Καμπινολογίες! [Arcade cabinets κτλ]

Τελικα αλλαξα μητρικη για το pc και εβαλα την arcadevga με windows xp drivers και ολα ειναι μια χαρα.Διαλεξα και standard resolution for arcade monitor και ολα ενταξη.Με ενα μικρο θεμα.Σχετικα με το χρωμα στην καμπινα,οπως ειχα αναφερει σε καποια ποστ πιο πριν,φαινεται πρασινη η εικονα.Σε αυτην την περιπτωση τι πρεπει να κανω;Θελω να το τελειωσω και αυτο για να περασω μετα στον ηχο.Κοντευω να το τελειωσω και με πιανουν τα ζουμια απο την συγκινηση!!!
 
Πολυ ωραια!Πρασινη εικονα?Σε amstrad cpc monitor το εβαλες?LOL

Μαλλον χρειαζεται απομαγνητιση η οθονη ή καποιο καλωδιο δεν ειναι καλο
 
Επισημα το εφτιαξα και το χρωμα!!!Να ναι καλα αυτος ο τυπος,βοηθησε πολλη την κατασταση στο 4:20

Aυτο που θελω να κανω τωρα ειναι ο ηχος.Τι ακριβως πρεπει να κανω;
 
Προχτές παρήγγειλα το mag-stik plus από εδώ. Είχα ήδη 2 mag-stik των οποίων την 4/8 way κίνηση την άλλαζες σηκώνοντας το χειριστήριο και πειράζοντας ενα μεγαλο γρανάζι. Επειδή όμως είναι μανούρα να γίνεται αυτό καθε τόσο, εβγαλα το 1 player και το τοποθέτησα σε ενα usb arcade joystick για ps3 και στη θεση του θα βαλω το mag stik plus του οποίου η κίνηση αλλάζει από πάνω, ανασηκώνοντας το μοχλό και στρίβοντάς τον αριστερά ή δεξιά. Το στικ του 2ου παίχτη θα το αφήσω μονίμως σε 8way κίνηση, αλλωστε δε νομίζω να υπήρχαν παιχνίδια που να έπαιζαν και οι 2 ταυτόχρονα ενα παιχνίδι με κίνηση 4-way. Συνήθως μολις εχανε "κανονάκι" ο ένας, συνέχιζε ο άλλος στο ίδιο στικ (του πρώτου παίχτη).

Α, βρήκα και οθόνη 20" tft viewsonic 4:3 από ενα φίλο που θέλει να την αλλάξει, και ελπίζω τέλος του μήνα να τραβήξω επιτέλους φωτογραφίες από ενα καμπινάκι που εδώ και 2.5 χρόνια έχει καταντήσει Γιοφύρι της Άρτας :p :D.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αν ειναι το ''νανακι'' που εχεις,μην βαλεις tft γιατι ετσι οπως μπαινει η ο8ονη (με την κληση που εχει)δεν 8α μπορεις να βλεπεις,8α δειχνει σκοτεινα,γιατι η γωνια 8εασης ειναι 175* μονο δεξια-αριστερα και οχι πανω-κατω.
 
Λες;; :( Θα τη δοκιμάσω και θα σας πω, και ελπίζω να βγεις πσεύτης, γιατί ξέμεινα από επιλογές :( :(.
 
Παίδες μια βοήθεια... Για athlon 64bito quad core ποια έκδοση mame προτείνετε ώς σταθερότερη? Ευχαριστώ....
 
Rygar χωρίς να είμαι και εξπερτ πάνω στο θέμα..γιατί δεν κοιτάς για καμία παλιά CRT από χρυσή ευκαιρία; Πιστευω πως θα είναι καλύτερα.
 
Από iphone είναι αυτό το μήνυμα; :p

Μετάφραση: χωρις να ειμαι και εξπερ τρανος, το θεμα για τι δεν κοιτας για καμια παλια CRT απο χρυση ευκαιρια; Πιστευω πως θα ειναι καλυτερα. :D :D

Τότε θελω CRT 21". Μιλάμε για 40 κιλά εργαλείο. Αμα μου βρεις, το συζητάμε. :D

Υποψην, δεν θα τρέχω ΜΑΜΕ αλλα jamma. Εχω αντάπτορα για μετατροπή σήματος σε VGA και το έχω ήδη δοκιμάσει σε 19" με πολύ θετικά αποτελέζματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΩΩΩΩΩΩΧ???wtf?? Καλα γιατι βγηκε ετσι το μηνυμα??? Απο Ipod ειναι βασικα...Το κινητο μου ειναι το super nokia5110..lol!!
 
bon: 64bit mame,την τελευταια εκδοση...

rygal,απο χρυση ευκαιρια καμμια tv crt 21' κοψοχρονια???(ολοι οι αλλοι εκτως απο μας 8ελουν να τις ξεφορτοθουν).

spirosp σε τρωω,ericsson t39m!! :p
 
Καλησπερα και απο εμενα.....

Ειμαι μελος αρκετο καιρο και διαβαζω ολα τα θεματα σχετικα με το mame και mamecabinet και σημερα ειπα να μυραστω την χαρα μου μαζι σας...

Απο εχτες ειμαι κατοχος ενος ΝΑΝΑΚΙΟΥ και εγω και η χαρα μου δεν λεγετε (εψαχνα παρα πολυ καιρο)....

attachment.php


attachment.php


Ειναι πληρως λειτουργιο με το Pank 3 και μου εδωσαν αλλες 3 Πλακετες με golden axe,puzzle bobble και mortal combat.....

Ηδη οπως θα δειτε αρχισε η ανακατασκευη απο εμενα και εναν φιλο μου.......

attachment.php


Απο οτι εχω διαβασει εδω μεσα λιγα πραγματα μονο θα ρωτησω στην πορεια....

1 απο αυτα που μου ερχετε τωρα ειναι σχετικα με το προγραμματακι που ριχνει τα Hz της καρτας στα 15 πως λειτουργει δεν εχω καταλαβει...

Δηλαδη το περναω στο PC και κανει μονο του τις σχετικες ρυθμισεις στην καρτα????

Σιγα σιγα με την προοδο θα ανεβουν και αλλες φοτο.....
 
VanChle είπε:
Απο οτι εχω διαβασει εδω μεσα λιγα πραγματα μονο θα ρωτησω στην πορεια....

1 απο αυτα που μου ερχετε τωρα ειναι σχετικα με το προγραμματακι που ριχνει τα Hz της καρτας στα 15 πως λειτουργει δεν εχω καταλαβει...

Δηλαδη το περναω στο PC και κανει μονο του τις σχετικες ρυθμισεις στην καρτα????
Καλοδούλευτη η καμπίνα σου φίλε!

Αν πρόκειται αν συνδέσεις MAME pc με την tv θες το Soft15khz, σχετικό οδηγό θα βρεις εδώ από τον Βασίλη (Chahn). Θα χρειαστείς και ένα καλώδιο vga to scart.
 
Η συνδεση θα γινει με J-pac γιατι η πλεξουδα ειναι ολοκαινουργια μεσα στον Νανι......

Απο οτι ειδα στο βιντεο στην προηγουμενη σελιδα ειναι πολυ απλο να το συνδεσω.....

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης στο Ι-pac εχει 2 υποδοχες για start και coin τις οποιες το j-pac δεν εχει....

Διαβαζοντας τις οδηγιες του J-pac λεει οτι πατοντας το startp1 δεινεις καποιες εντολες αυτο το start ειναι το ηδη υπαρχον που εχει η καμπινα??

Το ρωταω αυτο για να δω αν θα παραγκειλω και pussbutton για Player 1&2.....

Και κατι ακομα που μου ηρθε τωρα...

Μπορω να κανω το PC να ανοιγει/κλεινει με τον διακοπτη της καμπινας????

Ευχαριστω φιλε mindnever για τον οδηγο που μου υπεδειξες......
 
Ελα ρε! Εχεις golden axe;;;;;;;;;; Ωραίος!!! Τετοιο νανάκιον :D έχω κι εγώ, με τη διαφορά ότι η θέση των κουμπιών είναι σε ευθεία και όχι τριγωνική. Και ελπίζω τις επόμενες μερες να το έχω και σε λειτουργία (ελπίζω :D ).
 
Ολα γινονται φιλε μου αρκει να ψαξεις λιγο στο site μασ,θα σου λυθουν ολεσ οι απορειες σου

VanChle είπε:
Η συνδεση θα γινει με J-pac γιατι η πλεξουδα ειναι ολοκαινουργια μεσα στον Νανι......Απο οτι ειδα στο βιντεο στην προηγουμενη σελιδα ειναι πολυ απλο να το συνδεσω.....

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης στο Ι-pac εχει 2 υποδοχες για start και coin τις οποιες το j-pac δεν εχει....

Διαβαζοντας τις οδηγιες του J-pac λεει οτι πατοντας το startp1 δεινεις καποιες εντολες αυτο το start ειναι το ηδη υπαρχον που εχει η καμπινα??

Το ρωταω αυτο για να δω αν θα παραγκειλω και pussbutton για Player 1&2.....

Και κατι ακομα που μου ηρθε τωρα...

Μπορω να κανω το PC να ανοιγει/κλεινει με τον διακοπτη της καμπινας????

Ευχαριστω φιλε mindnever για τον οδηγο που μου υπεδειξες......
 
Κανένα νέο από την ανακατασκευή ;;;
 
Καλησπερα,

πρωτον να σας πω χιλια ευχαριστω γιατι μετα το διαβασμα 80 σελιδων για την κατασκευη των bartop πηρα πολλες πληροφοριες για το δικο μου project. Αγορασα εδω και μια βδομαδα:

IMG_0079.jpg

Η αρχικη μου σκεψη ηταν να το παραλαβει ο Ιορδανης(απιστευτος, εξυπηρετικος.....ουτε επαγγελματιας) για να γινει mame cabinet.

Αλλα για να ειμαι ειλικρινης θελω να το κανω με τα χερια μου. Θα κανω βλακειες θα τσαντηστω...αλλα θα ειναι το μωρο μου. Δεν το εχω αποφασισει ακομα ομως.

Μια ερωτηση εχω και εγω. Η οθονη οπως βλεπετε λειτουργει αλλα σκεφτομαι να την βγαλω και να βαλω TFT. Σκεφτομαι 21-23 ιντσες(δεν εχω μετρησει ακομα)αλλα με απασχολει το orientation της οθονης. Αυτη που εχει τωρα πανω ειναι "καθετα". Την TFT θελω να την βαλω κανονικα.

Ειναι σωστο αυτο? Θα πρεπει να βρω τροπο να κλεισω και τα κενα φανταζομαι.

Θα ακολουθησουν photos κατα την διαδικασια.

IMG_0080.jpg

IMG_0078.jpg

IMG_0079.jpg

IMG_0080.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα