Η γενιά του Τσέρνομπιλ

Σκέφτομαι πόσοι από τους πυροσβέστες που είχαν λάβει μέρος στην κατάσβεση της ραδιενεργούς πυρκαγιάς να ζούνε σήμερα χωρίς προβλήματα. :(

Για χρόνια πάντως όποια έξαρση μορφών καρκίνου εμφανιζόταν στα Βαλκάνια θεωρούσαμε το Τσερνόμπιλ υπεύθυνο.

Και η συνήθη καταστροφολογία έδινε και έπαιρνε: Διάφοροι θρησκόληπτοι βασισμένοι σε προφητείες και χρησμούς "κατέβαλαν προσπάθειες" να μας πείσουν πως η καταστροφή του κόσμου είχε ήδη ξεκινήσει αφού μπορούσαμε να έχουμε να πάντα αλλά εξαιτίας της ραδιενέργειας να μην μπορούμε να φάμε, να πιούμε ή να αγγίξουμε το παραμικρό...
 
Λορένα είπε:
Τι να πω και εγώ, που εφαγα την βροχή την μέρα της έκρηξης, οταν ανυποψιάστη γύριζα σπίτι! Οπα... δεν το πρόσεξα αν φωσφορίζω το βραδυ..
Δεν θα έπρεπε να ανησυχείς, η ραδιενέργεια έκανε μέρες για να κάνει το γύρο του κόσμου...

Εμένα πάλι οι γονείς μου δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα. Ίσως επειδή ο πατέρας μου ήταν επιστήμονας και καταλάβαινε, αλλά ούτε κονσέρβες μαζέψαμε, ούτε μου κόψαν την μπάλλα στη γειτονιά. Απλά η μητέρα μου φρόντιζε να μην παίρνει φαγητά (βορείου) εισαγωγής και μου λέγαν να μην πολυκυλιέμαι στα γρασίδια.

Θυμάμαι ένα συγκλονιστικό ντοκιμαντέρ που είδα πριν λίγα χρόνια. Μία σκηνή είχε ένα βίντεο που είχε τραβηχτεί τυχαία από κάμερα σε αυτοκίνητο στο Τσερνομπίλ την ημέρα της έκρηξης κι έδειχνε τον κόσμο να κάνει κανονικά τις δουλειές του. Όμως το φιλμ είχε καεί σε εκατοντάδες σημειάκια σε κάθε καρέ και ήταν σαν να ήταν γεμάτο απόκοσμες μικρές λάμψεις... ανατριχιαστικό. Σε μία άλλη σκηνή έδειχνε έναν κατακαημένο εργαζόμενο στο εργοστάσιο που είχε πάθει εγκεφαλική ζημιά: καταλάβαινε τί του λέγανε κανονικά, αλλά όταν προσπαθούσε να μιλήσει έβγαζε ακατάληπτες συλλαβές. Το τραγικό ήταν ότι τις άκουγε και καταλάβαινε ότι δεν έκανε νόημα και έκλαιγε... :`(
 
Και εγώ είχα συγκλονιστεί βλέπντας πρόσφατα ένα σχετικό νοτοκυμαντέρ.

Μιλάγανε κάποιοι εργάτες που είχαν μπει μέσα στο κτίριο του αντιδραστήρα,

μετά το ατύχημα για να απομακρύνουν ραδιενεργά υλικά.

Κάθε εθελοντής έπρεπε να κάνει 6 "μπασίματα".

Φυσικά ουδέποτε τους είπαν ότι αυτό ισοδυναμούσε με βέβαιο μελλοντικό θάνατο.

Ως κίνητρο, η κυβέρνηση του έδωσε ένα "βραβείο" (το βραβείο του μ*λ*κ* μάλλον),

μια κάρτα δωρεάν μεταφοράς με συγκοινωνία για υτούς και την οικογένειά τους ( !!! )

και 3 επιπλέον μηνιάτικα (τόσο κοστολογούσαν την ανθρώπινη ζωή οι κρατούντες της ΕΣΣΔ).

Οι εθελοντές εξηγούσαν πόσο πρόθυμα δέχτηκαν και πόσο δελεαστική βρήκαν την προσφορά αυτή (τα 3 μηνιάτικα).

Είπαν ότι χάρη σε αυτά, μπόρεσαν να είναι από τους "εκλεκτούς" που ήταν σε θέση να αγοράσουν ... έγχρωμη τηλεόραση !

Ακούγεται σα φάρσα, αλλά δυστυχώς ήταν αλήθεια !!!
 
...μόνο που θα έπρεπε να κάθονται μακριά για να μην κάνουν παρεμβολές... [/gallows humour]
 
Απίστευτα πράγματα!.......

Μήπως θυμάστε το ντοκιμαντέρ ή μήπως μπορείτε να το βρείτε στο youtube;

Θα ήθελα να το δω....
 
Σαν σημερα πριν 24 χρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
24 χρόνια... και ακόμα δεν έχουμε φτάσει στον χρόνο ημίσειας ζωής.

θυμάμαι στην πλ.κλαυθμώνος κάποιοι (πανεπιστημίου αθήνας(..?)) να μετράνε με έναν geiger muller το επίπεδο ραδιενέργειας που βρισκόταν πάνω του σε όποιον το επιθυμούσε.
 
Ναι ειχαν μοιρασει συσκευες και σε φαρμακεια ανα την Ελλαδα.
 
Εκει στα κεντρικα που ειναι το πολυ κοκκινο... εκει μενω εγω, απο τοτε που γενηθηκα

Να.. σας χαιρετησω απο τωρα?
 
Λορένα είπε:
Εκει στα κεντρικα που ειναι το πολυ κοκκινο... εκει μενω εγω, απο τοτε που γενηθηκα
Να.. σας χαιρετησω απο τωρα?
Γιατί καλέ;;; 8)

Μας βαρέθηκες;;; :eek:

Όλη η Ευρώπη τρώει aγνά προϊόντα ελληνικής γης και δεν έχουν πρόβλημα... ::) Εμείς για λίγο καίσιο, δημήτριο, χουάνιο το κάνουμε θέμα.. :p
 
Juanita είπε:
Γιατί καλέ;;; 8)
Μας βαρέθηκες;;; :eek:

Όλη η Ευρώπη τρώει aγνά προϊόντα ελληνικής γης και δεν έχουν πρόβλημα... ::) Εμείς για λίγο καίσιο, δημήτριο, χουάνιο το κάνουμε θέμα.. :p

Για χουάνιο δεν ξέρω, αλλά το retromanio ειναι επίκινδυνο .... :nervous:
 
Πήξαμε στο ΝΟΥΝΟΥ τότε και στο γάλα σκόνη. Το αγελαδίσιο, φάνταζε σκέτο δηλητήριο :( ...
 
RIO είπε:
Πήξαμε στο ΝΟΥΝΟΥ τότε και στο γάλα σκόνη. Το αγελαδίσιο, φάνταζε σκέτο δηλητήριο :( ...
Άσχετα με το Τσερνομπιλ, το αγελαδινό είναι ψιλοδηλητήριο...

Αν σκεφτούμε πόσα φάρμακα ταίζουν τις γελάδες σήμερα... :xm:
 
Το Τσερνομπιλ δεν ειναι τιποτα μπροστα στην ακτινοβολια της οθονης του CPC, της Αμιγκ και του πισι που εχουμε φαει ολα αυτα τα χρονια :Ρ
 
Rakeesh είπε:
Το Τσερνομπιλ δεν ειναι τιποτα μπροστα στην ακτινοβολια της οθονης του CPC, της Αμιγκ και του πισι που εχουμε φαει ολα αυτα τα χρονια :Ρ
Εμεις κανονικά θα πρέπει να εχουμε αναπτύξει ανοσία σε αυτά τα φαινόμενα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Πήξαμε στο ΝΟΥΝΟΥ τότε και στο γάλα σκόνη. Το αγελαδίσιο, φάνταζε σκέτο δηλητήριο :( ...
Πράγματι, παίρναμε γάλα από το γαλατά επί χρόνια και το 1986 αρχίσαμε για πρώτη φορά να πίνουμε σε σκόνη (εμένα μου άρεσε το ζαχαρούχο Βλάχας και τότε ήταν η πρώτη φορά που το γεύτηκα...) Είδα το χάρτη και... ωχ., και στο δικό μου μέρος όπου ζούσα το 1986 είναι φουλ στο κόκκινο!
 
stakovios είπε:
Πράγματι, παίρναμε γάλα από το γαλατά επί χρόνια και το 1986 αρχίσαμε για πρώτη φορά να πίνουμε σε σκόνη (εμένα μου άρεσε το ζαχαρούχο Βλάχας και τότε ήταν η πρώτη φορά που το γεύτηκα...) Είδα το χάρτη και... ωχ., και στο δικό μου μέρος όπου ζούσα το 1986 είναι φουλ στο κόκκινο!
Ανοιγονται απεριοριστες ευκαιριες καρριερας στην ΔΕΗ :p :p
 
ntsmrtz είπε:
24 χρόνια... και ακόμα δεν έχουμε φτάσει στον χρόνο ημίσειας ζωής.θυμάμαι στην πλ.κλαυθμώνος κάποιοι (πανεπιστημίου αθήνας(..?)) να μετράνε με έναν geiger muller το επίπεδο ραδιενέργειας που βρισκόταν πάνω του σε όποιον το επιθυμούσε.
Ναι, εμένα μου το μέρτησαν στον Πειραιά...

Με ρώτησαν πόσα τσιγάρα καπνίζω, σε ποια περιοχή ακριβώς μένω και δε θυμάμαι τι άλλο...

Δεν μου είπαν τα αποτελέσματα...
 
Θυμάμαι βέβαια πολλές σκηνές που προαναφέρθηκαν, και το απίστευτο χιόνι την επόμενη χρονιά, ήμαστε 2 βδομάδες χωρίς ηλεκτρικό και τηλέφωνο, και η σκηνή που μου έμεινε σαν τραύμα, τον πατέρα μου που έφυγε να ταΐσει τα ζώα μας (απείχαν πάνω από 2 χιλιόμετρα) με τα πόδια, αφού το χιόνι πρέπει να ταν πάνω από μέτρο, και γύρισε μετά κανά εξάωρο καταταλαιπωρημένος... Οι σκέψεις που έκανα μέχρι να γυρίσει, μόνο ευχάριστες δεν ήταν...

Σχετικά με την υστερία τώρα, πρόσφατα μου είπε φίλος οτι ο γείτονάς του είχε αγοράσει 10(!) σακιά αλεύρι και τα είχε μέσα στην κρεβατοκάμαρα (!) μήπως και δεν έχουν τα παιδιά του να φάνε, αν γίνει κάτι! Και του λέει λοιπόν ο φίλος μου: Ρε συ, αν όπως λές γίνει κάτι, και δω οτι τα παιδιά σου τρώνε, ενω τα δικά μου πεινάνε, εγώ θα σε καθαρίσω, για να πάρω λίγο αλεύρι...

Τελικά το αλεύρι σκουλήκιασε βέβαια....
 
Πίσω
Μπλουζα