγει).

2. Δεν με απασχολησε σοβαρα αυτο - αν το εχεις δει απο κοντα γραψε σχετικα να μας ενημερωσεις κιολας.

3. Παρεξηγηση - το μυαλο μου πηγε στο S60 του 2001 - αλλα και παλι εισαι 2 χρονια πισω...

4. ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΕΤΣΙ - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ USB ΒΥΣΜΑ ? :D

5. Στο Nexus One υποστηριζουν οτι δουλευoυν κανονικα οι 32GB cards.

6. Οκ, εντυπωσιακο.

7. Φιλε μου - διαβασε τα specs του μηχανηματος που σου αρεσει - το Symbian3 εχει γραφτει ΚΑΙ ΜΕ QT.
 
Το Orion ειναι hardware πλατφορμα
 
@Paspartoo

λοιπον το συμβιαν ηδη ειναι στην εκδοση 4 και δεν ειναι καθολου πισω!

ναι το εχω δει το κινητο και δειχνει πολυ καλο

αληθεια ειναι οτι δεν εχω σκοπο να πεισω κανενα και σε ολα τα ποστ μου 2 σελιδες τωρα δινω συνεχως στοιχεια

usb on the go δες εδω

 
θελω να αγορασω καινουριο κινητο και σκεφτομαι το zte blade.

http://techblog.gr/mobile/zte-blade-wind-answers-5992/

πως σας φαινεται?εχει μονο 150 ευρω. σαν λειτουργιες τα android κινητα ειναι καλα? με ενδιαφερει να παιζω και κανα παιχνιδι οπως emulators!!!μεχρι στιγμης τα κινητα που εχω ειναι με windows mobile.ηθελα τη βοηθεια σας!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Android είναι εξαιρετικό.

Αλλά, έχε υπόψη σου ότι πληρώνεις παίρνεις. Προσωπικά την HTC δεν την αλλάζω. Κι ας είναι ακριβά τα μηχανάκια της.

Βέβαια, θα δοκιμάσω το Win mobile 7 λειτουργικό, πάντα σε HTC μοντέλο.

Έχε υπόψη σου, ότι δεν είναι μόνο το λειτουργικό σε ένα smartphone. Η ταχύτητα του επεξεργαστή, η ανάλυση και ο τύπος της οθόνης παίζουν σημαντικότατο ρόλο.
 
ZTE Blade

Λειτουργικό: Android 2.1

Οθόνη: 3.5″ LCD capacitive, 800×480 pixels

Επεξεργαστής: 600MHz

Μνήμη RAM: 256MB

Δίκτυο: 3G/ HSDPA

Κάμερα: 3.2 Megapixel με autofocus

WiFi 802.11 b/g, Bluetooth, FM radio, GPS

Accelerometer, Digital compass, Light sensor, Proximity sensor

Μπαταρία: 1250 mAh

Διαστάσεις: 116×56.5×11.8 χλστ.

Βάρς: 130 γρ.

σχετικα καλα χαρακτηριστικα δεν εχει για τα λεφτα του?

απο emulators μπορει να παιξει?
 
Στα χαρτιά τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ καλά για τα λεφτά του. Βέβαια μόνο η ανάλυση της οθόνης δεν λέει κάτι, μπορεί η ποιότητά της να είναι αισχρή.

Το Desire έχει 1 giga επεξεργαστή αν και με τον 600άρη από ότι ξέρω δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Στο Android marketplace υπάρχουν ελεύθερα πολλοί emulators, αν και έχω δει ελάχιστους, δεν θα απογοητευτείς.

Αν τελικά το πάρεις, θα ήθελα εντυπώσεις!!!!!!!!!
 
Κατα τη γνώμη μου 600 Mhz ειναι λίγα πλέον για multitasking σε κινητό.
 
Εγώ πήρα επιτέλους το HTC Wildfire που είχα βάλει στο μάτι τόσο καιρό! Το λάτρεψα. Rygar, μπορεί να ακούγονται λίγα τα 600mhz αλλά είναι αρκετά για 3-4 εφαρμογές στο Android μιας που κάνει ορθολογική χρήση του επεξεργαστή και της μνήμης (αρκεί βέβαια να μην τρέχεις κανένα παιχνίδι ταυτόχρονα γιατί μιλάμε για σαδισμό). Πάντως εγώ έχω πρόβλημα με μερικά παιχνίδια όπως το Angry Birds που ενώ παίζουν, αργεί τραγικά ώρες ώρες. Απλά περιμένουμε froyo.
 
Στο Wildfire δεν είναι ακόμα διαθέσιμο το froyo; Στο Desire μου ζήτησε μόνο του αναβάθμιση σε δυο μέρες από ότου βγήκε, περίεργο μου φαίνεται άλλωστε HTC είναι και τα δύο.

Καλόπαιχτο marioland θα το λατρέψεις το Android. Μέχρι χτες έλεγα να αλλάξω το Desire για να μπω στη κατηγορία των win mobile 7 smrts αλλά από ότι βλέπω, δεν θα γίνει τόσο σύντομα. Αυτό το πράσινο ρομποτάκι είναι τόσο cute που δεν σου πάει καρδιά να το αποχωριστείς, με τη καμία όμως!!!!!!!
 
Επιλογή smartphone.

Ακουσα οτι θα μπεί froyo σύντομα. έχει βγάλει και τόσα κινητά η htc. Που να τα υποστηρίξει ολα! Πάντος το froyo το ζητάει... Σίγουρα το χειρότερο χαρακτηριστικο του ειναι η οθώνη με τα αραιά πιξελ...
 
(Κάτι είχε ο καφές μέσα;;;;; ) :D :D:p:p
 
Πίσω
Μπλουζα