Καμπινολογίες! [Arcade cabinets κτλ]

Θα συμφωνήσω απολύτως με προηγούμενο ποστ του Ηλία (έτσι κι αλλιώς τα συζητάμε σε καθημερινή βάση πια...): πολύ μεγάλος όγκος για ένα μόνο παιχνίδι.

Για τα ροδάκια: σκέφτηκα ότι τελικά ίσως δεν είναι τόσο καλή ιδέα: δεν νομίζω ότι είναι τόσο σταθερά που να επιτρέπουν άνετο παιχνίδι... μάλλον τσοχάκια θα κολλήσω.

Για ντύσιμο της καμπίνας (κάτι που θέλω να κάνω για να είναι πιο 'εύπεπτη' στο μάτι η καμπίνα, και για την καλή μου): εκτύπωση σε βινύλιο σε μαγαζί στο Παγκράτι πάει ?45/τ.μ. ή ?60/τ.μ. αν έχει και κοπτικό (αυτό σημαίνει ότι υπάρχει κόψιμο στο περίγραμμα, αλλά και ειδικό σύστημα για κόλληση χωρίς φουσκαλίτσες κτλ). Υπάρχει επιλογή κόλλας που ξεκολλάει πανεύκολα.

Για κοντρόλς: ποια παιχνίδια χρησιμοποιούν trackball ή spinner? Ναι, θέλω πολύ να παίξω Arkanoid και Missile Command, αλλά αξίζει την επένδυση;
 
πάντως παιδιά όσο και να σας ξενερώνω προσωπικά προκρίνω την λύση του mame pc cabinet. Ξέρω ότι απέχει από το ορίτζιναλ όμως πρέπει να εξασφαλίσετε την διάρκεια του εγχειρήματος στο χρόνο. Αυτό το πετυχαίνετε με την ποικιλια...
 
Gryzor είπε:
Για ντύσιμο της καμπίνας (κάτι που θέλω να κάνω για να είναι πιο 'εύπεπτη' στο μάτι η καμπίνα, και για την καλή μου): εκτύπωση σε βινύλιο σε μαγαζί στο Παγκράτι πάει ?45/τ.μ. ή ?60/τ.μ. αν έχει και κοπτικό (αυτό σημαίνει ότι υπάρχει κόψιμο στο περίγραμμα, αλλά και ειδικό σύστημα για κόλληση χωρίς φουσκαλίτσες κτλ). Υπάρχει επιλογή κόλλας που ξεκολλάει πανεύκολα.

Για κοντρόλς: ποια παιχνίδια χρησιμοποιούν trackball ή spinner? Ναι, θέλω πολύ να παίξω Arkanoid και Missile Command, αλλά αξίζει την επένδυση;
Ακούγεται ενδιαφέρον..αλλά θα βγει πολύ ακριβό, αν σκεφτείς ότι για τα πλαγια και το μπροστά της καμπίνας θα θέλεις άνετα 4-5 μέτρα....

Ίσως καλή ιδέα θα ήταν να πάρεις 1-2 μέτρα και να κάνεις patches (γραμμές, κύβους ή ότι άλλο σχήμα γουστάρεις) σε συνδυασμό με αυτό και το μαύρο της καμπίνας...

Θα ρωτήσω και εγώ κάποια στιγμή σε μια εταιρία που συνεργάζομαι και έχει γενικά καλές τιμές να δω τι θα μου πούνε...

Για τα κοντρόλς...το spinner είναι μόνο για arkanoid..το trackball είναι για 4-5 παιχνίδια, αλλά σίγουρα όχι παραπάνω...

Σε mame pc το trackball βολεύει για να το χρησιμοποιείς και ως ποντίκι..(υποθέτ ότι θα γίνεται αν είναι usb)...

Το spinner τρελή πολυτέλεια...αλλά το θέλωωωωωω
 
Καλημέρα! Τρομερό θέμα, η καμπίνα είναι ένα από τα απωθημένα μου, προς το παρόν όμως δεν έχω χώρο ούτε για τα μπάσα και την κιθάρα μου... :(

Συμφωνώ για την χρήση ΜΑΜΕ, (λίγο) ξενέρωτο μεν, πρακτικότατο δε.
 
Plink είπε:
Μάλιστα δεν το είχα προσέξει αυτό...
Υποθέτω ότι θα πρέπει να κατασκευάσεις εσύ τη σύνδεση..

Τα pinout της κάρτας αναφέρονται εδώ

http://www.ultimarc.com/monfaq.html

στην ενότητα Connecting an arcade monitor to a VGA card.

και προφανώς θα χρησιμοποιήσεις τα τυπικά pinout ενός scart καλωδίου για το άλλο άκρο...

Ορίστε..σου βρήκα αυτό...ακριβώς αυτό που έψαχνες ;)

http://homepage.ntlworld.com/callum.henderson/basement_boomera_000009.htm
Ευχαριστώ! Είναι αυτό που έψαχνα! Είχα δει κάτι άλλες VGA to SCART συνδέσεις που ήταν πολύ περίπλοκες (έπρεπε να φτιάξεις ολόκληρο κύκλωμα) αλλά προφανώς με την ArcadeVGA δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο. Έτσι Φαντάζομαι ότι και ένα απλό VGA to SCART καλώδιο φτάνει (αν δεν θες να το φτιάξεις μόνος σου).

Το μόνο πρόβλημα...η ArcadeVGA είναι out of stock. :sad:
 
Gryzor είπε:
Για τα ροδάκια: σκέφτηκα ότι τελικά ίσως δεν είναι τόσο καλή ιδέα: δεν νομίζω ότι είναι τόσο σταθερά που να επιτρέπουν άνετο παιχνίδι... μάλλον τσοχάκια θα κολλήσω.
Θέμη, κάτι παρόμοιο σκέφτηκα, αλλά επειδή τελικά θα την ανεβάσω στο δωμάτιό μου, μεταφέροντας μια ντουλάπα με ρετρά στο υπόγειο (συστήματα που θα δουλεύω μονο σε καμια έκθεση), και επειδή σίγουρα θέλω σε καμιά συγκέντρωση στο σπίτι να την μετακινώ στο σαλόνι, θα βάλω ροδάκια με φρένο. Αυτό πιθανόν να έχει ένα μείον, το ότι η καμπίνα θα ανασηκωθεί περίπου 5 πόντους. Αλλά δεν είμαι και κανάς κοντός ;)

Επίσης, για να μην το ζορίζουμε το θέμα. Οντως επειδή τα χρήματα είναι πολλά για να έχεις πολλές πλακέτες και είναι και μανούρα να τις αλλάζεις και είναι κρίμα να την έχεις μονο για ενα παιχνίδι αφου υπάρχει το ΜΑΜΕ, πιστεύω ότι μια multijamma πλακέτα που να δέχεται περισσότερες από 1-2 πλακέτες (συμπεριλαμβανομένου του jamma interface προς τον Η\Υ του ΜΑΜΕ) είναι ιδανική. Εγώ προσωπικά, θέλω να έχω την αίσθηση ότι παίζω στο πραγματικό hardware και όχι σε κάποιο πισί, αλλά από την άλλη δε μπορώ να έχω πχ και το City Connection σε pcb επειδή μ'αρέσει, ημαρτον!

Οσον αφορά το spinner, η δική μου πρόταση είναι ένα αποσπώμενο χειριστήριο με ενα βύσμα από κάτω που να κουμπώνει στην jamma πλεξούδα, αλλά θέλει καλό τεστάρισμα και θέλει και μια μινι πλακέτα που να κουμπώνει επάνω της.

Παιδιά ας φτιάξουμε, έστω και υποτυπωδώς, αυτές που έχουμε και βλέπουμε ρε σεις. Εδώ ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον εβγάλαμε :D :D
 
Leon είπε:
Ευχαριστώ! Είναι αυτό που έψαχνα! Είχα δει κάτι άλλες VGA to SCART συνδέσεις που ήταν πολύ περίπλοκες (έπρεπε να φτιάξεις ολόκληρο κύκλωμα) αλλά προφανώς με την ArcadeVGA δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο. Έτσι Φαντάζομαι ότι και ένα απλό VGA to SCART καλώδιο φτάνει (αν δεν θες να το φτιάξεις μόνος σου).
Το μόνο πρόβλημα...η ArcadeVGA είναι out of stock. :sad:

Ξέρω ακριβώς τι λες..υπάρχει ένα pedestal που πήραμε και έχει μια τέτοια μόντα...μια πλακέτα αυτοσχέδια με 1 τσιπάκι και 3 ποτενσιόμετρα όπου συνδέονται οι απολήξεις από την πλακέτα και καταλήγουν σε βύσμα scart.

Μην ανησυχείς για την ArcadeVGA, από ότι έμαθα το πολύ σε 10 μέρες θα έχει κάνει restock
 
Εγώ είχα ξεκινήσει με το moto : Τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με το πρωτότυπο.

Ξεκίνησα και έφτιαξα from scratch την κάθετη καμπίνα μου και πήρα και τις original πλακέτες μου.

Μετά από κάμποσα βάλε-βγάλε κατέληξα στη λύση ενός ισχυρού MAME PC (που θα φτιάξω μελλοντικά). Ο λόγος ? Το βάλε-βγάλε καταστρέφει τις original. Πολλές θέλουν και μικρορύθμιση στην τροφοδοσία π.χ η mspacman θέλει αυστηρά +5V , αν έχεις 4.90 βγάζει περίεργα sprites ή μυστήριες κινήσεις.

Άσε που τα παίζει και ο JAMMA κονέκτορας ....

Ήδη έχω θυσιάσει 1 MSPACMAN, 1 EXERION , 1 ELEVATOR ACTION και 1 ARKANOID.

Παίζανε καλά αλλά μετά από κάμποσα βάλε-βγάλε έκαψαν μνήμες και άλλα chips.

Μην ξεχνάτε ότι αυτές οι πλακέτες έχουν κάμποσες ώρες λειτουργίας στο ενεργητικό τους και τα ηλεκτρονικά τους έχουν (κατά πολύ) ολοκληρώσει τη ζωή τους.
 
geoanas είπε:
Εγώ είχα ξεκινήσει με το moto : Τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με το πρωτότυπο.
Παιδιά...λίγο "παλιομοδίτες" σας βρίσκω. :D (Λογικό αν σκεφτεί κανείς σε τι forum βρισκόμαστε). Το ΜΑΜΕ είναι ακριβώς σαν το αυθεντικό (σε ψυχοπαθολογικό βαθμό: το πρότζεκτ το έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα) και φυσικά πιο βολικό.

Οι αυθεντικές PCBs είναι για να κάνεις restoration των παλιών arcades (πιο πολύ μουσιακά δηλαδή) και όχι για καθημερινό gaming. Άσε που είναι μεγάλη μανούρα αν σου καεί κάτι, όπως ανέφερες. Εκεί θέλεις γνώσεις ηλεκτρονικού και πολύ ψάξιμο να βρεις τα ανταλλακτικά (τρέχα γύρευε δηλαδή).

Emulation και πάλι Emulation.
 
Να πω πως μόλις πήρα απάντηση για τις ArcadeVGA:

Hi,

We hope to have them early next week.

Andy

Κανείς για παραγγελία;
 
Αν σκεφτείς ότι υπήρξαμε μέλη της MAME dev team (εγώ με κάποια dumps και ο Whacker με προγραμματισμό) επέτρεψε με να διαφωνήσω ότι το emulation είναι 100% ίδιο με το αυθεντικό. Τρανή απόδειξη ότι ακόμα και στην τρέχουσα ver. γίνονται αλλαγές ακόμα και σε παιχνίδια που θεωρούνταν 100% finished.

Το ποσοστό αυθεντικότητας θα το έθετα στην καλύτερη περίπτωση 90%-95% αρκετό για έναν gamer, αλλά μη επαρκές για έναν τελειομανή ! ;-) LOL !
 
@Gryzor, Εγώ θέλω κάτι άλλα πράγματα από αυτούς, αλλά από 1η Δεκ :( .

geoanas είπε:
Το ποσοστό αυθεντικότητας θα το έθετα στην καλύτερη περίπτωση 90%-95% αρκετό για έναν gamer, αλλά μη επαρκές για έναν τελειομανή ! ;-) LOL !
Εχθές το βράδι, τελείωσα ακόμα μια φορά το Double Dragon. Στις σκηνές όπου εμφανίζονταν παραπάνω από 2 εχθροί, το emulation ήταν απελπιστικά αργό. Πριν χρόνια που συνέβαινε το ίδιο πράγμα, νόμιζα ότι έφταιγε το αργό πισί μου. Τώρα που είναι γρήγορο, συμβαίνει το ίδιο πράγμα. Δεν κατηγορώ το ΜΑΜΕ, απλά πιστεύω το ίδιο, ότι δηλαδή το emulation είναι μεν σε πολύ μεγάλα επίπεδα, αλλά επειδή είμαι τελειομανής, δε θα με ικανοποιήσει ποτές. :D Οπότε η συγκεκριμένη πλακέτα για μένα επιβάλλεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geoanas είπε:
Αν σκεφτείς ότι υπήρξαμε μέλη της MAME dev team (εγώ με κάποια dumps και ο Whacker με προγραμματισμό) επέτρεψε με να διαφωνήσω ότι το emulation είναι 100% ίδιο με το αυθεντικό. Τρανή απόδειξη ότι ακόμα και στην τρέχουσα ver. γίνονται αλλαγές ακόμα και σε παιχνίδια που θεωρούνταν 100% finished.Το ποσοστό αυθεντικότητας θα το έθετα στην καλύτερη περίπτωση 90%-95% αρκετό για έναν gamer, αλλά μη επαρκές για έναν τελειομανή ! ;-) LOL !
Ε τώρα είσαι υπερβολικός! :D Δεν υπάρχει περίπτωση να το καταλάβεις με το μάτι ότι δεν είναι 100% ίδιο με το αυθεντικό. Τα πιο πολλά τέλεια παίζουν, χωρίς χαλασμένα χρώματα και ήχους. Γιατί τα σκαλίζουν;
 
Κυρίως για τους χρονισμούς τους
 
Leon είπε:
Ε τώρα είσαι υπερβολικός! :D Δεν υπάρχει περίπτωση να το καταλάβεις με το μάτι ότι δεν είναι 100% ίδιο με το αυθεντικό. Τα πιο πολλά τέλεια παίζουν, χωρίς χαλασμένα χρώματα και ήχους. Γιατί τα σκαλίζουν;
To θέμα είναι φίλε τι έχει συνηθίσει το μάτι σου...και ποια είναι η "αρρώστιά" σου...

Προσωπικά δεν με πειράζει να μην είναι άψογο το emulation στα ΜΑΜΕ...άλλους τους τρελλαίνει αυτό το πράγμα...

Για παράδειγμα εγώ δεν μπορώ με τίποτα και για κανένα λόγο και σε καμία περίπτωση να δεχτώ emulation Vectrex...όσο πιστό και καλό emulation..πάντα θα βλέπεις διαφορές...

Όπως είπε και ο Γιώργος...για τους τελειομανείς δεν είναι αρκετό το 95%...και να είναι καλά οι devs του ΜΑΜΕ που ασχολούνται για να αποδώσουν κάποια στιγμή το 100%
 
Rygar είπε:
Εχθές το βράδι, τελείωσα ακόμα μια φορά το Double Dragon. Στις σκηνές όπου εμφανίζονταν παραπάνω από 2 εχθροί, το emulation ήταν απελπιστικά αργό.
Είδες τι κάνει καμιά φορά η μνήμη; Σου παίζει περίεργα παιχνίδια και εξιδανικεύει καταστάσεις! Πάρε την αυθεντική πλακέτα και θα δεις slowdown. Από το MAWS:

Double Dragon's hugely innovative game-play and superb graphics proved to be too ambitious for the host Technos hardware and the game was plagued with the now notorious 'slowdown', that occurred whenever a large number of fighters appeared on-screen.
Άρα το slowdown του MAME είναι "αυθεντικό". Και αντί να το "φτιάξουν" για να παίζεις το παιχνίδι όπως πρέπει, κράτησαν το αυθεντικό πρόβλημα. Ήμαρτον!

Plink είπε:
Όπως είπε και ο Γιώργος...για τους τελειομανείς δεν είναι αρκετό το 95%...και να είναι καλά οι devs του ΜΑΜΕ που ασχολούνται για να αποδώσουν κάποια στιγμή το 100%
Για διάβασε αυτό το άρθρο του Stewart Campbell (Από το web archive γιατί το site είναι down).

Συγνώμη ξέφυγα από το θέμα, ας γυρίσουμε στις καμπίνες. Επειδή θέλω να κάνω παραγγελία από Ultimarc, με το τελωνείο τί γίνεται; Δεν πληρώνεις τα μαλλιά της κεφαλής σου;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ααα, εδώ είναι το καλό. Τους έστειλα το email μου και μου ήρθε απάντηση από Αγγλία, τουτέστιν δεν έχει τελωνείο. Όμως ενσωματώνουν ένα φόρο για χώρες ΕΕ. ΦΠΑ ίσως.
 
Ναι είναι ΦΠΑ (grrrrrrrrrrrrrrrr.......)
 
Leon είπε:
Είδες τι κάνει καμιά φορά η μνήμη; Σου παίζει περίεργα παιχνίδια και εξιδανικεύει καταστάσεις! Πάρε την αυθεντική πλακέτα και θα δεις slowdown.
Μα αυτό είναι το θέμα! Το slowdown αυτό το θυμάμαι στο αυθεντικό παιχνίδι ΜΟΝΟ στην τελευταία σκηνή με τον κακό με το πολυβόλο όπου γινόταν της Πόπης με 10 εχθρους ταυτόχρονα.

Οπως έχω ξαναπει επί του θέματος, περί ορέξεως...... :D

Gryzor είπε:
Ααα, εδώ είναι το καλό. Τους έστειλα το email μου και μου ήρθε απάντηση από Αγγλία, τουτέστιν δεν έχει τελωνείο. Όμως ενσωματώνουν ένα φόρο για χώρες ΕΕ. ΦΠΑ ίσως.
Το ότι δεν έχει τελωνείο είναι θετικό. Θέλω να παραγγείλω πράματα με συνολικό κοστος 120 ευρώ με τη Φάπα και τα μτφ και το σκεφτόμουν να πάρω μισά από UK και μισά από US.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν υπάρχει θέμα τόσο χοντρού προβλήματος emulation σαν αυτό που λες Rygar. Το χοντρό πρόβλημα το έχει η μνήμη σου μετά από τόσα χρόνια :D (ή εναλλακτικά, έπαιζες σε κάποιο διαφορετικό bootleg που είχε ρυθμιστεί να είναι ταχύτερο, ενδεχομένως για αυξημένη δυσκολία)

Γενικά το ΜΑΜΕ είναι σε στάδιο που τα περισσότερα "κλασσικά" παιχνίδια είναι πλέον πολύ καλά εξομοιωμένα και σε αρκετές περιπτώσεις έχουν ελεγχθεί σε side-by-side με αυθεντικό PCB.

Μια ιδέα για όποιον θέλει αυθεντικό arcade hardware χωρίς τις εναλλαγές σε ευαίσθητες "γυμνές" πλακέτες, είναι να επενδύσετε σε κάποια συστήματα που είχαν cartridges στην arcade μορφή τους, μια και αυτά είναι σχεδιασμένα για αλλαγή παιχνιδιών. Και φυσικά τα carts αποθηκεύονται πολύ πιό εύκολα από ότι οι γυμνές πλακέτες. Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα φυσικά το NeoGeo (όπου μπορείς να φτιάξεις και μια καλή συλλογή από MVS carts με σχετικά μικρή χρηματική επένδυση), αλλά υπάρχουν και άλλα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα που είναι cart-based. Πχ CPS-2, ST-V, Naomi...δεν συνεχίζω γιατί αρχίζουν και μου τρέχουν τα σάλια. :)
 
Πίσω
Μπλουζα