Καλύτερη ΤV για σύνδεση Αmiga 500;

Ω, ναι, θα φρικάρεις... :p
 
Ωχ...Λοιπόν...Λάθος aspect ratio, upscaling των pixels και λάθος refresh rate. Μάλλον θα φρικάρεις άσχημα. :(

Δεν σου έχει μείνει καμιά παλιά CRT; Όσο ξεφτίλα και να είναι από την LCD καλύτερα.
 
Χμμμμ,άσχημα μου τα λέτε...

Καταρχήν η "δοκιμή" μετατέθηκε λόγω έλλειψης χρόνου γι' αύριο,αλλά με τρομάξατε ρε μπαγάσες ! :p

Φίλε Leon,βασικά είναι (και) θέμα χώρου.Αναγκαστικά πρέπει η Amiga να μπει στην TV,στο σαλόνι,το σπίτι μου δεν είναι και τόσο μεγάλο,ώστε να μπορώ να εξασφαλίσω έξτρα χώρο γι' αυτήν.

(ουσιαστικά μάλιστα μιλάμε για 2 Amigάκια....)
 
Σε αυτή την περίπτωση θα σου πρότεινα να αφήσεις την Αmiga και να παίξεις με WinUAE. Και πάλι το αποτέλεσμα δεν θα είναι καλό αλλά θα είναι καλύτερο από κανονική Amiga.

Μήπως η TV σου είναι 100Hz;
 
Mα...αν δε μπορώ να χρησιμοποιήσω τα Amigάκια,δεν υπάρχει λόγος και να τα έχω ! :( :( :(

Όχι φυσικά,δεν είναι 100 Hz η TV.
 
To έλεγα μπας και είχες τουλάχιστον ομαλό scrolling (50HzX2). Τώρα...βράστα. Από 50 στα 60Hz θα δείχνει χάλια.

Δοκίμασε το πάντως να μας πεις εντυπώσεις.
 
manos426f δεν μας ειπες τελικα τι συμπερασμα εβγαλες?

γιατι στην δικη μου lcd tv 32" που πηρα προσφατα με παραξενευει το οτι μολις συνδεω με rgb to scart την Amiga 1200 η την 500 ανα καποια δευτερολεπτα η τηλεοραση ειναι σαν κανει καποιο refresh .... επισης υπαρχει και ενα τρεμοπαιγμα στην εικονα ...αυτο μονο se amiga

μολις συνδεσω οτιδηποτε αλλο στο scart παιζει καμπανα!!!

βεβαια σε μια παλια crt 21" tv blusky νομιζω δεν υπαρχει κατι τετοιο ..ασε που δειχνει οποτε τα συνδεω στην οθονη οτι το σημα rgb κατι που δεν το δειχνει στην καινουργια!

λετε να υπαρχει περιπτωση η lcd tv να μην υποστηριζει rgb????και να παιζει καλα σε οτιδηποτε αλλο με scart nova dvd player κλπ ???

με προβληματιζει γενικα το γεγονος αυτο το τρεμοπαιγμα!!! οι προτασεις σας συμβουλες δεκτες!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε μου georang,δεν είπα κάτι διότι απλούστατα λόγω εργασιών στο σπίτι μου,η TV είναι και πάλι στην κούτα της,ενώ και τα Amigάκια έχουν ξανατυλιχθεί με διάφανο ρολό κουζίνας κι είναι επίσης σε....κατάσταση αναμονής !

Σύντομα θα σας πω,αν και σε μία δοκιμή που πρόλαβα να κάνω,δε παρατήρησα αυτό που λες.Θα το ξαναδώ...

Ερώτηση:Μήπως η TV σου είναι Samsung ;
 
φιλε manos426f

η δικη μου TV LCD 32" είναι Rainford και την αγορασα απο eshop σε μια προσφορα στα 299..ευρω

μονο εκει εχω το προβλημα με την amiga..

οπως εγραψα και στο site amigahellas.gr

βαζοντας το swadow of the beast 2 STHN Α500

η κεντρικη οθονη του παιχνιδιου μια χαρα εδειχνε και μονο οπου ειχε γραμματα καταλαβαινεις ενα αναιπαισθητο τρεμουλο να το πω...

ξαφνικα μολις απομακρυνα το καλωδιο του τροφοδοτικου απο το καλωδιο του scart και εκεινο το refresh να πω (που καποια δευτερολεπτα που μετακινουσε 2 εκατοστα την οθονη προς τα δεξια και επανερχοταν στο κεντρο) σαν εξαφανιστηκε...

βαζω το the great gianna sisters μια χαρα στην αποικονιση της πιστας αλλα η μπαρα με τα γραμματα αν εστιασεις εκει το με το ματι βλεπεις σαν να ψιλοτρεμουν...

για πειτε καμια ιδεα...
 
georarg είπε:
βαζοντας το swadow of the beast 2 STHN Α500 η κεντρικη οθονη του παιχνιδιου μια χαρα εδειχνε και μονο οπου ειχε γραμματα καταλαβαινεις ενα αναιπαισθητο τρεμουλο να το πω...

ξαφνικα μολις απομακρυνα το καλωδιο του τροφοδοτικου απο το καλωδιο του scart και εκεινο το refresh να πω (που καποια δευτερολεπτα που μετακινουσε 2 εκατοστα την οθονη προς τα δεξια και επανερχοταν στο κεντρο) σαν εξαφανιστηκε...

βαζω το the great gianna sisters μια χαρα στην αποικονιση της πιστας αλλα η μπαρα με τα γραμματα αν εστιασεις εκει το με το ματι βλεπεις σαν να ψιλοτρεμουν...

για πειτε καμια ιδεα...
Το πρώτο μοιάζει σαν πρόβλημα μόνωσης του καλωδίου, αφού δείχνει να δέχεται παρεμβολές από το καλώδιο του τροφοδοτικού.

Το τρεμούλιασμα είναι μάλλον από τη μετατροπή από τα 50Hz (φαντάζομαι ότι έχεις PAL Amiga) στα 60Hz της τηλεόρασης.

Το καλώδιο SCART το αγόρασες ή το έφτιαξες μόνος σου;
 
εχω 3 rgb to scart 1 ΑΓΟΡΑ

2 μου τα εφτιαξε ο φιλος Pontium
 
Λοιπόν,φίλε georang,μια και "χρωστάω" μια απάντηση,να σου πω ότι εγώ σε μια LG 32' LCD που έβαλα το Amigάκι σήμερα (μια και η δική μου TV είναι ακόμη κουταρισμένη) ΔΕΝ παρατήρησα το πρόβλημα που αναφέρεις,ΑΛΛΑ,χρησιμοποιώντας το RGB-SCART καλώδιο που μου έφτιαξε ο pontium !

Με το άλλο,που πήρα από ebay,είχα και τρεμούλιασμα και κυματισμό οθόνης και κάποιες οριζόντιες γραμμές,κοινώς το καλώδιο αυτό είναι για πέταμα !
 
σε ευχαριστω για την απαντηση , μηπως σου ειναι ευκολο να μου πεις το μοντελο της LG

ψαχνω εδω και μερες μανιωδως για το ποια lcd 32 αρα η μικροτερη θα μου κανει την δουλεια μου!!! πραγματι βρηκα μια samsung σε δοκιμη ενος φιλου εδειχνε χαρτι -καμπανα αλλα το μοντελο στην samsung καταργηθηκε.. και τα ποιο καινουργια ουτε καν av-scart δεν διαθετουν... ψαχνω για lg αλλα καποιος μου ειπε οτι κανουν ειδωλα...ψαχνω για philips αλλα δεν ειμαι και σιγουρος...οποτε μηπως λεω μηπως οι υπευθυνοι να αναρτησουν ενα poll για το ποια μοντελα lcd χρησιμοποιουν οι φιλοι μας εδω αμιγκαδες!!!! πιστευω θα ηταν ενας πολυ καλος οδηγος...

εχω χαλασει τα ματια μου στiς crτ οθονες...και δυστιχως εβαλα γυαλια....
 
...που επίσης δεν είναι πλέον σε παραγωγή από όσο γνωρίζω. Αν και δεν νομίζω ότι θα υπάρχει σημαντική διαφορά με τα επόμενα μοντέλα...

Άσχετο αλλά σημαντικό:

\ είπε:
εχω χαλασει τα ματια μου στiς crτ οθονες...και δυστιχως εβαλα γυαλια....
Φυσικά και δεν φταίνε οι CRT οθόνες για τα γυαλιά!
 
maddog : αλλα μου ειπε ο οπτικος...χαχαχαχ

κατι για φιλτρα στους φακους αλλα του ειπα οχι εχω tft sto pc

αλλα στην Amiga...ακομα crt .... 21 blusky.....οποτε ψαχνω για lg tv ειται 22 " ειται 32" !!!!
 
manos426f :για πες μου κατι οταν εβαλες το καλωδιο του pontium στο συγκεκριμενο μοντελο της LG 32LG3000 εδειχνε καμπανα??? διχως το παραμικρο????

ρωταω γιατι βρηκα ενα τελευταιο κομματι απο το μοντελο που λες..και το σκεφτομαι σοβαρα να το αγορασω...εχω και το καλωδιο του Pontium εννοειται...
 
Λοιπόν,αφού σου πω πρώτα ότι ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚ ΤΩΝ ΔΥΟ SCART εισόδων της TV έπαιζε το RGB-SCART καλώδιο (αυτό μπορεί φυσικά να οφείλεται στη συγκεκριμμένη οθόνη ! ),κατά τα άλλα,ναι,με το καλώδιο του pontium ήταν μια χαρά η απόδοση !

Φυσικά,αυτή είναι ΚΑΘΑΡΑ η γνώμη μου,άλλος μπορεί να σου έλεγε ότι δεν του αρέσει η απόδοση,είναι θολή,κάνει είδωλα κι εγώ δε ξέρω τι άλλο.Εγώ,σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια,δε παρατήρησα κάτι τέτοιο !

Κοινώς,δε θέλω να σε πάρω και στο λαιμό μου φίλε !

(αν και ξαναλέω ότι εγώ είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση...)
 
φιλε manos426f : παιζει στο ενα απο τα 2 scart γιατι το ενα το δηλωνει foul τουλαχιστον ετσι το διαβασα στο manual...

τωρα εμενα με ενδιαφερει να μην κανει νερα η καποιο τρεμοπαιγμα ειτε σε ολη στην οθονη ειτε μονο οπου δειχνει γραμματα... για να σε βοηθησω να καταλαβεις τι λεω διαβασε παρακατω απο αυτα που εγραψα στο amigahellas.gr

http://www.amigahellas.gr/modules/newbb/viewtopic.php?viewmode=thread&topic_id=2527&forum=9&post_id=32894

αυτα να μην κανει με ενδιαφερει!!! αν ειναι θολη η σκοτεινη η αποικονιση δεν ξερω πιστευω αν παιξεις με ρυθμισεις του κοντρολ το βρισκεις....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα