Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

[edit] Διάβασε σε παρακαλώ τους κανονισμούς των αγγελιών [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εφτιαξα μια λίστα με όλη τη συλλογή μου. Τελικά έχω φτάσει στις 160 πλατφόρμες με full τα πάντα ! Δεν έχω τον Θεό μου. Λες και θα τα παίξω όλα αυτά ποτε.. Αλλά από την άλλη έχει και την χάρη του να είσαι συλλέκτης (και ας μην είναι γραμματόσημα)
 
Άψογος ο Πέρι!! Εγω Δευτέρα κόβω ξύλα,ινοξ κλπ και ξεκινάω σιγά σιγά μοντάρισμα. Τελικά από που παίρνει ρεύμα η οθόνη; Ανοίγω το τροφοδοτικό και κολάω πάνω στα 230 από εκεί που παίρνει τροφοδοσία ή είναι επικύνδυνο; Θα μπεί τελικά δίσκος 640γιγα προς το παρών και ψάχνω για καλώδιο vga κοντό 30πόντους για να μην κουλουριάζει μέσα στην καμπίνα και πιάνει χώρο. Πέρι30 αν μπορείς στείλε πμ περί της συλλογής σου...ενδιαφέρομαι.
 
FISHERMAN είπε:
Άψογος ο Πέρι!! Εγω Δευτέρα κόβω ξύλα,ινοξ κλπ και ξεκινάω σιγά σιγά μοντάρισμα. Τελικά από που παίρνει ρεύμα η οθόνη; Ανοίγω το τροφοδοτικό και κολάω πάνω στα 230 από εκεί που παίρνει τροφοδοσία ή είναι επικύνδυνο; Θα μπεί τελικά δίσκος 640γιγα προς το παρών και ψάχνω για καλώδιο vga κοντό 30πόντους για να μην κουλουριάζει μέσα στην καμπίνα και πιάνει χώρο. Πέρι30 αν μπορείς στείλε πμ περί της συλλογής σου...ενδιαφέρομαι.
Στην δικια μου καμπινα εβαλα εναν εξωτερικο κονεκτορα τροφοδοτικου στο πισω καπακι και μεχρι το τροφοδοτικο παρεμβαλεται ενα καλωδιο στο οποιο συνδεσα και το καλωδιο ρευματος της οθονης.Αν ομως το τροφοδοτικο ειναι αρκετα εξω (οπως το κλασικο σχεδιο) και δεν παρεμβαλεται ενδιαμεσο καλωδιο,πρεπει να κολλησεις το καλωδιο ρευματος της οθονης μεσα στο τροφοδοτικο.

Υ.Γ.Χθες η καμπινουλα μου εκαψε σκληρο δισκο.....Κοντεβω να παθω καταθλιψη..... :( :( :( :( :(
 
vaggos_vankel είπε:
Υ.Γ.Χθες η καμπινουλα μου εκαψε σκληρο δισκο.....Κοντεβω να παθω καταθλιψη..... :( :( :( :( :(
πω πω φίλε...

μην το αφήσεις να σε ρίξει. πάμε για νέο σκληρό με πιο πολλά games πλέον!
 
ntsmrtz είπε:
πω πω φίλε...μην το αφήσεις να σε ρίξει. πάμε για νέο σκληρό με πιο πολλά games πλέον!
Με ηρεμιστικα κρατιεμαι...Το χειροτερο της υποθεσης ειναι οτι τα περισσοτερα πρεπει να τα ξανακατεβασω γιατι δεν ειχα κρατησει μπακαπ.

Το λαθος ομως ειναι δικο μου,ο σκληρος δισκος ηταν 4ων ετων,ειχε υποστει αμετρητα φορματ...ΜΕΓΑ σφαλμα που δεν εβαλα καινουριο.
 
vaggos_vankel είπε:
Με ηρεμιστικα κρατιεμαι...Το χειροτερο της υποθεσης ειναι οτι τα περισσοτερα πρεπει να τα ξανακατεβασω γιατι δεν ειχα κρατησει μπακαπ.Το λαθος ομως ειναι δικο μου,ο σκληρος δισκος ηταν 4ων ετων,ειχε υποστει αμετρητα φορματ...ΜΕΓΑ σφαλμα που δεν εβαλα καινουριο.
Αν και για backup δεν πρέπει να μιλάω, (γιατί όλο λέω πως θα πάρω μα ποτέ δεν ξεκινώ) το top που θα κρατήσω ένα δίσκο είναι τα 2,5 χρόνια. Και αυτό με ιδανικές συνθήκες ψύξης και χωρίς πολλά - πολλά power on -off cycles.
 
Πω πω φίλε μου σε καταλαβαίνω.. Εγώ τα έχω και στο κανονικό μου μηχάνημα αλλά και στο cabinet για καλό και για κακό, άσε που με βολεύει να κάνω συγχρονισμό όταν κατεβάζω καινούργια έκδοση mame.. Σου προτείνω αυτό να κάνεις από εδώ και στο εξής, ευτυχώς που με το internet θα μπορέσεις να τα ξαναβρείς εύκολα..

Μιχάλης
 
Κανένα νέο σχετικά με το HyperSpace?
 
υπάρχει κανένα παιδί που να έχει maximuw arcade ή hyperspin έτοιμο με φορτωμένα παιχίδια, εξομοιωτές και skins, δηλαδή να έχει ένα έτοιμο στρωμένο εξομοιωτή και να μου το στείλει σε dvd ή dvds με ταχυδρομείο;

Απλά για εμάς που δεν έχουμε και πολλή ιδέα πως να το στήσουμε αλλά και χάλια ίντερνετ καταντάει Γολγοθάς.

Ενοείται πως τα μεταφορικά δικά μου + ένα συμβολικό ποσό για τον κόπο του.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.
 
Peri30 είπε:
Ευχαριστώ γιατην απάντηση! Κανένα ντέμο βίντεο της τελικής έκδοσης;

[ΕDIT] Άσε, δεν πειράζει, τα έστειλα τα $$$...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι εγινε βρε παιδια?Γιατι εχουμε πεσει τοσο σαν θεμα? :p

Πριν λιγες μερες αγορασα καινουριο σκληρο δισκο για την καμπινα μου,σημερα τελειωσα με τις ρυθμισεις του frontend και των emulators και το λιωσιμο αρχισε ξανα..... :D :D:D:D:D

 
Χμμμ... με όλα αυτά που είδα, θα ήθελα να κάνω κάτι διαφορετικό και ταυτόχρονα χρηστικό. Θα ήθελα να ξεκινήσω ενα arcade coffee table. Σαν τα κλασσικά ποδοσφαιράκια. Είναι και μια καλή δικαιολογία να μπει και στο σαλόνι ;) Υπάρχουν έτοιμα στο http://www.surface-tension.net αλλά η retro αίσθηση πάει περίπατο και είναι φωτιά και λάβρα. Οπότε μάλλον θα πρέπει να το φτιάξω με τα χεράκια μου... Θα χρειαστεί και μια τεράστια οθόνη, αλλά όπως είπα, θα είναι ο,τι πρέπει για σαλόνι.

Λίγο μεγαλόπνοο μεν, και δύσκολο. θέλει σκέψη το πράμα, αλλά ψήνομαι ελεεινά!
 
Ειμαστε υπο κατασκευη vaggos_vankel γιαυτο σιγουρα θα εχουμε να πουμε πολλα σε λιγες μερες...
 
DREDD είπε:
Ειμαστε υπο κατασκευη vaggos_vankel γιαυτο σιγουρα θα εχουμε να πουμε πολλα σε λιγες μερες...
Ωραια,τετοια θελω να ακουω! :D

Σε λιγες μερες θα αποκτησω ενα νανακι,το οποιο σκοπευω να ανακατασκευασω. :D :D:D:D:D
 
Κγω το σκεφτηκα για νανακι απλα σκεφτομαι το χωρο.Μενω διπλα απο τη ΔΟΥ κ εχουν μεσα στο γκαραζ αρκαιτες καμπινες κ κανα 2 νανακια απλα κολαω να παω να ρωτησω.

Φιλε vaggos_vankel τι οθονη εχεις βαλει στη καμπινα σου??μου φαινεται 22',σκεφτομαι να βαλω κγω 22'
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην κολλας καθολου. Τραβα ρωτα και πες οτι τα θες για το σπιτι σου. Υπαρχει περιπτωση να στα δωσουν πολυ φτηνα
 
Πίσω
Μπλουζα