Καμπινολογίες! [Arcade cabinets κτλ]

Μπαβο φιλε μου πολυ ωραια η καμπινα σου καλοπαιχτη, σε καμια εβδομαδα θα σας δειξω κγω το δικο μου καμπινακι (εκπληξη!!!!!)
 
Βρήκα και εγώ μετά από πολύ ψάξιμο καμπίνα. Η τιμή της είναι λίγο τσουχτερή (300 ευρώ μου την πουλάει), αλλά είναι όντως σε άψογη κατάσταση, δε θέλει καθόλου restoration, σχεδόν αδούλευτη θα έλεγα. Συγκεκριμένα έχει διακοπτάκι, και γυρίζει από jamma σε φρουτάκια και σχετικά μικρό monitor, 21" νομίζω αλλά σε άψογη κατάσταση και αυτό (19 δεν έβγαιναν καν σωστά; ).

Μέσα έχει 2 υποδοχές Jamma, η μια τροποποιημένη για να μπαίνουν και οι πλακέτες με τα φρούτα. Αυτός που μου την πουλάει δίνει και δώρο την μία πλακέτα, με το "παιδικό":p jamma παιχνίδι όπως κατά λέξη το είπε. Νομίζω Tetris είναι.

Τι λέτε αξίζει η είναι πολύ τσιμπημένη τιμή;

Γεγονός είναι ότι δε βρίσκεις εύκολα arcade monitor σε καλή κατάσταση, και ότι τα χέρια μου δε πιάνουν καθόλου για restoration σε ξύλα και άλλα μέρη της καμπίνας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμα δεν θελει καθολου restoration και εχει ολα αυτα που λες (φρουτακια - jamma) πολυ καλα ειναι μην το συζητας. Στο κατω-κατω οτι πληρωνεις παιρνεις. Τσεκαρες μεσα για σκουριες κλπ?
 
Daytime Dreamer είπε:
Αμα δεν θελει καθολου restoration και εχει ολα αυτα που λες (φρουτακια - jamma) πολυ καλα ειναι μην το συζητας. Στο κατω-κατω οτι πληρωνεις παιρνεις. Τσεκαρες μεσα για σκουριες κλπ?
Ναι κοίταξα προσεκτικά μέσα τα πάντα, μέχρι και μηχανισμούς για κέρματα και χάρτινα έχει, και το μόνιτορ, φαίνονται καινούρια σχεδόν.

Για να είμαι ειλικρινής το monitor με χάλασε γιατί είναι από τις καμπίνες που το έχουν "έξω" από το πλαίσιο και φαίνεται πολύ έντονα ότι είναι μικρό. Επίσης είναι καφέ και όχι μαύρη και αυτό μου φαίνεται κάπως.

Γενικά καταλαβαίνω και εγώ ότι είναι καλή περίπτωση, απλά είναι αρκετά διαφορετική από τις μαύρες καμπίνες με τη λίγο μεγαλύτερη οθόνη με το τζάμι μπροστά που είχα συνηθίσει μικρός, και εκεί κολλάω.
 
Τετοια εχω εγω ...μαυρη με το τζαμι και 29 οθονη. Την ειχα παραγγειλει οταν ημουνα 15 χρονων για 200.000 δραχμες και ηταν ολα καινουργια. Μεχρι σημερα την εχω ετσι. Παρολο που μετακομιζω αποφασισα να την κρατησω γιατι εαν την εδινα θα ζηταγα πολλα και δεν νομιζω να τα δινε κανεις ενω βρισκει φτηνοτερες. Αλλα οπως σου ειπα ειμαι της αποψης στο 90% των περιπτωσεων πως "οτι πληρωνεις παιρνεις" Δηλαδη δεν βρισκω εξυπνο ουτε πρακτικο να βρει καποιος μια καμπινα 150-200 ευρω και μετα ναξοδεψει 100-200 σε ανταλακτικα και πολυ προσωπικο χρονο. Προτιμω να δωσω 300 πχ απο την αρχη και να μην ασχοληθω καθολου με το κομματι restoration. Οι χριστοπαναγιες που θα γλυτωσεις και μονο, το να ψαξεις και να βρεις ανταλακτικα, να τα παραγγειλεις, κλπ κλπ κλπ θα λεγες στο τελος "Ας ειχα δωσει και 800 ευρω (που λεει ο λογος!) και ας μην ειχα μπει σε αυτη την διαδικασια!

Ξερω απο φιλο που πηρε μεταχειρισμενη και ηθελε να την κανει κουκλι τι λουκι τραβηξε ... αστα σου λεω!

Οσο για το χρωμα ειναι ενα θεμα αλλα αμα ειναι καφε και ταιριαζει με καποιο επιπλο στο σαλονι καθεται καλα και σαν ντεκορ ... για σκεψου το ;)
 
Daytime Dreamer είπε:
Τετοια εχω εγω ...μαυρη με το τζαμι και 29 οθονη. Την ειχα παραγγειλει οταν ημουνα 15 χρονων για 200.000 δραχμες και ηταν ολα καινουργια. Μεχρι σημερα την εχω ετσι. Παρολο που μετακομιζω αποφασισα να την κρατησω γιατι εαν την εδινα θα ζηταγα πολλα και δεν νομιζω να τα δινε κανεις ενω βρισκει φτηνοτερες. Αλλα οπως σου ειπα ειμαι της αποψης στο 90% των περιπτωσεων πως "οτι πληρωνεις παιρνεις" Δηλαδη δεν βρισκω εξυπνο ουτε πρακτικο να βρει καποιος μια καμπινα 150-200 ευρω και μετα ναξοδεψει 100-200 σε ανταλακτικα και πολυ προσωπικο χρονο. Προτιμω να δωσω 300 πχ απο την αρχη και να μην ασχοληθω καθολου με το κομματι restoration. Οι χριστοπαναγιες που θα γλυτωσεις και μονο, το να ψαξεις και να βρεις ανταλακτικα, να τα παραγγειλεις, κλπ κλπ κλπ θα λεγες στο τελος "Ας ειχα δωσει και 800 ευρω (που λεει ο λογος!) και ας μην ειχα μπει σε αυτη την διαδικασια!
Ξερω απο φιλο που πηρε μεταχειρισμενη και ηθελε να την κανει κουκλι τι λουκι τραβηξε ... αστα σου λεω!

Οσο για το χρωμα ειναι ενα θεμα αλλα αμα ειναι καφε και ταιριαζει με καποιο επιπλο στο σαλονι καθεται καλα και σαν ντεκορ ... για σκεψου το ;)
Το χρώμα καλό είναι σε σχέση με τα έπιπλα κτλ. Αλλά όλες οι αναμνήσεις είναι από μαύρη με οθόνη 24" η 29", αυτή είναι 21" και λίγο πιο "όρθια" μια και προοριζόταν για φρουτάκια κυρίως... Δε ξέρω το σκέφτομαι πολύ σοβαρά :p
 
Παιδια μια ερωτιση που μπορω να βρω αυτοκολιτα για bartop καμπινακι??οχι απο εξωτερικο,απο ελλαδα αν γνωριζει καποιος.
 
Η καμπίνα μου θα μπορούσε καλλιστα να παρει το παρατσούκλι "Η καμπίνα της Αρτας". ΟΚ, δε γκρεμίζεται, αλλα 2 χρόνια προσπαθώ ("προσπαθω") να τη στήσω χωρίς επιτυχία. Τεσπα. Ειχα παραγγείλει καποτε κατι πραματα απο το Ultimarc αλλα διαπίστωσα πρόσφατα ότι το jamma harness ειναι μονο για μαμιέρα, καθότι εχει και περίεργη συνδεσμολογία. Παρήγγειλα λοιπον ενα στανταρ καλώδιο και....ΧΟ ΧΟ ΧΟΟΟΟΟ!...το δωράκι για τη γιορτή μου είναι ενα icade 60-in-1 arcade PCB version 09/2010!!! Αναμενω με ανυπομονησία για να συνεχίσω επιτέλους!!! Δυστυχώς δεν εχω βρει arcade monitor αλλα με ενα ανταπτοράκι ALL-to-ALL :p θα συνδέσω ενα VGA monitor. Το ξερω geoanas, χανω την arcade αίσθηση. Ας τη βαλω μπρος και βλέπουμε! :D Αλήθεια, αν καποιος απο σας εχει δοκιμασει αυτό το ανταπτοράκι, με ενδιαφέρουν τα σχόλιά του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει ένα γνωστότατο μέλος, που δουλεύει με άκρα μυστικότητα πάνω σε ένα προϊόν που θα καταπλήξει. Δυστυχώς δεσμεύομαι από συμβόλαιο να μην αποκαλύψω κάτι :p
 
Προιόν εΒρείας κατανάλωσης ή ατομικής;
 
Rygar είπε:
το δωράκι για τη γιορτή μου είναι ενα icade 60-in-1 arcade PCB version 02/2010!!!
Δεν το είχα υπόψη μου αυτό! Εχω μια παλια καμπινα, που όλο αναβαλλω να της σεταρω pc για mame.. Αυτό φαίνεται πολύ ευκολότερη-γρήγορη λύση...

Απο αμερική το έφερες; Τιμή - τελωνείο πόσο βγήκε;
 
Ορίστε το λινκ για να την αγοράσεις απο Αγγλία, απο τον πωλητή από τον οποίο το αγόρασα κι εγω. Καντου Offer στις 70 λίρες (+10 λίρες που ειναι τα μτφ, το λεει κατω κατω), πιο λιγο δε δεχεται. Ουτε τελωνεία ούτε τίποτα. 97 ευρώ σύνολο θα σου παει, αρκετά φτηνοτερα απο αλλα σάιτς.
 
Αμα καποιος θελει να βρει μονιτορ τυπου arcade (nanao , etc) που θα ψαχτει?
 
Καλως το Νιντζα! :p Αμα εχεις γκαφρά, μπορείς να βρεις ακόμα και καινούριο απο αμερική, παράδειγμα εδώ. Παντως απ'οπου και να το αγοράσεις, τα μτφ ειναι θανατος γιατί είναι πολύ βαρύ υλικό. Η αλλη λύση θεωρώ πως ειναι να βρεις απο αλλη κατεστραμμένη καμπίνα. Εγώ προσωπικά, μιας και κατάφερα να καταστρέψω την παλιά μου (εμαθα όμως απο το λάθος μου), θα βαλω προσωρινά μια LCD για να στήσω την καμπίνα, και αργότερα είτε θα βαλω τηλεόραση μεσω SCART (χωρίς το σασί εννοείται) είτε θα βγω στη γύρα για καμπίνα χαλασμένη.
 
να ξερετε κατι

καλωδιο vga to scart+utility soft15khz+crt τηλεοραση=arcade monitor
 
Σωστά, αν και το soft15khz αφορα μονο τις μαμιέρες...
 
Rygar είπε:
Ορίστε το λινκ για να την αγοράσεις απο Αγγλία, απο τον πωλητή από τον οποίο το αγόρασα κι εγω. Καντου Offer στις 70 λίρες (+10 λίρες που ειναι τα μτφ, το λεει κατω κατω), πιο λιγο δε δεχεται. Ουτε τελωνεία ούτε τίποτα. 97 ευρώ σύνολο θα σου παει, αρκετά φτηνοτερα απο αλλα σάιτς.

με 83 ευρω συνολικα το παιρνεις και απο κινα χωρις τελωνεια

απλα περιμενεις ισως μια βδομαδα παραπανω αποτι απο αγγλια
 
Πίσω
Μπλουζα