Καμπινολογίες! [Arcade cabinets κτλ]

Για nvidia τη κοβω και αυτην,δεν ειμαι 100% σιγουρος,αλλα συνηθως οι ati σειρες της asus εχουν κοκκινοπο χρωμα
 
Πες μας τι γραφει στο barcode.
 
Ειναι nvidia δηλαδη και μαλιστα πιο καινουργια απο αυτην που εχεις ηδη επανω(οχι οτι κερδιζεις στο mame κατι αλλα ισως δουλεψει καλυτερα με το soft15khz)

Δοκιμασε αυτην με τους drivers που σου ειχα πει
 
Eρωτηση.Οπως βλεπετε σε αυτην την εικονα εχω τοποθετησει το pc μεσα στην καμπινα

Προβολή συνημμένου 31076

Εφερα ενα παλιο monitor στο γκαραζ για να κανω τα setting,θελωντας να επανατοποθετησω το resolution με το soft15khz απο την αρχη και με τα σωστα drivers forceware.Ομως μου δειχνε στην αρχη κιολας οτι δεν εντοπιζε τον σκληρο δισκο.Οταν το χα στο κουτι το διαβαζε κανονικα,και αφου φωναξα και εναν φιλο μου να το κοιταξουμε,ειδαμε οτι ο σκληρος κλαταρε.Τι μπορουσε να φταιγε;Μηπως δεν επρεπε να το χα κοντα σε τροφοδοσια;Μηπως επρεπε να το χα εξω απο την καμπινα;H μηπως κλαταρε γιατι ηταν προβληματικος ο δισκος;

08032011256.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Luffy είπε:
Eρωτηση.Οπως βλεπετε σε αυτην την εικονα εχω τοποθετησει το pc μεσα στην καμπιναΠροβολή συνημμένου 31076

Εφερα ενα παλιο monitor στο γκαραζ για να κανω τα setting,θελωντας να επανατοποθετησω το resolution με το soft15khz απο την αρχη και με τα σωστα drivers forceware.Ομως μου δειχνε στην αρχη κιολας οτι δεν εντοπιζε τον σκληρο δισκο.Οταν το χα στο κουτι το διαβαζε κανονικα,και αφου φωναξα και εναν φιλο μου να το κοιταξουμε,ειδαμε οτι ο σκληρος κλαταρε.Τι μπορουσε να φταιγε;Μηπως δεν επρεπε να το χα κοντα σε τροφοδοσια;Μηπως επρεπε να το χα εξω απο την καμπινα;H μηπως κλαταρε γιατι ηταν προβληματικος ο δισκος;
Μπορει και να μην εχει κλαταρει,αλλα αν εχει κλαταρει τελικα ισως ηταν η ωρα του γιατι ειναι και σχετικα παλιος αποτι βλεπω και πιθανον πολυδουλεμενος.
 
Λοιπον,αλλαζοντας με την εγγυηση τον δευτερ σκληρο,κανοντας format με τον φιλο μου τον σκληρο,βαζοντας το driver 93.71,βαζοντας το soft 15khz και κανοντας restart στο Monitor αφου αλλαξα το resolution Ολα ηταν οκ.Οταν αποφασισα την επομενη μερα να ξαναανοιξω το pc για μερικες τελευταιες ρυθμισεις,ο σκληρος δεν φαινοταν πουθενα ολα not detected.Πραγματικα εκεινη την στιγμη εφτασα σε απογνωση.Μου ρχεται να γυρισω πισω τo Pc να παρω τα χρηματα μου να κοιταξω για αλλου.Ξερει κανεις κανεναν με 120 ευρω να φτιιαξει ενα καινουργιο Pc,ρυθμισμενο για την Ok baby καμπινα μου;Μεχρι 120 ευρω αντε 150 να μπορω να δωσω...
 
Luffy είπε:
Λοιπον,αλλαζοντας με την εγγυηση τον δευτερ σκληρο,κανοντας format με τον φιλο μου τον σκληρο,βαζοντας το driver 93.71,βαζοντας το soft 15khz και κανοντας restart στο Monitor αφου αλλαξα το resolution Ολα ηταν οκ.Οταν αποφασισα την επομενη μερα να ξαναανοιξω το pc για μερικες τελευταιες ρυθμισεις,ο σκληρος δεν φαινοταν πουθενα ολα not detected.Πραγματικα εκεινη την στιγμη εφτασα σε απογνωση.Μου ρχεται να γυρισω πισω τo Pc να παρω τα χρηματα μου να κοιταξω για αλλου.Ξερει κανεις κανεναν με 120 ευρω να φτιιαξει ενα καινουργιο Pc,ρυθμισμενο για την Ok baby καμπινα μου;Μεχρι 120 ευρω αντε 150 να μπορω να δωσω...
Stock house Cosmodata στην στουρναρη
 
Λοιπον,τελικα το καψιμο των σκληρων οφειλωταν στο οτι το ρευμα στο γκαραζ ηταν κοινο με το ρευμα του ασανσερ και τα φωτα στους διαδρομους.Οποτε ειχε μεγαλη ταση ρευματος και δεν αντεχαν οι σκληροι.Αλλαξα σε καινουργιο και εβαλα μπαλαντεζα απο τον 5ο οροφο του σπιτιου μας και δεν επαθε τιποτα ο σκληρος.Με τον καινουργιο του βαλα κλασσικα soft 15khz και το driver 93.71,640x480 60 hz resolution.To συνδεσα στην καμπινα και παλι τρεμοπαιζε απιστευτα η εικονα,αλλα φαινοντουσαν καποια πραγματα πιο καθαρα π.χ το start menu και η εργαλειοθηκη.Επειδη οπως φαινεται στα Post Μου ειμαι στα ορια μου,αμα αγορασω την arcadeVGA,θα μου δειχνει εικονα χωρις να κανω τιποτα;Αν ναι στα σιγουρα,την παιρνω και ξεμπερδευω,κοντευω στον μηνα που το παλευω :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Luffy είπε:
Λοιπον,τελικα το καψιμο των σκληρων οφειλωταν στο οτι το ρευμα στο γκαραζ ηταν κοινο με το ρευμα του ασανσερ και τα φωτα στους διαδρομους.Οποτε ειχε μεγαλη ταση ρευματος και δεν αντεχαν οι σκληροι.Αλλαξα σε καινουργιο και εβαλα μπαλαντεζα απο τον 5ο οροφο του σπιτιου μας και δεν επαθε τιποτα ο σκληρος.Με τον καινουργιο του βαλα κλασσικα soft 15khz και το driver 93.71,640x480 60 hz resolution.To συνδεσα στην καμπινα και παλι τρεμοπαιζε απιστευτα η εικονα,αλλα φαινοντουσαν καποια πραγματα πιο καθαρα π.χ το start menu και η εργαλειοθηκη.Επειδη οπως φαινεται στα Post Μου ειμαι στα ορια μου,αμα αγορασω την arcadeVGA,θα μου δειχνει εικονα χωρις να κανω τιποτα;Αν ναι στα σιγουρα,την παιρνω και ξεμπερδευω,κοντευω στον μηνα που το παλευω :(
Δοκιμασε πρωτα μια ati radeon της σειρας 7xxx,8xxx,9xxx ειναι φτηνες και μπορεις να τις βρεις.

Aν δε βγαλεις ακρη και με αυτες τοτε παρε την arcadevga να τελειωνεις.Η αληθεια ειναι οτι η arcadevga ειναι ευκολη στη χρηση αλλα εχει το κοστος της.
 
Moλις ελαβα το ArcadeVGA!Μεσα ειχε και ενα cd που εχει κατι drivers για το ArcadeVGA.Να τα κανω install ή δεν χρειαζονται;
 
Luffy είπε:
Moλις ελαβα το ArcadeVGA!Μεσα ειχε και ενα cd που εχει κατι drivers για το ArcadeVGA.Να τα κανω install ή δεν χρειαζονται;
Εννοειται οτι θα το κανεις install.

Καλοριζικη η arcadevga,ελπιζω μονο να μη σε ξεπουπουλιασαν
 
Επειδη επαιξε παλι προβλημα με το pc,λογω της μητρικης επειδη δεν εχει pci express slot,θα διορθωθει συντομα,πηρα το κανονικο μου pc που το ειχα με ATI και εβαλα εκει το arcadevga.Oταν το συνδεσα σε κανονικο Monitor pc ηταν out of range 15,7 khz απο μονο του με το που αρχιζε στο Boot και δεν μπορουσα να βαλω τα drivers.Μετα ειπα δοκιμαστικα να το βαλω στην καμπινα και να το ενωσω και το αποτελεσμα?

01042011271.jpg

Η εικονα εδειχνε!!!!!Αρχιζα να ουρλιαζω απο χαρα.Εφτασα επιτελους σε ενα αποτελεσμα.Πηγα αμεσως μετα να βαλω το cd για τα drivers,αλλα πριν ακομα προλαβω να τα βαλω,η οθονη αλλαξε ξαφνικα ετσι

01042011274.jpg

Παραξενευτηκα,σκεφτηκα πειραξα μηπως τιποτα;Αφου ολα ηταν συνδεδεμενα οπως επρεπε

01042011273.jpg

Υστερα σκεφτηκα ισως πρεπει να το κλεισω και να το ξαναανοιξω και ετσι εκανα,μετα η εικονα οταν το ανοι το pc εδειχνε ετσι

01042011275.jpg

Εκλεισα μετα την καμπινα και την ξανα ανοιξα και εδειχνει ετσι και χειροτερα.Τωρα εχω αρχισει να ανησυχω.Τωρα φταιει ο ανταπτορας και το ολοκαινουργιο arcadevga?Να ρωτησω τον andy απο τα Ultimarc?Μηπως ξερετε περι τινος προκειται;Εχω ξεκωλιαστει να δινω χρηματα για να το καταφερω αυτο και εχω αρχισει να απελπιζομαι στην κυριολεξια.

01042011272.jpg
 
Παιδια πηρα απαντηση απο τον Andy Warne,μηπως ξερει κανεις να μου εξηγησει τα adjustments που λεει;

Did the 2 LEDs stay lit on the J-PAC?

If so, it might be a simple matter of adjusting the H Hold control on the

monitor.
 
Ρωτάει αν ανάβουν και τα 2 λαμπάκια πάνω στο JPAC

Και επίσης ότι ίσως χρειάζεται απλά να ρυθμίσεις το H Hold από το μόνιτορ

Το H Hold είναι ένα από τα ποτενσιόμετρα που βρίσκονται στο σασί της οθόνης και τα ρυθμίζεις με ένα ψιλό κατσαβίδι. Διπλά στο H Hold θα βρεις V. Position, H. Position, Brightness, V Susp, V Size. και άλλα
 
Oπως φαινεται στην 3η εικονα πανω τα λαμπακια στο j-pac ειναι αναμενα,αρα θα πρεπει να κοιταξω το H Hold.Aν παλι δεν γινει τιποτα,τι παιζει να φταιει;
 
Τους παλιους τους drivers της αλλης ati τους εβγαλες?
 
Δεν προλαβα γιατι εκανε τα σκαμπανεβασματα η οθονη στην καμπινα...

Βασικα τωρα που ειμαι στο pc που χρησιμοποιησα,να βαλω απο τωρα τους drivers ή πρεπει απαραιτητα να εχω την arcadevga συνδεδεμενη οταν θα τα βαζω?
 
Τους drivers τους βγαζουν προτου βαλουν καινουργια καρτα.

Προφανως τωρα σου δημιουργησαν ασυμβατοτητες.

Ξαναβαλε τη παλια καρτα,συνδεσε το pc monitor,πατα f8 μολις φυγει το bios και επελεξε safe mode.Απο εκει απεγκατεστησε τους drivers και κλεισε το pc,βαλε παλι την arcadevga και συνδεσε την στο arcade monitor
 
Εκανα οτι μου ειπες Chahn και απεγκατεστησα τους drivers απο το pc μου(σημειωση χρησιμοποιω το pc Με το οποιο εργαζομαι,οχι με αυτο που θα βαλω στην καμπινα)

Ξαναπαλι ειχα εικονα για αρχη μετα απο μονο του αλλαζε και ετσι αποφασισα να παω πισω στην οθονη να πειραξω το h hold,και τελικα το φερα στα ισα και ειχα εικονα!!Δεν μου εκανε σκαμπανεβασματα μετα.Αφου το εκανα αυτο πηγα να βαλω τα drivers για PCIe με windows 7 Για arcadevga.

Aφου τα εβαλα ομως μετα το boot Που το εδειχνε οταν πηγαινε να φορτωσει τα windows μου δειχνε ετσι η οθονη

Προβολή συνημμένου 31594

Μετα κοιταξα στο j-pac και το λαμπακι στο sync ok δεν ελαμπε,ενω πριν βαλω τους drivers Για το arcadevga ελαμπε μια χαρα

Προβολή συνημμένου 31595

Μετα αποφασισα να μπω μεσω safe mode και εδειχνε μια χαρα και ελαμπε το λαμπακι sync ok.Τωρα τι κανω με τα drivers του arcadevga?Τι προτεινετε;Η arcadevga παντως απο μονη της εκανε install καποια drivers vga 3000 αφου σε safe mode Πηγα και εβγαλα τα drivers της arcadevga για να δω αν αυτα ηταν το προβλημα για την οθονη που μου δειχνε πανω πανω.
 
Πίσω
Μπλουζα