Καμπινολογίες! [Arcade cabinets κτλ]

Rygar είπε:
Αυριο θα είμαι Χαλκίδα :( . Πρέπει να πάω οπωσδήποτε γιατί έχω μια σημαντική υποχρέωση. Δεν το κάνεις Παρασκευή; :D
BTW, ο spyros_s πιο πανω εχει δίκιο. Ολο λόγια είμαστε, κι ούτε μια φωτό!
Παρασκευή αν όλα πάνε καλά ..θα κεράσω καφέ + free play στην καμπίνα ;)

Ο spyros έχει δίκιο...αλλά εγώ έχω βάλει φωτογραφίες από τη δικιά μου...εσάς που είναι οι δικές σας????

Γενικά, οι υπόλοιποι που κρύβονται???? Φανερωθείτε ωρέεεεε :beerz: :acoustic: :acoustic:
 
Επειδή μπορεί να σας ενδιαφέρει αρκετά ως πολύ τώρα που γυρνάει το πράμα:

ΟΘΟΝΕΣ 16 τεμάχια, 29", με μεταλλικό πλαίσιο, είσοδος RGB, τιμή 30 ευρώ έκαστη.Πρώτη δημοσίευση: 31/10/2008 Τελευταία δημοσίευση: 5/11/2008
Είναι αγγελία που έχει δημοσιευτεί στην Χρυσή Ευκαιρία. Το θυμόμουν επειδή την πέτυχα τυχαία ξεφυλλίζοντας στην δουλειά, αλλά βλακωδώς δεν κράτησα το τηλέφωνο. Δεν είχατε άλλωστε ανοίξει αυτό το thread ακόμα. :eek:

Κατάφερα τώρα και την βρήκα online στο xe.gr αλλά φυσικά δεν έχει το τηλέφωνο αν δεν πληρώσεις.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να το ψάξει, η αγγελία έχει δημοσιευτεί στην κατηγορία Οργάνωση Γραφείου > Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές - Περιφερειακά - Software.

Τονίζω προς αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης ότι δεν γνωρίζω τον πωλητή ή οτιδήποτε άλλο πλην αυτών που σας γράφω εδώ. Αλλά επειδή από την περιγραφή είναι σαφές ότι μιλάμε για οθόνες κατάλληλες για arcade cabinet και σε πολύ καλή τιμή, σκέφτηκα να σας ενημερώσω. :)
 
Βασίλη είναι τεράστιες και δε χωράνε στις καμπίνες που έχουμε πάρει και οι οποίες τώρα έχουν οθόνες κοντά στις 25" και υπάρχει ελάχιστο κενό αριστερά δεξιά. Πάντως το κόστος είναι πολύ καλό.
 
Φωτό, ε;

Εκκρεμεί ο εσωτερικός καθαρισμός πάντως, μία ξεχνάω το σκουπάκι, μία τα κλειδιά του σπιτιού. Ειδικά η σπασμένη, λόγω του ότι είχε άνοιγμα, είναι χάλια μέσα...
 
:bow:

Εγώ μάλλον θα βγάλω την οθόνη από μέσα, για να την πλύνω με το λάστιχο (την καμπίνα οχι την οθόνη). Επίσης έχω και μια ωραία ιδέα για αναστροφή της οθόνης από horizontal σε vertical, για τις περιπτώσεις που χρησιμοποιούμε πλακέτες όμως που το απαιτούν και όχι ΜΑΜΕ. Στο jammabaords.com βρήκα και τροφοδοτικά με περίπου 20?. Και θα πάρω ένα σύντομα γιατί το παλιό θα είναι ταλαιπωρημένο από τις ατελείωτες ώρες λειτουργίας.
 
Λάστιχο, ε; Χμμμ... προτιμώ όσο λιγότερες μετατοπίσεις και λυσίματα... θα βάλω το σκουπάκι και θα πάρω ό,τι μείνει με υγρά πανάκια, νομίζω το ίδιο αποτέλεσμα θα έχω (στην καθαρή τουλάχιστον!)
 
Rygar είπε:
:bow:
Εγώ μάλλον θα βγάλω την οθόνη από μέσα, για να την πλύνω με το λάστιχο (την καμπίνα οχι την οθόνη). Επίσης έχω και μια ωραία ιδέα για αναστροφή της οθόνης από horizontal σε vertical, για τις περιπτώσεις που χρησιμοποιούμε πλακέτες όμως που το απαιτούν και όχι ΜΑΜΕ. Στο jammabaords.com βρήκα και τροφοδοτικά με περίπου 20?. Και θα πάρω ένα σύντομα γιατί το παλιό θα είναι ταλαιπωρημένο από τις ατελείωτες ώρες λειτουργίας.
Πρόσεχε τρελαμένε με το λάστιχο μην σου φουσκώσουν τα ξύλα και μετά τρέχουμε...

Ξύλο είναι όχι πλαστικό!!!

Προτείνω υγρά πανάκια καθαρισμού τύπου klinex....αφού προηγηθεί η απαραίτητη η ηλεκτρική σκούπα για τα χοντρά...

εσωτερικά σκεφτόμουν να την επενδύσω..τουλάχιστον στα σημεία που θα μπει το mamepc και τα λοιπά components με αυτοκόλλητο πλαστικό...
 
Σωστά. Οπως και να'χει, θέλω να βγάλω την οθόνη έξω, για να καθαρίσω τα δύσκολα σημεία. Για περάστε κι από δώ. Το άκουγα να το λένε συνέχεια, αλλά να το δω γραμμένο δεν το περίμενα :D
 
Gryzor, η γκρι με τα στίγματα είναι πανέμορφη και σε άψογη από ότι βλέπω κατάσταση... λαχείο!!! Όχι ότι τα άλλα τα νανάκια με την μαύρη επένδυση (τα πολύ κλασικά και συνηθισμένα) πάνε πίσω, αλλά η συγκεκριμένη τα σπάει... πότε θα παίξουμε; :D
 
Όντως λαχείο... και να σκεφτείς ότι όταν την πήρα ήταν τόσο βρώμικη που δεν της φαινόταν με τίποτα! Η 'μαρμάρινη' επένδυση δεν είναι η ομορφότερη, μια που δεν είναι φοβερά ρετρό, αλλά ειναι πολύ καλοδιατηρημένη και (νομίζω) πιο ανθεκτική. Ψάχνω σχέδιο για ντύσιμο...

Κρίμα που δεν έχει χώρο για μαρκίζα πάντως!

Φοβερές οι φωτό, Rygar :D
 
Εμένα πάντως μου ΑΡΕΣΕ ιδιαίτερα το νανάκι !!!

Θέμη που τις βρήκες ?
 
Καταχωνιασμένες στο πίσω μέρος μία αποθήκης...
 
geoanas είπε:
Εμένα πάντως μου ΑΡΕΣΕ ιδιαίτερα το νανάκι !!!Θέμη που τις βρήκες ?
Εκεί που τις βρήκαμε όλοι χεχεεχε....

Η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη καμπίνα είναι σε εντυπωσιακά καλή κατάσταση και το γέλιο είναι ότι είχε τόσο ακραία ποσότητα σκόνης επάνω που φαινόταν χάλια...

Προσωπικά όμως δεν μου αρέσει αυτή η επιφάνεια..μου θυμίζει μάρμαρο κουζίνας ή μπάνιου....προτιμώ το μαύρο το κλασσικο.

Από την άλλη για αυτό που θέλει να κάνει ο Θέμης, δηλαδή να βάλει κάποια επένδυση από βινύλιο ή άλλο υλικό..νομίζω είναι ιδανική καθώς θα είναι πιο εύκολο να ξεκολλήσει το οτιδήποτε από εκεί πάνω...
 
geoanas είπε:
Εμένα πάντως μου ΑΡΕΣΕ ιδιαίτερα το νανάκι !!!
Ολοι το ίδιο νανάκι πήραμε. Απλά του Θέμη το ένα από τα 2 είναι πιο εξαντρίκ :D

Εγώ θα την αφήσω μαύρη ως έχει, και ίσως να περάσω με ασημί χρώμα τη μεταλική ταινία που είναι στις άκρες του ξύλου, δε θυμάμαι πώς το λένε το υλικό. Το δικό μου είναι ιδιαίτερα ταλαιπωρημένο, και πιστεύω θα δείξει ωραίο με ένα πέρασμα.
 
Να δούλευαν και τα κοντρόλ... Τέεεεεσπα!

Αλήθεια, αναρωτιέμαι αν να του κάνω τη μεταμόσχευση της πλακέτας τέτρις από το άλλο που δεν δουλεύει κανένα κουμπί και είναι σε χάλια κατάσταση... Φοβάμαι :D
 
Τα κοντρολς είμαι σίγουρος ότι ειναι μια χαρά, η συνδεσμολογία είναι άλλ'αντι άλλων επειδή το σύστημα λειτουργούσε ως φρουτάκι. Δίπλα στον κερματοδέκτη είδα ένα μπλε κατιτίς, τί να'ναι άραγε; Με διακόπτη μου μοιάζει. Είδα και μετρητές αναλογικούς....
 
Ο διακοπτάκος δίπλα στον κερματοδέκτη αλλάζει το tetris-clone σε φρουτάκι. Δεν ξέρω όμως πώς είχανε προσβαση σε αυτό χωρίς να ανοιγοκλείνουν το μπροστινό μέρος.

Όμως, δεδομένου ότι έχει και το tetris-clone, δεν θα έπρεπε να λειτουργούν τα κοντρόλ; Τί να πω...

Οι αναλογικοί μετρητές δεν έχω ιδέα τί μπορεί να είναι. Μετρητές credits?
 
Οπως και να'χει, εγώ θα ξηλώσω όλη την καλωδίωση και θα την περάσω from-scratch. Θέλω όμως πρώτα να ποσταρω φωτός να τις δει ο geoanas και να κάνει γνωμάτευση.

Οσοι την περάσετε από την αρχή, να πάρετε καλωδίωση η οποία να μη χρειάζεται κολητήρι αλλά τα καλώδια να κουμπώνουν στα ακροφύσια των κοντρολς.
 
κανα κονε με το μερος που βρηκατε τα νανακια.....ΧΕΧΕΧΕ....!να βρω και γω κανενα,αν και προτιμο τις ψηλες καμπινες
 
Σε φοβάμαι! Θα κολλήσεις και θα αρχίσεις να τις μαζεύεις σαν να είναι 6128 :D :D
 
Πίσω
Μπλουζα