Επόμενος στόχος amstrad 464!

Ρίξε φωνή να περιμένω από κάτου!!!!!!
 
Οκ, αλλά μόλις ειδοποιήσω θα πρέπει να έρθεις γρήγορα, μην προλάβουν και τον περιποιηθούν όπως του αρμόζει αυτοί που μένουν στο ισόγειο !! (να τον ρίξουν στα σκουπίδια δηλαδή :D )
 
Έφτασαααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Περίμενε βρε !! Δεν είμαι σπίτι, ακόμα στη δουλειά είμαι !! (Μωρ' τι είν' τούτος... :D :D)
 
Σε μια προσπαθεια να δωσω ας πουμε μια ευκαιρια εμεσης παραδοχης μερικων γεγονοτων μεσω της μαιευτικης μεθοδου αν επρεπε να διαλεξετε εναν (και παλι διευκρινιζω δεν θελω να μπουμε σε ζητηματα μαρκετινγκ/χαρακτηριστικων/δυνατοτητων/επιδοσεων/τιμης/πωλησεων κλπ) ως τον πιο χαρακτηριστικο εκπροσωπο home micros των 80s υπηρχε περιπτωση να πειτε ξερω γω CPC ?

Αν πχ ζηταγαμε εναν χαρακτηριστικο εκπροσωπο των PC συμβατων απο τα 80 μεχρι και σημερα δεν θα λεγαμε καποιο γνησιο IBM PC 8086 (η 8088) ΧΤ? Ποιο θα βαζαμε? Το οποιοδηποτε μετεπειτα κινεζικο πλαστικουρο Lenovo model XYZ που τελικα αγορασε την γραμμη παραγωγης της IBM?

Προσεξτε τι θα απαντησετε.... με το google bar και το auto translate μπορει να μας διαβαζουν τωρα και απο ξενες χωρες και να γελαει η υφηλιος. Αναλογιστητε τις ευθυνες σας και απαντηστε χωρις παθος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tywien είπε:
Σε μια προσπαθεια να δωσω ας πουμε μια ευκαιρια εμεσης παραδοχης μερικων γεγονοτων μεσω της μαιευτικης μεθοδου αν επρεπε να διαλεξετε εναν (και παλι διευκρινιζω δεν θελω να μπουμε σε ζητηματα μαρκετινγκ/χαρακτηριστικων/δυνατοτητων/επιδοσεων/τιμης/πωλησεων κλπ) ως τον πιο χαρακτηριστικο εκπροσωπο home micros των 80s υπηρχε περιπτωση να πειτε ξερω γω CPC ?
E, χμ... να... CBM-64 maybe????????? :flower: :flower: :flower:
 
Είσαι Ωραίος 0raid !!! :D Ναι να πάρεις Amstrad CPC-464! Εγώ τον χαίρομαι από τα 7 μου χρόνια! Και αν δεν ήμουν ζημιάρης το υπολογιστάρι θα ήταν σε άριστη κατάσταση ενώ τώρα...





Τέλος πάντων. Όσο για τους κακοήθεις
:p που σε συμβουλεύουν για το αντίθετο, απλά μην τους ακούς! Ζηλεύουν!!! ;)


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tywien είπε:
Σε μια προσπαθεια να δωσω ας πουμε μια ευκαιρια εμεσης παραδοχης μερικων γεγονοτων μεσω της μαιευτικης μεθοδου αν επρεπε να διαλεξετε εναν (και παλι διευκρινιζω δεν θελω να μπουμε σε ζητηματα μαρκετινγκ/χαρακτηριστικων/δυνατοτητων/επιδοσεων/τιμης/πωλησεων κλπ) ως τον πιο χαρακτηριστικο εκπροσωπο home micros των 80s υπηρχε περιπτωση να πειτε ξερω γω CPC ?
Αν πχ ζηταγαμε εναν χαρακτηριστικο εκπροσωπο των PC συμβατων απο τα 80 μεχρι και σημερα δεν θα λεγαμε καποιο γνησιο IBM PC 8086 (η 8088) ΧΤ? Ποιο θα βαζαμε? Το οποιοδηποτε μετεπειτα κινεζικο πλαστικουρο Lenovo model XYZ που τελικα αγορασε την γραμμη παραγωγης της IBM?

Προσεξτε τι θα απαντησετε.... με το google bar και το auto translate μπορει να μας διαβαζουν τωρα και απο ξενες χωρες και να γελαει η υφηλιος. Αναλογιστητε τις ευθυνες σας και απαντηστε χωρις παθος.
Νομίζω το βλέπεις απο άλλη οπτική γωνία το θέμα.

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει "χαρακτηριστικός εκπρόσωπος" στους home micros των 80s (ειδικά εφόσον δεν αγγίζουμε τα θέματα τιμής, πωλήσεων, τεχνικών χαρακτηριστικών, κλπ) - o καθένας θεωρεί χαρακτηριστικότερο αυτόν που αγάπησε !!

Ενας Oric Atmos εκπροσωπεί τα 80s το ίδιο καλά με έναν 6128 ή έναν BBC, ή έναν spectrum, κ.ο.κ.
 
να δούμε και την άλλη όψη του νομίσματος............

Σε μια προσπαθεια να δωσω ας πουμε μια ευκαιρια εμεσης παραδοχης μερικων γεγονοτων , μεσω της μαιευτικης μεθοδου αν επρεπε να διαλεξετε εναν με βαση μαρκετινγκ/χαρακτηριστικων/δυνατοτητων/επιδοσεων/τιμης/πωλησεων κλπ ως τον πιο χαρακτηριστικο εκπροσωπο home micros των 80s υπηρχε περιπτωση να πειτε ξερω γω Spectrum?? ? :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
E, χμ... να... CBM-64 maybe????????? :flower: :flower: :flower:
Αυτο μαλιστα! Δεν ειναι καθολου αδικαιολογητη απαντηση.

Αν κρινουμε απο τις πωλησεις ειναι και αναμενομενη. Νομιζω αυτο ηταν το πρωτο σε πωλησεις παγκοσμιως.

Αν κρινουμε απο το γενικο impact ειναι ασυζητητι η δευτερη.
 
Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει "χαρακτηριστικός εκπρόσωπος" στους home micros των 80s (ειδικά εφόσον δεν αγγίζουμε τα θέματα τιμής, πωλήσεων, τεχνικών χαρακτηριστικών, κλπ) - o καθένας θεωρεί χαρακτηριστικότερο αυτόν που αγάπησε !!

 


Ενας Oric Atmos εκπροσωπεί τα 80s το ίδιο καλά με έναν 6128 ή έναν BBC, ή έναν spectrum, κ.ο.κ.


Χμμμ... Το θέμα χρειάζεται αρκετή σκέψη. Η άποψη σου μοιάζει ορθή και αντικειμενική. Για παράδειγμα κλασικός εκπρόσωπος επί δεκαετίες στα πικάπ ήταν αναμφισβήτητα η Technics με το μοντέλο MKII (ακόμη και σήμερα δεν έχει πέσει η τιμή του!!!), αλλά ως προϊόν ακόμη και ένα πικάπ philips δεν παύει να είναι πικάπ! Άρα εκπροσωπεύει ως τεχνολογικό προϊόν τις δεκαετίες που κυριαρχούσε αλλά κανείς δεν του δίνει σημασία αν το δει σε μια βιτρίνα στη στοά Φέξη!!! Το ένα έχει γίνει must ενώ το άλλο είναι απλώς ένα ακόμη πικάπ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι ρε παιδια. Υπαρχουν χαρακτηριστικα εποχων. Πχ στις ραπτομηχανες χειρος οι περισσοτεροι θα ελεγαν Singer. Στα walkman SONY. Στα αμερικανικα παντελονια τζιν τα Levi's, στα ροφηματα τυπου Cola την Κοκα. Δεν ξερω αν πια η Levi's πουλαει περισσοτερα παντελονια τζιν απο την κινεζικη Ζιτσι Γουαν η η Singer απο την Kenwood αλλα στο συλλογικο υποσυνειδητο (που λεμε) αυτα χαρακτηρισαν την εποχη και την εν λογω αισθητικη. Οπως αν πεις στο μεσο ανθρωπο να σου σχεδιασει μια ηλεκτρικη κιθαρα θα κανει κατι στο σχημα της Fender Strat ασχετως αν αυτη σημερα πουλαει πιο λιγο απο τις απομιμησεις της. Οπως χαρακτηριστικα αυτοκινητα ειναι το Μινι η ο Σκαραβαιος... και οχι αλλα τεχνολογικα καλυτερα η μεταγενεστερα/ασφαλεστερα/πιο ευρυχωρα κλπ.
 
0raid είπε:
να δούμε και την άλλη όψη του νομίσματος............
Σε μια προσπαθεια να δωσω ας πουμε μια ευκαιρια εμεσης παραδοχης μερικων γεγονοτων , μεσω της μαιευτικης μεθοδου αν επρεπε να διαλεξετε εναν με βαση μαρκετινγκ/χαρακτηριστικων/δυνατοτητων/επιδοσεων/τιμης/πωλησεων κλπ ως τον πιο χαρακτηριστικο εκπροσωπο home micros των 80s υπηρχε περιπτωση να πειτε ξερω γω Spectrum?? ? :cool:
Ναι αν το δεις στην εποχη του και στην τιμη στην οποια τα προσεφερε τα χαρακτηριστικα του Spectrum ηταν απλα τοσο μακρυα απο τον ανταγωνισμο που δεν υπαρχει κανεις που αληθινα το αμφισβητει. Και οχι μονο ο spectrum. Το ιδιο και ο 81 και ο προγενεστερος 80. Και απο θεμα μαρκετινγκ ο Κλαιβ Σινκλερ ηταν κατι σαν σουπερσταρ της εποχης. Γιαυτο και ηταν ο Θειος. Γιατι τον αγαπουσανε. Και γιαυτο εγινε και Σερ γιατι πουλησε πολυ. Νομιζω, η βασιλισσα της Αγγλιας στην επισκεψη της στην Ιαπωνια (νομιζω, μπορει Κορεα ) ειχε κανει δωρο ενα Spectrum στον πρωθυπουργο τους. Οι δε πωλησεις του δεν ηταν και ακριβως ασχημες εδω που τα λεμε...νομιζω οτι ηταν ο δευτερος. Και να σημειωθει οτι κυκλοφορουσε με αλλα ονοματα στην Αμερικη και στην Ισπανια. Οι δε κλωνοι του ηταν σαφως οι πολυαριθμοτεροι απο οποιδηποτε αλλο.

Αν το συγκρινεις με ακριβοτερα μηχανηματα, μετεπειτα εποχης (amstrad, amiga, archimedes, atari, sun solaris, mac) και δεν σε νοιαζει αν πουλησαν λιγοτερο, στο τελος θα μας βγει κανα Turbo X απο το Πλαισιο ως χαρακτηριστικοτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tywien είπε:
Ναι αν το δεις στην εποχη του και στην τιμη στην οποια τα προσεφερε τα χαρακτηριστικα του Spectrum ηταν απλα τοσο μακρυα απο τον ανταγωνισμο που δεν υπαρχει κανεις που αληθινα το αμφισβητει. Και οχι μονο ο spectrum. Το ιδιο και ο 81 και ο προγενεστερος 80. Και απο θεμα μαρκετινγκ ο Κλαιβ Σινκλερ ηταν κατι σαν σουπερσταρ της εποχης. Γιαυτο και ηταν ο Θειος. Γιατι τον αγαπουσανε. Και γιαυτο εγινε και Σερ γιατι πουλησε πολυ. Η βασιλισσα της Αγγλιας στην επισκεψη της στην Ιαπωνια (νομιζω, μπορει Κορεα ) ειχε κανει δωρο ενα Spectrum στον πρωθυπουργο τους. Οι δε πωλησεις του δεν ηταν και ακριβως ασχημες εδω που τα λεμε...νομιζω οτι ηταν ο δευτερος. Και να σημειωθει οτι κυκλοφορουσε με αλλα ονοματα στην Αμερικη και στην Ισπανια. Οι δε κλωνοι του ηταν σαφως οι πολυαριθμοτεροι απο οποιδηποτε αλλο.
Αν το συγκρινεις με ακριβοτερα μηχανηματα, μετεπειτα εποχης και δεν σε νοιαζει αν πουλησαν λιγοτερο, στο τελος θα μας βγει κανα Turbo X απο το Πλαισιο ως χαρακτηριστικοτερο.
μηπως και στον τομεα δυνατοτητων/επιδοσεων ο spectrum ηταν καλυτερος απο τον 6128? την Amiga , τον Atari St? :)
 
Tywien είπε:
(και παλι διευκρινιζω δεν θελω να μπουμε σε ζητηματα μαρκετινγκ/χαρακτηριστικων/δυνατοτητων/επιδοσεων/τιμης/]πωλησεων κλπ)

Tywien είπε:
Αν κρινουμε απο τις πωλησεις ειναι και αναμενομενη. Νομιζω αυτο ηταν το πρωτο σε πωλησεις παγκοσμιως.
Αρα τελικά ψάχνουμε τον "αντιπροσωπευτικότερο" βάσει πωλήσεων παγκοσμίως;

Τότε συμφωνώ και εγώ - είναι ο C64.

Tywien είπε:
Οχι ρε παιδια. Υπαρχουν χαρακτηριστικα εποχων. Πχ στις ραπτομηχανες χειρος οι περισσοτεροι θα ελεγαν Singer. Στα walkman SONY. Στα αμερικανικα παντελονια τζιν τα Levi's, στα ροφηματα τυπου Cola την Κοκα. Δεν ξερω αν πια η Levi's πουλαει περισσοτερα παντελονια τζιν απο την κινεζικη Ζιτσι Γουαν η η Singer απο την Kenwood αλλα στο συλλογικο υποσυνειδητο (που λεμε) αυτα χαρακτηρισαν την εποχη και την εν λογω αισθητικη. Οπως αν πεις στο μεσο ανθρωπο να σου σχεδιασει μια ηλεκτρικη κιθαρα θα κανει κατι στο σχημα της Fender Strat ασχετως αν αυτη σημερα πουλαει πιο λιγο απο τις απομιμησεις της. Οπως χαρακτηριστικα αυτοκινητα ειναι το Μινι η ο Σκαραβαιος... και οχι αλλα τεχνολογικα καλυτερα η μεταγενεστερα/ασφαλεστερα/πιο ευρυχωρα κλπ.
Στέκομαι στην αρχική πρόταση.

Ψάχνουμε λοιπόν χαρακτηριστκότερο οκτάμπιτο βάσει "εποχής";

Και πάλι δεν ξέρω αν είναι ορθό ένας και μόνο οκτάμπιτος να εκπροσωπεί ολόκληρα τα 80s επειδή "κυκλοφόρησε πιό πριν" ας πούμε απο κάποιον άλλο.

Αν είναι έτσι, μετά απο μηχανήματα όπως τα apple (λέω τυχαία τώρα ένα όνομα) δεν θα έπρεπε να λάβουμε υπ' όψιν ό,τι ακολούθησε, γιατί είναι "φτηνή κινέζικη απομίμηση", με ψεύτικα λαστιχένια πλήκτρα σαν υπερφυσικό κομπιουτεράκι, και χωρίς κουμπί on-off (για να τον βγάζουμε απο την πρίζα, όπως τις τοστιέρες).

Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να το δω έτσι - και αυτός είναι ένας απο τους λόγους που έχω μαζέψει τόσα ρετρο-κομπιουτεράκια. Τα αγαπάω ΟΛΑ - όπως τους αξίζει άλλωστε...
 
billy είπε:
Αρα τελικά ψάχνουμε τον "αντιπροσωπευτικότερο" βάσει πωλήσεων παγκοσμίως; Τότε συμφωνώ και εγώ - είναι ο C64.

Στέκομαι στην αρχική πρόταση.

Ψάχνουμε λοιπόν χαρακτηριστκότερο οκτάμπιτο βάσει "εποχής";

Και πάλι δεν ξέρω αν είναι ορθό ένας και μόνο οκτάμπιτος να εκπροσωπεί ολόκληρα τα 80s επειδή "κυκλοφόρησε πιό πριν" ας πούμε απο κάποιον άλλο.

Αν είναι έτσι, μετά απο μηχανήματα όπως τα apple (λέω τυχαία τώρα ένα όνομα) δεν θα έπρεπε να λάβουμε υπ' όψιν ό,τι ακολούθησε, γιατί είναι "φτηνή κινέζικη απομίμηση", με ψεύτικα λαστιχένια πλήκτρα σαν υπερφυσικό κομπιουτεράκι, και χωρίς κουμπί on-off (για να τον βγάζουμε απο την πρίζα, όπως τις τοστιέρες).

Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να το δω έτσι - και αυτός είναι ένας απο τους λόγους που έχω μαζέψει τόσα ρετρο-κομπιουτεράκια. Τα αγαπάω ΟΛΑ - όπως τους αξίζει άλλωστε...
μωρε και εγω εχω πολλα, αλλα δεν ειναι ολα το ιδιο χαρακτηριστικα.

Πχ στα ελληνικα κομιξ αρκει ενας ηρωας (υπεραπλουστευοντας) ο Μικρος Ηρως. Και απο ξενα που κυκλοφορησαν ελλαδα ο Μικυ Μαους για να χαρακτηρισουν ολη την παραγωγη ηρωων κομιξ που περασε απο Ελλαδα. Δεν παραγνωριζω την αξια των αλλων... αλλα σε αυτο το "τεστ" υποχρεωνουμε τον εαυτο μας να πει εστω και απροθυμα μονο ενα.
 
Κατάλαβα τι εννοείς, αλλά και πάλι δεν μπορούμε να το φέρουμε σε αντιστοιχία με τους home-micros - πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη.

Κάτι τέτοιο σαν αυτό που λες συνέβη στην αγορά των κονσολών στην αμερική μετά το '85 όπου όταν κάποιος έλεγε "let's play Nintendo", εννοούσε "πάμε να παίξουμε ένα παιχνίδι στην κονσόλα". Η κονσόλα είχε γίνει συνώνυμο με την λέξη Nintendo.

Ομως όταν λέγαμε τότε "πάμε να παίξουμε ένα παιχνίδι στο κομπιούτερ μου", ο άλλος δεν σκεφτόταν αποκλειστικά "spectrum" ή "amstrad", αλλά σε ρώταγε "...και τι κομπιούτερ έχεις"; ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
(εχουμε φυγει εντελως offtopic, ισως καποιος να επρεπε να διαχωρισει το θεμα απο ενα σημειο και μετα σε ενα ακομα Περι Συλλεκτικοτητας η κατι τετοιο)

Μιλωντας λοιπον για συλλεκτικοτητα, δεν νομιζω οτι πρεπει να συγχεουμε με δυνατοτητες. Σε αυτη την περιπτωση το πρωτο εργαλειο των ανθρωπων των σπηλαιων

δε θα φτουραγε μια, γιατι θα ηταν πολυ χειροτερο απο δραπανο χειρος απο το LIDL με 9.99. Το Μικυ Νο2 θα ηταν χειροτερο απο το Σουπερ Γκορμιτι (υπαρχει?) νο 1238 γιατι το δευτερο πουλαει σημερα πιο πολυ και ειναι και φουλ ιλουστρασιον κλπ κλπ.

Οσο και να μας αρεσει πχ ο υπολογιστης μας (πχ η αμιγκα, αταρι, cpc6128 μας) και οσα και να εχουμε περασει μαζι της η να εχουμε καταφερει να κανουμε, η συγκριση του με ενα Jupiter Ace, ΖΧ-80 και η ανακυρηξη του σε "καλυτερο" δεν αυξανει ουτε στο ελαχιστο τη συλλεκτικη αξια του. Φυσικα και πρεπει να ειναι καλυτερος ως πολυ μεταγενεστερος και ακριβοτερος. Αλλιως κατι παρει στραβα.

Ο CPC 464 εν προκειμενω ειναι σαφως μεταγενεστερος απο Spectrum, ΖΧ81 κλπ, παταει πανω στην ιδια αρχιτεκτονικη (μεσες ακρες), επεξεργαστη και ιδεες (κασσετοφωνο για input/output), εξαρτηση απο τις ιδιες εταιρειες παιχνιδιων κλπ. Δεν απευθυνεται σε μια τελειως αλλη αγορα ανθρωπων οπως εκανε πχ η Sinclair οταν βγηκε (με την τιμη και τις δυνατοτητες της) η η Apple. Ειναι μοντελο και εταιρεια που ηρθε να διεκδικησει μερος πιτας απο μια αγορα που εφτιαξαν απο την αρχη αλλοι οπως το C64, Spectrum....

Το ιδιο ισχυει και για τις "νεες" σειρες της Sinclair μετα την αγορα της δευτερης απο την πρωτη... κατι σαν τα καινουρια HP + Compaq η τα καινουρια φορητα Lenovo ( πρωην IBM). Μια αλλη σειρα. Οχι πια της μπλε κυριας. IBM. Οχι του Θειου. Αξιοπρεπεστατες, νεοτερες, δυνατοτερες αλλα ... οχι ακομα συλλεκτικες. Και ισως να μην καταφερουν γινουν και αληθινα συλλεκτικες.

Τελικα απο την μικρη προσωπικη μου εμπειρια καταλαβα οτι συλλεκτικα στο μυαλο μας (οταν περασει καποιος αναγκαιος χρονος που φιλτραρει τα πραγματα) μενουν αυτα που ειχαν κατι "χαρακτηριστικο" που μας εμεινε ως ιδιον της αισθητικης μιας εποχης που εφυγε. Οχι οι δυνατοτητες τους.

Πχ πολλα κινητα σε διαφορα σχηματα βγηκαν μεσα σε 10-20 χρονια με διαφορες δυνατοτητες, τιμες και ογκο πωλησεων, αλλα αυτα που ηταν σαν παντοφλα με μια πτυσομενη κεραια θα γινουν ρετρο, γιατι το σχημα αυτο ειναι στο μυαλο μας "ρετρο".

Στους Η/Υ ενας πιτσιρικας του σημερα αν δει εναν newbrain, εναν ΖΧ80, ΖΧ81, Spectrum, Jupiter θα τον κοιταει ως περιεργο εξωτικο φρουτο. Αν ακουσει το μπιιιιπ του φορτωματος, αν πατησει ενα πληκτρο και βγει μια ολοκληρη λεξη, αν το δει να συνδεεται με αθλιο κοινο εξωτερικο κασετοφωνο και αθλια κοινη τηλεοραση... Αν δει τον τροπο που κλεινει (τραβας το καλωδιο). Αυτα στα ματια του ειναι ηδη ρετρο, απο αλλον πλανητη. Δεν ειναι (συνηθως) ετσι οι δικοι του Η/Υ. Αν δει εναν BBC, Amiga, CPC, C64 κλπ ειναι συνηθισμενος σε αυτην την οψη/λειτουργια. Κανονικα πληκτρα, πληκτρολογιο διαστασεων περιπου σημερινων, πατας ενα πληκτρο βγαινει ενα πληκτρο, χρωματα σα τα σημερινα, οθονες, ενσωματωμενα περιφερειακα, δισκετες κλπ. Ρετρο (και αρα εντονα πιο συλλεκτικη) θα γινει αυτη η κοψια/αισθητικη οταν παμε στην επομενη της και οι Η/Υ ειναι ξερω γω σα γυαλινα τριγωνα.

Μη παρεις 464 ! Χτυπα ενα boxed ΖΧ-81 (και μια μεμβρανη καλου-κακου).

Καθε φορα που καποιος αγοραζει ενα Sinclair κανει τον Θειο λιγο πιο περηφανο :)

Οσο για τον φιλο που λεει οτι παιχνιδομηχανη = νιντεντο.... θυμιζω οτι λιγο καιρο πριν (η ακομα στα δικα μου αυτια που ειμαι μαλλον ενα κλικ πιο παλιος) Coinup (ουφακι οπως λεγοταν) = ΑΤΑRI, ΚΟΝΑΜΙ, SEGA. Παιχνιδομηχανη = ATARI. Οχι Νιντεντο. Μετα φανταζομαι αυτο θα αλλαξε. Στα ματια του σημερινου, παιχνιδομηχανη = PlayStation 1.

Ναι, δεν ειναι παντα τοσο ξεκαθαρη η απολυτη επικρατηση ενος προιοντος ως χαρακτηριστικο αναμεσα σε "ιδια" και δεν φαινεται στην εποχη της αμεσα, οπως "μηχανη αναζητησης=google", αλλα οσο περναει ο καιρος και πεφτουν οι εγωισμοι και εμφανιζονται οι de facto νικητες, αρχιζει να διακρινεται η ταση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφού πω οτι το μυαλό μου έγινε πουρές (δεν έχω πιεί ακόμα καφέ), θα συμφωνήσω με την παρακάτω πρόταση:

Tywien είπε:
Οσο για τον φιλο που λεει οτι παιχνιδομηχανη = νιντεντο.... θυμιζω οτι λιγο καιρο πριν (η ακομα στα δικα μου αυτια που ειμαι μαλλον ενα κλικ πιο παλιος) Coinup (ουφακι οπως λεγοταν) = ΑΤΑRI, ΚΟΝΑΜΙ, SEGA. Παιχνιδομηχανη = ATARI. Οχι Νιντεντο. Μετα φανταζομαι αυτο θα αλλαξε. Στα ματια του σημερινου, παιχνιδομηχανη = PlayStation 1.
Ακριβώς!

Χαρακτηριστικός εκπρόσωπος των 80s στα videogames, (Με βάση όλα τα προηγούμενα Levi's, Singer κλπ), ήταν φυσικά η Atari, αφού το 90% του πληθυσμού όταν έβλεπε ηλεκτρονικό παιχνίδι, το έλεγε Atari...

Και σήμερα, δε βλέπω την ώρα να παίξω πλεϊστέϊσον...
 
billy είπε:
Νομίζω το βλέπεις απο άλλη οπτική γωνία το θέμα.Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει "χαρακτηριστικός εκπρόσωπος" στους home micros των 80s (ειδικά εφόσον δεν αγγίζουμε τα θέματα τιμής, πωλήσεων, τεχνικών χαρακτηριστικών, κλπ) - o καθένας θεωρεί χαρακτηριστικότερο αυτόν που αγάπησε !!

Ενας Oric Atmos εκπροσωπεί τα 80s το ίδιο καλά με έναν 6128 ή έναν BBC, ή έναν spectrum, κ.ο.κ.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε αυτό χωρίς να υποτιμώ κανένα μηχάνημα! Στην Ελλάδα για λόγους άσχετους με την ποιότητα του εκάστοτε μηχανήματος αλλά μάλλον για λόγους προώθησης , τιμής προϊόντος στον εισαγωγέα, κοινωνικοοικονομική κατάσταση της εποχής κλπ στον χώρο των 8μπιτ προωθήθηκαν με σειρά πωλήσεων τα cpc, spectrum, c64! Αυτό σημαίνει ότι ο 6128 είχε τεράστιο κύρος στην Ελλάδα εφόσον προωθήθηκε-πουλήθηκε περισσότερο από τον c64! Αυτό δεν τον κάνει καλύτερο μηχάνημα από τα υπόλοιπα απλά για την χώρα μας ήταν το μέτρο σύγκρισης. Δεν μπορώ με άλλα λόγια να θεωρήσω το cpc καλύτερο από το MSX λόγου χάρη αλλά το τελευταίο στην Ελλάδα δεν πούλησε οπότε δεν δημιούργησε ανάλογο κοινό!

Αυτό ως διευκρίνηση... :) ;)
 
Πίσω
Μπλουζα