Η ιστορία της ευρωπαϊκής Barbie 1959-1980

vassoftr είπε:
Εκτυφλωτικό χρώμα!!!
Συμφωνω απολυτα με τη vassoftr μας! Το γαλαζιο παει τελεια στην μαυρισμενη Μαλιμπου! Το ρουχο ειναι πολυ προχωρημενο! :)

Ραπουνζελ μου, οντως, στην Μαλιμπου η Ματελ το τσιγκουνευτηκε λιγο το μαλλι... :D Και εχει και ενα πολυ ιδιαιτερο χρωμα, χρυσο/ξανθο, που δεν βρισκεται ευκολα για να κανεις reroot.

Αλλα ειναι τοσο ομορφη!!!! :flower:
 
Ταιριάζει και με το χρώμα των ματιών της! :flower:

Να σημειώσω ότι το ύφασμα του συγκεκριμένου ρούχου είναι πολύ χοντρό και "βαρύ".

Συμφωνώ απόλυτα για τα μαλλιά! Και είναι και τέτοια η ποιότητά τους που ηλεκτρίζονται και πετάνε. Η τρίχα είναι κάπως πιο σκληρή και σαν "πλαστική".... Νομίζω ότι έχω εντοπίσει τα μαλλιά της, αλλά εγώ έχω άλλο πρόβλημα..... Πώς βγαίνει ένα κεφάλι barbie? Και μετά ξαναμπαίνει με ασφάλεια? :xm: #)
 
Ναι ναι MytinyWorld μου! To κεφάλι barbie vintage βγαινει πιο ευκολα και απο τις σημερινες! Η κατασκευη του μοιαζει με τις παλιες Σιντυ/ΒΙΒΙΒΟ, και οχι οπως οι καινουριες barbie που εχουνε ενα πλαστικο κομματι που ενωνει κεφαλι και σωμα και κινδυνευει συχνα να σπασει.

Οι barbie vintage ομως ειναι φτιαγμενες διαφορετικα, το σωμα εχει μια προεξοχη στην οποια σταθεροποιειται το κεφαλι. Οποτε δεν κινδυνευει να σπασει, ουτε να κοπει τιποτα!

Μπορεις να το αφαιρεσεις με μεγαλη ευκολια!

picture.php
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Η barbie αυτή είναι του 1990 και λέγεται barbie united colors of benetton.


Προφανώς φοράει ρούχα benetton.


 
Ακριβως Rapunjel μου. Ειναι πολυ συλλεκτικη κουκλα απο οτι ειδα :)

Βαζω και φωτογραφια απο το κουτι της απο εναν πληστηριασμο ονλαιν.

Σε αυτην την φωτογραφια φαινεται ολοκληρωμενο το ρουχαλακι της, καθως και ολο το αλλο σόι της δηλαδη Κεν, Κριστι, Μαρινα κτλ! :D
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Λατρεμένη σε ευχαριστώ για τη φωτογραφία με όλο το σόι της barbie!

Μια barbie γοργόνα του 1991 αφιερωμένη στη λατρεμένη Αναστασία...
 
Σε ευχαριστω Rapunjel μου! :) Eιναι πολυ βινταζ και πολυ ομορφη!

Οι γοργονες ειναι πολυ ιδιαιτερες υπαρξεις.

Σαν τα μυαλα μας! Το ενα μερος τους ζει στην πραγματικοτητα και το αλλο, οποτε μπορει, μακρυα απο την γκριζα ζωη, κρυβεται μεσα στην φαντασια, και ονειρευεται κοσμους θαλασσιους, μαγικους και μπλε. :)

Τα μυαλα στα καγκελα δηλαδη. Τι πειραζει; #)

Οριστε και η διαφημιση αυτης της πανεμορφης κουκλιτσας σου!

Αν καταλαβα καλα αλλαζε το χρωμα στα μαλλια της;

 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Λατρεμένη αυτή που έχω έχει μερικά μαλλιά πιο σκούρα και μάλλον πια από τα χρόνια δεν αλλάζει χρώμα μαλλιών. Υπέροχο το βίντεο! Σε ευχαριστώ!
 
Πολύ όμορφες οι barbie σου ραπουνζέλ μου! Ευχαριστούμε την Αναστασία που μας βρίσκει πάντα τις αγνοούμενες/ανώνυμες μπάρμπι! :)

Να σας δείξω κι εγώ την μία και μοναδική barbie της δεκαετίας του ΄80 που έχω, αν και αρχικά νόμιζα ότι είναι του 1976 γιατί έτσι έλεγε στα χαρακτηριστικά στο κεφάλι της, αλλά μετά από όλα αυτά που έχω διαβάσει στο παρόν θρεντ και στο λεύκωμα της barbie, καταλήγω ότι είναι του '80. Αναστασία, μπορείς να μου "ταυτοποιήσεις" την χύμα αγορασμένη ανώνυμη κούκλα μου? #)

Σήμερα φοράει και ένα χύμα αγορασμένο ρούχο που αναφερόταν ως στολή μπαλέτου από τα 80'ς, όμως δεν είναι κορμάκι, αλλά φόρεμα!8)

picture.php
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Πολυαγαπημένη mytinyworld είναι υπέροχη.Από τα μαλλιά φαίνεται ότι είναι δεκαετίας 80 και από το μακιγιάζ.Είναι πανέμορφη!
 
MytinyWorld μου το καλουπι (mold) του 1976 χρησιμοποιηθηκε μεχρι και το δευτερο μισο της δεκαετιας του 90! Ηταν το πιο μακροβιο!

 


Αυτο το καλουπι ειχε φτιαχτει για την
Barbie Superstar του 76, και με τον καιρο το μακιγιαζ γινοταν ολο και πιο caroon-ιστικο! Tα ματια μακιγιαρονται πιο μεγαλα ενω τα μαλλια ειναι πλουσια και πολυ μαλακα.

 


Αυτη η Barbie του 80 εχει πολυ oνειροπολο βλεμμα.
:)

 


Καποια στιγμη θα βρουμε και καμια πληροφορια για εκεινη, ποιος ξερει!


 


Εδω βρηκα ενα λινκ για την Τ
utti και κατι αλλα αδερφακια της Μπαρμπι που χαθηκαν μεσα στην δεκαετια του 70. Η Τutti αρεσει στην MytinyWorld, αλλα μονο απο συλλεκτικης πλευρας ευτυχως. :p :D:flower:

http://www.barbiedollplace.eu/amici/tutti_todd.htm


 
Πάντως εμένα μου αρκεί να εντοπίσουμε τη χρονολογία της και ας μη μάθω ποτέ πως ήταν στο κουτί όταν αγοράστηκε! Εξάλλου δεν έχω κανένα ρούχο της για να γίνει η.... αναγνώριση! :p

Χμ, αυτά τα τέσσερα παιδάκια κάτω ποια είναι Αναστασία μου? :wait2:

Η Chris νομίζω ότι είναι ένα τρίδυμο που εμφανίστηκε ξαφνικά για Tod και Tutti?8)

Αναστασία μου, πότε άλλαξε μούρη η barbie μετά από αυτή της κούκλας που σας έδειξα και ποια ήταν η επόμενη?? :confused:
 
Mytinyworld μου εδω μπορεις να δεις πως ηταν το καλουπι της Σουπερ Σταρ, που το ξερετε ηδη, απλα να δειτε λιγο το μακιγιαζ στο δευτερο μισο του 70

http://www.webalice.it/pisapia/70s.htm

Εδω ειμαστε στο 80

http://www.webalice.it/pisapia/80s/80s.htm

Και εδω στα 90.

http://gruolt.free.fr/barbie/90.htm

Την δικη σου την υπολογιζω τελη 80/αρχες 90 το πολυ.

Μην με ρωτατε για τα τριδυμα γιατι ειναι πολυ ασκημα και δεν μπορω να τα κοιταω πολυ... :p Και τα 4, Chris, Carla, Buffy και Angie, ηταν φιλαρακια της Τουτι και του Τοντ! :)
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Λατρεμένη Αναστασία σε ευχαριστώ για τα τρία υπέροχα site της barbie που μας έβαλες!!! :thanx2:
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Μου χαρίσανε μια barbie superstar σε κακά χάλια. Κουρεμένη,με σβησμένο στόμα,με κομμένα πόδια στα δάχτυλα στο ένα και στο κουτεπιέ στο άλλο. Εκτός τα πόδια που κανένα πόδι δεν ταιριάζει από το νοσοκομείο της barbie που έχω, την υπόλοιπη την έφτιαξα όπως μπορούσα και σας τη δείχνω.
 
Αναστασια είπε:
Ακομα και τα χιλιοκαταραμενα πλουσια στηθη της εχουν μια σημαντικη αξια: η Ruth Handler (1916-2002), η γυναικα που την κατασκευασε, οταν χτυπηθηκε και επιβιωσε απο τον καρκινο του μαστου, αποφασισε να ιδρυσει μια εταιρεια την Nearly Me, που κατασκευαζει τεχνικες προσθηκες μαστου, ωστε να βοηθησει τις γυναικες που εχουν υποστει εγχειριση (μαστεκτομη) να αντεπεξελθουν με θετικοτητα και πιστη οτι τιποτε δεν χαθηκε απο την θηλυκοτητα τους. Η Βarbie εγινε απο τοτε ενα ακομα συμβολο, και υπενθυμιση, της προληψης κατα του καρκινου στις γυναικες, και υποστηριξη σε περιπτωση απωλειας.
Δηλαδη πως εγινε αντικαρκινικο συμβολο δεν καταλαβα?

Αλλαξε εκτοτε κατι στο προιον Μπαρμπι προς αυτο το σκοπο? (θα ηθελα καποιες πληροφοριες αν πχ πια συνοδευεται απο καποιο φυλλαδιο; η αν βγαινουν καποιες συλλεκτικες/επετειακες με ενα μαστο η κουρεμενα/πεσμενα μαλλια απο χημειοθεραπεια; η αν απο καθε μπαρμπι η ματελ δινει καποια λεφτα σε νοσοκομεια)

Πως και απο ποιον χρεωνεται και στη Μπαρμπι ο αγωνας για την υπενθυμιση / προληψη κατα του καρκινου του μαστου;

Ευχαριστω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tywien είπε:
Δηλαδη πως εγινε αντικαρκινικο συμβολο δεν καταλαβα?
Αλλαξε εκτοτε κατι στο προιον Μπαρμπι προς αυτο το σκοπο? (θα ηθελα καποιες πληροφοριες αν πχ πια συνοδευεται απο καποιο φυλλαδιο; η αν βγαινουν καποιες συλλεκτικες/επετειακες με ενα μαστο η κουρεμενα/πεσμενα μαλλια απο χημειοθεραπεια; η αν απο καθε μπαρμπι η ματελ δινει καποια λεφτα σε νοσοκομεια)

Πως και απο ποιον χρεωνεται και στη Μπαρμπι ο αγωνας για την υπενθυμιση / προληψη κατα του καρκινου του μαστου;

Ευχαριστω.

Δεν χρεωνεται στην Μπαρμπι ο αγωνας για την υπενθυμιση / προληψη κατα του καρκινου του μαστου, Tywien, εκφραστηκα ισως λαθος, :xm: χρεωνεται στην Ruth Handler την γυναικα που κατασκευασε την Μπαρμπι και σε πολλους συλλεκτες.

Εδω μπορεις να δεις ενα ιταλικο αρθρο με τιτλο

Barbie? Va all'asta per la ricerca contro il cancro

(μεταφραση:Μπαρμπι; Παει στον πληστηριασμο για την ερευνα κατα του καρκινου)

Αυτο ειναι το αρθρο

http://www.affaritaliani.it/culturaspettacoli/barbie_asta251109_1.html

Ben 46 barbie vestite, truccate, pettinate e fotografate da Vogue Italia sono state protagoniste dell'asta benefica ospitata da Christie's a Milano. Il ricavato sarà devoluto a favore dell'Airc, l'associazione italiana per la ricerca sul cancro.


μεταφραση
: 46 Barbie ντυμενες, χτενισμενες και μακιγιαρισμενες απο την Vogue της Ιταλιας, εγιναν πρωταγωνιστριες ενος φιλανθρωπικου πληστηριασμου που φιλοξενηθηκε στον οικο Christie του Μιλανου. Τα εσοδα θα δωθουν στην Airc, Αssociazione Italiana Ricerca sul cancro. Την ιταλικη Εταιρεια ερευνας του καρκινου.

Και εδω μπορειτε να δειτε μια σειρα απο συλλεκτικες Μπαρμπι που πουλιουνται για να μαζευτουν εσοδα για την Ερευνα κατα του Καρκινου.

http://www.affaritaliani.it/sociale/barbie_asta241109_mm_175623_mmc_1.html

Τετοιοι πληστηριασμοι γινονται συχνα και παγκοσμιως. Και επειδη αυτη η κουκλα ειναι πολυ διασημη τα εσοδα που συγκεντρωνονται ειναι αρκετα σημαντικα!

rapunjel είπε:
Μου χαρίσανε μια barbie superstar σε κακά χάλια. Κουρεμένη,με σβησμένο στόμα,με κομμένα πόδια στα δάχτυλα στο ένα και στο κουτεπιέ στο άλλο. Εκτός τα πόδια που κανένα πόδι δεν ταιριάζει από το νοσοκομείο της barbie που έχω, την υπόλοιπη την έφτιαξα όπως μπορούσα και σας τη δείχνω.
Rapunjel μου την εκανες κουκλα την barbie superstar!!! Ειναι original Σουπερ Σταρ και την εσωσες και απο τα σκουπιδια να λερωνει το περιβαλλον με το καταραμενο το υλικο απο το οποιο φτιαχνουν ολες αυτες τις fashion dolls. :( Τωρα εγινε πριγκηπισσα!!!! :) :) :)

Τα μαλλια που της εβαλες ειναι μεταξενια, το προσωπακι της τελειο, και αντε το πολυ πολυ να της βαλεις καμια μποτα να της καλυψεις το κουτεπιε!!!! Ποσο γελασα με αυτην την λεξη!!! Η μαμα μου την χρησιμοποιει!!!! :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1969 Dramatic New Living Barbie

Ο φιλος μας ο bibi-bo, που ειναι πολυ πιο ενημερωμενος σε αυτα τα θεματα παιχνιδιων, και τον ευχαριστω, μου ανεφερε την Dramatic New Living Barbie:) Πηγα λοιπον κι εγω να διαβασω μερικα πραγματα για αυτην! Γιατι κι εγω, μην νομιζετε, δεν ειμαι και παντογνωστης αυτης της κουκλας, διαβαζω και σας τα μεταφερω. #)

Η Dramatic New Living Barbie λοιπον, βγηκε το 1969, σε ξανθο, κοκκινομαλλικο και μελαχροινο.

Τα ματια της ηταν μπλε και ειχε φυτευτες βλεφαριδες. Το κεφαλι ηταν φτιαγμενο στην Ιαπωνια, οπου ειπαμε οτι γινοταν το καλυτερο και πιο προχωρημενο βυνιλιο.

Το σωμα αντιθετα φτιαχνοταν στην Taiwan.

Τα ποδια της ηταν ισια, κι οχι στις μυτες οπως οι προηγουμενες, για αυτο ηταν και πιο κοντη στο υψος.

Παρολο που ειχε μεγαλη ευχερεια κινησεων, οπως βλεπετε και στην φωτογραφια, δεν αρεσε πολυ στις μικρες της θαυμαστριες γιατι λογω αυτων των ποδιων δεν της εμπαινε το τακουνι!!!! :eek:

Αμ που να ξερανε τα πουλακια μου οτι ηταν καλυτερα το αθλητικο παπουτσακι παρα το ψιλοτακουνο...αλλα αυτα εχει η κοινωνια...εκειιιιιι η καημενη η κουκλα/γυναικα να υποφερει με την τακουναρα και να μην μιλαει... 8)

πηγη φωτογραφιας

http://www.fashion-doll-guide.com

picture.php
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Πολύ ιδιαίτερη αυτή η barbie λατρεμένη!Πάντα μου άρεσαν οι κούκλες με τις βλεφαρίδες!

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για τη barbie superstar! Κάποια στιγμή θα βρω κάποια δεκαετίας 70 και θα της αντικαταστήσω τα πόδια.Πάντως οι barbie μέχρι το 80 ήταν πολύ όμορφες και αγνές!Μετά τις χάλασαν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα