Καμπινολογίες! [Arcade cabinets κτλ]

Gryzor είπε:
Το χαιμπερνέησιον δεν έχει ρεύμα. Είναι σβηστό το πισί σου.
Ναι, τότε αυτό μπορεί να είναι μια καλή λύση...

θα πρέπει να το κοιτάξουμε..

Αν όλα πάνε καλά θα βρω χρόνο το απόγευμα να ασχοληθώ...αλλιώς αύριο όλη η μέρα θα αφιερωθεί στην καμπίνα μου...ώστε το βράδυ να παίξω...!
 
Plink είπε:
Ναι, τότε αυτό μπορεί να είναι μια καλή λύση...θα πρέπει να το κοιτάξουμε..

Αν όλα πάνε καλά θα βρω χρόνο το απόγευμα να ασχοληθώ...αλλιώς αύριο όλη η μέρα θα αφιερωθεί στην καμπίνα μου...ώστε το βράδυ να παίξω...!
...και ξεκινάει και γρηγορότερα από 98, αλλά θα πρέπει να λυθεί το θέμα του ΑΤΧ.

Δηλαδή δεν σε βλέπω σήμερα;
 
Gryzor είπε:
...Δηλαδή δεν σε βλέπω σήμερα;
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις????

Έχω να πάω ΤΕΒΕ τώρα και μετά να τελειώσω κάτι δουλειές...

Την ώρα που σχολάς αποκλείεται να έχω ξεμπερδέψει...

Το βράδυ έχω κάτι ραντεβού για error code...αν προλάβω στο ενδιάμεσο και μπορείς ...θα το κανονίσουμε...
 
@Plink, μα ούτως ή άλλως όταν κάνεις shutdown το πισί σου, εξακολουθεί να είναι υπό τάση! Θα πρέπει το τροφοδοτικό να έχει και έναν διακόπτη πίσω του να το κλείνεις.

@all, Πιστεύω ότι εάν δε θέλουμε και 2ο διακόπτη, τότε ο κεντρικός διακόπτης θα πρέπει να δίνει ρεύμα και στα 2 τροφοδοτικά, δηλαδή και στο τροφοδοτικό της καμπίνας και στου υπολογιστή. ΟΜΩΣ, σκέφτηκα ότι εάν αντικαταστήσουμε το τροφοδοτικό της καμπίνας με ένα μεγαλύτερης ισχύος, μπορούμε να τροφοδοτίσουμε και τη μητρική.
 
Rygar είπε:
@Plink, μα ούτως ή άλλως όταν κάνεις shutdown το πισί σου, εξακολουθεί να είναι υπό τάση! Θα πρέπει το τροφοδοτικό να έχει και έναν διακόπτη πίσω του να το κλείνεις.
@all, Πιστεύω ότι ο κεντρικός διακόπτης θα πρέπει να δίνει ρεύμα και στα 2 τροφοδοτικά, δηλαδή και στο τροφοδοτικό της καμπίνας και στου υπολογιστή. ΟΜΩΣ, σκέφτηκα ότι εάν αντικαταστήσουμε το τροφοδοτικό της καμπίνας με ένα μεγαλύτερης ισχύος, μπορούμε να τροφοδοτίσουμε και τη μητρική.
Μα δεν υπάρχει περίπτωση να αφήνω την καμπίνα συνεχώς στην πρίζα...

έχω γενικά κόλλημα με τα ρεύματα..και με εξαίρεση το pc που δουλεύω και την τηλεόραση...όλα τα άλλα βγαίνουν από το ρεύμα μόλις κλείσουν...για λόγους ασφάλειας και "οικολογικής συνείδησης".....

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι ο χρόνος εκκίνησης και κλεισίματος...

Αυτό με το τροφοδοτικό δεν ξέρω αν γίνεται.

Ο υπολογιστής παίρνει ρεύμα από το δικό του τροφοδοτικό.

Οι 2 διακόπτες φοβάμαι ότι θα είναι κάτι απαραίτητο στο τέλος...η υλοποίηση είναι άλλο θέμα και θέλει πολύ συζήτηση/ψάξιμο
 
Αρα εάν βγάζεις το ρεύμα από την πρίαζα, και καλά θα κάνεις με τη χαζοΔΕΗ, τότε δεν το συζητάμε, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Μπορεί να μπει και ένας επιπλέον διακόπτης arcade που να συνδέεται με το power-switch header της μητρικής και να ξεκινά το πισί. Αυτός μπορεί να μπει από την πίσω πλευρά δίπλα στο υπάρχον μαύρο κουμπί (που ο geoanas θα μας πει τί λειτουργία παρέχει, ίσως να είναι service switch ή να κάνει reset τη μητρική) και να ξεκινάς το πισί από εκεί. Αρα θα φαίνεται μονο ο κύριος κόκκινος διακόπτης στο επάνω μέρος. Φοβερή ιδέα θα έλεγα, από καλλιτεχνικής απόψεως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην δική μου καμπίνα έχω βάλει έναν κεντρικό διακόπτη που δίνει ρεύμα στα πάντα και μόλις τελειώσω τον κλείνω. Σε περίπτωση που δεν λειτουργώ την καμπίνα για μεγάλα χρονικά διαστήματα ,βγάζω την πρίζα ! ;-P
 
Αρα φεύγει καλωδίωση και προς το τροφοδοτικό της καμπίνας και προς το πισί. ΟΚ, γίνεται εύκολα, αφου όλα τα BIOS έχουν ρύθμιση ώστε όταν δέχονται ρεύμα, να ανοίγουν πάντοτε. Απλώς το πρόβλημα είναι όταν θες να κλείσεις την καμπίνα, επειδή θα πρέπει να κάνεις shutdown και το πισί. Δεν ξέρω εάν το ΜΑΜΕ τρέχει και σε Linux ώστε να ξεκινά το πισί από κάποιο Live CD και να μη σε νοιάζει εάν το απότομο κλείσιμο, αφήσει ένα corrupted συστημα αρχείων, εάν παίζει και η ArcadeVGA σε linux. Η με κάποιο Bartpe boot cd, αμα θες XP. Πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετές λύσεις.

geoanas είπε:
Σε περίπτωση που δεν λειτουργώ την καμπίνα για μεγάλα χρονικά διαστήματα ,βγάζω την πρίζα ! ;-P
Να υποθέσω, μονο όταν φεύγεις για διακοπές :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geoanas είπε:
Στην δική μου καμπίνα έχω βάλει έναν κεντρικό διακόπτη που δίνει ρεύμα στα πάντα και μόλις τελειώσω τον κλείνω. Σε περίπτωση που δεν λειτουργώ την καμπίνα για μεγάλα χρονικά διαστήματα ,βγάζω την πρίζα ! ;-P
τελικά Γιώργο εσύ έχεις MamePC???

Αν έχεις για μοιράσου μαζί μας τις γνώσεις σου και πες μας λίγο πως το έχεις σετάρει...τι λειτουργικό τρέχεις? με ποιο frontend, κλπ κλπ
 
Όλα αυτά πάντως με έκαναν να σκεφτώ: επένδυση από τη μία, κόπος και χρόνος από την άλλη => σταθεροποιητής τάσεως ή UPS (αλλά πώς το συνδέω στην οθόνη ή το τροφοδοτικό της καμπίνας; όλα βγάζουν αυτά τα τριπολικά βύσματα για καλώδια πισί...)
 
Κόβεις το υπαρχον βύσμα του ρεύματος της καμπίνας και βάζεις ένα αρσενικό τριπολικό βύσμα (ίδιο με το θηλυκό τριπολικό που χρησιμοποιούμε), σαν κι αυτά που είχαν τα καλώδια που παλιά βάζαμε στις οθόνες για να τις συνδέσουμε στην έξοδο που είχε το τροφοδοτικό των Η\Υ μας.

BTW, προχτές πρόσεξα ότι το καλώδιο της δικής μου, έχει πατηθεί πολύ άσχημα, με αποτέλεσμα να έχει ξεφτίσει. Απορώ πώς δεν έχει γίνει βραχυκύκλωμα όσες φορές έκανα δοκιμή:eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gryzor είπε:
Όλα αυτά πάντως με έκαναν να σκεφτώ: επένδυση από τη μία, κόπος και χρόνος από την άλλη => σταθεροποιητής τάσεως ή UPS (αλλά πώς το συνδέω στην οθόνη ή το τροφοδοτικό της καμπίνας; όλα βγάζουν αυτά τα τριπολικά βύσματα για καλώδια πισί...)
Υπάρχουν UPS που βγάζουν υποδοχή για κανονική πρίζα σούκο...

Έχω ένα παλιό που έχει τέτοιες υποδοχές μόνο...ίσως σε καινούργιο δεν βρεις..αλλά αν ψάξεις θα βρεις κάποιο παλιό που με αλλαγή μπαταρίας θα παίζει σαν καινούργιο
 
Ή αυτό που είπα, δηλαδή να κόψει το υπάρχον βύσμα και να πάρει καινούριο UPS. Αλλωστε οι τιμές τους έχουν ξεφτιλιστεί εντελώς.
 
Ωραίο το threadaki σας κύριοι...το παρακολουθώ από απόσταση αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον... :D
 
Σημερα το βράδι θα παω για ροδάκια και θα σας ενημερώκω παραύτως. Χωρίς ροδάκια δεν κάνω καμια άλλη επέμβαση γιατί είναι πολύ δύσκολο να το σέρνω στο τσιμέντο (είναι στο υπόγειο προς το παρόν) κάθε λίγο και λιγάκι και εκτός αυτού τραντάζονται τα ηλεκτρονικά της οθόνης.
 
Rygar είπε:
Ή αυτό που είπα, δηλαδή να κόψει το υπάρχον βύσμα και να πάρει καινούριο UPS. Αλλωστε οι τιμές τους έχουν ξεφτιλιστεί εντελώς.
Ναι, έχουν ξεφτιλιστεί όντως. Όμως το να κόψεις καλώδια και να κολλήσεις άλλα βύσματα στατιστικώς συνεπάγεται μάλλον μεγαλύτερους κινδύνους από το να το αφήσεις ώς έχει... Κυκλοφορούν ακόμα UPS με σούκα;

Anestis είπε:
Ωραίο το threadaki σας κύριοι...το παρακολουθώ από απόσταση αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον... :D
Με το καλό κι από κοντά φίλε!

Rygar είπε:
Σημερα το βράδι θα παω για ροδάκια και θα σας ενημερώκω παραύτως. Χωρίς ροδάκια δεν κάνω καμια άλλη επέμβαση γιατί είναι πολύ δύσκολο να το σέρνω στο τσιμέντο (είναι στο υπόγειο προς το παρόν) κάθε λίγο και λιγάκι και εκτός αυτού τραντάζονται τα ηλεκτρονικά της οθόνης.
Εσύ είσαι ειδική περίπτωση με το υπόγειο αλλά πραγματικά, σκέφτηκες αυτό που είπα για τη σταθερότητα;
 
Ναι το σκέφτηκα. Δεν πρόκειται να του φερθεί κανείς σαν να είναι φλιπεράκι :D . Αλλωστε θα έχουν φρένο και οι 4 ρόδες.

Επίσης, ναι υπάρχουν UPS με σούκο πρίζα. Μάλιστα νομίζω ότι τα περισσότερα είναι έτσι πλέον, ώστε να αγοράζεις ένα πολύπριζο και να το συνδέεις επάνω του. Πάντως δεν είναι επικίνδυνη η τροποποίηση. Την έχω κάνει δεκάδες φορές για άλλο λόγο. Αρκεί να μην γίνει τζαμπατζοδουλειά, με μονωτικές ταινίες π.χ. αντί για κόλληση και θερμοσυστελλόμενα κλπ κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tότε έχε υπ'όψιν ότι τα φρένα στα ροδάκια του ΙΚΕΑ δεν είναι αρκετά. Αν βρεις άλλα, το συζητάμε, ναι!

Δεν διαφωνώ για αυτά που λες για την κόλληση, αλλά επιμένω ότι στατιστικά το opportunity of error είναι μεγαλύτερο στη μόντα.
 
Στατιστικώς δεν είχα ποτέ ουδέν πρόβλημα. Και όχι δε θα πάω στο ΙΚΕΑ αλλά σε ένα μεγάλο επιπλάδικο στην περιοχή. Εάν είναι ακριβά, το αφήνουμε για αρχές Δεκ ;)
 
Στατιστικώς ούτε εγώ με τη ΔΕΗ.

Το θέμα είναι ότι τη ΜΙΑ φορά που θα το πάθεις, θα είναι 100% :D

να μας πεις και τί ύψος έχουν τα ροδάκια!
 
Πίσω
Μπλουζα