Επόμενος στόχος amstrad 464!

spyros_s είπε:
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε αυτό χωρίς να υποτιμώ κανένα μηχάνημα! Στην Ελλάδα για λόγους άσχετους με την ποιότητα του εκάστοτε μηχανήματος αλλά μάλλον για λόγους προώθησης , τιμής προϊόντος στον εισαγωγέα, κοινωνικοοικονομική κατάσταση της εποχής κλπ στον χώρο των 8μπιτ προωθήθηκαν με σειρά πωλήσεων τα cpc, spectrum, c64! Αυτό σημαίνει ότι ο 6128 είχε τεράστιο κύρος στην Ελλάδα εφόσον προωθήθηκε-πουλήθηκε περισσότερο από τον c64! Αυτό δεν τον κάνει καλύτερο μηχάνημα από τα υπόλοιπα απλά για την χώρα μας ήταν το μέτρο σύγκρισης. Δεν μπορώ με άλλα λόγια να θεωρήσω το cpc καλύτερο από το MSX λόγου χάρη αλλά το τελευταίο στην Ελλάδα δεν πούλησε οπότε δεν δημιούργησε ανάλογο κοινό! Αυτό ως διευκρίνηση... :) ;)
Συμφωνω. Επομενως, δεν εχει να κανει με το ποιο ειναι το καλυτερο μηχανημα, αλλα με το ποιο ειχαν οι περισσοτεροι. Ετσι ξεκινησαν οι κοντρες μεσα στις παρεες. Σαφως αναμεσα σε αυτα τα λιγα (συγκρητικα με Αμερικη και αλλες χωρες) που κυκλοφορησαν ευρεως στην Ελλαδα, υπηρχαν διαφορες, αλλα τελικα δεν μπορουμε να ειμαστε και 100% αντικειμενικοι.

Η κοντρα ηταν, ειναι και θα παραμεινει υποκειμενικη, πιστευω.

Και για να ειμαι ΟΝ topic, φιλε 0raid, ψαξε, ψαξε, ψαξε... υπαρχουν πολλοι 464 στη χωρα μας που περιμενουν νεους ιδιοκτητες να τους αγαπησουν.

(Πριν λιγο επαιζα Friday the 13th στον 464)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε αυτό χωρίς να υποτιμώ κανένα μηχάνημα! Στην Ελλάδα για λόγους άσχετους με την ποιότητα του εκάστοτε μηχανήματος αλλά μάλλον για λόγους προώθησης , τιμής προϊόντος στον εισαγωγέα, κοινωνικοοικονομική κατάσταση της εποχής κλπ στον χώρο των 8μπιτ προωθήθηκαν με σειρά πωλήσεων τα cpc, spectrum, c64! Αυτό σημαίνει ότι ο 6128 είχε τεράστιο κύρος στην Ελλάδα εφόσον προωθήθηκε-πουλήθηκε περισσότερο από τον c64! Αυτό δεν τον κάνει καλύτερο μηχάνημα από τα υπόλοιπα απλά για την χώρα μας ήταν το μέτρο σύγκρισης. Δεν μπορώ με άλλα λόγια να θεωρήσω το cpc καλύτερο από το MSX λόγου χάρη αλλά το τελευταίο στην Ελλάδα δεν πούλησε οπότε δεν δημιούργησε ανάλογο κοινό! Αυτό ως διευκρίνηση... :) ;)
Πολυ σωστη παρατηρηση!

Η ελληνικη αγορα για καποιο λογο (πολλους μπορων να φανταστω για το χωριουδακι της Ελλαδας του τοτε) δεν αγκαλιασε τον Oric (οχι οτι τον αγκαλιασε η διεθνης, χοχο).

Βεβαια, ευτυχως, για καποιες συγκυριες, η αγορα μας στη συνεχεια ανοιξε καπως παραπανω.

Λιγο οτι καποιοι ξεφοβηθικαν τους home, λιγο οτι οι πρωτοι users δουλεψαν ως προπαγανδιστες, λιγο η πιατσα της Στουρναρη, λιγο τα περιοδικα, λιγο οι πειρατες/μαγαζατορες που εδωσαν φτηνο παιχνιδι στα μικρα, λιγο το κρατος που πηρε πισω τεχνοφοβικα μετρα (ειχαν εξαγγειλει σε εφημεριδες και ειδησεις οτι θα πρεπει να δηλωνουμε στο αστυνομικο τμημα της γειτονιας μας τον home micro και τον λογο για τον οποιο τον παιρνουμε) κλπ που εκαναν γονεις, σχολεια, συγγενεις ολιγον σκεπτικους για την αγορα/δωρο home micro... καποια μηχανακια και με την καταλληλη προωθηση/καπατσοσυνη του οποιου αντιπροσωπου τους, καταφεραν και πουλησαν παρα πολυ καλα στην Αθηνα (κατα 99%) στα μετεπειτα χρονια (ο 6128 που λετε εδω, κυκλοφορησε χθες προχθες... ακομα μυριζει ζελατινες... δεν ειναι κλαση jupiter, zx81, c64, να μην τα ξαναλεμε αυτα...)

Και παλι ομως σε local η global επιπεδο, ενας CPC δεν ειναι συνωνυμο με το home micro (τουλαχιστον με την εννοια που ειναι ενα spectrum, C64, ZX81...). Και δεν θα μπορουσε αλλωστε, γιατι πετυχε την φαση των home micros περιπου στην κορυφη τους και πρωταγωνιστησε και αυτος με τους αλλους μεχρι την πτωση τους. Δεν ηταν απο τους πρωτεργατες, ηρθε μετα τα ορεκτικα, τα μεζεδακια, το ποτακι, ισα για να φαει μαζι με τους αλλους απο το κυριο πιατο που μαγειρεψαν εκεινοι. Και ηρωες συνηθως γινονται οι της πρωτης γραμμης που τρωνε τις σφαιρες ηρωικα, οχι οι ακαπνες εφεδρειες που εζησαν και εσκασαν μυτη μετα να ζητησουν μεταλλιο :)

Επειδη αυτο το τελευταιο που ειπα ηταν πραγματικα πολυ φιλοσοφημενο και ψαρωτικο, i rest my case και με ανακυρησω νικητη. Δεν θα παρει ο ανθρωπος CPC464. Καταλαβε το σφαλμα του. Καθε πιτσιρικας (ποσο να'ναι το πολυ 30? 35?) :) ειναι ισχυρογνωμονας και κανεις πιτσιρικας δε θελει μπουρου-μπουρου και συμβουλες. Θελει να δοκιμαζει his way, να κανει τα λαθη του κλπ. Ομως με την ησυχια του χωρις να εκτιθεται αλλο εδω, θα σταθμισει τα πραγματα και υπαρχει ελπιδα να πραξει το σωστο. Η νεα γενια, λενε, ειναι πια σκεπτομενη.

Το χειροκροτημα σας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tywien είπε:
Πολυ σωστη παρατηρηση!
Η ελληνικη αγορα για καποιο λογο (πολλους μπορων να φανταστω για το χωριουδακι της Ελλαδας του τοτε) δεν αγκαλιασε τον Oric (οχι οτι τον αγκαλιασε η διεθνης, χοχο).

Βεβαια, ευτυχως, για καποιες συγκυριες, η αγορα μας στη συνεχεια ανοιξε καπως παραπανω.

Λιγο οτι καποιοι ξεφοβηθικαν τους home, λιγο οτι οι πρωτοι users δουλεψαν ως προπαγανδιστες, λιγο η πιατσα της Στουρναρη, λιγο τα περιοδικα, λιγο οι πειρατες/μαγαζατορες που εδωσαν φτηνο παιχνιδι στα μικρα, λιγο το κρατος που πηρε πισω τεχνοφοβικα μετρα (ειχαν εξαγγειλει σε εφημεριδες και ειδησεις οτι θα πρεπει να δηλωνουμε στο αστυνομικο τμημα της γειτονιας μας τον home micro και τον λογο για τον οποιο τον παιρνουμε) κλπ που εκαναν γονεις, σχολεια, συγγενεις ολιγον σκεπτικους για την αγορα/δωρο home micro... καποια μηχανακια και με την καταλληλη προωθηση/καπατσοσυνη του οποιου αντιπροσωπου τους, καταφεραν και πουλησαν παρα πολυ καλα στην Αθηνα (κατα 99%) στα μετεπειτα χρονια (ο 6128 που λετε εδω, κυκλοφορησε χθες προχθες... ακομα μυριζει ζελατινες... δεν ειναι κλαση jupiter, zx81, c64, να μην τα ξαναλεμε αυτα...)

Και παλι ομως σε local η global επιπεδο, ενας CPC δεν ειναι συνωνυμο με το home micro (τουλαχιστον με την εννοια που ειναι ενα spectrum, C64, ZX81...). Και δεν θα μπορουσε αλλωστε, γιατι πετυχε την φαση των home micros περιπου στην κορυφη τους και πρωταγωνιστησε και αυτος με τους αλλους μεχρι την πτωση τους. Δεν ηταν απο τους πρωτεργατες, ηρθε μετα τα ορεκτικα, τα μεζεδακια, το ποτακι, ισα για να φαει μαζι με τους αλλους απο το κυριο πιατο που μαγειρεψαν εκεινοι. Και ηρωες συνηθως γινονται οι της πρωτης γραμμης που τρωνε τις σφαιρες ηρωικα, οχι οι ακαπνες εφεδρειες που εζησαν και εσκασαν μυτη μετα να ζητησουν μεταλλιο :)

Επειδη αυτο το τελευταιο που ειπα ηταν πραγματικα πολυ φιλοσοφημενο και ψαρωτικο, i rest my case και με ανακυρησω νικητη. Δεν θα παρει ο ανθρωπος CPC464. Καταλαβε το σφαλμα του. Καθε πιτσιρικας (ποσο να'ναι το πολυ 30? 35?) :) ειναι ισχυρογνωμονας και κανεις πιτσιρικας δε θελει μπουρου-μπουρου και συμβουλες. Θελει να δοκιμαζει his way, να κανει τα λαθη του κλπ. Ομως με την ησυχια του χωρις να εκτιθεται αλλο εδω, θα σταθμισει τα πραγματα και υπαρχει ελπιδα να πραξει το σωστο. Η νεα γενια, λενε, ειναι πια σκεπτομενη.

Το χειροκροτημα σας.
Δηλαδη απαξιωνεις ολους τους υπολοιπους εκτος απο τους πρωτεργατες Ελληνες οι οποιοι ηταν μετρημενοι στα δακτυλα... Γιατι, ποσοι ασχολουνταν με home computers στη χωρα μας ως το 1984...;;;

Ολα τα υπολοιπα τα ισοπεδωνουμε λοιπον;
 
DoctorGalifrean είπε:
Δηλαδη απαξιωνεις ολους τους υπολοιπους εκτος απο τους πρωτεργατες Ελληνες οι οποιοι ηταν μετρημενοι στα δακτυλα... Γιατι, ποσοι ασχολουνταν με home computers στη χωρα μας ως το 1984...;;;Ολα τα υπολοιπα τα ισοπεδωνουμε λοιπον;
Δεν απαξιωνεται καποιος αν δεν γινει ο επισημος ενας και μοναδικος παρασημοφορημενος ηρωας. Ουτε ενα micro αν δεν παρει τον τιτλο του πιο ενος και πιο χαρακτηριστικου micro της δεκαετιας του. Σημασια εχει η συμμετοχη. Ολοι παιξαμε και περασαμε καλα. Με το ζορι ολοι χρυσο μεταλλιο για να μην νιωθει κανεις ασχημα δεν γινεται. Περαστε ομως για ενα αναμνηστικο κλαδι ελιας.
 
@ Τywien

Eπομενως, με την παραπανω δηλωση σου σημαινει οτι η κοντρα ειναι πλεον ανουσια.

Αρα ανηκει στο παρελθον.

Αρα... θα παρει κι εναν 464 το παλικαρι για να περασει και μαζι του ωραια, οπως και με εναν ZX, και αργοτερα με εναν C64 (αν δεν τους εχει ηδη), ή Acorn ή ο,τι αλλο βρεθει στο δρομο του.
 
Και παλι ομως σε local η global επιπεδο, ενας CPC δεν ειναι συνωνυμο με το home micro (τουλαχιστον με την εννοια που ειναι ενα spectrum, C64, ZX81...). Και δεν θα μπορουσε αλλωστε, γιατι πετυχε την φαση των home micros περιπου στην κορυφη τους και πρωταγωνιστησε και αυτος με τους αλλους μεχρι την πτωση τους. Δεν ηταν απο τους πρωτεργατες, ηρθε μετα τα ορεκτικα, τα μεζεδακια, το ποτακι, ισα για να φαει μαζι με τους αλλους απο το κυριο πιατο που μαγειρεψαν εκεινοι. Και ηρωες συνηθως γινονται οι της πρωτης γραμμης που τρωνε τις σφαιρες ηρωικα, οχι οι ακαπνες εφεδρειες που εζησαν και εσκασαν μυτη μετα να ζητησουν μεταλλιο
Πασα αρχη παυσατω...ΕΥΓΕ
 
θα διαφωνήσω μερικώς μαζί σου...ο υπολογιστής στην Ελλάδα που μπήκε σε κάθε σπίτι δεν ήταν ο σπέκτρουμ 48κ (εκείνος ήταν ο πρωτοπόρος που εισήγαγε στην πληροφορική τους περισσότερους από εμάς) αλλά ο 6128 την διετία 1987-1989. Αυτό δεν αντιπροσωπεύει την κατάσταση σε άλλες χώρες και κυρίως στην Μέκκα του ευρωπαϊκού home computing Μεγάλη Βρετανία! Εκεί τον ρόλο έπαιξαν τα μηχανήματα του Sir clive Sinclair και το bbc λόγω της συνεργασίας με τα σχολεία της χώρας! Βέβαια δικαιολογείται εν γένει από την καθυστέρηση με την οποία εφταναν οι εξελίξεις στην Ελλάδα! Δεν είναι τυχαίο που κείνη την περίοδο γιγαντώθηκε το πίξελ αλλά και άνοιξαν τόσα μαγαζιά πληροφορικής στην ΕλλΆα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι Amstrad μπήκαν στα Ελληνικά σπίτια για έναν κυρίως λόγο: Την οθόνη, η οποία δινόταν μαζί με τον υπολογιστή.

Θυμάμαι ότι είχαμε ήδη δύο τηλεοράσεις στο σπίτι (το καλό να έχεις καλό και αγαπητό θείο στο εξωτερικό τότε) οπότε ποτέ δεν υπήρχε κόντρα με το Spectrum.

Άλλοι, όμως, αγόραζαν CPC μόνο για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο από τα παιδιά. Αυτό το πράσινο μόνιτορ εδώ μου καθόταν όποτε το έβλεπα. Μου έλεγαν όλοι σώνει και καλά πόσο ωραία παιχνίδια έχει ο CPC και κανένας δεν είχε έγχρωμη οθόνη, δεν τους άρεσε ο Spectrum με την περιορισμένη παλέτα χρωμάτων αλλά αυτοί βλέπανε χλωροφύλλη κι εγώ χρώματα (καλά, ενίοτε μουσταρδί, αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία) .
 
spyros_s είπε:
θα διαφωνήσω μερικώς μαζί σου...ο υπολογιστής στην Ελλάδα που μπήκε σε κάθε σπίτι δεν ήταν ο σπέκτρουμ 48κ (εκείνος ήταν ο πρωτοπόρος που εισήγαγε στην πληροφορική τους περισσότερους από εμάς) αλλά ο 6128 την διετία 1987-1989. Αυτό δεν αντιπροσωπεύει την κατάσταση σε άλλες χώρες και κυρίως στην Μέκκα του ευρωπαϊκού home computing Μεγάλη Βρετανία! Εκεί τον ρόλο έπαιξαν τα μηχανήματα του Sir clive Sinclair και το bbc λόγω της συνεργασίας με τα σχολεία της χώρας! Βέβαια δικαιολογείται εν γένει από την καθυστέρηση με την οποία εφταναν οι εξελίξεις στην Ελλάδα!
Ε οσο ανοιγει η πιτα, και μεγαλωνει η διεισδυση ολοενα και πιο πολλοι παιρνουν Η/Υ. Μεσα σε 5-10 χρονια την εποχη εκεινη γινονταν κοσμογονιες, δεν ειχαν απλα διπλασιαστει οι υπολογιστες της Ελλαδας, ειχαν ξερω γω διακοσιαπλασιαστει (ισως να λεω λιγο, αν απο 100 γινανε 50.000 μιλαμε για 500 φορες περισσοτεροι), τα μαγαζια ειχαν γινει απειρως περισσοτερα, ο ειδικος τυπος ειχε δωσει ρεστα, καθε μερα γινοταν και μια νεα ανακοινωση, εφευρεση, εκθεση, ανοιγαν 6 εταιριες, εκλειναν 3, γινοταν χαμος...

Και ο Turbo X μια δεκαετια μετα (που κυκλοφορησαν τα τοτε μοντελα) εως σημερα θα εχει μπει σε περισσοτερα ακομα σπιτια.

Και η TOYOTA με το Starlet και το ομονυμο τουοτα αγροτικο θα εχει σιγουρα εχει πουλησει στην Ελλαδα πιο πολυ απο το Σκαραβαιο και το Μινι κουπερ και τον βατραχο της Σιτροεν μαζι (και η διαφορα ειναι 15-20 το πολυ ετων)

Και τα καινουρια Νοκια που τα δινουν στα γαριδακια πια και ο καθενας εχει απο τρια, πιο πολυ απο οτι ολες οι παλιες παντοφλες μαζι που ηταν και ακριβες και δεν καναν και πολλα κολπα κλπ... (και μιλαμε για μια διαφορα μολις 10 ετων)

Γιαυτο λεω, καλα τα επιχειρηματα/σοφιστειες προς χαρην συζητησεως αλλα μη φτασουμε να δεχτουμε ρετρο λογω πωλησεων/διεισδυσης, τιμης και χαρακτηριστικων τον υπολογιστη ΠΛΑΙΣΙΟ Turbo X γιατι απεχει μολις 10 χρονια απο την δεκαετια εκεινη (ισως και λιγοτερο) και μεγαλωσαμε με αυτον και τον ειχαν και οι φιλοι μας στα σπιτια τους στο Παγκρατι.

Ειναι αδιαμφισβητητα πολυ πετυχημενα εμπορικα μοντελα. Συνηθως δεν αρκει μονο αυτο για να γινει κατι σημειο αναφορας, χαρακτηριστικο εποχης, οσο και να το θελουμε.

Παρολα αυτα, δεχομαι το εφυιολογημα αυτο, ως αρκετα καλο, ισοδυναμο με αυτο που λεει, μπουζουκι παιζαν πολλοι, αλλα ο Χιωτης εχει και αυτος την μεγαλη συνεισφορα του αφου το εβαλε στα σαλονια.

home micros του σαλονιου.... γιατι οχι... δεν χρειαζεται να ντρεπομαστε ... :p ο κοσμος αλλαζει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σχετικα για τα Turbo X, πιθανον να μη γινουν ποτε συλλεκτικα, αν και ποτε δεν ξερεις οσον αφορα τις συλλογες, αλλα ενδεχομενως αργοτερα να ειναι συλλεκτικα τα διαφορα parts των PC... Οι ρετροσυλλεκτες του μελλοντος ισως συζητουν..:

-Χθες βρηκα την Voodoo 3 απο εναν θειο μου και δουλευει αψογα!!

-Εγω μαζεψα ενα DVD rom Labelflash, αλλα ηταν χαλασμενο...

Κανεις ποτε δεν ξερει. Εγω εχω για μπρελοκ μια SDram. Mπορει πολυ αργοτερα καποιος να την θελει για τη συλλογη του.
 
Θα ανταλλασα το ΔΙΚΟ μου mint σπεκτρουμακι που με συνοδεψε πιστα στα 80s, το BOXED με τα δυο ελληνικα μεταφρασμενα manuals anytime anyplace για ενα MITS Altair 8800 απο τα 70 (χωρις κουτι, με μανιουαλ στα Καντονεζικα και με καμενο τροφοδοτικο) και ας λετε οτι η διεισδυση παιζει ρολο, οι μεγαλες πωλησεις φτουρανε, η πρωτοπορια δεν αρκει, μερικα χρονια ειναι αμελητεα, αυτα που μπηκαν σε σαλονια αξιζουν το κατι τις τους κλπ. Και δε θα ζαλιζα τον φιλο που θα μου το εδινε ουτε για μισο μιλισεκοντ οτι το δικο μου αξιζει επισης το ιδιο γιατι ο Sir Clive το εβαλε στα σαλονια, ορθολογικοποιησε τις τιμες, ειχε πολλες δυνατοτητες που το αλλο ουτε ονειρευοταν κλπ. Και οποιος δε συμφωνει μαζι μου και τυχει να εχει ενα (και δικο του να μην ηταν και να του ειναι συναισθηματικα ευκολο να το ξεφορτωθει) ας ανταλλαξουμε. Το αντεχω και δε θα θεωρησω ποτε μα ποτε τον εαυτο μου αδικημενο/απαξιωμενο. Βασικα, θα ετρεχα να φυγω πριν αλλαξει γνωμη και με κυνηγησει να το παρει πισω.

Και του δινω και δωρο 4 CPC που ... στιγματισαν την εποχη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
νομίζω το να συγκρίνουμε τον κακόμοιρο spectrum με μηχανήματα commodore 64 και Amstrad 464/6128 είναι τουλάχιστον αστείο......

στο μονο στο οποιο ο spectrum υπερέχει είναι ότι είναι πιο συλλεκτικός σαν πιο παλιό μηχάνημα....μονο εκεί σε τίποτα άλλο....ούτε δυνατότητες , ούτε στα γραφικά ούτε στον ήχο , ούτε καν στις πωλήσεις.........

από εκεί και πέρα..........ένα μηχάνημα το οποιο βγαίνει 3-4 χρόνια πριν από ένα άλλο είναι απόλυτα λογικό να έχει περισσότερα παιχνίδια , και το playstation 2 έχει περισσότερα παιχνίδια από το xbox 1 , παρόλο αυτά το xbox1 είναι πολύ καλύτερο μηχάνημα και το μονο το οποιο υποστήριζε dolby digital 5.1 και μέσα στο παιχνίδι και όχι μονο στα videos....αλλα δεν είχε τόσα πολλά games και με τα λάθει που έκανε η microsoft στο promotion του στοίχισε την πρωτιά....και όλα τα παιδάκια πήγαιναν και επαίρναν την μουφα που λέγεται playstation 2 , το οποιο είναι ίσως η χειρότερη κονσόλα ever , ειδικά από άποψη κατασκευής....από χαρτί είναι φτιαγμένη???

και επανέρχομαι , Tywien νομίζω ότι είναι καλύτερο να πάρεις έναν amstrad , να δεις τι έχανες όλο αυτά τα χρόνια , χάνοντας ώρες από την ζωή σου με το λάστιχο........να δεις λίγο πως είναι τα γραφικά.......ο ήχος........γενικά πως είναι να παίζεις ένα παιχνίδι και όχι να βλέπεις χαλασμένα γραφικά στην τηλεόραση......τέρμα έχω δίκιο.........να πετάξετε όλοι τους spectrum σας......wally μιας και έχω καταλάβει ότι εσύ είσαι ο πιο πορωμένος , τώρα αμέσως να τον κατεβάσεις στα σκουπίδια και να το τραβήξεις με το κινητό σου να το ανεβάσεις στο forum , θα πάρετε όλοι amstrad............τελείωσε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
0raid είπε:
νομίζω το να συγκρίνουμε τον κακόμοιρο spectrum με μηχανήματα commodore 64 και Amstrad 464/6128 είναι τουλάχιστον αστείο......
στο μονο στο οποιο ο spectrum υπερέχει είναι ότι είναι πιο συλλεκτικός σαν πιο παλιό μηχάνημα....μονο εκεί σε τίποτα άλλο....ούτε δυνατότητες , ούτε στα γραφικά ούτε στον ήχο , ούτε καν στις πωλήσεις.........

από εκεί και πέρα..........ένα μηχάνημα το οποιο βγαίνει 3-4 χρόνια πριν από ένα άλλο είναι απόλυτα λογικό να έχει περισσότερα παιχνίδια , και το playstation 2 έχει περισσότερα παιχνίδια από το xbox 1 , παρόλο αυτά το xbox1 είναι πολύ καλύτερο μηχάνημα και το μονο το οποιο υποστήριζε dolby digital 5.1 και μέσα στο παιχνίδι και όχι μονο στα videos....αλλα δεν είχε τόσα πολλά games και με τα λάθει που έκανε η microsoft στο promotion του στοίχισε την πρωτιά....και όλα τα παιδάκια πήγαιναν και επαίρναν την μουφα που λέγεται playstation 2 , το οποιο είναι ίσως η χειρότερη κονσόλα ever , ειδικά από άποψη κατασκευής....από χαρτί είναι φτιαγμένη???

και επανέρχομαι , Tywien νομίζω ότι είναι καλύτερο να πάρεις έναν amstrad , να δεις τι έχανες όλο αυτά τα χρόνια , χάνοντας ώρες από την ζωή σου με το λάστιχο........να δεις λίγο πως είναι τα γραφικά.......ο ήχος........γενικά πως είναι να παίζεις ένα παιχνίδι και όχι να βλέπεις χαλασμένα γραφικά στην τηλεόραση......τέρμα έχω δίκιο.........να πετάξετε όλοι τους spectrum σας......wally μιας και έχω καταλάβει ότι εσύ είσαι ο πιο πορωμένος , τώρα αμέσως να τον κατεβάσεις στα σκουπίδια και να το τραβήξεις με το κινητό σου να το ανεβάσεις στο forum , θα πάρετε όλοι amstrad............τελείωσε!
Εμ τοτε χριστιανε μου τι μας ρωτας αν αξιζει μετα τον spectrum να δωσεις λεφτα για amstrad η να τα κρατησεις για κατι αλλο? Αφου εχεις κατασταλαξει a priori. Παρε τον Amstrad που γουσταρεις και μην ακους κανεναν (οι γνωμες αλλωστε ειναι σαν τις [EDITED] λενε... ο καθενας εχει και απο μια, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα κλπ).

Και αν το εκανες ηδη μη νιωθεις ασχημα, μεγεια σου!
 
μάλλον δεν ξέρεις να διαβάζεις κιόλας :) αν δεις το αρχικό μου post δεν είπα αν αξίζει να αγοράσω!!! αλλα ποσο περίπου κοστολογείται στις μέρες μας!!............

0raid είπε:
:)
1.5 μηνα μετά την εγγραφη μου στο retromaniax ήδη απέκτησα μια amiga 500 και έναν spectrum!!!

τώρα επόμενος στόχος είναι ο Amstrad 464! , οποτε θέλω λίγο βοήθεια παιδιά , ποια είναι λογική τιμή? βρίσκετε εύκολα ? πιο εύκολα από τον 6128??
:)
 
0raid είπε:
από εκεί και πέρα..........ένα μηχάνημα το οποιο βγαίνει 3-4 χρόνια πριν από ένα άλλο είναι απόλυτα λογικό να έχει περισσότερα παιχνίδια , και το playstation 2 έχει περισσότερα παιχνίδια από το xbox 1 , παρόλο αυτά το xbox1 είναι πολύ καλύτερο μηχάνημα και το μονο το οποιο υποστήριζε dolby digital 5.1 και μέσα στο παιχνίδι και όχι μονο στα videos....αλλα δεν είχε τόσα πολλά games και με τα λάθει που έκανε η microsoft στο promotion του στοίχισε την πρωτιά....και όλα τα παιδάκια πήγαιναν και επαίρναν την μουφα που λέγεται playstation 2 , το οποιο είναι ίσως η χειρότερη κονσόλα ever , ειδικά από άποψη κατασκευής....από χαρτί είναι φτιαγμένη???
Μετά από αυτό, μας βλέπω εντελώς OffTopic σε λίγο...
 
Νομιζω οτι ειμαστε ολοι offtopic απο την σελιδα 3 περιπου...
 
0raid είπε:
μάλλον δεν ξέρεις να διαβάζεις κιόλας :) αν δεις το αρχικό μου post δεν είπα αν αξίζει να αγοράσω!!! αλλα ποσο περίπου κοστολογείται στις μέρες μας!!............


:)
Το αν αξιζει το μηχανημα να το αγορασεις η οχι θα πρεπε να εχει σχεση με την τιμη. Το ολο κολπο στις συλλογες ειναι η υπομονη και η τιμη.

Ειδικα αν ενδιαφερεσαι να παρεις, θα επρεπε να εισαι με το μερος μας... η συνεχης απαξιωση της συλλεκτικοτητας του μεσω αυτων των συζητησεων θα αυξανε τις πιθανοτητες να το βρεις σε καλη τιμη απο κανενα αναγνωστη.

Κατ' εμε, Boxed, αχρησιμοποιητο με ακοπη ζελατινα και στρογγυλος αριθμος κυκλοφοριας 1ης μερας που ανοιξε το εργοστασιο (10, 20, 30... κλπ κατω απο το 100 βεβαια), υπογεγραμμενο με αφιερωση απο τον ιδιο τον ιδιοκτητη της Amstrad, θα επρεπε να μη στοιχισει πανω απο 20 ευρω με τα μεταφορικα του εξπρες, συστημενο, ασφαλισμενο στο ακεραιο, με δωρο εκτυπωτη, απο Γερμανια και δικαιωμα επιστροφης money back εντος μηνα με ολα τα ταχυδρομικα επιστροφης καλυμμενα. αλλιως σε κλεβουνε χοντρα. Και να σου κοψουν και ελληνικη αποδειξη να παρεις πισω το ΦΠΑ.
 
καλά τα λες........εγώ τον zx spectrum + στο original κουτί του σε τέλεια κατάσταση ούτε γρατσουνιά ούτε ίχνος βρωμιάς μαζί με όλα τα καλώδια , τον πήρα τζάμπα (0 ευρώ).....οποτε 20 ευρώ για τον amstrad μου ακούγονται μια χαρά! :)
 
0raid είπε:
καλά τα λες........εγώ τον zx spectrum + στο original κουτί του σε τέλεια κατάσταση ούτε γρατσουνιά ούτε ίχνος βρωμιάς μαζί με όλα τα καλώδια , τον πήρα τζάμπα (0 ευρώ).....οποτε 20 ευρώ για τον amstrad μου ακούγονται μια χαρά! :)
Τι ειναι παλι το Spectrum+ ? Που τα βρισκετε αυτα τα μοντελα βρε παιδια? Αφηστε τα αυτα για τελευταια και παρτε κατι κλασικο, ενα ZX81, ενα 48αρι, ενα C64 πρωτα για τη συλλογη σας να ευχαριστηθειτε ρετροβινταζιλα.

PS: Για τζαμπα καλος ειναι και ο + :)
 
Τελικά, έναν Amstrad είπε να πάρει ο άνθρωπος, και τον έκανε εμετό!!! :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα