Κάστρα και Πολιορκητές: Petition για ΕΠΑΝΑΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ [Συζήτηση - Petition]

Ποσες ωρες εκτυπωσης και τι κοστος εχει ενας καταπελτης;
 
  • Like
Reactions: RIO
Ενημερωτικά υπάρχει στο facebook το εξής πολύ καλό group αφιερωμένο στην παιχνιδάρα αυτή με πολύ ενδιαφέρον υλικό (μεταξύ έχει αγοραπωλησίες σπάνιων κομματιών για συλλέκτες):


Θα μπορούσε να γίνει μια επικοινωνία και μαζί τους για τυχόν petition.

Επίσης ωραίο video review της αγγλικής έκδοσης από το φοβερό Board Game Geek

 
Α, διολου ασχημα. Και ποση ωρα θελει;
 

Αν και το ενδιαφερον μου ειναι κυριως εγκυκλοπαιδικο, προσωπικα δεν με ενδιαφερει κατι που μοιαζει περιπου με τα Καστρα και Πολιορκητες. Συν οτι αποφευγω το crowdfunding.

Για μενα το ιδανικο θα ηταν Καστρα και Πολιορκητες αλλα χωρις τις εξωφρενικες τιμες που ζητανε στα διαφορα sites αγγελιων.
 
Αν και το ενδιαφερον μου ειναι κυριως εγκυκλοπαιδικο, προσωπικα δεν με ενδιαφερει κατι που μοιαζει περιπου με τα Καστρα και Πολιορκητες. Συν οτι αποφευγω το crowdfunding.

Για μενα το ιδανικο θα ηταν Καστρα και Πολιορκητες αλλα χωρις τις εξωφρενικες τιμες που ζητανε στα διαφορα sites αγγελιων.
Εντάξει, είναι σαν να λες δεν μ' ενδιαφέρει να μοιάζει στην Scarlett Johansson, θέλω την Scarlett Johansson αλλά χωρίς τον άντρα της...
 
Αν κατσει αυτη η ιστορια με το 3d printing θα μπορουμε να εχουμε και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σειρά τώρα για σχεδίαση έχει η βαλίστρα και ο πύργος.

Ακολουθούν οι σημαίες και οι μαχητές.

Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω τους κανόνες του παιχνιδιού για το σετ ΠΟΛΙΟΡΚΙΑ;
 
Μιας φτιαχνεις παλι τριτιατικα!!! Χρονος εκτυπωσης;
 
  • Like
Reactions: RIO
Επειδή θα φτιάξω ένα σετ πολιορκίας για τα παιδιά μου , τα οποία αυτές τις μέρες εκσφενδονίζουν μανιωδώς βολίδες σε κάτι άμοιρα playmobil , έκατσα και έφτιαξα ένα "μαζεμένο" βιβλίο κανόνων.

RULES 1.pngRULES 2.pngRULES 3.png
 

Συνημμένα

  • KASTRA KANONES.pdf
    605,1 KB · Προβολές: 5
Επειδή θα φτιάξω ένα σετ πολιορκίας για τα παιδιά μου

Εμαθα ψαχνεις να υιοθετήσεις. :fafoutis:

Τα παιδια σου θα μεινουν στερημενα αν δεν τους φτιαξεις την μεγάλη πολιορκία. :diablotin:
 
Ερώτηση για όσους το είχαν είτε το είχαν παίξει αρκετά.

Πόσο απαραίτητοι ήταν οι έξτρα γίγαντες για το παιχνίδι; θέλω να πω εντάξει σίγουρα θα ήταν οουαου να τα είχε κάποιος αλλά παικτικα οποίος τα είχε, είχε κ πλεονέκτημα;
 
Είχα τον μινόταυρο και τον δούρειο ίππο. Ο μινόταυρος έκανε ζημιά πάνω κάτω σαν τον καταπέλτη. Ο δούρειος ίππος ήταν πιο καταστροφικός, αλλά με την προυπόθεση πως πετύχενες κανένα καλό σημείο. Ήταν πιο δύσκολο να σημαδέψεις με την ουρά του.
 
Ο πολιορκητικός κριός είχε πλάκα. Η ασπίδα μαχης και ο δούρειος ίππος δεν λένε και πολλά.

Παντως το ξαναλεω η μεγαλη πολιορκια ειναι ολα τα λεφτα!
 
  • Like
Reactions: RIO
Τον κριό μπορώ νομίζω να τον φτιάξω σχετικά εύκολα
Οι γίγαντες είναι δύσκολοι κ ήθελα να δω άξιζε ο χρονος να ασχοληθώ
Σε 2η φάση θα ασχοληθω κ με τα κάστρα της Μ. Π τα οποία είναι τα μόνο έξτρα κομμάτια έναντι της πολιορκίας; καλά δε λέω;
 
Πίσω
Μπλουζα