Η ιστορία της ευρωπαϊκής Barbie 1959-1980

Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Κορίτσια και οι δυο είστε μοναδικές και αξεπέραστες! Σας θαυμάζω! :D

Η μία από τις δύο barbie που πήρα από το παλαιοπωλείο καθαρισμένη,χτενισμένη,ντυμένη μπαλαρίανα. Η άλλη πλύθηκε,χτενίστηκε και περιμένει να ταχυδρομηθεί σε μια καλή φίλη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Barbie Fashion Designer, 2000

Τώρα την είδα την κουκλίτσα σου αυτή ραπουνζέλ μου! Με γεια σου, λάμπει μετα απο τόση περιποίηση!

Αμάρτησα, το παραδέχομαι, αλλά δεν είχα καμία barbie από το μιλένιουμ #)

Ορίστε λοιπόν, για την ιστορία της αγαπημένης κούκλας, πώς ήταν στην αλλαγή της χιλιετίας! Barbie από το 2000, με τα πιο παράξενα μαλλιά που έχω δει σε κούκλα, μιας και η κάθε τρίχα είναι χοντρή σαν λεπτό κορδόνι :eek: . Το αποτέλεσμα είναι να φαίνονται τα μαλλιά της σαν... λαδωμένα :xm:

Κορίτσια εμψυχώστε με, δεν ξέρω γιατί, αλλά την ψιλοακριβοπλήρωσα αυτή την κυρία :cry:

picture.php
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld χαίρομαι που σου άρεσε η barbie.Είναι η μία από τις δύο που πήρα από το παλαιοπωλείο. Η άλλη πακεταρίστηκε και αρχές της άλλης εβδομάδας ταχυδρομείται και σου έρχεται!

Η κούκλα σου έχει τέλειο πρόσωπο και ρούχα.ΜΕ ΓΕΙΑ!!!

Δεν πειράζει για το μαλλί.Να έχεις και μία τέτοια στη συλλογή σου! Τα μαλλιά τα περνάνε με κάτι και φαίνονται σαν λαδωμένα.Έχω και εγώ με τέτοια μαλλιά και την έλουσα και δεν φαίνονται πια σαν λαδωμένα! Αυτό το μαλλί δεν παθαίνει τίποτα με το λούσιμο!
 
Οι κουκλες της Rapunjel ρε παιδια εχουν παντα ενα μαλλι που το ζηλευει και η κουκλα στο κουτι!!! :) Η κουκλα ειναι καραδεκαετια του 80, αραγε να ειναι και το ρουχαλακι? Ετσι μοιαζει παντως.

Αμαρτωλη MytinyWorld, καλα εκανες και αμαρτησες!!! Εμ με τετοια γκαρνταρομπα που εχει αυτη η Μπαρμπι, πως να αντισταθει μια γυναικα!!!! :D

Και εχει και ζακετακι!

Προτιμας λαδωμενο μαλλι ή reroot με γαιδουροτριχα? :p

Λοιπον εχω κι εγω μια λαδωμενη, που αφου το ειπε η Rapunjel μας, την βλεπω να λουζεται μπας και στανιαρει. Λουσου με ουλτρεξ Μπαρμπι και θα δεις!
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Λατρεμένη Αναστασία με σαμπουάν,ξεμπερδευτικό,όχι στις ρίζες ,χτένια,χτενάκια,βούρτες και μπιστολάκι πως να μην έχουν φτιαγμένο μαλλί!

Αυτή η barbie είναι του 80 και το ρουχαλάκι της είναι και αυτό του 80 και είναι στολή μπαλέτου!Σε κυνηγάει το μπαλέτο! :D
 
δεκαετια 90 Princess of the Incas

Eψαχνα πολυ ωρα να βρω πληροφοριες της στο web!

Ειχα αρχισει να υποθετω οτι θα μου μεινει αγνωστη!

Κι ομως βρηκα τα χναρια της! :)

Αυτη η barbie που θα σας δειξω ειναι απο εκεινο το χριστουγεννιατικο παζαρακι που λεγαμε, του San Egidio, του Αγιου Ετζιντιο. Τοσες κουκλες που πηρα απο εκεινον ουτε οι μοναχές του στο μοναστηρι δεν πηρανε!

Αυτη παιδια ειναι η τελευταια.

Την λενε Princess of the Incas, εχει σωμα του 1991 made in indonesia, και κεφαλι 1998. Το καλουπι του κεφαλιου λεγεται Angel facemold. Και ειναι μαυρος αγγελος οπως βλεπετε. Η σειρα ονομαζοταν Dolls of the World

Τα μαλλια της δεν ειναι απο κανονικη τριχα αλλα μοιαζουν σαν πολυ ψιλο ραστα, σαν κλωστες.

Αυτη η μαυρη θεα ξεχωριζε μεσα στις ξανθοψειρες σαν την μυγα μες το γαλα.

Το ρουχο ειναι κινεζικο και ηρθε ανελπιστα μετα απο 3 μηνες... :)

picture.php


picture.php


Και εδω η Πριγκηπισσα των Ινκας πριν απο αυτα που της ετυχαν και βρεθει εθελοντρια στον αγιο Ετζιντιο. Φοραγε στεμμα με τον θεο Ηλιο και ειχε υπεροχα κοσμηματα. Αν με πιασει το δημιουργικο μου θα προσπαθησω να της δωσω κατι απο την αρχαια της αιγλη αν και δυστυχως υπεστη μεγαλη νιλα διοτι εχασε απο στεμμα μεχρι πεδιλο.

Πηγη http://bcollectibles.es/productos/colecciones/barbie-princess-of-the-incas/

picture.php


πηγη http://users.telenet.be/ayiana/DOTW.htm

picture.php
 
Είναι πανέμορφη Αναστασία μου, είναι θεά! Οι barbie με κλειστό στόμα και ειδικά οι angel face είναι πολύ όμορφες! :) Καταπληκτική επιλογή, μπράβο! Τα μαλλιά της που λες σαν ψιλοράστα, πρέπει να είναι ίδια με της fashion designer παραπάνω! Είμαι σίγουρη ότι θα της δώσεις σύντομα την παλιά της αίγλη! ;)

Πόσο γέλασα με τον κινέζο που έστειλε μετά από τρεις μήνες το ρούχο! :D

Κι εμένα τα σταντ για τα ρούχα, όποτε θέλουν τα στέλνουν... Ακόμα λαμβάνω σταντ που έχω παραγγείλει πριν τα χριστούγεννα!8)
 
1981 + 1983: H Barbie Happy Birthday

mytinyworld είπε:
Είναι πανέμορφη Αναστασία μου, είναι θεά! Οι barbie με κλειστό στόμα και ειδικά οι angel face είναι πολύ όμορφες! :) Καταπληκτική επιλογή, μπράβο! Τα μαλλιά της που λες σαν ψιλοράστα, πρέπει να είναι ίδια με της fashion designer παραπάνω! Είμαι σίγουρη ότι θα της δώσεις σύντομα την παλιά της αίγλη! ;) Πόσο γέλασα με τον κινέζο που έστειλε μετά από τρεις μήνες το ρούχο! :D

Κι εμένα τα σταντ για τα ρούχα, όποτε θέλουν τα στέλνουν... Ακόμα λαμβάνω σταντ που έχω παραγγείλει πριν τα χριστούγεννα!8)
Ενα σας λεω παιδια, οτι ο καημενος ο κινεζος μου ειχε κανει και refund στο paypal, επιστροφη χρηματων δηλαδη, γιατι νομιζαμε οτι το πακετο ειχε χαθει.

Ηταν πολυ ενταξει κινεζος, και εμεις του ξαναεπιστρεψαμε τα λεφτα και δεν πιστευαμε στην τυχη μας ουτε αυτος ουτε εμεις!!! Τρεις μηνες μετα!!! :D

Χαρα ολες οι βινταζ Barbie!!! Και ολες οι νεες δηλαδη.

Εχω ξεφυγει λιγο στην εποχη της Barbie. Γιατι αγγιξαμε πλεον το 1998.

Μηπως να μαζευομαι προς το 80 παλι!!!8) Μου ελειψε αυτη η χαζογελουσα μουρη της, η αμερικανοφατσα! :D

1981/82 + 1983: H Barbie Happy Birthday

Το 1981 η Ματελ κυκλοφορει την Barbie Happy Birthday μπας και ξεφραγκιαστει κανας γονιος στα γενεθλια της κορης του! Εχει λεει και δωρο μεσα για σενα...Ποιος ξερει τι να ειναι..εσκασα τωρα. Ειναι μια κουκλα με το μαλλι ετσι! :)

Πηγη http://www.1000barbies.com/'>http://www.1000barbies.com/'>http://www.1000barbies.com/

picture.php


Πηγη http://www.oldtoys-on-line.com/

picture.php


Οποιος γονιος την ειχε γλυτωσει και δεν ειχε ξεφραγκιαστει το 1981/2, σιγουρα δεν την σκαπουλαρε γιατι το 1983 η Ματελ τον περιμενε στην γωνια με την νεα Barbie Happy Birthday σε δυο εκδοσεις, απλη

Πηγη http://www.1000barbies.com/

picture.php


ή με 15 συμπραγκαλα: (Over 15 pieces in all, λεει στο κουτι)

Πηγη http://www.1000barbies.com/

picture.php
 
Α ρε γέλιο! Εκείιιιιι η mattel, κάθε χρόνο γενέθλια! :eek: Δεν την πήρε στα έξι της, θα την πάρει στα εφτά, στα οκτώ, στα εννιά βρε παιδί μου! :D

Ομορφη η χαζογελούσα! Ωραία ρομαντικά φορέματα!
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

picture.php


Λατρεμένη Αναστασία αυτή η barbie είναι πολύ αθώα και γλυκειά!

Η πρώτη με το μισό μαλλί κοντό και το άλλο μακρύ πολύ αμερικάνα!

Δυστυχώς η ποιότητα των φορεμάτων της bibi-bo είναι αρκετά χαμηλότερη από της barbie... :cry:

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld η matell όλο γιορτάζει και βγάζει επαιτειακές κούκλες...
 
mytinyworld είπε:
Α ρε γέλιο! Εκείιιιιι η mattel, κάθε χρόνο γενέθλια! :eek: Δεν την πήρε στα έξι της, θα την πάρει στα εφτά, στα οκτώ, στα εννιά βρε παιδί μου! :D Ομορφη η χαζογελούσα! Ωραία ρομαντικά φορέματα!
Η φαση ειναι αλλη, Μytinyworld, οτι και στα εννια να την σκαπουλαρει, θα την πατησει στα 29 ή στα 30 και βαλε!!!! :D :D:D

Και θα του ερθει ο λογαριασμος ολος μαζεμενος!!!

Και ερωτω κυριε προεδρε

Δεν ηταν καλυτερα να την αγοραζε τοτε σιγα σιγα, αντι για ολες μαζι στα 40? :D

Αμα εμενα, τοτε που επρεπε, μου ειχαν αγορασει την Happy Birthday Barbie, δεν θα ειχα ξεμωραθει τωρα, ουτε θα εκοβα απο τα λουσα και το φαι για να παρω μια.
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Λατρεμένη ποια πήρες τελικά από τις τρεις; Ή και τις τρεις πήρες που πόσταρες; :eek:
 
Καμια δεν πηρα Rapunjel μου!!!! :) Απλα χαζευα αυτην του 1981. :eek:

Δειχνω ομως χαρακτηρα. Αν ειναι να αγοραζω καθε Μπαρμπι που θελω...την εκατσα.

Επισης αποφασισα να μην ξανααγορασω Barbie απο μαγαζι, εκανα μια κουτσουκελα με την Φασιονιστα αλλα ηταν εξαιρετικη η κατασταση. Ημουν λιγο νταουν...ε αντι να ξεκινησω το καπνισμα λεω δεν παιρνω μια κουκλα? :D

Απο εδω και στο εξης μονο απο τον Αγιο Ετζιντιο μια φορα τον χρονο, που πανε τα λεφτα και σε καλη μερια.

Επιστρεφοντας στην Barbie του 1983, αυτο που χαριζε ηταν ενα μπαλονι? :eek:

Oχι γιατι συνηθως τετοια εχουμε στα παρτυ γενεθλιων, αν περιμενουμε την Μπαρμπι να μας το φερει...σωθηκαμε.
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980 Απάντηση στο θέμα

Πήρα κι εγώ τρεις barbie fashionistas! Καλά έκανες και αγόρασες μία!

Κι εγώ είπα πια να αγοράζω μόνο από τα παλαιοπωλεία, ότι έχει σχέση με bibi-bo και ότι άλλο σας λείπει από ότι αγαπάτε... ;)
 
Barbie Fountain Mermaid, Barbie Bubbling Mermaid

Η Ραπουνζελ μας οταν παιρνει Μπαρμπι τις παιρνει χυμα!!! :D

Μηπως πρεπει η Ματελ να σoυ βγαλει μια καρτα μελους;;; :eek:

Και τωρα θα δειτε δυο μοναδικα κομματια, μιας και μιλησαμε για τις γοργονες στην ΒΙΒΙΒΟ, να μην αφησουμε και την ερμη την Μπαρμπι να ζηλευει.

Την Barbie γιατρο την ειδαμε, την Barbie δασκαλα την ειδαμε, την Barbie πτυχιουχο την ειδαμε.

Την Barbie συντριβανι την ειδαμε; :eek:

Δεν την ειδαμε;

Οριστε λοιπον η Barbie Fountain Mermaid, η γοργονα αυτη εχει κορονα που πεταει νερο σαν συντριβανι!

Ειμαστε στις αρχες του 90.

Πηγες

http://www.pdsoriginals.com/barbie.html

http://www.mylinuxisp.com/~appelomega/ABB/images/Fountain_Mermaid.jpg

amazon.com

Η μαυρη Barbie Fountain Mermaid

fetch


Η ξανθια Barbie Fountain Mermaid

fetch


Την Barbie Μπουρμπουληθρα την ειδαμε;

Οριστε λοιπον μια βινταζ Barbie Bubbling Mermaid, η γοργονα που αλλαζει χρωμα η ουρα της στο ζεστο νερο και πατωντας την βγαζει μπουρμπουληθρες απο την μαγικη της κορονα!

fetch


fetch


fetch


Δυστυχως αυτες οι Barbie Mermaid αρεσαν πολυ στα μουλικα του 90 με αποτελεσμα οι τιμες τους να ειναι παρα πολυ τσουχτερες. Και ακομα και τωρα οι γοργονες αυτες κοστιζουν τιμες ισα με μια σιλκστοουν γυμνη εξ Αμερικης...

Οποτε τις χαζευουμε στις φωτογραφιες και μια χαρα ειμαστε! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακου τώρα! κεφάλι συντριβάνι! 8) σαν νεροπίστολο δηλαδή? :eek: Η δεκαετία του 1990 ήταν γεμάτη εφευρετικότητα στις κούκλες. Επρεπε κάτι να κάνουν: να χορεύουν, να κολυμπάνε, να πιτσιλάνε, κάτι τέλος πάντων.... :D :xm:
 
Η ιστοριας της ευρωπαικης Barbie 1959-1980

Έχει δίκιο η πολυαγαπημένη mytinyworld! Πολυμίξερ την έκανε η mattel τη barbie! Τα κάνει όλα και συμφέρει!

Λατρεμένη Αναστασία πειράζει που μου αρέσει περισσότερο η bibi-bo γοργόνα;

:cry: Δεν παίρνω barbie χύμα! Με το κιλό τις παίρνω... :D Ένα κιλό,δύο κιλά,τρία κιλά...
 
Ενιωσε κάτι κρυάδες η bubblecut μου και έβαλε κάτι vintage χειμωνιάτικα ρουχαλάκια που βρήκε πρόχειρα! :)

Εχει κι έναν παλιόκαιρο! :(

picture.php


picture.php
 
σαν πραγματική κυρία!Αλλά μήπως κρυώσει με τα πεδιλάκια η κουκλοψυχούλα μου? :sweet_kiss:
 
Ε, πρόχειρα ντύθηκε το κορίτσι, που να ψάχνει τις μπότες!
 
Πίσω
Μπλουζα