Καμπινολογίες! [Arcade cabinets κτλ]

Καλημέρα,

Καλώς ήρθες,

Πρώτα από όλα να σου προτείνω να το κάνεις μόνος σου...Δεν είναι τόσο δύσκολο και έχεις και την χαρά της δημιουργίας :)

Μπορείς να βάλεις ότι οθόνη θέλεις, το ότι την έχει κάθετα είναι γιατί μάλλον έβαλαν αργότερα μεγαλύτερη από την αρχική...

Το κενά κλείνονται εύκολα με ξύλο ή πλαστικό εσωτερικά και με βαφή ή κόλληση πλαισίου στο τζάμι...

Καλό είναι να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα με την ανακατασκευή ...
 
Παιδια μηπως ξερει καποιος πως μπορω να ρυθμισω τα κουμπια με το προγραμμα win IPAC? hELP
 
1)customize panel

2)design panel

3)wire panel

4)save panel

shift ειναι το start1 (default)
 
thanks φιλε cabal ολα ok!!
 
IMG0087A.jpg

Παρουσιαζω και εγω το νεο μου αποκτημα απο τη Κυπρο που βρισκομαι.Προσφατα βρηκα μια αποθηκη με καμπινες,πλακετες,φλιππερ,μπιλιαρδα κτλ και αγορασα μια και αποτι βλεπω θα παω και για δευτερη.Δυστυχως ο τυπος δε πουλαει ευκολα,ειδικα τις νεοτερες καμπινες γιατι εδω τις χρησιμοποιουν ακομα στα μαγαζια σε αντιθεση με την Ελλαδα.

Η συγκεκριμενη δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο,ειναι κατι μεταξυ upright και νανακιου(ουτε το ενα ουτε το αλλο),εχει μεσα μια οθονη 19" Hantarex,τροφοδοτικο,ηχειο,το καλωδιο jamma της και μια πλακετα bootleg tetris.Δυστυχως για μενα εχει τους παλιους μοχλους τυπου Wico(με τα leafswitches οχι διακοπτακια)οι οποιοι εχουν αλλη αισθηση σε σχεση με τα νεοτερα joysticks και ετσι οπως ειναι τοποθετημενοι στο μεταλλικο πανελ δε σηκωνουν ευκολα αλλαγη.Επισης η διαταξη των κουμπιων δε βολευει,οποτε συντομα θα αλλαξω το πανελ ολοκληρωτικα με ενα ξυλινο.Μικρο το κακο φυσικα.

Συντομα θα μπει ενα pc μεσα μαζι με ενα pc to jamma adaptor(οχι το jpac,υπαρχει πολυ φτηνοτερο)φορτωμενο με soft15khz και με ολα τα καλουδια και φυσικα καποια αυτοκολλητα,θα ξαναποσταρω οταν ειναι ετοιμη.

IMG0082A.jpg

IMG0084A.jpg

IMG0085A.jpg

IMG0086A.jpg
 
chahn καλησπερα απο πατρα νομιζω οτι εχουμε μιλησει τηλ.κα παλαιοτερα εαν δεν σε κουραζω θα ηθελα εαν μπορεις και θελεις να με φερεις σε επαφη με τον πωλητη με ενδιαφερει η αγορα της κυπρου επαγγελματικα νικος τσαουσογλου ευχαριστω πολυ.
 
nikosmimosa είπε:
chahn καλησπερα απο πατρα νομιζω οτι εχουμε μιλησει τηλ.κα παλαιοτερα εαν δεν σε κουραζω θα ηθελα εαν μπορεις και θελεις να με φερεις σε επαφη με τον πωλητη με ενδιαφερει η αγορα της κυπρου επαγγελματικα νικος τσαουσογλου ευχαριστω πολυ.
Σου εχω στειλει pm φιλε Νικο.
 
Φανταστική Βασίλη! Κλασική και πανέμορφη. Φτιάξε και μια ωραία μαρκίζα με φως...

Μπορείς με κάποια προσαρμογή να αλλάξεις τη 19αρα με μια crt 21' ? Νομίζω έχω να σου δώσω μία...

PS. Αύριο το πρωί πάω στο ταχυδρομείο να σου στείλω τα πράγματα.
 
mindnever είπε:
Φανταστική Βασίλη! Κλασική και πανέμορφη. Φτιάξε και μια ωραία μαρκίζα με φως...Μπορείς με κάποια προσαρμογή να αλλάξεις τη 19αρα με μια crt 21' ? Νομίζω έχω να σου δώσω μία...

PS. Αύριο το πρωί πάω στο ταχυδρομείο να σου στείλω τα πράγματα.
Σευχαριστω Χαρη,θα το κοιταξω για τη φωτεινη μαρκιζα,σωστος.

Οσο για την οθονη μια χαρα ειναι η 19αρα ταιριαζει κουτι,για καποιο λογο ομως στις φωτο φαινεται πολυ ψηλη η καμπινα.

Σευχαριστω για ολα Χαρη :)
 
Τελικα βρηκα ενα τσιπαρισμενο xbox με 80αρη σκληρο σε καλη τιμη και θα βαλω αυτο στη καμπινα μου με τον ειδικο ανταπτορα xbox to jamma.Oριστε μια φωτο απτη παραγγελια μου,την αλλη εβδομαδα λογικα θα ερθουν απο Κινα.Το xbox εντωμεταξυ φορτωνεται με coinops gold,φιλικα-προς τα arcade- παιχνιδια xbox και λοιπα emulators :)

DSC00496.JPG
 
Βιντεο απο τη καμπινα μου:

 
Πολύ ωραία φίλε Chahn! Ρετρό κλασσική καμπίνα... καλόπαιχτη !
 
ε ρε χαμός με τις καμπίνες!!! Δεν ανοίγουμε κανένα μαγαζάκι λέω γω... χαχαχα!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mια μέρα εκεί που γύρναγα με το αμάξι της δουλειάς, είδα δυο παλικάρια να ξεφορτώνουν κάτι σε μια αποθήκη γεμάτη...καμπίνες! Έψαξα και έμαθα, οι τύποι κάνουν εμπόριο ηλεκτρονικών παιχνιδομηχανών και λογικά οι καμπίνες τους έχουν μείνει από τότε που απαγορεύτηκαν στα μαγαζιά (τι βλακεία αυτή η απαγόρευση). Αν ενδιαφέρεστε είναι επαρχία. Τηλ έχει στο site : www.mediaworld.com.gr
 
Εύχομαι χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους όσους μοιράζονται τις γνώσεις τους και τα επιτεύγματα τους πάνω σε arcade κατασκευές και ότι άλλο σχετικό. Εύχομαι ακόμα το 2012 να δούμε περισσότερο κόσμο να αποκτά – ανακατασκευάζει καμπίνες και να τις μοιράζεται μαζί μας. Εγώ απέκτησα πέρυσι τέτοια εποχή την δική μου και τον χρόνο που πέρασε έκανα κάποιες μικρές βελτιώσεις όχι τόσο θεαματικές αναλογικά με τα μεγαθήρια που βλέπουμε εδώ! Αλλά σκέφτηκα ότι αφού απολαμβάνω να βλέπω κάθε post με οπτικό υλικό από καμπίνες ίσως ευχαριστηθούν όσοι δουν και την πρόοδο της δίκης μου καμπίνας!

Συνοπτικά αλλαγές από πέρυσι

-Αλλαγή τζαμιού

-Στρώση κοντρολιέρας με δερματίνη

- Αλλαγή Joystics (Δυστιχώς τα κουμπιά δεν μπορώ να τα αλλάξω γιατι οι τρύπες της κοντριλιέρας είναι πιο μικρές από την διάμετρο ενός νορμάλ κουμπιού και είναι σιδερένια οπότε αδύνατο να μεγαλώσω τις τρύπες.

-Φωτεινά κουμπιά $, PLAYER 1, PLAYER 2 (Μόνιμα αναμμένα δεν έχω εξειδικευμένο hardware π.χ. LEDWIZ)

-PC Celeron 1.8Ghz, 512Ram

-Maximus Arcade Frontend

Αυτά τα λίγα στο βίντεο που ακολουθεί:





 
Τελεια μπραβο σου!!
 
super!!!Πολυ μου αρεσε το maximus arcade!!!ειναι ευκολο να το σεταρεις??

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

[edit: μετατροπή σε ελληνικά από tapatalk] super!!! πολύ μου άρεσε το maximus arcade!!! ειναι ευκολο να το σεταρεις? [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας ευχαριστω!

spirosp δυστυχως δεν μπορώ να διαβάσω γιατι το tapatalk έχει θέμα με τους ελληνικούς χαρακτήρες. Καλύτερα βάλε μια φωνή και θα σε ακούσω μια και βλέπω μενουμε κοντά! (Περιοχή:ΝEA ΣΜΥΡΝΗ)
 
Μπραβο ρε φιλε.Μπραβο σε ολους ωσους εχετε καμπινες.
 
Πίσω
Μπλουζα