Η ιστορία της ευρωπαϊκής Barbie 1959-1980

Rapunjel μου, και εγω θα ψαχνω να σου βρω σωμα του 70!!!

Μηπως μπορεις να μας δειξεις κανα ποδι απο Barbie, γιατι προσωπικα δεν εχω κανει ανατομια σε αυτη την κουκλα! :eek:

Μονο το κεφαλι της εχω βγαλει. Παραπερα δεν εχει τυχει...ευτυχως δηλαδη :D

Μπαινουν και βγαινουν τα ποδια;
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Λατρεμένη έχει το ίδιο ακριβώς σώμα με τη barbie Μαλιμπού. Σε ευχαριστώ και μόνο που το σκέφτηκες! Τα πόδια μπαίνουν και βγαίνουν. Θα βρεθούν πόδια. ;)
 
Χμ, δηλαδή Αναστασία μου, η dramatic new living barbie, ήταν σαν την twist n' turn του 1967 με ίσιες πατούσες, ή είχε και άλλες διαφορές? :what:Πράγματι, η κούκλα που έχει ίσια πατούσα, χωρίς δυνατότητα να κουνηθεί (σε αντίθεση με το active σώμα της sindy pedigree και της bibi-bo) είναι χάλια με τακούνια. Ετσι είναι τα πόδια της vivid sindy και όταν τους βάζω τακούνια κάνουν οι μύτες τσαρούχια!:biglaugh: Πρόσφατα, είδα τι παπούτσια τους έκανε η vivid για τις ποδάρες τους και είναι για γέλια!!! :D
 
Vintage Twist N Turn Barbie VS New living Barbie

Λοιπον σας βρηκα αυτα τα διαφημιστικα βιντεακια με την μια και την αλλη κουκλα! Ετσι μπορειτε να δειτε τις διαφορες τους! Στο προσωπο μοιαζουν πολυ αλλα η δευτερη εχει μεγαλυτερη ανεση κινησεων συν τσαρουχικο ποδι. :D

1967 Vintage Twist N Turn Barbie Commercial

 
Ουάου!!! Απίστευτο! Δεν ήξερα ότι υπήρξε barbie που λύγιζε χέρια και καρπούς!

Ευχαριστούμε πολύ Αναστασία και bibi-bo για την πολύτιμη πληροφορία! :)
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Το έχω ξαναπεί: η barbie μέχρι το 1980 ήταν ονειρική,υπέροχη.Μετά χάλασε πολύ.Δεν ξέρω γιατί.... :(

Λατρεμένη :thanx2: για τα βιντεάκια!Υπέροχα....
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Μία barbie brunette bubble cut ,αντίγραφο, του 1962.Για μένα από τις πιο όμορφες barbie.
 
Πραγματικά πιστεύω ότι η bubblecut υπήρξε μια από τις ομορφότερες και κομψότερες barbie που κυκλοφόρησαν!

Να την χαίρεσαι ραπουνζέλ μου!
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Πολυαγαπημένη mytinyworld σε ευχαριστώ! Αυτή και μια άλλη barbie μου τις φέρανε δώρο. Η άλλη είναι η σούπερσταρ.Πιστεύω ότι οι παλιότερες barbie ήταν πιο ωραίες, πιο κούκλες!
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Αυτή η barbie γράφει πίσω στο κεφάλι 1958.Κυκλοφόρησε ξανά το 1993 για να γιορτάσει η matell τα 35 χρόνια,τότε,από την κυκλοφορία της πρώτης barbie. Είναι αντίγραφο της πρώτης barbie...
 
Θα σας δειξω μια Barbie του 1992 που απέκτησα πρόσφατα, και είναι αρκετά ιδιαίτερη, γιατί είναι Barbie με ευχούληδες!!

έχει υποδοχή να κολλάς τις τουφίτσες στο κεφάλι της, και έναν ευχουλη μενταγιον, στον οποίο μπορείς να αλλάζεις μαλλια!

Επίσης το παντελόνι και τα σκουλαρίκια της ειναι με τρολάκια!

στην πρώτη εικόνα, κατα λάθος, της κάνει παρέα ο Φασουλετάκος μου!! :p
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Penny πολύ ωραία και πρωτότυπη η barbie σου.Ευχαριστώ που μας την έδειξες!

Γλύκας και ο Φασουλέτος! ;)
 
Τελικά είναι απίστευτο το τι barbie έχει κυκλοφορήσει όλα αυτά τα χρόνια!!!!

Ραπουνζέλ μου, η barbie repro σου κοντεύει να γίνει κι αυτή ρετρο, μιας και είναι εκδόσεως του 1993!!! Πανέμορφη, να τη χαίρεσαι! Εγώ την έχω στην περσινή έκδοση για τα 50 χρόνια!
 
Penny, πραγματικα πολυ ιδιαιτερη η Barbie με τον Ευχουλη!!! :)

Rapunjel μου η Bubble cut σε ρεπλικα ειναι μαγευτικη!!! Ειναι τελεια και ετσι με τα μαυρα μαλλια ειναι πολυ ντιβα! Tα ρουχα της ειναι οτι πιο σικ εχω δει!!! Με γεια σου!!! :) :) :)

Οσο για την ρεπλικα του 1993, την εχω κι εγω, την πηρα γυμνη μπας και ριξει ο αμερικανος τις τιμες, και την θεωρω απο τις πιο αγαπημενες, μιας και ειναι το αντιγραφο της πρωτης, της Ponytail Barbie!
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Λατρεμένη η barbie Bubble cut του 1962 είναι για μένα η ωραιότερη barbie. Η ρεπλικα του 1993 που είναι αντίγραφο της Ponytail Barbie έχει ιστορική αξία αφού θυμίζει την πρώτη barbie του 1959.Η πιο αγαπημένη μου όμως είναι η barbie superstar του 1977.Στις φωτογραφίες με το μαύρο φόρεμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rapunjel μου, με γεια!! :flower:

Ειναι πολυ ξεχωριστη η Barbie Super Star του 77, αγαπηθηκε παρα πολυ απο το κοινο, και το χαμογελο της ειναι, πιστευω, πιο γνησιο απο το χαζογελο που εβγαλαν στο δευτερο μισο του 80! :p :D

Θυμαστε που κοροιδευαμε, με την MytinyWorld, την Μπαρμπι οτι ειναι η χαζογελουσα; :D :D:D Και μου την ειχε δωσει μια μερα που χαζογελαγε και της εκλεισα το στομα ;:burn::biglaugh:http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=197380&postcount=150

Ενω η βινταζ Barbie Super Star εχει αλλο χαμογελο, ντιβας! :)

Μακαρι να βγει καποτε μια ρεπλικα και για την Bibi-bo... Θα πιασουνε αραγε οι προσευχες μας στο αγιο των κουκλων; :cry:
 
Πανέμορφη είναι!!!!

Αναστασία μου, συμφωνώ απόλυτα για το χαμόγελο της superstar!! Το χαμόγελο που της δώσανε αργότερα, είναι για.... καλλιτεχνικό ξεδόντιασμα μόνο!!! :p

Δηλώνω μεγάλη θαυμάστρια της barbie superstar 1977, αν και γενικά δεν τα παω και πολύ κάλα με τις barbie! Επειδή όμως έχω αποφασίσει να έχω μία από κάθε περίοδο (εκτός της πρώτης ponytail του 1959 για ευνόητους λόγους, την οποία έσπευσε να μου πάρει η κολλητή μου δώρο στη γιορτή μου στην επανέκδοση του 2009 για τα 50 χρόνια :D ), η barbie superstar του 1977 και η twist n' turn του 1967, είναι οι επόμενες στο βάθος χρόνου μελλοντικές αγορές μου!!! Μία κάθε χρόνο, γιατί... δεν λέει, είναι πολύ τσουχτερές οι τιμές τους!! :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Πολυαγαπημένη mytinyworld σου εύχομαι να αποκτήσεις και τις δύο σύντομα.Εγώ ήθελα πολύ τη barbie superstar,τη barbie bubblecut και μία που να είναι σαν την πρώτη του 1959.Δόξα τω Θεώ μου τις πήρανε δώρο. Νιώθω τώρα πλήρης. Σύντομα θα έρθουν και σε σένα στο δρόμο σου πολυαγαπημένη mytinyworld! Το πιστεύω! ;)
 
Η Μπάρμπι στο πανέμορφο αμάξι της και ακολουθούν δύο ακόμα φωτογραφίες από διαφημίσεις με Μπάρμπι της Ματέλ. :)
 
Η Μπάρμπι μπαλαρίνα και η Μπάρμπι και η ρομαντική Μπάρμπι.
 
Πίσω
Μπλουζα