Η πρώτη μου φορά που...

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
280
Και δεν εννοω κατι πονηρο βρε.. :D :D αδικα τρεξατε :p

Εννοω τις πρωτες φορες απο πραγματα που θυμομασταν πως καναμε, και τις καναμε.. με αποτυχια.

πχ πρωτη φορα που επλυνα τα δοντια μου (ξερω δεν περιμενατε αυτο για πρωτη φορα, σορι) θυμαμαι πως καταπια ολο το νερο μαζι με τον αφρο, και ηταν απαισιο. #)

Δεν θυμαμαι αλλη τοσο χαρακτηριστικη :xm:

Για θυμηθειτε και δικες σας πρωτες φορες ;)
 
Θυμαμαι την πρωτη φορα που πηγα σχολειο και με τιποτα δεν ήθελα να πάω α' δημοτικού!! μες στο κλάμα για μέρες, οπότε η δασκάλα με έβαλε στο τελευταιο θρανιο κοντα στο παράθυρο για να βλέπω έξω και να συνιθίσω!!

τραυματική εμπειρία!!
 
  • Like
Reactions: PT8
Λορένα είπε:
πχ πρωτη φορα που επλυνα τα δοντια μου (ξερω δεν περιμενατε αυτο για πρωτη φορα, σορι) θυμαμαι πως καταπια ολο το νερο μαζι με τον αφρο, και ηταν απαισιο. #)
Πω πω...κι εγω ετσι την ειχα παθει!!! Καταπια ολον τον αφρο της οδοντοκρεμας και φρικαρα!!! :eek:

Θυμαμαι την πρωτη φορα που εκανα βουτια στην θαλασσα. Μου μπηκε το νερο στην μυτη και εχασα για μια στιγμη τον προσανατολισμο μου μεσα στο νερο! Νομισα οτι θα πνιγομουνα! :xm: Βγηκα εξω κανοντας την αδιαφορη στα αλλα παιδακια αλλα ειχα δει τον ουρανο σφοντυλι!! :D
 
Η πρώτη φορά στο νήπιο. Όλα τα παιδάκια να λυσσάνε στο κλάμα κι εγώ από εγωισμό ανεβασμένη στην καρέκλα λέω στη μάνα μου κοιτώντας τη με το φονικά υποτιμητικό μου βλέμμα: ''Ακόμα εδώ είσαι;''

Πρώτη φορά οδοντόκρεμα ντόναλντ με γεύση φράουλα...τραγική εμπειρία...τρισάθλια γεύση.

Πρώτη φορά που έφαγα γαριδάκια...Θεϊκή απόλαυση...(για τις σοκολάτες δε θυμάμαι)

Πρώτη φορά που έφαγα ξύλο...Θα το θυμάμαι για πάντα γιατί ήταν άδικο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρωτη φορά που πήγα να βάλω να πιω νερό μονος μου. Γλιστραει το ποτηρι από χερι λόγω βάρους (δεν το ειχα υπολογίσει καλά φαινεται :p ), πεφτει κάτω, σπαει και ένα κομματι γυαλιου καρφώνεται λίγα χιλιοστά πάνω από το μάτι μου.

Λιγο ακόμα και δεν θα εβλεπα τρισδιάστατα για το υπόλοιπο της ζωής μου....
 
πρώτη φορά που έδεσα τα κορδόνια των παπουτσιών μόνος μου,τα είχα δέσει τόσο καλά που πριν προλάβω να κάνω μερικά βήματα λύθηκε το αριστερό,το πάτησα...και τη συνέχεια τη φαντάζεστε....ευτυχώς δεν έμεινε κάποιο σημάδι :D
 
Πρώτη φορά που οδήγησα στα κλεφτά αμάξι. Χωρίς δίπλωμα, στο χωριό.

Πρώτη φορά που στούκαρα. Είχα περάσει διασταύρωση σαν ηλίθιος, αλλά για καλή μου τύχη ήταν με αθίγκανο που δεν είχε καν άδεια κυκλοφορίας και το θέμα έμεινε εκεί. Όχι όμως και η κατσάδα από τους δικούς μου για τη ζημιά.

Πρώτη φορά που άνοιξα το Spectrum. Απίστευτη εμπειρία.

Για.... πονηρά δεν θα μιλήσω ούτε εγώ!!!!!!!!!!!!!!
 
Πρώτη φορά που μάσισα τσίχλα: την κατάπια (νόμιζα πως ήταν καραμέλα!!!)

Πρώτη φορά που οδήγησα ποδήλατο χωρίς βοηθητικές: έφαγα μια τούμπα σαν αυτές που βλέπουμε στα αστεία βίντεο του youtube!

Πρώτη φορά που είδα κονσόλα: έρωτας με την πρώτη ματιά!!
 
Πρώτη φορά που πήγα στο δημοτικό σχολείο! Τα άλλα παιδιά να με κοιτούν περίεργα! (Καινούριος στην περιοχή) :(

 


Πρώτη φορά που είδα υπολογιστή! (Τον Amstrad βέβαια) Μπαμπά τι είναι αυτό; Computer παιδί μου! Έ 22 χρόνια τώρα ζεί ακόμα!!!
:D

 


Πρώτη φορά που οδήγησα μηχανάκι (Honda Chaly, το έχω ακόμα και αυτό 17 ολόκληρα χρόνια)
:D

 


Πρώτη φορά που ξεκίνησα να ακούω μουσική της αρεσκείας μου. (popτων 60ʼs) Την κασέτα την έχω ακόμη από το 1992! :D

 


Πρώτη φορά που άκουσα Rock μουσική! Αξέχαστη εμπειρία!!! ;) :D

 


Πρώτη φορά που πήγα σε συναυλία. Scorpionsτο 1996! Υπέροχη εμπειρία! :D :D





Και πολύ Ρετρομανιακός έτσι;
:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορένα είπε:
Και δεν εννοω κατι πονηρο βρε.. :D :D αδικα τρεξατε :p
Εννοω τις πρωτες φορες απο πραγματα που θυμομασταν πως καναμε, και τις καναμε.. με αποτυχια.

πχ πρωτη φορα που επλυνα τα δοντια μου (ξερω δεν περιμενατε αυτο για πρωτη φορα, σορι) θυμαμαι πως καταπια ολο το νερο μαζι με τον αφρο, και ηταν απαισιο. #)

Δεν θυμαμαι αλλη τοσο χαρακτηριστικη :xm:

Για θυμηθειτε και δικες σας πρωτες φορες ;)
Πολυ απολογητικη σε βλεπω για το γεγονος οτι οι αναγνωστες του thread περιμεναν κατι αλλο.

Αυτο σημαινει οτι με λιγο σπρωξιμο (ή και ικεσιες) θα πεις αυτο που περιμεναν;;; :p :p :p

Banned o Doctor...
 
Πρώτη φορά στο σχολειό. Τρομαγμένος και θυμωμένος απαντώ στην ερώτηση της νηπιαγωγού.

-Πως σε λένε εσένα;

-Να μην σε νοιάζει! :(

Πρώτο ξύρισμα (τσσσ καλά τώρα θα με δουν στην τάξη, ποπο έγινα άντρας!) :D . Πρώτη τιμωριά στο σχολειό, τρόμος τι λέμε τώρα στο σπίτι...
 
Πρωτη φορα που ηπια μουρουνελαιο (η κατι τετοιο). Ηταν βεβαια με αρωμα πορτοκαλι αλλα παλι ηταν ενα παχυρευστο αηδιαστικο πραγμα και παραλιγο να πνιγω. Υποτιθεται οτι ειχε βιταμινες και ηταν δυναμωτικο η δεν ξερω τι...Εκτοτε μονιμως εβγαζα στους δικους μου την παναγια καθε φορα που με αναγκαζαν να το πινω. 7 seas λεγοταν η μαρκα.

Πρωτη φορα που πεταξα με αεροπλανο (5-6 χρονων). Η μεγιστη απογοητευση. Εγω περιμενα να ειναι κατι σαν ride σε λουνα παρκ που μονιμως νοιωθεις την ταχυτητα. Αλλα περα απο την απογειωση και προσγειωση ηταν απλως βαρεμαρα και νομιζα οτι ημασταν ακινητοι.

Πρωτη μου φορα σε ουφαδικο. 4-5 χρονων, ο πατερας μου πηγαινε σε γειτονικο ουφαδικο να παιξει phoenix και με επαιρνε μαζι του. Θυμαμαι τα πουλια που τους ετρωγες τα φτερα ενα ενα. Μου ειχε κανει πολλη εντυπωση
 
Πρώτη φορά που έφαγα Φοφίκο, θεϊκή γεύση, τα κλασικά με το σκιουράκι.

Πρώτη φορά που εκφώνησα δελτίο ειδήσεων στο ραδιόφωνο (13/9/1996) και βέβαια πρώτο μπλουμ σε πισίνα, με μπόλικο ενθουσιασμό και να έχω κινδυνέψει να πνιγώ, στη Σκιάθο!
 
Χρμπφφ ,δεν ειναι μακρια η εποχη που καποιος θα ανοιξει θρεντ "Η τελευταια μου φορα".

Η τελευταια φορα που εκανα ποδηλατο ,(τωρα με ποναει η μεση μου).

Η τελευταια φορα που οδηγησα,(μου πηραν το διπλωμα).

Η τελευταια μου φορα που επλυνα τα δοντια μου (χτες μου εβαλε ο γιατρος μασελα).

Η τελευταια φορα που ηπια νερο μονος μου (τωρα μου το φερνουν).
 
πρώτη φορά που πήρα λεφτά στα χέρια μου....χαχαχα βούτηξα από την μαμά μου ενα πεντοχίλιαρο σε δραχμες βέβαια...και πήρα δώρα και φαγητά σε όλα τα παιδάκια της γειτονιάς που νόμιζα πως δεν είχαν... :)

με κυνήγαγε η μάνα μου τρείς ώρες μέχρι να με πιάσουν.... :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Aardvark είπε:
Χρμπφφ ,δεν ειναι μακρια η εποχη που καποιος θα ανοιξει θρεντ "Η τελευταια μου φορα".Η τελευταια φορα που εκανα ποδηλατο ,(τωρα με ποναει η μεση μου).

Η τελευταια φορα που οδηγησα,(μου πηραν το διπλωμα).

Η τελευταια μου φορα που επλυνα τα δοντια μου (χτες μου εβαλε ο γιατρος μασελα).

Η τελευταια φορα που ηπια νερο μονος μου (τωρα μου το φερνουν).

Προβλέπεται να το ανοίγω εγώ...

... αλλά για να μην είμαι και τελείως οφ τόπικ...

- πρώτη φορά στα 8 προσπάθησα να τηγανίσω πατάτες... Περίμενα πάνω από το τηγάνι κανά δεκάλεπτο πότε θα κάψει το λάδι και για να δω αν τσιτσιρίζει έριξα λίγο νερό... Ευτυχώς ήταν κάπου κοντά ο πατέρας μου και δεν βγήκα στην αναφορά της Π.Υ...:burn:

- πρώτη φορά στα 12 προσπάθησα να φτιάξω λουκουμάδες...

Για την ακρίβεια, βοηθούσα τον πατέρα μου να τους βγάλει από την κατσαρόλα... Ακόμη έχω το σημάδι στο χέρι από το λάδι που πετάχτηκε... :cry:

- πρώτη φορά κουμπάρα στα 10 με το γάμο των σπιρτούληδων στο δωμάτιο της αδερφής μου... Περιττό να αναφέρω πως πήραν φωτιά τα τούλια και τα βαμβάκια που είχαμε ντύσει τα κεράκια - λαμπάδες... Για μιά ακόμη φορά ο πατέρας μου μας έσωσε... #)

... και όχι... δεν είμαι πυρομανής... :xm:
 
*Πρώτη φορά που μπήκα τιμωρία, στο νηπιαγωγείο (ακολούθησαν πολλεεεές :D ), επειδή ο νταής βάρεσα ενα παιδάκι που με έβρισε. Η τιμωρία ήταν 10' με το 1 πόδι όρθιο στη γωνία.

*Πρώτη φορά που έκανα ποδήλατο χωρίς βοηθητικές, ΔΕΝ έπεσα καμία φορά! (εκείνη, την πρώτη μέρα)

*Πρώτη μέρα σερβιτόρος, full άγχος, full ψαρωμένος.

*Την πρώτη φορά που είδα Sega Saturn, ολοκαίνουριο, τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας του στην Ελλάδα (το είχε αγοράσει ο θείος μου, lol), εγώ ήμουν ακόμα με το Mega Drive οπότε φαντάζεστε την αντίδραση μου όταν το αντίκρισα, και αμέσω μετά όταν είδα τα γραφικά του.

Αυτά μου ήρθαν στο μυαλό για τώρα!
 
Συγνώμη ρε παιδιά,η πρώτη φορά που πήγαμε με άτομο του αντίθετου φύλου τι είναι,ταμπού και δεν ανέφερε κανείς τίποτα σχετικό έως τώρα;ΟΚ,δεν είπαμε να αναφέρουμε και φουλ λεπτομέρειες,αλλά μια απλή αναφορά νομίζω ότι δε βλάπτει,αλίμονο!

Λοιπόν,πρώτη φορά που πήγα με γυναίκα ήταν στα 16-17 μου,με μια ιερόδουλη σε οίκο ανοχής,επρόκειτο για απίστευτη γυναικάρα!

Βίκυ λεγόταν,διέθετε κορμί αγαλματένιο,με σήμα κατατεθέν της την πλούσια,μαύρου χρώματος,αλογοουρά,που ξεκινούσε από πολύ ψηλά και έφτανε χαμηλά στη μέση της.Η γυναίκα εκείνη με "πήρε από το χεράκι" όπως ήταν λογικό κι αναμενόμενο στην πρώτη μου φορά και την μετουσίωσε σε μια πολύ θετική κι ευχάριστη εμπειρία.Την επισκέφτηκα αρκετές φορές φυσικά στη συνέχεια,έως ότου έπαψα να επισκέπτομαι τα σπιτάκια με το κόκκινο φως.

Να 'ναι καλά όπου είναι τώρα....
 
manos426f είπε:
Συγνώμη ρε παιδιά,η πρώτη φορά που πήγαμε με άτομο του αντίθετου φύλου τι είναι,ταμπού και δεν ανέφερε κανείς τίποτα σχετικό έως τώρα;ΟΚ,δεν είπαμε να αναφέρουμε και φουλ λεπτομέρειες,αλλά μια απλή αναφορά νομίζω ότι δε βλάπτει,αλίμονο!
Λοιπόν,πρώτη φορά που πήγα με γυναίκα ήταν στα 16-17 μου,με μια ιερόδουλη σε οίκο ανοχής,επρόκειτο για απίστευτη γυναικάρα!

Βίκυ λεγόταν,διέθετε κορμί αγαλματένιο,με σήμα κατατεθέν της την πλούσια,μαύρου χρώματος,αλογοουρά,που ξεκινούσε από πολύ ψηλά και έφτανε χαμηλά στη μέση της.Η γυναίκα εκείνη με "πήρε από το χεράκι" όπως ήταν λογικό κι αναμενόμενο στην πρώτη μου φορά και την μετουσίωσε σε μια πολύ θετική κι ευχάριστη εμπειρία.Την επισκέφτηκα αρκετές φορές φυσικά στη συνέχεια,έως ότου έπαψα να επισκέπτομαι τα σπιτάκια με το κόκκινο φως.

Να 'ναι καλά όπου είναι τώρα....
Post of the century.
 
Πρωτη φορα που μπηκα στο αυτοκινητο μου (τα πρωτα παρθενικα μετρα του, χιλιομετρα).

αν και ειχα μαθει να οδηγαω απο τα 12.... #) αρρωστημενος με οτι εκαιγε βενζινη για να περπατησει, μεχρι τα 25 'καβαλησα' πολλα δανεικα αυτοκινητα... ολα ομως ειχαν ενα κοινο γνωρισμα, ηταν δανεικα!!!! στα 25 μου, αφου πειρα το πτυχιο του πολιτικου μηχανικου πριν μερικους μηνες, εκανα την παραγγελια του πρωτου μου αυτοκινητου!!!!!! ιστορικη στιγμη για μενα.... κατι το οποιο με απογειωνε στην κυριολεξια (η οδηγηση και η αισθηση της ελευθεριας που σου δινει αυτο) ηταν πλεον θεμα ημερων να γινει δικο μου......... mitsubishi colt czt... μολις ειχε κυκλοφορησει .... ειχε ολες τις προυποθεσεις για μενα να κολλησω πραγματικα μαζι του.... στην συνεχεια καβαλησα και αλλα αυτοκινητα (συμπεριλαμβανομενου και porsche boxter).... ΟΜΩΣ, ακομα θυμαμαι εκεινο το πρωτο απογευμα (14 φλεβαρι 2005!) που το εβαλα μπροστα και εκανα τα πρωτα παρθενικα τουρμποχιλιομετρα.... ποιο στρωσιμο..... εκανα μερικα χιλιομετρα να ζεστανω νερα και λαδια και τα υπολοιπα ηταν συνεχομενα ροπιασματα, προσπερασεις και τελικες.... επεστρεψα σπιτι και επειδη δεν ειχα γκαραζ να το βαλω, το πηγα σε ενα υπογειο στην γειτονια μου, γυρισα να την πεσω, αλλα δεν εκλεινε το ματι. Στις 3 το πρωι δεν την παλεψα και βγηκα να κανω μερικα χιλιομετρα ακομα...! αλλα το γκαραζ ηταν κλειστο!!!! μονο που δεν επαθα εγκεφαλικο! ακομα το θυμαμαι εκεινο το βραδυ! φυσικα θυμαμαι ολα τα συναρπαστικα χιλιομετρα που εγραψα με αυτο το αυτοκινητο (μεχρι το προσφατο event στις Σερρες 5,6/6 'τετρακοσαρι ΙΙ')... θυμαμαι πολλα πραγματα που τα εκανα 'για πρωτη φορα'. την πρωτη φορα που φιλησα κοπελα (και ντραπηκα γιατι με ερεθιστηκα σεξουαλικα),την πρωτη φορα που προσπαθηνα να κανω ερωτα (και ειχα ιδρωσει απο το αγχος μου!), την πρωτη μου μεγαλη ερωτικη απογοητευση (δεν μιλουσα για μια εβδομαδα!), το πρωτο power on του δικου μου gameboy (!), το πρωτο boot του οικογενειακου amstard cpc (!)....

αλλα ...... εκεινο το πρωτο βραδυ που εβαλα μπροστα το κολτ.... ετυχε να αλλαξει την οπτικη μου γωνια για πολλα πραγματα.... #)

ειμαι κολτακιας, τι να κανουμε!!! αλλοι παλι ειναι μακαροναδες! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα