Καλλιτεχνικές Φωτογραφίες...

0nikt1colkitrdt3.jpg
 
Πολύ ωραίος!!!!!!

Ειδικά η φωτό με τον τυπά στις σκάλες είναι ΑΠΙΘΑΝΗ!!!!!!

Εύγε!
 
Πως φαίνεται η καλλιτεχνική φλέβα ε?Μπράβο Dominion ωραίες φωτογραφίες..

Και αυτές οι δυο με φιλμ είναι?
 
Nαι φίλε akmakas σε φίλμ. 400άρι η 1η πουσαρισμένο 1στοπ με τον τυπά στις σκάλες και 200άρι στην κοπέλα. Το πρόσωπο της κοπέλας μέσω photoshop απέκτυσε μια μικρή έξτρα άχλη γύρω του (αν και το δέρμα της ήτανε μεταξένιο στην όψη του από μόνο του)
 
0prosfigika4ac8.jpg


Προσφυγικά ξανά

1-2004

film fujicolor 100, μηχανή cannon eos 500, 28-80mm
 
0prosfigika5iv1.jpg


Προσφυγικά Πατρών συνέχεια

10-2003

Film fujicolor 800
 
ekskafeasdk1.jpg


Γενάρης 2000 λίγο έξω από το Ριο (Πάτρα)

φιλμ llford 125 A/M
 
0kafenes1coljl9.jpg


Στον Γκαιφενέ (11-03)

φιλμ fujicolor 800, cannon eos 500
 
monastirakibradynx1.jpg


Nυχτερινή Περιπλάνηση After Hours στο Moναστηράκι (Μάιος 2001

(Εγώ και η μηχανή μου)

film kodak t-max 3200, Μηχανή cannon eos 500, φακος 28-80mm
 
0graffitifotislf4.jpg


Και για να μην ξεχνάμε και τις αλανιάρες hip hop καταβολές μας (τις δικές μου ενωάω)

ένα graffiti που έκανα το 1998 (Ιούλιο) (τότε τάγκαρα σαν Snort)
 
eapbw5du2.jpg


εν. τίτλος: "Mε το Μπουκάλι στο Χέρι θα Πεθάνω"

Και φίλαθλος και μπέκρα...

μετά από ένα καφάσι μπυρόνια, η φάσις μοιάζει χαμένη

Από αγώνα στο γήπεδο της ΕΑΠ (12-03)

φιλμ Ilford 400 (πουσαρισμένο 1 στοπ στα 800) Α/Μ
 
giagiaij3.jpg


Η Λουστροσυμμορίτισα γιαγιά μου σε νέες περιπέτειες

(και μπολσεβικικιά και ελληνορθόδοξη και σμυρνιά)

από όλα έχει ο μπαχτσές για αυτό την αγαπάω

φιλμ Α/Μ Τ-Μax 100 iso

cannon eos 500

(12-2000)
 
akmakas είπε:
Πάλι θα το ρίξω στην αστροφωτογραφία!!!Η σελήνη έτσι όπως την είδα εχθές με το τηλεσκόπιο μου με πολύ χαμηλό ζουμ μόλις 48Χ από τα 400Χ
Πολυ ωραια φωτογραφια. Αξιζε ο εξοπλισμος! Συμφωνω με τους προλαλησαντες στο οτι απεχει απο το πορτοφολι μου...

Alucard είπε:
Πώς διάολο έχει τόσους κρατήρες η επιφάνεια της σελήνης;
Η σεληνη δεν εχει ατμοσφαιρα. Οποιοδηποτε σωμα πεφτει στην επιφανεια της δεν καταστρεφεται από την ατμοσφαιρα και συγκρουεται αφηνοντας έναν κρατηρα. Ετσι οι κομητες και τα αστεροειδη που εχουν πεσει ανα τους αιωνες εχουν δημιουργησει εκατομμυρια κρατηρες, οι οποιοι ελλειψει βροχων κλπ (λογω ελλειψης ατμοσφαιρας) εχουν μεινει αναλλοιωτοι. Ελπιζω να σε καλυψα ;)

Αυτη τραβηχτηκε απο φιλο με μια Olympus, καθοτι η ομιλουσα δεν εχει καταφερει να παρει καμια της προκοπης με τη δικια της.

Ο γερανος ηταν ...προσφορα του καταστηματος!

rainbowns3.jpg


EDIT: Μικρυνα την αναλυση σε 800x600. Το ουρανιο τοξο ομως δε φαινεται οπως πριν... Γι'αυτο παραθετω και το λινκ με μεγαλυτερη αναλυση

 
maxplanck είπε:
Η σεληνη δεν εχει ατμοσφαιρα. Οποιοδηποτε σωμα πεφτει στην επιφανεια της δεν καταστρεφεται από την ατμοσφαιρα και συγκρουεται αφηνοντας έναν κρατηρα. Ετσι οι κομητες και τα αστεροειδη που εχουν πεσει ανα τους αιωνες εχουν δημιουργησει εκατομμυρια κρατηρες, οι οποιοι ελλειψει βροχων κλπ (λογω ελλειψης ατμοσφαιρας) εχουν μεινει αναλλοιωτοι. Ελπιζω να σε καλυψα ;)
Σ' ευχαριστώ h (όχι h-bar :) ).

Έτσι λοιπόν η περίπτωση να κατοικήσει ο άνθρωπος στη σελήνη αντιμετωπίζει μεγάλες δυσκολίες.
 
Ενα αξιοπεριεργο φαινομενο ειναι η συχνοτητα περιστροφης της σεληνης που ειναι ιδια με τη συχνοτητα περιφορας της γυρω απο τη γη. Το αποτελεσμα ειναι η σεληνη να εχει παντα την ιδια πλευρα στραμμενη προς τη γη. Δηλαδη βλεπουμε παντα μονο τη μια της πλευρα! η αλλη πλευρα (η far side of the moon οχι η dark side των pink floyd ;) ) δε φαινεται ποτε και την εχουν δει φυσικα μονο οι αστροναυτες (και οσοι την ονειρευονται!!)

Νατο και το αυγουστιατικο φεγγαρακι καθως προβαλλει το σουρουπο.

p8050785sq6.jpg


Εδω ειναι μια αλλη φωτο που τραβηξε ενας φιλος. Νομος Ιωαννινων. Φλεβαρης 2005.

dsc3878tf7.jpg


Και μερικες δικες μου. Καλλιτεχνικες δεν ειναι, αλλα μ'αρεσε το πρωτοτυπο και ειπα να το απαθανατισω.

Οικογενεια σε παρκο κανει πικ νικ. Ωραια και τα 4 ποδηλατα στη γωνια...

p4221318kr4.jpg


Μου αρεσαν πολυ τα χρωματα σ'αυτη.

p4221301dp3.jpg


Και μεχρι να ανεβουν οι φωτογραφιες ειδα και ολοκληρο το αλμπουμ σας. Οποτε μια που ειδα ηλιοβασιλεματα στη θαλασσα παρτε και ενα σε βουνο.

p7221507ek4.jpg


Συνθηκες φωτογραφισης:

φωτογραφικη Olympus C-60 (θα τη ρωτησω να σας πω πως τις εβγαλε...)

EDIT: Αφου τη ρωτησα μου εδωσε τις εξης πληροφοριες:

τουλιπα

Flash used : No

Focal length : 14.3mm (1429/100)

Exposure time: 0.005 s (1/200)

Aperture : f/5.6

ISO equiv. : 64

ηλιοβασιλεμα

Flash used : Yes

Focal length : 21.6mm (2164/100)

Exposure time: 0.003 s (1/320)

Aperture : f/5.6

ISO equiv. : 64

Για τις αλλες με ...σνομπαρε.
 
maxplanck μπορώ να σου βγάλω το καπέλο..απίθανες οι φωτογραφίες σου ζωντανά χρώματα καθαρά με διαύγεια..

Dominion..Ακόμη μας βομβαρδίσεις με μοναδικές φωτογραφίες άκρως καλλιτεχνικές!!
 
Πίσω
Μπλουζα