Η Παλιά Αθήνα

foutix είπε:
Nαι, Οκ εύκολο ήταν κατά βάση. Είμαι στις καλές μου σήμερα... :supergrin:

H παλιά Αθήνα μέσα από τον ελληνικό κινηματογράφο.




Ένα από τα ενδιαφέροντα στοιχεία των παλιών ελληνικών ταινιών, είναι και η αποτύπωση της Αθήνας μιας άλλης εποχής.

Ακολουθούν μερικά στιγμιότυπα από ορισμένες ταινίες...

To tragoudi tou xorismou 1939-3.jpg

Καταρχήν μια προπολεμική ταινία, "Το Τραγούδι Του Χωρισμού" του 1939. Με σκηνοθέτη τον ίδιο τον Φίνο απολαμβάνουμε πλάνα από την Αθήνα των 30s.

Εδώ μια εικόνα από την Λ. Συγγρού στην Αψίδα του Αδριανού, με κίνηση πεζών και οχημάτων.

4skalopatia Faliro.jpg

4skalopatia Stadio.jpg

Μετά τον πόλεμο πια, αρκετές εικόνες από την Αθήνα του 1951 στη ταινία "Τα 4 Σκαλοπάτια". Πάνω, η Ζινέτ Λακάζ και ο Νίκος Χατζίσκος απόλαμβάνουν τη θέα προς το Φάληρο. Κάτω, η Λακάζ περπατάει με φόντο το Καλλιμάρμαρο, ενώ πίσω της έρχεται το τραμ.

Stournara 288-1959 Street Scene 3.jpg

Βόλτα με το αυτοκίνητο στην Λ. Βασιλίσσης Σοφίας στη ταινία "Στουρνάρα 288" του 1959.

Katiforos 1961.jpg

Ο Νίκος Κούρκουλος στη πλατεία Μαβίλη (παλιά Στέγη Πατρίδος) το 1961 στη ταινία "Ο Κατήφορος". Στο βάθος φαίνεται το ξενοδοχείο Χίλτον υπό κατασκευή και πίσω του η πρεσβεία των ΗΠΑ. στα τελειώματα.

Προβολή συνημμένου 102719

Min Erotevesai To Savato 62- Syntagma-5.jpg

Πολλές εικόνες της Αθήνας έχουμε την ευκαιρία να δούμε και στη ταινία "Μην Ερωτεύεσαι Το Σάββατο" του 1962, ειδικά από το κέντρο.

Εδώ μια σκηνή από την οδό 3ης Σεπτεμβρίου (πάνω) και άλλη μια με τον Δ. Παπαμιχαήλ στις αρχές της Πανεπιστημίου (κάτω).

Oi Adistaktoi 1965 - Ampelokipoi.jpg

Πίσω από το γήπεδο του Παναθηναϊκού, στους Αμπελόκηπους, στη ταινία "Οι Αδίστακτοι" του 1965.

(screenshots by prisma)

Min Erotevesai To Savato 62- 3s Septemvriou.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
PT8 είπε:
Πολλές αναμνήσεις από το ΟΑΚΑ. Με είχε πάει ο θείος μου (μηχανολόγος-μηχανικός) ο οποίος είχε επιμεληθεί αρκετά στοιχεία του σταδίου για να μου δείξει το νέο έργο.
Αν θυμάμαι καλά μου είχε πει και για τους προβολείς οι οποίοι είχαν ανελκυστήρες μέσα ώστε να υπάρχει πρόσβαση στα φώτα.

Επίσης από το σπίτι μου κάποτε μπορούσες να διακρίνεις τους προβολείς και την ατμόσφαιρα του σταδίου όταν υπήρχε κάποιος αγώνας. Τι ωραία χρόνια :(
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι (παλιοί) προβολείς του ΟΑΚΑ ήταν οι 2 με το μισό "κεφάλι" (άρα και τις μισές λάμπες) από τους άλλους 2 !
 
prisma είπε:
Eιδικά για όσους αγαπάνε εκείνη τη δεκαετία... :thumbup:
;) Τι ωραιες που ειναι και ποσο ζωντανες! Σαν να τραβηχτηκαν σημερα.

Σε ευχαριστω, prisma!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
;) Τι ωραιες που ειναι και ποσο ζωντανες! Σαν να τραβηχτηκαν σημερα.Σε ευχαριστω, prisma!
Nα'σαι καλά bambinella.

Ας είναι καλά οι Αμερικάνοι που μας άφησαν αυτές τις γεμάτες χρώμα εικόνες από τότε!
 
prisma είπε:
Έγχρωμες φωτογραφίες της Αθήνας του '50
Προβολή συνημμένου 102923

http://bill-files.blogspot.gr/2014/05/50.html

Eιδικά για όσους αγαπάνε εκείνη τη δεκαετία... :thumbup:
Δεν το περίμενα οτι από τότε ήταν βαμμένο κόκκινο αυτό το καλαίσθητο γωνιακό κτήριο απέναντι απο το Hilton...
 
Το χαρακτηριστικότερο αυτών των φωτογραφιών των 50 είναι η ακόμα αρκετά καθαρή ατμόσφαιρα.
 
Kaniggos Sqr Old.jpg

Πλατεία Κάνιγγος, μάλλον αρχές δεκαετίας '50.

Athenes Street Scenesafter WWII-2 - Amalias.jpg

Σύνταγμα , Λεωφ. Βασ. Αμαλίας & Βασ. Σοφίας λίγο μετά τον πόλεμο. Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από το μέγαρο Παπούδωφ.

(αρχείο prisma)
 
pardalotzatziki είπε:
Κατρ-ποσταλ, δεν ξερω χρονολογιες. Τα οχηματα ειναι 60s;;;
Oι φωτογραφίες είναι 60s. Η ημερήσια της Ομόνοιας μάλλον αρχές 60s, εικονίζονται πολλά αμερικάνικα αυτοκίνητα των 50s.

H 3η φωτό είναι από 1963 και μετά, το πολύ έως τα μέσα περίπου του '60.
 
60s in color !!!

 


Πειραιάς.


Pireus Port + City 60s.jpg

Σύνταγμα.


Syntagma Parliament 60s color.jpg

Πανεπιστημίου.


Panepistimiou 60s color.jpg

(αρχείο prisma)
 
Σώτος Σώτος είπε:
Δεν το περίμενα οτι από τότε ήταν βαμμένο κόκκινο αυτό το καλαίσθητο γωνιακό κτήριο απέναντι απο το Hilton...
Γιατί άραγε; Δε μπορώ να το φανταστώ σε κανένα άλλο χρώμα!
 
Athens Vas. Sofias Trams.jpg

Τα κίτρινα τραμ στη Λεωφόρο Βασ. Σοφίας, γύρω στο 1954.




Athens Kolokotroni late60s-early70s.jpg

Σταδίου & Κολοκοτρώνη, τέλη δεκ. '60 ή αρχές '70.




(αρχείο prisma)




Athens Ampelokipoi Alexandras mid 70s by Savvas Karavasilis.jpg

Aμπελόκηποι, Αλεξάνδρας & Κηφισίας, λίγο μετά τα μέσα της δεκαετίας του '70.

photo by Savvas Karavasilis. Από την ομάδα "ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ-ΑΘΗΝΑ" που έχω δημιουργήσει στο fb.
 
[edit] yt link σε ολόκληρο ντοκυμαντέρ [Gateway to the Other Athens]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερο video. Εισητηριο Τελεφερικ 7,5 cents. Oταν στη Βουλιαγμενη εκανες μπανιο αφοβα...
 
Πλάκα 1982

Athens Plaka 1982 Kythathineon Str. by John Riper.jpg

(photo by John Riper)

 


Άποψη της πόλης από τον Λυκαβηττό, τον Απρίλιο του 1983


Athens View April 1983 by hhschueller.jpg

(photo by hhschueller)





Στο λιμάνι του Πειραιά, το καλοκαίρι του 1989.



Προβολή συνημμένου 103989

 


(αρχείο prisma)







Pireus 1989 Port.jpg
 
Φιλε prisma θα ηταν isvw καλη ιδεα να συγκεντρωναμε καποιες "ευκολες" (οσο αφορα την ευρεση του σημειου ληψης) φωτογραφιες και να πηγαιναμε καποιοι εθελοντες να φωτογραφιζαμε τη σημερινη κατασταση.

Σε ενα νεο thread η αντιπαραβολη παλιαων και νεων "σκηνικων" νομιζω θα ειναι ενδιαφερουσα...
 
Wally είπε:
Φιλε prisma θα ηταν isvw καλη ιδεα να συγκεντρωναμε καποιες "ευκολες" (οσο αφορα την ευρεση του σημειου ληψης) φωτογραφιες και να πηγαιναμε καποιοι εθελοντες να φωτογραφιζαμε τη σημερινη κατασταση.
Σε ενα νεο thread η αντιπαραβολη παλιαων και νεων "σκηνικων" νομιζω θα ειναι ενδιαφερουσα...

To θέμα είναι ποιος θα το κάνει αυτό. Προσωπικά, αν και το βρίσκω ενδιαφέρον, μου είναι αδύνατο αυτό το διάστημα.
 
Πίσω
Μπλουζα