Καμπινολογίες! [Arcade cabinets κτλ]

Από χθες είμαι ο ευτυχισμένος ιδιοκτήτης μίας ArcadeVGA... :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Ο χρόνος μου χθες ήταν πολύ περιορισμένος...αρκέστηκα σε κάποιες δοκιμές με το λειτουργικό....

εντυπωσιάστηκα με την απόδοση!!!!

Win XP στην Καμπίνα μου...

picture.php


Win 98 Setup

picture.php
 
Τί είναι αυτά ρε συ; 2 φωτό όλες κι όλες; Πού είναι η κάρτα; Τί προβλήματα συνάντησες; Τί έστησες/έτρεξες;

Κοίτα ένα καρμίρη που τα κρατάει όλα δικά του... :D

(woot! 900 posts!)
 
Gryzor είπε:
Τί είναι αυτά ρε συ; 2 φωτό όλες κι όλες; Πού είναι η κάρτα; Τί προβλήματα συνάντησες; Τί έστησες/έτρεξες;
Κοίτα ένα καρμίρη που τα κρατάει όλα δικά του... :D

(woot! 900 posts!)
Και πάλι καλά να λες Θέμη...αρκούν για τώρα...δεν έχω χρόνο για παραπάνω τώρα...

Προβλήματα με την κάρτα κανένα...με το λειτουργικό έχω διάφορα θέματα αλλά θα λυθούν...

Ακόμα δεν έτρεξα emulator...έχω ένα θέμα με το μηχάνημα ελπίζω ότι το απόγευμα θα βρω χρόνο να το λύσω.....
 
Βρε τρελο-Plink τι εχεις φτιαξει παλι εκει περα! χαχαχαχα
 
κοιτα τι φτιαχνει ο καμμενος ...... Υπομονη μολις ερθει και η δικια μου vga χεχεχε
 
Plink είπε:
Και πάλι καλά να λες Θέμη...αρκούν για τώρα...δεν έχω χρόνο για παραπάνω τώρα...
Προβλήματα με την κάρτα κανένα...με το λειτουργικό έχω διάφορα θέματα αλλά θα λυθούν...

Ακόμα δεν έτρεξα emulator...έχω ένα θέμα με το μηχάνημα ελπίζω ότι το απόγευμα θα βρω χρόνο να το λύσω.....
Eμ είδες τί κάνει το WoW? :p

Με το σκληρό τελικά κατάλαβες τί έτρεχε; για πες τί θέματα με το λειτουργικό! Όχι τίποτε άλλο, θα τα βρούμε μπροστά μας!!!
 
Gryzor είπε:
Eμ είδες τί κάνει το WoW? :p
Με το σκληρό τελικά κατάλαβες τί έτρεχε; για πες τί θέματα με το λειτουργικό! Όχι τίποτε άλλο, θα τα βρούμε μπροστά μας!!!
Ποιο wow βρε καμμένε??

Αυτό κατάλαβες από το "δεν έχω καθόλου χρόνο σήμερα" ??

εσένα δεν σου λέω τίποτα..θα σε βλέπω να ταλαιπωρήσε και θα γελάω... :points: :points: :points: :points: :points: :points: :points:
 
Και γιατί Windows 98; Yπήρχε κάποιος λόγος; Η απλά έκανες δοκιμές; Το πισί δείχνει καλά στα 15Hz;
 
Rygar είπε:
Και γιατί Windows 98; Yπήρχε κάποιος λόγος; Η απλά έκανες δοκιμές; Το πισί δείχνει καλά στα 15Hz;
Ο βασικός λόγος είναι για τη διευκόλυνση του shutdown και τη μείωση του χρόνου εκκίνησης.

Τα ΧΡ τείνουν να καθυστερούν αρκετά να ανοίξουν..και για το κλείσιμο χρειάζεται οπωσδήποτε shutdown και αναμονή...

Τα win98 ξεκινούν αισθητά πιο γρήγορα...και είναι λίγοτερο επικίνδυνο να κλείσεις χύμα το μηχάνημα...

Υπάρχουν διάφορα frontends για emulators που κρύβουν το interface του λειτουργικού...κανείς δεν θέλει να βγαίνει σε περιβάλλον windows για να κάνει shutdown και να περιμένει άλλα 3-4 λεπτά μέχρι να κλείσει κανονικά ο υπολογιστής....

Και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να περιμένω 2-3 λεπτά μέχρι να ανοίξει το μηχάνημα....

Επιπλέον, στη δική μου περίπτωση τώρα...η ArcadeVGA που έχω είναι Version 1 που σημαίνει ότι δεν υποστηρίζει σωστά τα ΧΡ...

Η version2 που πουλάει τώρα η ultimarc έχει υποστήριξη κανονική για ΧΡ και Svista

Όσο για την απόδοση....έμεινα εντυπωσιασμένος από το πόσο καλά φαίνονται ειδικά τα 98 χωρίς καν να γίνει σωστή εγκατάσταση των drivers...

Τέλος, να σημειώσω για μερικούς μερικούς...τα προβλήματα που συνάντησα χθες στις δοκιμές που έκανα σχετικά με την εγκατάσταση λειτουργικού και στο στήσιμο των windows δεν αφορούν στο συνδυασμό ArcadeVGA+PC+Arcade Monitor...αλλά στα κομμάτια που χρησιμοποιώ για να στήσω το MamePC
 
Ηλία ρίξε infos για το configuration του pc...
 
Το θέμα είναι ότι αυτά τα interfaces ίσως να μην υποστηρίζουν πλέον Windows 98. Ισως με 2000 να έκανες δουλειά. Αλλά ρε Ηλια τι παλιόπισο έβαλες μεσα που καθυστερεί τόσο πολύ; Μην ξεχνάς ότι όσο πιο αργό πισί έχεις, τόσο πιο λίγα fps θα σου αποδίδει το ΜΑΜΕ στα δύσκολα παιχνίδια (κάτι neogeo τελευταία γενιάς π.χ.)
 
geoanas είπε:
Ηλία ρίξε infos για το configuration του pc...
Το pc προς τα παρών τουλάχιστον

είναι ένας AthlonXP 1800, 1GB RAM, ένας HDD 4GB για λειτουργικόα και ένας HDD 120GB για emulators/roms

Νομίζω ότι είναι αρκετό για αρχή...

Γιώργο...εννοείται ότι αν έχεις καμιά συμβουλή/πρόταση θα ήθελα πάρα πολύ να την ακούσω :)

@Rygar...Νίκο δεν με καθυστερεί το pc...

Έχασα πάρα πολύ χρόνο για να βρω τρόπο να κάνω bootable ένα cd win98 που είχα...

Το DVD-ROM που έχω βάλει επάνω είναι αυτό που κυρίως με έχει καθυστερήσει ή τα cd με τα drivers/software που έχω γράψει...

χθες το παράτησα όταν άρχισε να μου βγάζει σφάλματα κατά το extraction κάποιων drivers...

Να πω φυσικά ότι δεν έχω ασχοληθεί αρκετά....χθες κατάφερα να το ψάξω για περίπου 1,5 ώρα...δεν είχα παραπάνω χρόνο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω εκφράσει και κατ'ιδίαν τις ενστάσεις μου αλλά ας τις μοιραστούμε :)

Τα Win98, ελέω FAT έναντι NTFS είναι πιο επικίνδυνο να χαλάσουν από τα μετέπειτα. To NTFS είναι πολύ πιο ασφαλές για τα δεδομένα, σε ό,τι μέσο κι αν είναι αυτά.

Πραγματικά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να γίνει κάτι με τον διακόπτη ώστε, έχοντας ΧΡ, να του λες (το κλασσικό) "αν το κρατήσω πατημένο για 3" μπες σε standby/hibernation". Έτσι και όλα καλά θα είναι για τα δεδομένα σου και την επόμενη φορά θα εκκινήσει πιο γρήγορα.

Το MAMEWAH που είδαμε ΔΕΝ κρύβει το interface των windows. Απλά εγκαθιστά ένα μαύρο φόντο, διάφανους κέρσορες και απλά νομίζεις ότι δεν το βλέπεις. Αυτό μπορείς να το κάνεις παντού, αν και θα ήταν πολύ ωραίο αν μπορούσαμε να ξεφορτωθούμε το shell. Λογικά γίνεται. Ίσως αν τo αντικαταστούσαμε με άλλο shell, πιο ελαφρύ και γρήγορο, όπως το SharpE?
 
Gryzor είπε:
Πραγματικά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να γίνει κάτι με τον διακόπτη ώστε, έχοντας ΧΡ, να του λες (το κλασσικό) "αν το κρατήσω πατημένο για 3" μπες σε standby/hibernation". Έτσι και όλα καλά θα είναι για τα δεδομένα σου και την επόμενη φορά θα εκκινήσει πιο γρήγορα.
Μα αυτό πρέπει να γίνει! Εγώ αυτό θα κάνω. Εναν μικρό On/off διακόπτη συνδεδεμένο με το power switch της μητρικής, ανεξάρτητο από τον κύριο διακόπτη που δίνει ρεύμα στο τροφοδοτικό της καμπίνας που με τη σειρά του τροφοδοτεί το μονιτορ.
 
Rygar είπε:
Μα αυτό πρέπει να γίνει! Εγώ αυτό θα κάνω. Εναν μικρό On/off διακόπτη συνδεδεμένο με το power switch της μητρικής, ανεξάρτητο από τον κύριο διακόπτη που δίνει ρεύμα στο τροφοδοτικό της καμπίνας που με τη σειρά του τροφοδοτεί το μονιτορ.
OK, άρα θα έχεις δύο διακόπτες. Μικρό το κακό, σιγά, αλλά έχεις υπ'όψιν σου αν κάποιος arcade-οειδής διακόπτης μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά;
 
Rygar είπε:
Το θέμα είναι ότι αυτά τα interfaces ίσως να μην υποστηρίζουν πλέον Windows 98. Ισως με 2000 να έκανες δουλειά. Αλλά ρε Ηλια τι παλιόπισο έβαλες μεσα που καθυστερεί τόσο πολύ; Μην ξεχνάς ότι όσο πιο αργό πισί έχεις, τόσο πιο λίγα fps θα σου αποδίδει το ΜΑΜΕ στα δύσκολα παιχνίδια (κάτι neogeo τελευταία γενιάς π.χ.)

Rygar είπε:
Μα αυτό πρέπει να γίνει! Εγώ αυτό θα κάνω. Εναν μικρό On/off διακόπτη συνδεδεμένο με το power switch της μητρικής, ανεξάρτητο από τον κύριο διακόπτη που δίνει ρεύμα στο τροφοδοτικό της καμπίνας που με τη σειρά του τροφοδοτεί το μονιτορ.

Η λύση του hybernation/standby με βρίσκει κάθετα αντίθετο...δεν θέλω μέσα στην καμπίνα μου ζωντανά ρεύματα...όταν είναι κλειστεί...

Θέλω να την ανοίγω...και σε λίγο χρόνο να έχει ανοίξει το frontend..όχι να περιμένω τα ΧΡ να αποφασίσουν να φορτώσουν...και θέλω να μπορώ να την κλείσω χύμα...χωρίς μετά να βγαίνουν σφάλματα και scandisk...

Σε κάθε περίπτωση ακόμα το ψάχνω...

ΧΡ είναι η τελευταία μου επιλογή...χίλιες φορές προτιμώ να βάλω linux αν είναι...
 
Gryzor είπε:
OK, άρα θα έχεις δύο διακόπτες.
Εκ των πραγμάτων. Και μάλιστα ο ATX διακόπτης δε θα κάνει shutdown σωνει και καλά, αλλά hibernate. O διακόπτης που έχουν οι καμπίνες μας πρέπει να είναι μονίμως ON, άρα δε μας κάνει. Χρειάζεται παρα δίπλα ένας παρόμοιος όμορφος διακόπτης που να εχει επιστροφή, όπως οι κλασσικοί ATX διακόπτες. ΕΚΤΟΣ, κι αν υπάρχουν στο εμπόριο τροφοδοτικά όπως αυτά που έχουν τώρα οι καμπίνες μας αλλά που να δουλεύουν όπως τα ΑΤΧ. Πιθανολογώ ότι θα υπάρχουν, οπότε έτσι με εναν διακόπτη ανοίγεις και το πισί και το μονιτορ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Plink είπε:
Η λύση του hybernation/standby με βρίσκει κάθετα αντίθετο...δεν θέλω μέσα στην καμπίνα μου ζωντανά ρεύματα...όταν είναι κλειστή...
Το χαιμπερνέησιον δεν έχει ρεύμα. Είναι σβηστό το πισί σου.
 
Rygar είπε:
Εκ των πραγμάτων. Και μάλιστα ο ATX διακόπτης δε θα κάνει shutdown σωνει και καλά, αλλά hibernate. O διακόπτης που έχουν οι καμπίνες μας πρέπει να είναι μονίμως ON, άρα δε μας κάνει. Χρειάζεται παρα δίπλα ένας παρόμοιος όμορφος διακόπτης που να εχει επιστροφή, όπως οι κλασσικοί ATX διακόπτες. ΕΚΤΟΣ, κι αν υπάρχουν στο εμπόριο τροφοδοτικά όπως αυτά που έχουν τώρα οι καμπίνες μας αλλά που να δουλεύουν όπως τα ΑΤΧ. Πιθανολογώ ότι θα υπάρχουν, οπότε έτσι με εναν διακόπτη ανοίγεις και το πισί και το μονιτορ.
Ακριβώς αυτό αναρωτιόμουνα κι εγώ... αν βρεις τίποτα πες μας!

Στη χειρότερη, βέβαια, ένας κρυφός (στην πλάτη) διακόπτης ΑΤΧ δεν είναι και τίποτα.
 
Πίσω
Μπλουζα