Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

ababapanos είπε:
γενικα για να ξερω σε τι πρεπει να δωσω περισσοτερο βαση? σε επεξεργαστη, ram η καρτα γραφικων?
-Αν και θα εχουν ξαναειπωθει νομιζω σε αλλα σχετικα threads -

Οσων αφορα τους Dolphin/PCSX2 αλλα και για τους εξομοιωτες γενικοτερα ισχυουν

Το σημαντικοτερο και αυτο στο οποιο πρεπει να επενδυσεις ειναι πρωτιστα ο επεξεργαστης και σε αυτους ισχυει

- οι Intel ειναι αποδοτικοτεροι/προτιμοτεροι απο τους Amd

-οσο μεγαλυτερη συχνοτητα του επεξεργαστη τοσο το καλυτερο

-2 cores αρκουν οι υπολοιποι πυρηνες μενουν γενικα ανεκμεταλετοι

Επομενως ενας Cpu υψηλα χρονισμενος +-4 ghz , 2+πυρηνος, Intel (Amd) σε 64bit windows ......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως έχει γραφτεί και πιο πριν, δεν υπάρχει θολούρα σε CRT με RGB πάντα όπως ήταν άλλωστε και τα arcade και τα πιο πολλά home συστήματα, δεν υπάρχει όμως και πιξέλιασμα όπως στα LCD μονιτορ. Η θολούρα που προσθέτει το directx δεν είναι αληθοφανής, θυμίζει συνδέσεις με RF modulators στη καλύτερη (κοντά στον 520st που έχω με τέτοια σύνδεση με τρελή παραμόρφωση στα γραφικά).

Η καλύτερη επιλογή είναι 22 ιντσών CRT σύνδεση με PC με soft15khz και καλώδιο vga to scart.

Μετά για να πας σε λύση LCD θες οθόνη 27+ ιντσών γιατί δεν είναι 4/3 και οπωσδήποτε θα δείχνει μικρότερη η play area θα πας σε 20 ιντσες playable δηλαδή στη καλύτερη.

Και θα πρέπει να σετάρεις ξεχωριστά κάθε emulator με όποια φίλτρα διαθέτει για να πετύχεις ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

Σύντομα σκέφτομαι να γράψω ένα οδηγό για το πως θα γίνει αυτό σε διάφορα emulators.
 
Shinobi είπε:
Όπως έχει γραφτεί και πιο πριν, δεν υπάρχει θολούρα σε CRT με RGB πάντα όπως ήταν άλλωστε και τα arcade και τα πιο πολλά home συστήματα, δεν υπάρχει όμως και πιξέλιασμα όπως στα LCD μονιτορ. Η θολούρα που προσθέτει το directx δεν είναι αληθοφανής, θυμίζει συνδέσεις με RF modulators στη καλύτερη (κοντά στον 520st που έχω με τέτοια σύνδεση με τρελή παραμόρφωση στα γραφικά). Η καλύτερη επιλογή είναι 22 ιντσών CRT σύνδεση με PC με soft15khz και καλώδιο vga to scart.

Μετά για να πας σε λύση LCD θες οθόνη 27+ ιντσών γιατί δεν είναι 4/3 και οπωσδήποτε θα δείχνει μικρότερη η play area θα πας σε 20 ιντσες playable δηλαδή στη καλύτερη.

Και θα πρέπει να σετάρεις ξεχωριστά κάθε emulator με όποια φίλτρα διαθέτει για να πετύχεις ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

Σύντομα σκέφτομαι να γράψω ένα οδηγό για το πως θα γίνει αυτό σε διάφορα emulators.
Παιδιά,ψάχτε λίγο το HLSL στο mame και μετά βγάλτε ολοκληρωμένα συμπεράσματα.Δε μιλάμε απλά για mame με scanlines,αλλά για ολοκληρωμένη πλήρως παραμετροποιήσημη λύση.

Ήμουν αποδεδειγμένα υπέρμαχος των CRT γενικώς με δική μου σελίδα για το πως να επιτευχθεί κάτι τέτοιο,μέχρις ότου το mame μας πρόσφερε το HLSL με θαυμαστά αποτελέσματα.

Η αναλογία 16:9 δεν ενοχλεί στα οριζόντια παιχνίδια,γίνεται σωστό upscaling στο mame και δεν υπάρχει λόγος να το βάλεις σε 4:3 mode.
 
Παιδια υπαρχει αλλη μια σκεψη στο μυαλο μου, αν αξιζει για 50 ευρω παραπανω, αντι να παρω αυτην την 27αρα οθονη που σας ειπα, μηπως να εκανα το μεγαλο βημα και να παω σε 32αρα LED TV ομως και συγκεκριμενα αυτη , Δεν γραφει βεβαια αν εχει 5 ms , ομως. Γραφει ομως οτι ειναι στα 100 Hz.

Τωρα η οθονη αυτη εχει πλατος 73.8 cm... , εγω στα σχεδια ιδη το πλατος το μεγαλωσα απο 60cm που ηταν σε 75 cm , για να χωραει την 27αρα.... τωρα βλεπω οτι με περνει οριακα και για την 32αρα... Λετε καλου κακου να το κανω 76cm , για να του δωσω και λιγο αερα και να εχω και την δυνατοτητα ειτε τωρα ειτε στο μελλον να βαλω την 32αρα? μηπως μεγαλωνει πολυ και ξεφευγω πολυ απο τα αρχικα σχεδια και φαινεται ασχημα μετα?



Uploaded with ImageShack.us

x297.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν μου επιτρέπεις μια γνώμη - δεν ξέρω αν ξαναναφέρθηκε....

Η 32άρα για την απόσταση που θα παίζεις, είναι too much. Θα σου φέρει δυσφορία....

Προσωπικά, δεν μπορώ να παίξω σε 32άρα σε απόσταση μικρότερη των 2 μέτρων.
 
Chahn είπε:
Παιδιά,ψάχτε λίγο το HLSL στο mame και μετά βγάλτε ολοκληρωμένα συμπεράσματα.Δε μιλάμε απλά για mame με scanlines,αλλά για ολοκληρωμένη πλήρως παραμετροποιήσημη λύση.Ήμουν αποδεδειγμένα υπέρμαχος των CRT γενικώς με δική μου σελίδα για το πως να επιτευχθεί κάτι τέτοιο,μέχρις ότου το mame μας πρόσφερε το HLSL με θαυμαστά αποτελέσματα.

Η αναλογία 16:9 δεν ενοχλεί στα οριζόντια παιχνίδια,γίνεται σωστό upscaling στο mame και δεν υπάρχει λόγος να το βάλεις σε 4:3 mode.
Το HLSL το έχω ψάξει άπειρες ώρες και έχω δοκιμάσει εκατοντάδες ρυθμίσεις, σου δίνει κάποια αποτελέσματα που μοιάζουν με CRT αλλά δε μπορεί να σταθεί δίπλα σε μια πραγματική οθόνη arcade.

Συν το ότι HLSL δεν υπάρχει σε άλλα συστήματα πχ αν θες να παίξεις Megadrive..
 
Shinobi είπε:
Το HLSL το έχω ψάξει άπειρες ώρες και έχω δοκιμάσει εκατοντάδες ρυθμίσεις, σου δίνει κάποια αποτελέσματα που μοιάζουν με CRT αλλά δε μπορεί να σταθεί δίπλα σε μια πραγματική οθόνη arcade.Συν το ότι HLSL δεν υπάρχει σε άλλα συστήματα πχ αν θες να παίξεις Megadrive..
Μια χαρά στέκετε σε μια ''πραγματική'' οθόνη arcade.ειδικά όταν έχεις να την παραγγείλεις από το εξωτερικό με το όποιο κόστος 'η να ψάχνεις στα σκουπίδια για παλιές τηλεοράσεις και να κάνεις δυσκολότατους συνδυασμούς (rgb to scart,soft15khz και λοιπά).

Ναί δεν υπάρχει σε άλλα συστήματα το ΗLSL,αλλά καμπίνα φτιάχνεις κυρίως για να παίζεις mame,τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα.

Βάζεις το εφφέ RF στον fusion και είσαι οκ με το megadrive.
 
Chahn είπε:
Μια χαρά στέκετε σε μια ''πραγματική'' οθόνη arcade.ειδικά όταν έχεις να την παραγγείλεις από το εξωτερικό με το όποιο κόστος 'η να ψάχνεις στα σκουπίδια για παλιές τηλεοράσεις και να κάνεις δυσκολότατους συνδυασμούς (rgb to scart,soft15khz και λοιπά).Ναί δεν υπάρχει σε άλλα συστήματα το ΗLSL,αλλά καμπίνα φτιάχνεις κυρίως για να παίζεις mame,τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα.

Βάζεις το εφφέ RF στον fusion και είσαι οκ με το megadrive.
Εγώ έχω 2 οθόνες CRT στο σπίτι μια 22άρα και ενα 14άρι και πρόσφατα έστειλα στα σκουπίδια μια 28άρα. Άρα δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Δεν είναι καθόλου δύσκολος συνδυασμός το vga to scart πανεύκολο αν έχεις το σωστό βύσμα και περάσεις τον driver. Το καλώδιο μάλιστα το έχω φτιάξει μόνος είναι λίγο ιστορία αλλά οκ υπάρχουν και έτοιμα. Όπως και να χει θα παραγγείλεις απο το εξωτερικό πράγματα για μια καμπίνα (joystick κουμπιά κλπ.)

Το εφέ RF η CVBS ειναι της πλάκας τελείως θα γελάει ο κόσμος αν τα βάλεις δίπλα δίπλα με μια πραγματική οθόνη arcade.

Μόνο "normal" και scanlines 50% τίποτα άλλο. Α κάνε και ένα gamma correction πριν παίξεις και θα είσαι μια χαρά.
 
Shinobi είπε:
Εγώ έχω 2 οθόνες CRT στο σπίτι μια 22άρα και ενα 14άρι και πρόσφατα έστειλα στα σκουπίδια μια 28άρα. Άρα δεν είναι και τόσο δύσκολο.Δεν είναι καθόλου δύσκολος συνδυασμός το vga to scart πανεύκολο αν έχεις το σωστό βύσμα και περάσεις τον driver. Το καλώδιο μάλιστα το έχω φτιάξει μόνος είναι λίγο ιστορία αλλά οκ υπάρχουν και έτοιμα. Όπως και να χει θα παραγγείλεις απο το εξωτερικό πράγματα για μια καμπίνα (joystick κουμπιά κλπ.)

Το εφέ RF η CVBS ειναι της πλάκας τελείως θα γελάει ο κόσμος αν τα βάλεις δίπλα δίπλα με μια πραγματική οθόνη arcade.

Μόνο "normal" και scanlines 50% τίποτα άλλο. Α κάνε και ένα gamma correction πριν παίξεις και θα είσαι μια χαρά.
Για το vga to scart προυποθέτει όχι μόνο το καλώδιο,αλλά και κατάλληλη κάρτα γραφικών(παλιές ati),αλλά και crt tv γιατί δεν βγάζουν όλες RGB από το scart τους...βάλε και το software που πρέπει να ετοιμάσεις και έχουμε ένα πολύ δύσκολο συνδυασμό για λίγους.Δεν είναι για όλους αυτά τα πράματα,παραείναι εξιδεικευμένα.

Από πότε παίζαμε megadrive σε arcade monitor και δε το ξέρω?Μια ζωή σε απλή tv δε παίζαμε με RF με τα παραγεμισμένα χρώματα?Ναί είχε και rgb scart,αλλά ποιός το θυμάται και σιγά τα λάχανα.
 
Δεν ξέρω για τα άλλα που λέτε, πάντως το RF mode στο Fusion δεν βλέπεται... Τουλάχιστον στην δική μου τηλεόραση με το καλώδιο RF, το megadrive τόσο χάλια δεν φαίνεται. Τώρα αν προσπαθεί να εξομοιώσει τις χειρότερες πραγματικές συνθήκες (κακής ποιότητας τηλεόραση από κανένα παζάρι ίσως) δεν ξέρω αλλά και πάλι εγώ θα προτιμούσα, εφόσον κάνω τον κόπο και ξοδέψω τα λεφτά για ένα τέτοιο project, να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα που θα είχε ένα πραγματικό Megadrive και όχι το χειρότερο.

Η ομαλότατη κίνηση των backgrounds/foregrounds χωρίς την παραμικρή θολούρα ή σπάσιμο σε CRT είναι απλά αξεπέραστη, τουλάχιστον σε σχέση με ότι έχω δει μέχρι σήμερα. Τα γραφικά είναι το ίδιο καθαρά όταν κινούνται ή όταν είναι στάσιμα. Σε LCD/TFT όταν αρχίσει το scrolling θολώνει το σύμπαν. Αν και πολλοί ίσως να είναι λιγότερο ευαίσθητοι με αυτό και να μην τους φαίνεται τόσο χάλια. Εγώ πάντως δεν μπορώ να παίξω emulators (και γενικά games με 2D scrolling) σε καμία LCD.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ασε που υπαρχει εγγενες lag και στο mame και στις lcd οποτε τα arcade παιχνιδια που στηριζονται στο σωστο timing των κινησεων του παιχτη πανε αλλου για αλλου!
 
με αυτα που διαβαζω , μαλλον καλυτερα να αρκεστω στην 27αρα και να αφησω την σκεψη που εκανα για την 32αρα
 
Imgema είπε:
Δεν ξέρω για τα άλλα που λέτε, πάντως το RF mode στο Fusion δεν βλέπεται... Τουλάχιστον στην δική μου τηλεόραση με το καλώδιο RF, το megadrive τόσο χάλια δεν φαίνεται. Τώρα αν προσπαθεί να εξομοιώσει τις χειρότερες πραγματικές συνθήκες (κακής ποιότητας τηλεόραση από κανένα παζάρι ίσως) δεν ξέρω αλλά και πάλι εγώ θα προτιμούσα, εφόσον κάνω τον κόπο και ξοδέψω τα λεφτά για ένα τέτοιο project, να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα που θα είχε ένα πραγματικό Megadrive και όχι το χειρότερο.
Η ομαλότατη κίνηση των backgrounds/foregrounds χωρίς την παραμικρή θολούρα ή σπάσιμο σε CRT είναι απλά αξεπέραστη, τουλάχιστον σε σχέση με ότι έχω δει μέχρι σήμερα. Τα γραφικά είναι το ίδιο καθαρά όταν κινούνται ή όταν είναι στάσιμα. Σε LCD/TFT όταν αρχίσει το scrolling θολώνει το σύμπαν. Αν και πολλοί ίσως να είναι λιγότερο ευαίσθητοι με αυτό και να μην τους φαίνεται τόσο χάλια. Εγώ πάντως δεν μπορώ να παίξω emulators (και γενικά games με 2D scrolling) σε καμία LCD.
Έτσι ακριβώς δε μπορεί να γίνει σύγκριση, πας πάντα για ένα καλό αποτέλεσμα και όχι για μια εικόνα που θα σε κάνει να βλέπεις πουλιά με 10 λεπτά παιχνιδιού επειδή "έτσι έδειχναν τα παιχνίδια τότε". Παρ' ολα αυτά μπορείς να έχεις καλό αποτέλεσμα και σε μια LCD δεν αντιλέγω αλλά αν έφτιαχνα καμπίνα θα διάλεγα CRT αν μπορούσα.
 
Εγω αυτο που θα πω ειναι οτι μαλον εχετε καλομαθει ολοι εσεις που πιανεστε απο τετοιες λεπτομερεις.Τον καλο καιρο των arcades εγω αλλα και χιλιαδες αλλοι ανα την ελλαδα παιζαμε με της ωρες καθε μερα και πολλες φορες σε καμπινες ρημαδια με οθονες για τα μπαζα με ξεπλυμενα χρωματα με γραμμες καθετες η οριζοντιες ακομα και με κανα δυο,τρεις χοντρες ασπρες γραμμες να ανεβοκατεβαινουν στην οθονη και δεν ειχαμε κανενα προβλημα και τωρα μας πηραζει αν ειναι CRT η TFT η οθονη Δεν διαφωνω στο να ψαχνει καποιος να φτιαξει μια καμπινα ωστε να εχει το τελειο αποτελεσμα αλλα οχι και να μην αντεχει πχ σε TFT η οτι θα του βγουν τα ματια κλπ και δεν θα μπορει να παιξει αυτα ειναι να χαμε να λεγαμε και σε δουλεια να βρισκομαστε.
 
Κατά τη γνώμη μου πάντα... Άλλο να παίζεις σε οθόνες "ρημάδια" και άλλο να μη μπορείς να παίξεις -τελεία.

Δεν έχουν όλοι το δικό σου adaptation να μπορούν να παίξουν παντού. Και δεν μπορείς να ξέρεις τι tolerance έχει αυτός που θα παίζει.

Εσύ π.χ. μπορεί να παίζεις σε 40άρα κολλητά στην οθόνη. Εγώ θα ξεράσω. So simple.

Αυτό που προτείνουμε -προτού πάει και σκάσει τα λεφτά, γιατί λεφτά δεν υπάρχουν & ειδικά για πέταμα- είναι να πάει να δοκιμάσει.

Κι αν πιστεύει ότι μπορεί να παίξει σε 32άρα, I rest my case.
 
Καταρχην δεν εχω γραψει εγω πουθενα οτι μαρεσει να παιζω σε οθονες ρημαδια κλπ η εχω αντοχες για κατι τετοιο και δεν εχω κανενα προβλημα.Κατα δευτερον δεν σχολιασα καν ολα αυτα που εχουν γραφτει σε ολα τα προηγουμενα posts γιατι πολυ απλα οπως γραφω παραπανω φυσικα και οποιος θελει να φτιαξει μια καμπινα θα θελει το καλητερο δυνατο αποτελεσμα στην εικονα αλλα και σε ολα γενικοτερα.Η ουσια αυτων που εγραψα ειναι οτι για μενα δεν υπαρχει καμια τρανταχτη διαφορα αναμεσα σε μια TFT και CRT οθονη που να κανει καποιον να μην μπορει να παιξει ανετα και να εχει προβληματα αυτο εννοουσα με το παραδειγμα που εδωσα για της οθονες ρημαδια που πολλοι παιζαμε καποτε.Ωσο για την 32αρα που ειπε ο φιλος παραπανω και η δεικη μου αποψη ειναι πως απο την αποσταση που παιζουμε σε μια καμπινα θα ειναι μεγαλη.
 
metalcandyman είπε:
Καταρχην δεν εχω γραψει εγω πουθενα οτι μαρεσει να παιζω σε οθονες ρημαδια κλπ η εχω αντοχες για κατι τετοιο και δεν εχω κανενα προβλημα.Κατα δευτερον δεν σχολιασα καν ολα αυτα που εχουν γραφτει σε ολα τα προηγουμενα posts γιατι πολυ απλα οπως γραφω παραπανω φυσικα και οποιος θελει να φτιαξει μια καμπινα θα θελει το καλητερο δυνατο αποτελεσμα στην εικονα αλλα και σε ολα γενικοτερα.
Μην αρπάζεσαι σε παρακαλώ και ξαναδιάβασε ό,τι γράφω. Είδες πουθενά να λέω ότι σ' αρέσει να παίζεις σε οθόνες ρημάδια? Μη βάζεις "λόγια στο στόμα μου".

Και ξαναλέω: εσύ, μπορεί να αντέχεις να παίξεις (που όπως γράφεις στην τελευταία πρόταση, δεν αντέχεις) σε 32άρα οθόνη. Μπορεί να είσαι διατεθειμένος για να χαρείς τα αγαπημένα σου παιχνίδια, να "αντέξεις" τις ιδιοτροπίες μιας TFT οθόνης. Μπορεί να μην "πιάνει" καν το μάτι σου τις διαφορές, γιατί ο οργανισμός σου είτε προσαρμόζεται πολύ καλά στις αλλαγές, είτε απλά δεν τις αντιλαμβάνεται.

Αυτό δεν σημαίνει ότι με τον τρόπο που συμπεριφέρεται ο οργανισμός σου, συμπεριφέρονται και οι οργανισμοί όλων των υπολοίπων. Κοντολογίς, αυτό που για σένα είναι (ή δεν είναι αποδεκτό), δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και για τους άλλους. Επομένως μην εκφέρεις απόψεις, κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια.

metalcandyman είπε:
Η ουσια αυτων που εγραψα ειναι οτι για μενα δεν υπαρχει καμια τρανταχτη διαφορα αναμεσα σε μια TFT και CRT οθονη που να κανει καποιον να μην μπορει να παιξει ανετα και να εχει προβληματα αυτο εννοουσα με το παραδειγμα που εδωσα για της οθονες ρημαδια που πολλοι παιζαμε καποτε.
Όπως πολύ σωστά λες: για σένα δεν υπάρχει καμία τρανταχτή διαφορά. Υπάρχουν άνθρωποι που η παραμικρή αλλαγή στο framerate, επηρρεάζει την ευφορία ή τη δυσφορία που νοιώθουν σ' ένα παιχνίδι. Τρανταχτό παράδειγμα: Εγώ.

metalcandyman είπε:
Ωσο για την 32αρα που ειπε ο φιλος παραπανω και η δεικη μου αποψη ειναι πως απο την αποσταση που παιζουμε σε μια καμπινα θα ειναι μεγαλη.
Εδώ, συμφωνούμε! Και πάλι όμως, η απόφαση είναι του παιδιού! Εμείς απλά λέμε γνώμες.
 
Έχετε πιαστεί με ένα θέμα μέσα σε λάθος θέμα.

Όλοι όσοι έζησαν με CRT ξέρουν τα πλεονεκτήματα τους και τα μειονεκτήματα τους.

Μια LCD με πολύ γρήγορο refresh rate (έχει και 1ms αν ψάξεις) και άντε και έναν scanline generator, έχει αποδεκτό αποτέλεσμα.

Αν θέλει να πιάσει κάποιος τη λεπτομέρεια, ούτε καν με CRT μπορεί. Πρέπει να βρεις ίδιο είδος CRT με το κάθε τάδε arcade, ώστε να έχει ίδια χαρακτηριστικά στον καθοδικό σωλήνα του κλπ.

Έξω που πουλάνε 3-4-5 χιλιάρικα arcade (πουλημένα με τις δεκάδες όχι με 1-2 όπως εδώ) ΚΑΙ με LCD είναι ηλίθιοι δηλαδή και εδώ είμαστε οι έξυπνοι;

Το κάθε τι έχει τα πλην και τα συν του.

Αν κάποιος θέλει κάτι ίδιο και όχι να μοιάζει, παίρνει την ίδια την καμπίνα, όχι ένα MAME machine.
 
τα παιχνίδια αυτά παιδιά έχουν φτιαχτεί για να παίζονται σε CRT, τελεία. Οι άνθρωποι που τα σχεδίασαν αυτές τις οθόνες είχαν, με τα όποια πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και αυτό που θέλεις αν πας σε lcd είναι να αναπαράγεις αυτό το εφέ, ας το πούμε εφέ . Μπορεί να γίνει και σε lcd με καλά αποτελέσματα αλλά θέλει δουλειά πιστέψτε με πολυ περισσότερη από το να βρεις ένα καλώδιο "από το εξωτερικό" και να βάλεις το pc σε crt οθόνη.

Πρώτα πρέπει να σετάρεις το pc με την lcd οθόνη που θα χρησιμοποιήσεις και να κάτσεις καμιά εβδομάδα να σετάρεις τα frontend και κάθε emulator ξεχωριστά αναλύσεις και φίλτρα, για να δείχνει αξιοπρεπής η εικόνα και να μη γελάνε με τα πίξελ 1cm x 1cm που θα βγάζει η οθόνη.

ΕΚΤΟΣ και αν πας αποκλειστικά σε ΜΑΜΕ με HLSL, ένα σετάρισμα για όλα, ότι δείχνει και τέλος.
 
Σωστό.

Πάμε όμως παρακάτω;

Έχουμε χαλάσει το θέμα του ανθρώπου (που πάντως έχει 6 σελίδες και προκάλεσε περισσότερο το ενδιαφέρον σας από το δικό μου αντίστοιχο που είχε ένα σωρό λεπτομέρειες - φαίνεται δεν αρέσουν οι λεπτομέρειες).

Ο άνθρωπος (και κάθε άνθρωπος) πάει να ΕΞΟΜΟΙΩΣΕΙ ένα περιβάλλον με βάση τα χρήματα του και τα δεδομένα που θέλει (πχ. δεν έχει χώρο, δεν θέλει νέο hardware, του αρέσει το μπλε χρώμα, πιστεύει ότι το outrun ήταν αργό κλπ.). Με αυτή τη λογική και τα desk-top καμπινάκια είναι μια βλακεία όταν ο κατασκευαστής έβαζε 29άρες CRT μπροστά στα μάτια μας (αναρωτιέται κανείς γιατί στα δεκάρικα έχεις τη μούρη σου μισό μέτρο από αυτές, ενώ στις CRT τηλεοράσεις δεν έπρεπε ποτέ να είμαστε κοντά τους;...). Η με την ίδια λογική κάτι 4/8 ή το UltraStick 360 έπρεπε να μην υπάρχουν. Ε υπάρχουν. Μήπως αν θέλει να εξομοιώσει εκείνο το ραλάκι που έπαιζε σε ασπρόμαυρη οθόνη και είχε από πάνω χρωματιστό σελοφάν, πρέπει να πάρει μια τέτοια;

Ο άνθρωπος δεν θέλει ούτε τα χρήματα, ούτε το βάρος, ούτε τις ιδιαιτερότητες της CRT. Πάει να φτιάξει κάτι που να πλησιάζει. Καλά κάνει.

Άμα σας το δώσει να παίξετε, να του πείτε ότι δεν καταδέχεστε.
 
Πίσω
Μπλουζα