Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Αναμένω με αγωνία το αποτέλεσμα.
 
Chahn είπε:
Βγάλε καμιά φώτο αν μπορείς του εσωτερικού της καμπίνας και πες μας τι ακριβώς θέλεις να βάλεις μέσα σε αυτήν.
Προφανώς ήταν από φρουτάκια η καμπίνα, το κουτί εξωτερικά είναι όμοιο με του rygar στην πρώτη σελίδα, αλλά έχει υποδοχές για δύο jamma. Μέσα όπως φαίνεται έχει ένα μετασχηματιστή και τρροφοδοτικό για 5 και 12 βόλτ και -πολλά- καλώδια..

Το μόνιτορ μου το έδωσε χωριστά, τα είχε σε μια κούτα όπως τα είχε αφαιρέσει.. Επειδή τα καλωδια είναι ένα μπάχαλο, ενώσεις με κολλήσεις και εξαιρετικά μπερδεμένα, έχει νόημα να κρατήσω κάτι από εκεί μέσα; Το μόνιτορ πώς θα το ελέγξω; Αν συνδέσω την πλακέτα στον καθοδικό και τις πράσινες κλέμες του τροφοδοτικού πάνω του, θα πρέπει να ανάψει;

Επειδή δεν έχω ξανασχοληθεί με μόνιτορ και υψηλές τάσεις, ποια διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω μετά για να αποφορτιστεί από τάση η οθόνη; Επίσης περιμετρικά τις οθόνης κρέμονται τέσσερα μαύρα καλώδια, γείωση; Αυτά που πρέπει να είναι συνδεδεμένα;

Δεν έχω κάποια jamma board να τοποθετήσω και άρα σκέφτομαι τη λύση pc με mame. Από χειριστήρια είχε μόνο ένα μοχλό στη μέση με έξι κουμπιά, τρία από κάθε πλευρά. Το joystick δεν έχει ελατήριο. Έχω πάρει δύο της sanwa μαζί με ένα ipac για να κάνω μια αρχή, αλλά πρώτα θα πρέπει να δω αν δουλεύει η οθόνη και πώς θα συνθεδεί αυτή στο pc. Με καλώδιο ιδιοκατασκευή vga > rgb απευθείας στο μόνιτορ και soft15khz να τρέχει στο pc; Το μοντέλο του μόνιτορ αναγνωρίζεται; Είναι μήπως το polo 2 του οποίου το manual είχες παραθέσει σε άλλο ποστ;

IMGP1178 (Medium).JPG

IMGP1175 (Medium).JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το σασί του μόνιτορ είναι Hantarex αλλά το μόνιτορ δεν είναι απαραίτητο να είναι ίδια μάρκα...

Μπορεί να είναι Orion πχ...

Κανονικά μια γείωση χρειάζεται στο σιδερένιο πλαίσιο όχι 4...
 
Μεγια μου ειπατε??? :D :D:D:D

DSC00514.jpg

Το παρελαβα χθες,θα γινει ανακατασκευη και θα μετατραπει σε πολυπαιχνιδο.

Επειδη θελω να χρησιμοποιησω την οθονη που εχει,αυτην την μετατροπη την δοκιμασε κανενας?

http://www.ebay.com/itm/PC-to-Jamma-Converter-adapter-Arcade-MAME-Multicade-/120967456688?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c2a38e7b0

Οριστε και ενα βιντεο απο το νανακι που εφτιαξα τον Αυγουστο:

[video=youtube;NiCCQFmyz-Q]

cp
 
Μεγεια φιλε και καλοπαιχτη.Ακριβως οπως πρεπει να ειναι μαυρη,μαυρη παραδοσιακη χωρις σχεδια κτλ.Φυσικα γουστα ειναι αυτα και θεμα πως βολευει τον καθενα αλλα οταν βλεπω τον μοχλο δεξια με φαινεται εντελως αταιριαστο.
 
Καλο gaming τελειες οι καμπινες κ οι 2!καλο λιωσιμο φιλε.Bill κγω δεξια τον εχω το μοχλο οπως βολευει τον καθενα,εγω αριστερα με τιποτα!
 
DREDD αυτο ειπα και γω οπως βολευει τον καθενα απλα ρε φιλε δεν ξερω γιατι αλλα αν και δεν ειμαι αριστεροχειρας ποτε δεν μπορεσα να συνηθησω να παιζω με τον μοχλο δεξια.Αν και που σταυρωνα τα χερια οταν εβρισκα καποιο με τον μοχλο δεξια το ιδιο αποτελεσμα ειχα σε ολα τα παιχνιδια δεν ειχα καποιο μυων :D
 
Ακριβως οπως βολευει τον καθενα φιλε Bill παω τωρα για SHINOBI πριν τον υπνο.
 
Ωραιος φιλε.Ως γνωστον ενα shinobi την ημερα τον γιατρο τον κανει περα :D
 
Βάγγο με γεια την καμπίνα, σαν τη δικιά μου είναι... Το interface που αναφέρεις δεν το έχω δει πουθενά σε λειτουργία, αναφέρεται όμως ότι είναι για τα παλιότερα παιχνίδια κυρίως και δουλεύει σε dos frontends του mame.. Θέμα drivers πρέπει να είναι. Επίσης χρειάζεται και μια παράλληλη θύρα για τη σύνδεση στο pc..
 
D@redevil είπε:
Αγαπητή μου D@redevil, problem solved... πέρασα drivers ξανά και όλα καλά. Τώρα για ποιόν λόγο είχε φάει αυτό το "σκάλωμα" δεν μπορώ να καταλάβω. Ευχαριστώ πολύ και πάλι !

Ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω (από την πρώτη κιόλας μέρα λειτουργίας της καμπίνας) είναι πως σε περιβάλλον windows η εικόνα έχει τρέμουλο. Σαν να είναι interlaced ας πούμε.

Θεωρώ πως αυτό είναι φυσιολογικό, σωστά; Κανονικά όταν πλέον παίζω τα παιχνίδια δε θα έπρεπε να είναι η εικόνα μου τελείως "παγωμένη" και σωστή; Και το θέμα είναι πως στην αρχή οκ δεν

δίνεις σημασία. Άν παίξεις όμως Pac man για πάνω από 20άλεπτο το ανεπαίσθητο αυτό τρεμόπαιγμα εννοχλεί πάρα πολύ το μάτι και κουράζει. Έχει να κάνει κάτι στην συνδεσμολογία;

Έχει γίνει πατέντα από το μόνιτορ αντί σε Jamma να καταλήγει σε VGA. Μπορεί εξαιτίας αυτού να έχω κάποιο πρόβλημα ή πρέπει να το κοιτάξω κάπως διαφορετικά;

Τέλος για να μη σας κουράζω περισσότερο. Αν δεν μπορεί να βρεθεί βοήθεια από εδω μέσα και δεδομένου πως δε το έχω γενικά με τα ηλεκτρονικά μπορεί κάποιος που γνωρίζει το θέμα γενικά να περάσει από το σπίτι

μου (Ν. Φιλαδέλφεια) να πιούμε εναν καφέ και να ρίξουμε και μια ματιά στο μηχάνημα. Όχι αφιλοκερδώς βέβαια. Αρκεί να μπορέσω να έχω σωστή εικόνα για να λυώνω κανονικά. Σόρρυ για το τεράστιο ποστ.
 
Κανείς ρε παιδιά;

Μετά από αρκετό ψάξιμο και διάφορες δοκιμές, άλλαξα την ανάλυση από 640 επί 480 σε 640 επί 288. Το αποτέλεσμα να έχω εικόνα τέλεια, χωρίς καθόλου τρεμόπαιγμα αλλά όπως είναι λογικό με αλλαγμένες τις διαστάσεις μέσα στα παιχνίδια. Παρατήρησα πως μέσα από το mame πως κάποια παιχνίδια έχουν τις δικές του αναλύσεις. Κάνω την εξής σκέψη. Μήπως είναι θέμα ρύθμισης ώστε όταν φεύγεις από το frontend το οποίο για να το δείς σωστά πρέπει να είσαι σε 640 χ 480 και με το που επιλέγεις το παιχνίδι που θες, αυτομάτως να σου ρίχνει την ανάλυση εκεί που πρέπει; Δηλαδή μήπως αυτή τη στιγμή με κάποιον τρόπο (δεν ξέρω πως) είναι κλειδωμένη η ανάλυση 640 επί 480 και όλα τα παιχνίδια τα τρέχει σε αυτήν; Εξού και το φαινόμενο interlace κατά το gameplay?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να προσθέσω και εγώ μια δυο φωτογραφίες ακόμα από το δικό μου μηχάνημα και να κάνω τρεις ερωτήσεις μια και δεν βρίσκω εύκολα άκρη...

Η καμπίνα ήταν από μηχανάκι 'μαναβικής' και έχει πολλά έξτρα καλώδια. Τί έχει μια στάνταρ καμπίνα, θα με βοηθούσε αν έχει κάποιος να βάλει μια φωτογραφία. Είναι μόνο ο μετασχηματιστής και τα καλώδια που συνδέουν χειριστήρια με την κλέμα της jamma, ή υπάρχουν και άλλα κυκλώματα; Στη δικιά μου έχει και μια πλακέτα τηλεχειρισμού, ξέρει κανείς αν θα μπορούσα να βρώ κάπου τηλεχειριστήρια ώστε να τη χρησιμοποιήσω σε ένα άλλο πρότζεκτ που σκέφτομαι;

Στη φωτογραφία με την παραπάνω πλακέτα φαίνονται στα δεξιά δυο εξαρτήματα στα οποία δείχνει να περνάνε σχεδόν όλα τα καλώδια πρώτα. Ξέρει κανείς τί είναι;

IMGP1192 (Medium).jpg

Στο θέμα του μόνιτορ μια και μου το έδωσαν ξεχωριστά. Συγγνώμη για την ερώτηση που ίσως είναι αρχαρίων, τα σιδεράκια της βεντούζας του μόνιτορ πρέπει να αγκιστρώσουν μέσα στην οπή της οθόνης ή απλά βεντουζάρουν απέξω; Το βύσμα που το συνδέει με το μετασχηματιστή έχει δυο τάσεις και 240 και 110 V. Χρειάζονται και οι δύο ή μπορώ να αφαιρέσω τελείως το μετασχηματιστή; Το βασικότερο, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία, δεν ξέρω πού συνδέεται ένα δεύτερο πράσινο εξάπινο βύσμα στην πλακέτα. Λογικά πρέπει να είναι επάνω αριστερά, αλλά στη μέση δίπλα στον πυκνωτή υπάρχουν άλλες δύο ολόιδιες. Και τέλος επίσης αρχαρίων ερώτηση αλλά πολύ σημαντική μια και είναι θέμα ασφάλειας. Πότε μπορώ να ακουμπήσω την πλακέτα αφού την έχω βγάλει από την πρίζα. Διαβάζω ότι επικίνδυνη τάση συνεχίζει να υπάρχει και μετά διακοπή παροχής ρεύματος. Για πόσο και πώς μπορώ να διαπιστώσω αν έχει παραμείνει τάση στον πυκνωτή;

Προβολή συνημμένου 61572

Τελευταίο θέμα η βάση των χειριστηρίων. Θα ήθελα να την αλλάξω μια και θέλω να βάλω δυο σετ χειριστηρίων. Με τι υλικό θα μπορούσα να προχωρήσω; Υπάρχει περίπτωση να βρώ τέτοια βαμμένη λαμαρίνα με υφή δέρματος όπως η αυθεντική;

IMGP1190 (Medium).JPG

Να με συγχωρείτε για τα μακροσκελές ποστ, αλλά έτυχε μηχανάκι φρουτάτο με πολύ ζουμί μέσα και δεν ξέρω τί να πετάξω και τί να αφήσω. Επίσης αν και πιάνουν τα χέρια μου στα ηλεκτρονικά, ποτέ δεν έχω ξαναασχοληθεί με CRT οθόνες

IMGP1191 (Medium).JPG

IMGP1178 (Medium).JPG
 
Θα απαντήσω μόνο για το monitor, παραπέμποντας σε σε μια εξαιρετική πηγή πληροφοριών.

http://arcadecontrols.com/arcade_monitors.shtml

Στην ενότητα "discharging a monitor" θα βρεις μπόλικες χρήσιμες πληροφορίες. Το ίδιο site έχει και θησαυρό πληροφοριών για άλλα σχετικά με arcade machines θέματα, αλλά ας αρχίσεις από την οθόνη νομίζω. :)

Επίσης, δεν υπάρχει καμμία περίπτωση το monitor να θέλει ταυτόχρονα 240 και 110 V. Θα συνδέσεις στα 240, αφού αυτή την τάση έχουμε στην Ελλάδα. Από τις φωτογραφίες που παραθέτεις φαίνεται σε μια ότι το monitor είναι Hantarex αλλά δεν μπορώ να διαβάσω τίποτα περισσότερο. Αν βρεις τον τύπο του, ψάχνοντας Google με το όνομα του είναι πολύ πιθανό να βρεις πρόσθετες πληροφορίες.
 
Τελικά ήταν αυτό που είχα υποθέσει. Έτρεξα ένα μικρό πρόγραμμα το οποίο πάει και δηλώνει την ανάλυση που πρέπει να έχει το κάθε παιχνίδι όταν το επιλέγεις να τρέξει και όλα παίζουν κανονικά στις native αναλύσεις, χωρίς interlace κλπ.
 
Ξέρει κάποιος αν σε ένα arcade monitor θα ήταν δυνατή η σύνδεση πηγής εικόνας με svideo;

Και αν ναι, αν θα μπορούσε ίσως να χρησιμοποιηθεί σε mame pc κάρτα οθόνης με tv out;

Ένα πρόβλημα που διαπιστώνω προσπαθώντας να στήσω τώρα το μηχανάκι μου, είναι ότι έχω αργήσει πολύ.. Πολλά λινκς σε σελίδες σχετικών πληροφοριών είναι πλέον ανενεργά :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
telonio είπε:
Παίδες αυτό το καλώδιο scart σε vga το έχει δοκιμάσει κανείς; Έχει κύκλωμα μέσα ή είναι απλό καλώδιο vga-scart ακατάληλλο για σύνδεση υπολογιστή με crt τηλεόραση;
Κύκλωμα δεν έχει -τουλάχιστον εξελιγμένο που να δικαιολογεί την τιμή του-, μόνο κάποιες αντιστάσεις. Δες εδώ για το πώς είναι μέσα: http://www.geocities.ws/podernixie/htpc/cables-en.html
 
Καλησπέρα παιδιά έχω αγοράσει τα κουμπιά και τους μοχλούς και ετοιμάζεται ο σκελετός για το bartopaki μου και θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με τα παιχνίδια και με το frontend.

Τι frontend πρέπει να βάλω και που θα το βρω.

Που μπορώ να βρω τα παιχνίδια και πως να το σετάρω έτσι ώστε να μη φαίνονται τα windows xp

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει ρε παιδιά γιατί έχω κολλήσει. :(
 
frontend υπάρχουν ένα σωρό. Θα βρεις free αρκετούς πχ Mala αλλά και με πληρωμή πχ Maximus arcade. Υπάρχουν πολλά tutorial οπότε βλέπεις και ότι σου αρέσει βάζεις και αναλόγως σετάρεις.

Όσον αφορά τώρα τα παιχνίδια... μπαίνουμε σε κουβέντα που έχει να κάνει με πνευματικά δικαιώματα, κάτι που δεν επιτρέπεται από τους κανονισμούς του φορουμ να κάνουμε :)

Αναμένουμε φωτογραφίες από την όλη κατασκευή.
 
Πίσω
Μπλουζα