Ε.Σ. (ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ)

pardalotzatziki είπε:
Γι αυτο σου ριχνανε φυλακες.... :D :D
Eχω φαει φυλακες για τοσους πολλους και διαφορετικους λογους παραλογους και μη που αν κατσω να τους γραψω τωρα φιλαρακι μου θα τελειωσω αυριο :D
 
metalcandyman είπε:
Eχω φαει φυλακες για τοσους πολλους και διαφορετικους λογους παραλογους και μη που αν κατσω να τους γραψω τωρα φιλαρακι μου θα τελειωσω αυριο :D
Θα σε ειχε βαρεθει ο γραφιας.... :D :p
 
Ποτέ δεν χαλούσαμε τον φάκελο. Μια φορά φτιάχτηκε στο κέντρο και αυτό ήταν. Όλοι αρρωσταίναμε και μόνο στην ιδέα να τον ξαναφτιάξουμε. Δεν μου έλειψε ούτε αυτό, ούτε τίποτα άλλο από τότε. Δεν είμαι εναντίον της ιδέας του στρατού, αλλά μόνο καλά δεν πέρασα. Είχε παιδιά διαμάντια, αλλά και πολλά ( μα πάρα πολλά) καθ.... :sealed:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mια που πιασαμε τα κρεβατια,και εγω κοιμομουν απο πανω με sleeping bag ,αφου το πρωι το κρεβατι μου γινοταν..δημοσιας χρησεως,αφου ηταν το κρεβατι του Ιατρειου :D .Συνηθως εβαζα μια κουβερτα απο επανω το πρωι,για αυτο το λογο.Επισης για σπασιμο :diablotin: ,οταν εβγαινα στην αναφορα του λοχου εβαζα το ασπρο κρανος με τον κοκκινο σταυρό :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τωρα το ειδα το τοπικ. :)

Λοιπον, 292 Γ' ΕΣΣΟ (απο αναβολη),

Κεντρο: Ναυπλιο - Μηχανικο.

Παρουσιαστηκα: Αυγουστος 2004

Απολυση: Αυγουστος 2005

Ειδικοτητα: Ναρκαλιευτης

Hμουν και προεπιλογη για Εφεδρος Αξιωματικος (ΕΑ), αλλα δεν τρελαθηκα που θα εκανα και +6 μηνες... οποτε δεν!

Στο κεντρο ειμασταν καλα, εξοδος Ναυπλιο κυριλε!

Απο εκει παιρνω ειδικοτητα για Ναρκαλιευτης, που τοτε ισουταν με Σκοπανθρωπο. Λογω αναστηματος (2μ.) με ξεκινανε για αγηματα και παιρνω φορα και παρουσιαζομαι σε αγηματα για:

- Σημαιες εντος στρατοπεδου,

- Σημαιες εκτος,

- Παρελασεις,

- Τοπικες γιορτες,

- Λοχο επιδειξεων με οπλα,

εκει πηρα και 1-2 μερες τιμητικες αδειες...

Στην συνεχεια, 4 εβδομαδες για ειδικοτητα στο Ναυπλιο και εκπαιδευση για σχεδιαση/στρωση/αντιμετωπιση Ναρκοπεδιου και το καλυτερο εκπαιδευση στα εκρηκτικα! Εκει καναμε ασκηση με εκρηκτικα ολο το Ταγμα και επιλεχθηκα μεσα στους 200 για να σεταρω τα εκρηκτικα σε ασκηση... Ακομα το θυμαμαι γιατι εκανα "ερπην" 200μ. στα βραχια...

Στην συνεχεια φουλ για "Πλωτα / Γεφυρες" στο Λουτρακι με διαρκεια 3 εβδομαδες. Για οποιον θυμαται ενα φονικο στην Κορινθο μιας κοπελας απο φανταρο, σας ενημερωνω οτι ο τυπος κοιμοταν στο διπλανο μου κρεβατι... Τρομερο σκηνικο το βραδυ εκεινο, που γυρναει και μπαινει στο στρατοπεδο ο τυπος - σαν να μην συμβαινει ΤΙΠΟΤΑ!!! - και απανωτες αναφορες (3-4 αν θυμαμαι καλα), μεχρι να μαθουμε τι ειχε γινει...

Χαρτι για Μυτιληνη - Καλλονη - 98 ΤΜΧ Εθνοφυλακης (Πετσοφά), μεταθεση χαρακτηρισμενη σαν "εξαιρετικα δυσμενης"! Φτανουμε σε ενα βουνο με κρατηρα στην μεση... και στο κεντρο το Συνταγμα! Η συγκεκριμενη μοναδα ειχε Πυροβολικο, Τεθωρακισμενα, Μηχανικο και Διαβιβασεις. Μιλαμε για απαλευτα! 15 μεσα 1 εξω, και μετα απο 40 μερες (κατ'εξαιρεση μεταθεση-βυσμα) στο 725 ΤΜΧ - Στρατοπεδο Καποτά στο Μενιδι... Πηγα νωριτερα και απο την προηγουμενη σειρα... Τα παιδια μεσα ηταν ολα ενα και ενα! Απιστευτη υποδοχη, τιμια αντιμετωπιση σαν νεος, τρομερη παρεα!

Δυστυχως τον τελευταιο καιρο δεν ειχαμε ατομα, και εμενα 10 μεσα 1 εξω και ας ημουν Αθηνα. Γενικα, πρεπει να βαρεσα απιστευτο αριθμο ωρων στη σκοπια, πυλες, ΑΜητης...

Τεσπα, σε γενικες γραμμες, περασα ψιλοκαλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
297 (απο αναβολη) Νοεμβριος του 2006.

Για εμενα μια μακρυνη αναμνηση, ενας χαμενος χρονος απο τη ζωη μου.

Παρουσιαστηκα Πεζικο. Σταυρουπολη- Ξανθη ταγμα 557.

Το καλυτερο φαι που εφαγα μεσα στο στρατο. Καμια αγγαρεια. Αρκετο ψαρωμα απο τους ανωτερους για την στρατιωτικη μας θητεια που ολα ηταν "μουφες"!

Μεταταξη σε σωμα υλικου πολεμου με ειδικοτητα μαγειρας! Λογιστης/μουσικος και σε στελνουν για μαγειρα... Σιγουρα επαιξε βυσμα απο τους γονεις για την μεταταξη, αλλα η ειδικοτητα;

Κεντρο νεοσυλλεκτων σου σωματος μεταφορων για 1 μηνα στη Σπαρτη που εγινα καψιμιτζης στα ζαχαρωδη και δεν εκανα σκοπιες και αγγαρειες. Παραμονο την παραμονη πρωτοχρονιας που την περασα μεσα στα μαγειρεια μεχρι και 10 λεπτα πριν αλλαξει ο χρονος οπως και την επομενη μερα Πλενοντας δισκους για 500 φανταρους. Μετα εβδομαδες Γυθειο για εκπαιδευση μαγειρα που ελιωσα στη σκοπια γιατι ο γραφιας μπερδευε τη συνωνυμια μου με εναν αλλο φανταρο που την εβγαλε και 4 συνεχομενες μερες εξοδουχος...

Μετα ανεβηκα στη Νεα Μεσημβρια Θεσσαλονικης στην ΠΑΠ. Μοναδικος μαγειρας. Απο το βρασιμο της φακης στην πυλη και πισω για λατζα μονος μου και το απογευμα και το βραδυ σκοπια. Γενικα ενω ηταν μια χαλαρη μοναδα με 10 ατομα και 2 υπηρεσιες + πυλη οταν οι αλλοι αραζαν , εβλεπαν ταινιες ή επαιζαν ps....Εγω μαγειρευα καθαριζα για να παω σε σκοπια το βραδυ και να ειναι στη "πενα" τα μαγειρεια. Ευτυχως υπηρχε κατανοηση απο τους φανταρους τη μερα που ημουν εξοδουχος για το βραδινο φαι.

Μετα στην Αλεξανδρουπολη στο στρατοπεδο Ζηση αν θυμαμαι και στο 12 ΤΥΠ. Απαρνηθηκα την ειδικοτητα μου. Μπορει να μην επιανα οπλο για την υπολοιπη θητεια μου αλλα θα ελιωνα στα μαγειρεια καθε μερα για 1000 φανταρους... Χαλαρη μοναδα. Οκομη και οταν αλλαξε διοικητης το "χωσιμο" ηταν σε σε βαλουν κανενα πρωινο να κανεις δουλεια στις αποθηκες και να πας για μια εβδομαδα στο φυλακιο. Τελικα στο φυλακιο ηρεμουσε το κεφαλι σου και μπορει να ετρωγες χωσιμο γιατι ηταν του πυροβολικου, αλλα μετα απο τρεις-τεσσερις φορες παλιωνες και οι πυροβολικαριοι δεν σου την ελεγαν. Φιδιασμα ωρων. Εξοδουχος το ΣΚ απο τις 12 το πρωι μεχρι τις 12 το βραδυ στη μοναδα. Ευτυχως πηγα καλοκαιρι. Το χειροτερο που εχω να θυμαμαι ηταν που με εστειλαν λαντζα στην λεσχη αξιωματικων για ενα μηνα με μια διακοπη μιας εβδομαδας για μαγειρας. Γενικα καποιος θα πει οτι ειχα ευκολη θητεια, απλα καποια πραγματα ηταν πραγματικο ψυχολογικο χωσιμο περα απο το οτι εκανα μεχρι και 40 μερες χωρις εξοδο σε εμπλοκη και τρεις μηνες να δω τους δικους μου. Ακομη εχω κουσουρι στο αριστερο γονατο(χονδροπαθεια επιγονατιδος) και απο την κακη διατροφη και την ανυπαρκτη ασκηση και γενικα την κακη ποιοτητα ζωης μεσα στο στρατο εβαλα 13 κιλα που εκανα 5 χρονια να χασω.
 
Αν θυμαμαι καλα Σειρα 187,87 ΣΤ'' ΕΣΣΟ.


Κορινθος (ΚΕΝ).



ΛΗΜΝΟΣ (286 ΤΠ,290 ΛΥΒ)



ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (ΚΕΝ ως ''εκπαιδευτης'' /αποθηκη)
 
Ολοι εχουμε ιστοριες να θυμομαστε απο στρατο...

Εμενα με ειχαν τεντωσει αγριως, αλλα δεν με ενοιαζε να πω την αληθεια. Το εβλεπα ολο σαν μια εμπειρια που ειχε ημερομηνια ληξης.

Θυμαμαι τη μανα μου να με παρακαλαει σχεδον να παρει ''ενα τηλεφωνο'', εναν απομαχο ''στρατηγο'' που ηξερε, ετσι ωστε να κανονισει να μην με τραβανε, αλλα αρνιομουν πεισματικα. Θεωρουσα γελοιο να βαζω ''βυσμα'' για να κανω λιγοτερες υπηρεσιες ή να εχω περισσοτερες εξοδους...

Προσοχη, δεν κατακρινω τα ατομα που θεωρουσαν οτι επρεπε να βαλουν βυσμα, απλως εγω το θεωρουσα ετσι οπως το ειπα... γελοιο.
 
223 93Β ΕΣΣΟ Αμφίβιες Καταδρομές

Εκείνη την εποχή οι Ειδικές Δυνάμεις έκαναν 15 μήνες.

Παρουσιάστηκα Μεγάλο Πεύκο,πήγα Σπάρτη για οδηγός ρυμουλκούμενου αλλά ξενέρωσα με κάτι ιστορίες για ρυμουλκούμενα στα χιόνια σε στενούς δρόμους και σε γκρεμούς,

και κόπηκα(τσάμπα το δίπλωμα που για να το βγάλεις τώρα θες τα ?????)

Για μια βδομάδα στο κέντρο της Μοίρας στην Χίο και μετά βουρ για Καρλόβασι Σάμου που πέρασα όλη μου την θητεία...

Για μένα το να είσαι στις Ειδικές Δυνάμεις έχει νόημα...

Δοκίμασα και ξεπέρασα τα όρια μου,απέκτησα φυσικές και (κυρίως)ψυχικές αντοχές που με βοήθησαν στα πραγματικά ζόρια που ήρθαν μετά τον στρατό...

Γνώρισα πραγματικούς φίλους (όπου έδειξαν ότι είναι φίλοι στις δύσκολες στιγμές)

Ακόμη βρισκόμαστε με τον εκπαιδευτή μου στο Πεύκο,παρότι αυτός μένει Βόλο και γω Αθήνα!
 
Α' ΕΣΣΟ 2006 μετά από σπουδές και λοιπά παρουσιάστηκα στο Π.Ν. στο ΚΕ Παλάσκας. Φεβρουάριος μήνας και το κρύο να ξυρίζει. Η εκπαίδευση έγινε στον Πόρο. Έπειτα την προπαίδευση πέρασα 9 μέρες πάλι στο ΚΕΠΑΛ και μετά Α' μετάθεση στο ΓΕΝ. Αν και ειδικότητα Ηλεκτρολόγος/Ηλεκτροτεχνίτης κατέληξα στην κουζίνα των γαλονάδων να πλένω πιάτα, να μεταφέρω φαγητό και το απόγευμα σερβίραμε και το φαγητό. Πέρασα καλά, γνώρισα και την Αθήνα. Τον Αύγουστο Β' μετάθεση στη Σούδα, στο πυραρχείο-αποθήκη όπλων. Πιο δραστήριες καταστάσεις εκεί. Μεταφορές πυρομαχικών, παράδοση όπλων για τα αγήματα και συμμετοχή στους κανονιοβολισμούς για τις εορτές. Η καλύτερη όμως ήταν η άσκηση πυρκαγιάς όπου βάλαμε κάτι χοντροστολές πυροσβεστών και ρίχναμε με αντλία.
 
Ozzaros είπε:
Ολοι εχουμε ιστοριες να θυμομαστε απο στρατο...
Εμενα με ειχαν τεντωσει αγριως, αλλα δεν με ενοιαζε να πω την αληθεια. Το εβλεπα ολο σαν μια εμπειρια που ειχε ημερομηνια ληξης.

Θυμαμαι τη μανα μου να με παρακαλαει σχεδον να παρει ''ενα τηλεφωνο'', εναν απομαχο ''στρατηγο'' που ηξερε, ετσι ωστε να κανονισει να μην με τραβανε, αλλα αρνιομουν πεισματικα. Θεωρουσα γελοιο να βαζω ''βυσμα'' για να κανω λιγοτερες υπηρεσιες ή να εχω περισσοτερες εξοδους...

Προσοχη, δεν κατακρινω τα ατομα που θεωρουσαν οτι επρεπε να βαλουν βυσμα, απλως εγω το θεωρουσα ετσι οπως το ειπα... γελοιο.
Πόσο συμφωνώ! Μόνο που οι γονείς μου ήταν ακόμη ποιό πεισματάρηδες από εμένα οπότε αμφότερες οι πλευρές το έβλεπαν εντελώς ΓΕΛΟΙΟ να ασχοληθούν με τηλέφωνα.

Όταν κάποιος έκανε "τα πάντα" για να την κοπανάει ακόμη και για μισή ώρα λιγότερη υπηρεσία, μέχρι που μπορεί να φτάσει στην κανονική του ζωή?

Οζζαρε μπράβο, και σε άλλα παιδιά που είχαν τις άκρες αλλά δεν ήθελαν, ήξερα και τέτοιους. Μα τι λίγες που ήταν αυτές οι εξαιρέσεις, πόσο καταθλιπτηκά συντριπτικός ο κανόνας...
 
Δεν ειναι εντελως συμβατο με τον τιτλο του thread....

To Corsair Α7 μετα απο χρονια υπηρεσιας, παροπλιζεται. Νομιζω οτι θα τα καμαρωσουμε να πετουν για τελευταια φορα στην στρατιωτικη παρελαση σε λιγες μερες

http://vimeo.com/109563204
 
Θρυλικό βομβαρδιστικό...
 
To Corsair Α7 μετα απο χρονια υπηρεσιας, παροπλιζεται. Νομιζω οτι θα τα καμαρωσουμε να πετουν για τελευταια φορα στην στρατιωτικη παρελαση σε λιγες μερες
Αν δεν κάνω λάθος, αφού έγινε η τελετή, δεν θα πετάξουν. Ο πατέρας του Άλκη, δεν ήταν χειριστής στον τύπο?
 
Σηματα απο την θητεια του πατερα μου, 1965-67. Τα αστερια ειναι δωρα απο φιλους του δοκιμους.

Ηταν διαχειριστης και η μελισσουλα ηταν το σημα του.

P1130385.jpg
 
Σειρά 247. Πεζικό. Παρουσιάστηκα στην Τρίπολη, μετά μετάθεση για ειδικότητα οπλουργού στην Πάτρα, μετά μονάδα στη Μόρια Μυτιλήνης, μετά μετάθεση σε κέντρο εκπαίδευσης στο Μαυροδένδρι Κοζάνης, μετά απόσπαση στα τεθωρακισμένα σε μικτό τάγμα στο Αμύνταιο Φλώρινας για σχολείο πυροβολητή άρματος Μ60, μετά επιστροφή στην Κοζάνη, μετά ξανά Αμύνταιο Φλώρινας (πεζικό αυτή τη φορά) και μετά ξανά Κοζάνη και απολυτήριο από κει.. Εδώ θέλω να τονίσω την παράνοια του ΕΣ. Ήμουν Ι3 άοπλο και 1) Με έστειλαν για πυροβολητή άρματος 2) Στη Φλώρινα όταν κάναμε περίπολα να καθαρίσουμε φιλάκια στα βουνά, ΕΓΩ ο Ι-οτάς! ήμουν ασφάλεια ομάδας, που σημαίνει πως μόνο εγώ έφερα οπλισμό + τελαμώνα με γεμιστήρες. (+ το ότι δοκίμαζα οπλισμό στις βολές.) :D
 
Captain Kal είπε:
Ο πατέρας του Άλκη, δεν ήταν χειριστής στον τύπο?
Sorry, τώρα είδα το μήνυμα. Πράγματι, έτσι είναι. Στην τελετή για την απόσυρση, έδωσαν αυτό το αναμνηστικό στους διατελέσαντες μοιράρχους. Αυτά που βλέπετε είναι πτερύγια του συμπιεστή.

attachment.php


0.jpg
 
2001 Ε εσσο, (274) Αυλώνα, και μετά Μυτιλήνη Β'ΕΑΝΕΘ καλλονή αμετάθετος
 
n569323727_785960_7270.jpg

mmaker είπε:
223 93Β ΕΣΣΟ Αμφίβιες ΚαταδρομέςΕκείνη την εποχή οι Ειδικές Δυνάμεις έκαναν 15 μήνες.

Παρουσιάστηκα Μεγάλο Πεύκο,πήγα Σπάρτη για οδηγός ρυμουλκούμενου αλλά ξενέρωσα με κάτι ιστορίες για ρυμουλκούμενα στα χιόνια σε στενούς δρόμους και σε γκρεμούς,

και κόπηκα(τσάμπα το δίπλωμα που για να το βγάλεις τώρα θες τα ?????)

Για μια βδομάδα στο κέντρο της Μοίρας στην Χίο και μετά βουρ για Καρλόβασι Σάμου που πέρασα όλη μου την θητεία...

Για μένα το να είσαι στις Ειδικές Δυνάμεις έχει νόημα...

Δοκίμασα και ξεπέρασα τα όρια μου,απέκτησα φυσικές και (κυρίως)ψυχικές αντοχές που με βοήθησαν στα πραγματικά ζόρια που ήρθαν μετά τον στρατό...

Γνώρισα πραγματικούς φίλους (όπου έδειξαν ότι είναι φίλοι στις δύσκολες στιγμές)

Ακόμη βρισκόμαστε με τον εκπαιδευτή μου στο Πεύκο,παρότι αυτός μένει Βόλο και γω Αθήνα!
Βρηκα επιτελους καποιον που μοιαζουν οι θητειες μας !

ΕΣΣΟ 88 `Ε - ΑΣΜ 100

Μ.Πευκο+Χιο+Μ.Υ.Κ.+Χιο 16 μηνες+Μ.Πευκο 4 = Μηνες θητειας 20 + 2 φυλακη

Ειδικοτητες : ολμιστης - καταστροφεας - πολυβολητης

`Γ Μ.Α.Κ. - 3ος Λοχος / Κρουσεως

Επιτυχια βολων με οπλο 9/10 επιτυχεις

Με αντιαρματικο 100%

Με ολμο 89%

Με πολυβολο 76%

Απιστευτες ασκησεις που μονο σε ταινιες μπορει να δειτε , ορειβασια και κεκλιμενες , μεταμεσονυκτιες πορειες/βολες , 6ημερες αναγνωρισεις νησιου , νυκτερινες εισβολες/καταληψεις σε αλλα στρατοπεδα ,ειδικη εκπαιδευση αυτοαμυνας πολεμικων τεχνων , τεχνικες μοναχικης επιβιωσης παρατηρηση τουρκικων φυλακιων σε βραχονησιδες απο αποσταση αναπνοης, ειναι λιγα απο τα οποια μπορω να παραθεσω εδω.

Κοκκινο απολυτηριο εως σημερα.

22 χρονια μετα το απολυτηριο βρηκα προπερσυ τον επιλοχια μου, και μιλαμε τακτικα για ολα οσα διδαχθηκαμε απο επιλεκτους αξιωματικους ειδικων πολεμικων σχολειων εκεινα τα πραγματικα πολυ χρησιμα χρονια .






Παρ`οτι ειχα εργασια και μαλιστα πολυ επικερδη, δε με πειραξε καθολου η διακοπη της για τη θητεια . Θα ξαναπηγαινα ευχαριστως , αν και με ταραξανε στις ποινες.

image0.jpg

216996_1088771818365_1198557274_249801_1266_n.jpg

tolmwn.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα