Η Ψηφοφορία του αιώνα….

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας akmakas
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Ασε, δεν βαριέσαι, με την απορία θα μείνω. :biglaugh:
 
από το να είναι έτσι το δωμάτιο καλύτερα τα τουβλάκια

wtss.gif


opwolf.gif


commando.gif


fernmdie.gif


μουστάρδα πολύ μουστάρδα ....
 
Stormwatch είπε:
Shock ατυχες το παραδειγμα σου.....Με 160x200=32000 pixels δεν μπορεις στον ενα να φτιαχνεις αριστουργηματα και στον αλλο μουτζουρες....
Μα stormwatch από ότι βλέπεις (?) όσοι μη C64scpectrum-funs μπήκαν στη κουβέντα γελάνε με τις φωτό από spectrum. Πως θέλεις να πείσεις κάποιον ότι τα γραφικά σου είναι καλύτερα όταν και μόνο που δεν έχουν χρώματα ή γίνεται της τρελής στο color clash φέρνει γέλια. Είναι παλαβό να θες να με πείσεις ότι είναι καλύτερα τα γραφικά στον Spectrum όταν τα sprites στα "καλά" παιχνίδια τα έχουν να κινούνται σε μαύρο φόντο για να μην φαίνονται τα χάλια. Το μόνο που ακούω είναι για χαμηλές αναλύσεις ενώ δεν λέτε μια για τα χιλια δυο μυρια παλαβά που έχει το rendering στον Spectrum.

Τα lego σας πείραξαν. Σας δείχνουμε ότι το είχαν ξεπεράσει κάποια στιγμή το πρόβλημα και δε σας φτάνει αυτό. Τι άλλο θέλετε;:biglaugh:

Screenshot του Spectrum μη δείξετε άλλη γιατί αυτή η μουσταρδί ώχρα σε συνδυασμό με τα σουτζουκάκια μάλλον με πείραξε :diablotin:
 
Χε χε ΓΟΥΣΤΑΡΩ FALME WAR!!!!!!

ΔΩΩΩΩΩΣΤΕΕΕΕΕ!!!!

Spectrum FTW!!!!!!!

@Keeper, Προχτές που συναντηθήκαμε έκανες πολύ παρέα με τον Telamona........ Το γεγονός καταγράφηκε και ορίστε τα αποτελέσματα. Στο Δαφνί μεεεεεεσαααααα!!!!!!

Πάντως θα γούσταρα πάνω στην Amiga να γράφει Atari και όχι Commodore. Αυτό το μισητό business machines μου κάθεται άσχημα! Επίσης θα ήταν τέλειο το μηχάνημα να ήταν ΚΑΙ μαύρο........

Let round 3 begin!!!!!!!!!
 
Θέλω screenshot από Amstrad στο PSSST!

telonio είπε:
Pooky (και όποιος άλλος θέλει) για καμ του δώθε να δεις την έγχρωμη οθόνη του Amstrad. :D

Ευχαρίστως! Έχω καιρό να παρακολουθήσω μια καλή κωμωδία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πήξαμε στην μουστάρδα ..δεν φέρνουμε και κανένα λουκάνικο γιατί σε λίγο 8α....
 
Ναι λουκάνικο και ομελέτα που θα ψήσουμε πάνω στο 360.........
 
Stormwatch είπε:
Shock ατυχες το παραδειγμα σου.....Με 160x200=32000 pixels δεν μπορεις στον ενα να φτιαχνεις αριστουργηματα και στον αλλο μουτζουρες....
Και η Amiga με τον ST την ίδια ανάλυση βασικά χρησιμοποιούσαν στα παιχνίδα.320χ200.

Και ο 464 είχε mode 640x200.

SO WHAT?




To Θέμα είναι με αυτά που έχεις τι μπορείς να κάνεις. Είναι σαν να δώσεις σε εμένα και στον τύπο που βλέπουμε στην ΕΤ3 να ζωγραφίζει τοπία από έναν καμβα και μπογιές και να ζωγραφίσουμε.

Άλλο επιχείρημα; Ακόμα περιμένω να εκθιάσετε κάποιο χαρακτηριστικό του Spectrum. Δεν είχε ήχο, τα γραφικά ήταν.....το αφήνω στην κρίση του καθενός, είχε δύσκολο επεξεργαστή αλλά ελάχιστα πιο γρήγορο, δεν είχε επεκτασιμότητα, πληκτρολόγιο, ......

Πείτε κάτι τέλος πάντων θετικό εκτός από την Basic που την είπα εγώ.
 
αυτό που προσπαθεί να μας πει ότι είναι ποδόσφαιρο ...

imd.gif


c64

Turrican_1.gif


spectrum

t1titel.png
 
Από εδώ βγήκε το

Πούναι η μπάλα οεο που ναι η μπάλα
 
Ναι καλά shock.....

Ήταν τίμιο και οικονομικό μηχάνημα, δεν έπρεπε να πουλήσεις το σπίτι σου να το αγοράσεις, έβαζες το δικό σου κασσετόφωνο πάνω και όχι το έκτρωμα της Commodore, έβαζες την δική σου τηλεόραση και όχι τα εκτρώματα της Amstrad. Ακόμα θυμάμαι το πράσινο μόνιτορ του 464. Απίστευτη μούφα. Απιστευτα κοίλο σου έβγαζε τα μάτια και δεν σε άφηνε να ευχαριστηθείς καν παιχνίδι.

Α, μη ξεχάσω και το Lego effect, που ο Spectrum δεν είχε. Καλά τα χρώματα, αλλά αν κάθε τουβλάκι έχει και το δικό του μάλλον πρόκειται για ψυχεδέλεια. Επίσης κάλά τα χρώματα αλλά αν έπρεπε να βγεις στη ζητιανιά να αγοράσεις την έγχρωμη μούφα της Amstrad, ε τι να πει κανείς.........

shock είπε:
Από εδώ βγήκε το Πούναι η μπάλα οεο που ναι η μπάλα

Αν δεν την βλέπεις μάλλον γερνάς.................
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shock ορισμενες φορες παιζεις με τις λεξεις...Για πες μου καποια παιχνιδια του Amstrad σε 640x200;

Ισχυει απλα αυτο που ειπα.Ειναι θεμα στο τι εχεις συνηθισει και που δινεις προτεραιοτητα....

Εμενα τα γραφικα των Amstrad-C64 μου φαινονται απο ασχημα εως αστεια.Το ιδιο συμβαινει και σε εσενα αντιστοιχα.

Οσο για την κριση σου για τον Spectrum οντως ηταν ενα αθλιο αχρηστο μηχανημα γι αυτο και περασε απαρατηρητο.....

Με κουρασατε λεμε...... :D
 
Φυσικά και ο Spectrum πέρασε απαρατήρητος. Ήταν μικρός, άσχημος, μαύρος και απαίσιος. Έλα μωρέ! Ούτε ήχο ούτε χρώμα δεν είχε το μηχάνημα, ποιός το αγόρασε; Κανένας!

Ούτε power on button, ούτε reset δεν είχε καν! Αυτό το μηχάνημα ήταν καταδικασμένο να αποτύχει και να μην πουλήσει ούτε ένα κομμάτι. Έτσι είναι τα πράγματα.........
 
Αυτό καταλάβες Stormwatch? Απλά η σύγκριση που του κάνετε με τον C64 δεν ευσταθεί. Κανείς δε λέει ότι είναι άχρηστο. Ότι πληρωνεις παίρνεις. Γι' αυτό το λόγο και ο Amstrad και ο C64 ήταν πιο ακριβός.

Για αυτό και η Amiga ήταν πιο ακριβή από τον ST. Αυτό δεν κάνει τον ST άχρηστο.

Συγνώμη αν σε κουράσαμε. Ελπίζω να γνώρισες κάποια πράγματα για το μηχάνημα σου που δεν τα ήξερες ή και γιατί όχι να έμαθες κάποια πράγματα για άλλα μηχανήματα!
 
Αντε πάλι με το μόνιτορ του amstrad. Πόσες φορές πρέπει να πω οτι υπήρχε η δυνατότητα να αγοράσεις και tv modulator για να το βάλεις σε τηλεόραση; Αλλα ξέρω, το βγάλατε χάλια όπως βγάλατε χάλια και την έγχρωμη οθόνη. Δεν παίζεστε!
 
pooky είπε:
Φυσικά και ο Spectrum πέρασε απαρατήρητος. Ήταν μικρός, άσχημος, μαύρος και απαίσιος. Έλα μωρέ! Ούτε ήχο ούτε χρώμα δεν είχε το μηχάνημα, ποιός το αγόρασε; Κανένας!
Ούτε power on button, ούτε reset δεν είχε καν! Αυτό το μηχάνημα ήταν καταδικασμένο να αποτύχει και να μην πουλήσει ούτε ένα κομμάτι. Έτσι είναι τα πράγματα.........
Γιώργο αφού σου αρέσουν τα αυτοκίνητα θα στο πω στη γλώσσα σου. Το accent είναι το καλύτερο αυτοκίνητο. Αφού το έχει η συντριπτική πλοιοψηφία στην Ελλάδα δεν θα είναι;

Στο εξωτερικό δε ξέρω τι γίνεται. Αλλά βλέπω ότι το έχουν όλοι οι φίλοι μου στην Ελλάδα, είναι συνέχεια πρώτο σε πωλήσεις και έχει και τόσα χρόνια εγγύηση. Δεν τρέχω για να χρειάζομαι κάτι καλύτερο σε φρένα και κρατήματα, τα ανταλλακτικά του είναι φθηνά άμα χαλάσει κάτι οπότε δεν με ενοχλεί και η συχνότητα που γίνεται αυτό. Τώρα αν πάω να το συγκρίνω με το focus η θα δεχτώ ότι πήρα το καλύτερο δυνατό για τα χρήματα που έδωσα ή θα πάω να το βγάλω καλύτερο γιατί το δικό μου είναι μαύρο και το focus δεν έχει αναπτήρα στον standard εξοπλισμό.

Σίγουρο με το πρώτο του αυτοκίνητο και ας είναι το accent κάποιος θα είναι συναισθηματικά δεμένος μαζί του. Θα το βλέπει αλλιώς, ποιο ωραίο και από το RX-8 του απέναντι. Αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ή κάνω λάθος;

Παράλογο; Γιατί; Αντί να δώσω 40000 να πάρω τον Commodore θα δώσω 28000 να πάρω τον spectrum. Δεν μπορώ όμως να πω ότι πήρα τα ίδια πράγματα. Και εδώ είναι το θέμα.
 
Και επειδή με τσιγκλάτε και είμαι και γαιδούρι :D βγάλτε την ουρά απο τα σκέλια και επιτέλους απαντήστε στην ερώτησή μου. 3η φορά που το γράφω.

Αυτά τα ρημάδια τα sprite που έπαιρναν τα χρώματα (ποιά χρώματα; ) του backround και αναβώσβηναν σαν φωτορυθμικά δεν σας πείραζαν στον Spectrum;

2005421775030044753_rs.jpg
 
με ένα backround δυο τρυγόνια ... γιατί να κάτσουν oi άνθρωποι να κουράζονται αφού η χρήστες spectrum δεν νοιάζονταν για τα χρώματα lol
 
Πίσω
Μπλουζα