Κατηχητικό

αυτη η χωρα τι να κανουμε,εχει πολλες ιδιαιτεροτητες.

μια απ αυτες ειναι οτι δεν ειναι....Δανια.

με οτι συνεπαγεται αυτο και για οποιον καταλαβε.

Στην Πολη το λεγαν παντου,δε το χαν μυστικο, οτι μεχρι το 55 ζουσαν μισο εκατομμυριο Ελληνορθοδοξοι,για αυτο και φροντισαν

σημερα ναναι 2,5 χιλιαδαι νοματαιοι...ποιους χαλασε περισσοτερο?μηπως αυτους που δεν τους αναφεραν οι..κατηχητες??

Στην Αλεξανδρεια επισης ο "προοδευτικος" Νασερ που κυνηγησε τους αποικιοκρατες ,κυνηγησε μαζι και τους Αιγυπτιωτες(Ελληνες της Αιγυπτου)..και στις δυο περιπτωσεις οι διωκομενοι προυπηρχαν εκει κατα πολλους αιωνες απο τους διωκτες τους..

Στην κατηχηση της εποχης,ομως ουδεποτε μας ειπαν οτι στην Ελλαδα ζουν ΜΟΝΟ χριστιανοι.

Στην αλλη...κατηχηση,αυτη του σχολειου,απο τις πρωτες ταξεις του δημοτικου γνωριζαμε οτι κατα 98% οι Ελληνες ακολουθουν το επισημο θρησκευμα και στην ερωτηση που ακολουθουσε"το 2% τι ειναι?""Οι Ελληνες μουσουλμανοι της Θρακης.."

ΥΓ1. Στα δωδεκανησα μονο οι Σουηδεζες ΜΟΝΙΜΕΣ κατοικοι ειναι υπερτριπλασιες των"μουσουλμανων"..

το κανουνε θεμα..??ε οχι..

ΥΓ2.Αφου μαθετε ιστορια ,μπορειτε ξεκαθαρα να διαβασετε και το μελλον..
 
don dokken είπε:
αυτη η χωρα τι να κανουμε,εχει πολλες ιδιαιτεροτητες.μια απ αυτες ειναι οτι δεν ειναι....Δανια.

με οτι συνεπαγεται αυτο και για οποιον καταλαβε.

Στην Πολη το λεγαν παντου,δε το χαν μυστικο, οτι μεχρι το 55 ζουσαν μισο εκατομμυριο Ελληνορθοδοξοι,για αυτο και φροντισαν

σημερα ναναι 2,5 χιλιαδαι νοματαιοι...ποιους χαλασε περισσοτερο?μηπως αυτους που δεν τους αναφεραν οι..κατηχητες??

Στην Αλεξανδρεια επισης ο "προοδευτικος" Νασερ που κυνηγησε τους αποικιοκρατες ,κυνηγησε μαζι και τους Αιγυπτιωτες(Ελληνες της Αιγυπτου)..και στις δυο περιπτωσεις οι διωκομενοι προυπηρχαν εκει κατα πολλους αιωνες απο τους διωκτες τους..

Στην κατηχηση της εποχης,ομως ουδεποτε μας ειπαν οτι στην Ελλαδα ζουν ΜΟΝΟ χριστιανοι.

Στην αλλη...κατηχηση,αυτη του σχολειου,απο τις πρωτες ταξεις του δημοτικου γνωριζαμε οτι κατα 98% οι Ελληνες ακολουθουν το επισημο θρησκευμα και στην ερωτηση που ακολουθουσε"το 2% τι ειναι?""Οι Ελληνες μουσουλμανοι της Θρακης.."

ΥΓ1. Στα δωδεκανησα μονο οι Σουηδεζες ΜΟΝΙΜΕΣ κατοικοι ειναι υπερτριπλασιες των"μουσουλμανων"..

το κανουνε θεμα..??ε οχι..

ΥΓ2.Αφου μαθετε ιστορια ,μπορειτε ξεκαθαρα να διαβασετε και το μελλον..
Ηθικόν δίδαγμα:

Όλων των λογιών οι κατηχήσεις, το τελευταίο για το οποίο νοιάζονται είναι η επαφή με το θείο, η σωτηρία της ψυχής και άλλα τέτοια ρομαντικά. Μία εικόνα από το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον: Όσο υπάρχουν άνθρωποι, θα υπάρχουν και θρησκείες ώστε οι μάζες να ελέγχονται, και μάλιστα με «θεϊκή» εντολή η οποία πρέπει να τηρείται απαρασάλευτα. Ζωή σε λόγου μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν ειπα αυτο ακριβως,αν και συμφωνω 100%..οσο υπαρχουν ανθρωποι θα υπαρχουν και θρησκειες..(αρα και κατηχηση..οποτε να καταργησουμε τον ανθρωπο..?)

εγω νοιωθω οκ με τον εαυτο μου,επειδη μετα το κατηχητικο πηγαιναμε στα τσονταδικα,πραγμα που

σε "διαφορετικη" κοινωνια(καθολικη κλπ)θα μας ειχε πνιξει απο ενοχες και συμπλεγματα

σε αλλη δε, θα ειχε...λιθοβολισμο.αλλα για το σετ με τις ταμπακιερες στο οποιο αναφερθηκα λογος ουδεις..
 
don dokken είπε:
αλλα για το σετ με τις ταμπακιερες στο οποιο αναφερθηκα λογος ουδεις..
Τι θες για ταμπακιέρα; Να δεχτώ ως δικαιολογημένη την για «ελληνοχριστιανικούς» λόγους σιωπή παλαιότερων δεκαετιών περί των εν Ελλάδι θρησκευτικών μειονοτήτων επειδή οι Έλληνες υπέστησαν διώξεις; Αυτό δεν είναι καν επιχείρημα! (αν το εξέλαβα σωστά).

Για να μην αναφερθούμε σε ακόμη πιο ρετρό θρησκευτικοκατηχητικού τύπου ιστοριούλες σαν το «κρυφό σχολειό» η ύπαρξη του οποίου αμφισβητείται έντονα (προσωπικά ούτε υιοθετώ την αμφισβήτηση, ούτε την απορρίπτω) ή την ανιστόρητη εξίσωση «Πας χριστιανός Έλλην, πας μουσουλμάνος Τούρκος» με την οποία στείλαμε πεσκέσι στην Τουρκία με την ανταλλαγή των πληθυσμών όσους κατοίκους της Κρήτης (τους «Τουρκοκρητικούς»), αναντάμ παπαντάμ Έλληνες δηλαδή, εξισλαμίστηκαν κάτω από συγκεκριμένες κοινωνικοϊστορικές συνθήκες.

Μήπως λένε τα κατηχητικά για τις ομαδικές υποχρεωτικές βαπτίσεις Ελλήνων χωρικών τον 19ο αιώνα σε ποτάμια; Για να μην πάω τόσο παλιά, μήπως γνωρίζει άραγε κανείς ότι ο αλήστου μνήμης μακαριστός Αυγουστίνος Φλωρίνης, γκρέμισε ναούς (ορθόδοξους παρακαλώ!) και μοναστήρια σε όλη την επικράτεια της δικαιοδοσίας του με την βοήθεια των τανκς της χούντας, επειδή έφεραν κυριλλικές επιγραφές; Τα λένε άραγε αυτά οι όποιας λογής κατηχήσεις;

Αυτό που με εξοργίζει σε μεγάλο βαθμό, είναι η συστηματική εσκεμμένη απόκρυψη από την παιδεία των ελληνοπαίδων σημαντικών κομματιών του ιστορικοθρησκευτικού (και όχι μόνο) παρελθόντος, για δήθεν «εθνικούς» λόγους. «Εθνικόν είναι το αληθές» είχε πει ο Διονύσιος Σολωμός. Το αν διδάσκονται τα λάθη και από τα λάθη τους και γειτονικοί λαοί, επίσης με αφορά, όμως σε πολύ μικρότερο βαθμό. Πρωτίστως με νοιάζει το σπίτι μου.
 
αν μας νοιαζει το σπιτι μας,δε βγαζουμε τ απλυτα του στη φορα...

και καταληγω εκει που αρχισαααα...γνωριζοντας οτι αυτη η κουβεντα θα παει εκει..

καλως η κακως αυτη η χωρα ΔΕΝ ειναι Δανια...

"Να δεχτώ ως δικαιολογημένη την για «ελληνοχριστιανικούς» λόγους σιωπή παλαιότερων δεκαετιών περί των εν Ελλάδι θρησκευτικών μειονοτήτων επειδή οι Έλληνες υπέστησαν διώξεις; Αυτό δεν είναι καν επιχείρημα! (αν το εξέλαβα σωστά)."

οχι δεν ειπα αυτο λαθος το εξελαβες..

Ο Φλωρινης και τα Τανκς εκαναν αυτο που δεν μπορουν να κανουν οι πολιτικαντηδες απ τη διαλυση της Γιουγκοσλαυιας..

ΠΟΛΙΤΙΚΗ.

Αν αυτοι οι ανανταμ παπανταμ ελληνες ειναι σαν αυτους στη Θρακη,πηγαινε πεστο τους!Θα σε παραπεμψουν στο...Τουρκικο προξενειο που στην ουσια ασκει διοικηση..(και οι Σερβοι ετσι ψηνοντουσαν μεταξυ τους για το Κοσσοβο...)

ΔΕΝ ζουμε σ ενα κοσμο ομορφο αγγελικα πλασμενο..
 
don dokken είπε:
Ο Φλωρινης και τα Τανκς εκαναν αυτο που δεν μπορουν να κανουν οι πολιτικαντηδες απ τη διαλυση της Γιουγκοσλαυιας..ΠΟΛΙΤΙΚΗ.
Πωπω... κατάφερες σε μία μόνο πρόταση να συμπυκνώσεις τόσα πολλά! :xm: Αν είσαι θιασώτης των τανκς, αν πιστεύεις ότι δουλειά των μητροπολιτών είναι να ασκούν πολιτική και αν ασπάζεσαι το δόγμα «η λύση είναι μία, σύνορα με τη Σερβία»...

...τότε δεν θα συνεχίσω την συζήτηση για δύο κυρίως λόγους:

1) Είναι εκτός θέματος

2) Θα φάω κι άλλο ban μιας εβδομάδας γι αυτά που έχω στον νου μου να πω (και το προηγούμενο, προ διμήνου, ήταν για εντελώς αστείο λόγο, να σκεφτείς...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Understanding is a three edged sword. Your side, their side and the truth!

But if the truth is fluid, the truth is subjective then is there a hope for understanding? And are the preeminent truths of our age real?

Bonus points για όποιον αναγνωρίσει τα references ;)

P.S. There are four lights!
 
ChrisTOS είπε:
Understanding is a three edged sword. Your side, their side and the truth!
But if the truth is fluid, the truth is subjective then is there a hope for understanding? And are the preeminent truths of our age real?

Bonus points για όποιον αναγνωρίσει τα references ;)

P.S. There are four lights!
..ο μπαμπας του σπαιντερμαν δεν το πε αυτο?*

και φυσικα θελω συνορα με τη Σερβια..Η κα Ντοκκεν Σερβα ειναι,ξερεις ποση ωρα τρωω στα συνορα?

πολιτικη ,καλο ειναι να ασκειται,ασχετο απο ποιον..

αν δεν υπαρχει καθολου ,βιωνουμε...αυτο που βιωνουμε.

*Michael Straczynski

επειδη ομως η τελευταιες στιχομυθιες μεταξυ εμου και του συντροφου Δημητριου,δεν προαγει το νηματιον,ουτε περιεχει καποιες αναμνησεις απο το κατηχητικο,παρακαλω τους

σεβαστους μοντς,αν συμφωνουν ως κατ ελαχιστον, να τα αφαιρεσουν..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πήγαινα γιατί είχε πινγκ πονγκ και διάφορα άλλα παιχνιδάκια. Μέχρι και φλιπεράκι είχε. Στα...διαλείμματα καθόμασταν και μας έλεγε ένας κυριούλης διάφορα.
 
Πηγαινα πολυ μικρη και ενω η εμπειρια μου ηταν αντιστοιχη με αρκετα απο τα παραπανω ποστ (σκοταδισμος, Προς την Νικη ως υποχρεωτικη αγορα μεχρι και το γυμνασιο, θεουσες κτλ.) τα καθολικα παιδακια που πηγαιναν στο δικο τους κατηχητικο περνουσαν θαυμασια με εκδρομες, τραγουδια, δραστηριοτητες και κατασκηνωσεις στην Γαλλια. Εχω ανιψακια καθολικα και πανε ακομα και περνουν υπεροχα, μαλιστα ακουνε και κλασσικο ροκ! Παντα οι καθολικοι παπαδες ηταν λιγο πιο προχω απο τους ορθοδοξους τουλαχιστον στην Ελλαδα.

Παντως οταν ειχαμε παει με τον αντρα μου για προσκυνημα στον ταφο του Nick Drake στην αγγλικη εξοχη μας ξεναγησε στο χωριο ο αγγλικανος εφημεριος ο οποιος αποδεικτηκε και μεγαλος φαν του μακαριτη σταρ και μας ειπε πως οργανωνε και tributes με χορωδια απο παιδακια του χωριου. Αρα δεν ειναι ολοι οι παπαδες ετσι. Μαλλον.

Αυτο που λατρευα στο κατηχητικο ηταν οι βιοι αγιων με τις σπλατερ περιγραφες ηρωικων θανατων. Ανταλλασαμε και ιστοριες με τους καθολικους -μας νικαν κατα κρατος εχουν στρατιες ολοκληρες απο μαρτυρες που πεθαναν με πολυπλοκα βασανιστηρια. Μετα ηταν απαγορευμενος ο Ντε Σαντ!

Επειδη μεγαλωσα στην Συρο παντα γνωριζα πως υπαρχουν στην Ελλαδα και αλλα δογματα και αλλες θρησκειες.

Οταν ομως αλλαξα πολη και σχολειο βεβαια, υπηρχε πολυ εντονο κυρηγμα για ᾽᾽την συνδεση της Ελλαδας με την ορθοδοξια᾽᾽ αν και στην πολη που ζουσα οχι μονο υπαρχαν Καθολικοι με δικη τους εκκλησια αλλα και Διαμαρτυρομενοι, ακομα και μερικοι Εβραιοι και για πολλα χρονια ζουσαν εκει και μουσουλμανοι. Μαλιστα το μουσουλμανικο νεκροταφειο καταστραφηκε και οι ταφοπλακες υπαρχουν ακομα σε διαφορους δρομους διασπαρτες!

Παντως απο τους θεολογους γενικα θυμαμαι τα χειροτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
don dokken είπε:
Στην Αλεξανδρεια επισης ο "προοδευτικος" Νασερ που κυνηγησε τους αποικιοκρατες ,κυνηγησε μαζι και τους Αιγυπτιωτες(Ελληνες της Αιγυπτου)..και στις δυο περιπτωσεις οι διωκομενοι προυπηρχαν εκει κατα πολλους αιωνες απο τους διωκτες τους.
Κυρία, κυρία, κυρία, να το πω εγώ που το ξέρω; :p

Οι Αιγυπτιώτες (οι Έλληνες δηλαδή της Αιγύπτου) πρωτοεμφανίζονται στην Αλεξάνδρεια, Κάιρο και άλλες εμπορικά κρίσιμες μικρότερες πόλεις μόλις στις αρχές του 19ου αιώνα. Στην πραγματικότητα είναι ο Μωχάμετ Άλι (ο εκ Καβάλας ορμώμενος θετός μπαμπάς του Ιμπραήμ που πολύ μας παίδεψε τότε στην Επανάσταση), πασάς της Αιγύπτου μ' ένα ημιαυτόνομο καθεστώς μέσα στην οθωμανική αυτοκρατορία και βλέψεις για πολύ περισσότερα, που ευνόησε την εγκατάσταση Ελλήνων από την Ελλάδα ή ακόμα και την παραμονή αιχμαλώτων του γιου του από την εκστρατεία του στην Πελοπόννησο, θέλοντας να δώσει ώθηση στην καλλιέργεια του βαμβακιού και ν' αξιοποιήσει το εμπορικό δαιμόνιο των Ελλήνων που είχε γνωρίσει καλά στα νιάτα του (είπαμε, εκ Καβάλας ορμώμενος). Δηλαδή από εγκατάσταση του πρώτου Αιγυπτιώτη μέχρι τον Νάσερ πέρασε δεν πέρασε 1,5 αιώνας.

Εντελώς άλλη φάση είναι οι Αιγύπτιοι χριστιανοί, ουσιαστικά ντόπιοι πληθυσμοί που εκχριστιανίστηκαν επί ύστερης ρωμαϊκής περιόδου και παρέμειναν χριστιανοί και μετά την αραβική κατάκτηση της χώρας. Είναι οι γνωστοί σε όλους μας Κόπτες. Οι σχέσεις Κοπτών και Ελλήνων Χριστιανών (πρώτα Βυζαντινών και στη συνέχεια Πατριαρχείο Αλεξάνδρειας), είναι μάλλον αμήχανες, σε κάποιες ιστορικές περιόδους δε καθαρά εχθρικές. Βλέπετε η κοπτική εκκλησία είναι μονοφυσίτικη, δηλαδή αιρετική για τα δικά μας πατριαρχεία. Οι Κόπτες, ουσιαστικά απόγονοι των αρχαίων Αιγυπτίων, βεβαίως και προϋπήρχαν των Αράβων - μουσουλμάνων που έφτασαν στη χώρα με τις αραβικές επιδρομές. Αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τους Αιγυπτιώτες Έλληνες, η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων διατηρούσαν την ελληνική υπηκοότητα, εξ ου και μπήκαν στο στόχαστρο των μέτρων του Νάσερ που ήθελε την "Αίγυπτο στους Αιγύπτιους".

Τώρα τελευταία βέβαια ούτε οι Κόπτες καλοπερνάνε. Από το 1/3 του πληθυσμού που ήταν ανέκαθεν, συρρικνώνονται (με τρελή μετανάστευση). Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία ....

ΥΓ1. Κάπως έτσι στο άσχετο κι ετεροχρονισμένα πεταγόμουν και στο σχολείο κι έσπαγα τα νεύρα των συμμαθητών μου :p

ΥΓ2. Για το κατηχητικό δεν ξέρω κάτι γιατί δεν πήγαινα. Αλλά αφού ήξερα για τους Αιγυπτιώτες, να μην το έλεγα; :p
 
από τα πιο πετυχημένα που διάβασα σε τούτο το site!!!

Getta Robo είπε:
Βριζαν την τηλεοραση, το ραδιοφωνο, την "κακη" μουσικη και τις "κακες" παρεες, συμπεριβαλομενων των "ασεμνων" και των αλλοθρησκων, τον σατανα που μπαινει μεσα στα σπιτια μας μεσα απο τα παιχνιδια των παιδιων (he-man & thundercats ειχαν την τιμητικη τους) και αλλα τετοια ομορφα.Υπαρχει μεγαλη νοσταλγια απο πολλους, για τον παλιο καλο σκοταδισμο, και αυτα τα εντυπα τον λησμονουσαν :)
 
αριαδνη είπε:
καλημέρα!! #) όταν θυμάμαι κατηχητικό θυμάμαι ένα συγκεκριμένο τραγουδάκι( από όσο θυμάμαι τωρα) το: 'ποιος πες ποιος ειναι ποιος,αυτος που την φουρτουνα κοπάζει, αυτος που την βροχή σταματά..και σήμερα φουρτουνα και σημερα βροχή με πόλεμο , ψευτιά και αδικία , ο τρομος του θανατου απλώνεται στην γη μα αταραχοι μένουν οι πιστοι...απλώνουνε τα χερια ψηλά στον ουρανό, εσύ είσαι η μονη ελπίδα που τους μένει'.. πάντα το τραγουδαγαμε !θυμάται κανεις για ποιο τραγουδι πρόκειται, έχω να το ακουσω χρονια και χρονια!! θυμάμαι επίσης ενα τετραδιακι που είχαμε και το στολίζαμε με εικόνες από την παλαια και την καινή διαθήκη! στο τελος το καλυτερο βραβευοτανε και έπαιρνε δωρο βιβλια, μολυβια, τετραδια..΄΄ημουν ασχετη στα εικαστικά και ποτε το δικό μου δεν βραβευτηκε.. :cry: απωθημένο το έχω!!τεσπα εγώ περασα καλά στο κατηχητικό, είχαμε μια πολύ γλυκειά κατηχήτρια, πολύ νεα τοτε σχεδόν κοριτσακι που μολις ειχε τελειωσει το πανεπιστημιο, με φιλελευθερες απόψεις καμια σχέση δηλ. με συντηρητικες ιδεες ;) αλλά δυστυχώς την είχαμε παλαβώσει την γυναικα ( ήμασταν ζωηρα κοριτσακια)!!! την ξαναειδα μετα από χρονια, πάντα κάνει κατηχητικό και είναι γλυκήτατη!!
Το είδα μετά από καιρό το θέμα, αλλά δεν πειράζει! Αριάδνη, αυτό για σένα, από μένα που έχω φάει τα κατηχητικά με το κουτάλι :)

ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ

Πριν χρόνια σ' ένα πλοίο ήταν ο Χριστός

και δώδεκα ψαράδες φοβισμένοι.

Το κύμα ήταν μεγάλο το καράβι μικρό,

καμιά ελπίδα δεν τους μένει.

Τον είδαν να σηκώνεται, στο κύμα να μιλά,

κι η θάλασσα ευθύς να γαληνεύει.

Ήτανε ψαράδες κι είχαν δει πολλά,

μα τούτο δεν το είδανε ξανά.

Ποιός, πες μας, ποιος είσαι, ποιος,

Εσύ που τους ανέμους διατάζεις,

Εσύ που τη βροχή σταματάς

και τη φουρτούνα κοπάζεις.

Και σήμερα φουρτούνα, και σήμερα βροχή

με πόλεμο, ψευτιά και αδικία.

Ο τρόμος του θανάτου απλώνεται στη γη,

μ' ατάραχοι μένουν οι πιστοί.

Υψώνουνε τα χέρια τους ψηλά στον ουρανό

Εσύ είσαι η μόνη ελπίδα που τους μένει.

Γύρω τους απλώνεται γαλήνη θεϊκή

κι οι άνθρωποι ρωτούν εκστατικοί.
 
Λοιπόν διάβασα όλο το νημάτιο :cool: . Το ξέρω είμαι αξιοθαύμαστος. Και η μαμά μου το ίδιο μου λέει.

Στα περί κατηχητικού τώρα... παρόλο που γινόταν στην αίθουσα της ενορίας του χωριού μου από τον (θεολόγο) παπά του χωριού (που ήταν και νονός του αδερφού μου και με τον οποίο είχαμε και έχουμε εξαιρετικές σχέσεις) ούτε εγώ ούτε ο αδερφός μου δεν πήγαμε ποτέ. Φαντάζομαι ότι αυτό συνέβαινε γιατί οι γονείς μου και οι γονείς τους δεν θεωρούσαν το κατηχητικό κάτι το απαραίτητο και εγώ αν και προς στιγμήν ζήλευα τις καρφίτσες με το μονόγραμμα του Χριστού που φορούσαν οι κατηχούμενοι συμμαθητές μου στο σχολείο δεν ήθελα να χάνω και τα παιδικά τις Παρασκευής για να ακούω ιστορίες για αγίους.

Για τους σχολικούς θεολόγους τώρα, θέμα όπου έχουν αναφερθεί αρκετά οι φίλοι και οι φίλες που συμμετείχαν πριν στο νήμα. Προσωπικά στην Α' γυμνασίου είχα άντρα, λαϊκό θεολόγο, στην Β' γυναίκα, στην Γ' γυμνασίου έγγαμο ιερέα και σε όλο το λύκειο αρχιμανδρίτη. Ο καλύτερος, πιο καταρτισμένος και λιγότερο σκοταδιστής ήταν ο αρχιμανδρίτης. Προσπαθούσε να εξηγήσει σε κάθε μαθητή και την παραμικρή απορία του χωρίς ειρωνείες και χωρίς δογματισμούς (ένταξη δεν δεχόταν με τίποτα την θεωρία της εξέλιξης αλλά καλόγερος ήταν μην το παρατραβάμε). Η χειρότερη ήταν η γυναίκα (αλλά και ο έγγαμος ιερέας ήταν αρκετά κακός). Φαντάζομαι ότι αυτό είχε να κάνει με την θεολογική κατάρτιση του καθενός. Αν κατανοείς και πραγματικά αγαπάς αυτό που διδάσκεις χαίρεσαι να δέχεσαι ερωτήσεις (ακόμα και αφελείς) γιατί αυτό δείχνει ότι ο ακροατής σου ενδιαφέρεται να κατανοήσει αυτό που του λες. Αν αντίθετα δεν καταλαβαίνεις ο ίδιος αυτό που διδάσκεις θα φοβάσαι μια ενδεχόμενη ερώτηση που θα σε ξεσκεπάσει οπότε στηρίζεσαι σε προκατ απαντήσεις (έτσι είναι αυτά, ο άνθρωπος δεν μπορεί να το καταλάβει αυτό, θέλημα θεού, αυτά τα λένε οι ιεχωβάδες και άλλα τέτοια κατατοπιστικά) και ενθαρρύνεις την παπαγαλία του κειμένου του βιβλίου.

Στο τρίτο θέμα. Σε ένα από τα πρώτα μαθήματα με τον ιερέα που μας έκανε θρησκευτικά στην Γ' γυμνασίου αυτός μας είπε για ένα πολύ καλό περιοδικό που καλό θα ήταν να το διαβάζουμε όλοι οπότε όποιος ήθελε θα μπορούσε να γίνει συνδρομητής (νομίζω ότι κόστιζε 250 δρχ το κάθε μηνιαίο τεύχος, όταν ας πούμε η Περιπέτεια, που διάβαζα κόστιζε 70-80 δρχ, άρα με 280-320 δρχ έπαιρνες τα τεύχη του μήνα). Κάποιοι ψαρώσαμε και γραφτήκαμε (και για να τον καλοπιάσουμε) αλλά μετά από 1-2 τεύχη όταν είδαμε γιατί πράγμα μιλούσαμε αποφασίσαμε να το παρατήσουμε όμως αυτός μας είπε ότι για να σταματήσουμε να το παίρνουμε θα έπρεπε να βρούμε κάποιον άλλο που να το θέλει και να το παίρνει αυτός. Φυσικά δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση οπότε το συνεχίσαμε για όλη την χρονιά. Ήταν ένα αξιόλογο μείγμα σκοταδισμού, φανατισμού, μισαλλοδοξίας που τελικά εξευτέλιζε όλες τις αξίες και τις αρχές που υποτίθεται ότι υπεράσπιζε.
 
perlastar είπε:
Το είδα μετά από καιρό το θέμα, αλλά δεν πειράζει! Αριάδνη, αυτό για σένα, από μένα που έχω φάει τα κατηχητικά με το κουτάλι :)
ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ

Πριν χρόνια σ' ένα πλοίο ήταν ο Χριστός

και δώδεκα ψαράδες φοβισμένοι.

Το κύμα ήταν μεγάλο το καράβι μικρό,

καμιά ελπίδα δεν τους μένει.

Τον είδαν να σηκώνεται, στο κύμα να μιλά,

κι η θάλασσα ευθύς να γαληνεύει.

Ήτανε ψαράδες κι είχαν δει πολλά,

μα τούτο δεν το είδανε ξανά.

Ποιός, πες μας, ποιος είσαι, ποιος,

Εσύ που τους ανέμους διατάζεις,

Εσύ που τη βροχή σταματάς

και τη φουρτούνα κοπάζεις.

Και σήμερα φουρτούνα, και σήμερα βροχή

με πόλεμο, ψευτιά και αδικία.

Ο τρόμος του θανάτου απλώνεται στη γη,

μ' ατάραχοι μένουν οι πιστοί.

Υψώνουνε τα χέρια τους ψηλά στον ουρανό

Εσύ είσαι η μόνη ελπίδα που τους μένει.

Γύρω τους απλώνεται γαλήνη θεϊκή

κι οι άνθρωποι ρωτούν εκστατικοί.
πω, πω παιδική νοσταλγία, αυτο ήταν το τραγούδι, περλσταρ το θυμάσαι ακόμα :) είχε χαρακτηριστική μουσική και έναν τόνο αισιοδοξίας και σε ταξίδευε!

ευχαριστω :thanx2: ! Πιστευα πως δεν θα το ξανακουγα ποτέ αφου πέρασε πολύ καιρός και δν το θυμότανε κανείς.Το δικό μας το κατηχητικο δεν γινότανε στην εκκλησία αλλα Σαββατο στο πολιτιστικό κέντρο και μοιραζονταν τοσο ωραια δωρακια, μολύβια με ωραια σχεδια, τετραδια, γλυκά, καραμέλες..
 
Αν και εχω ξαναγραψει εδω μεσα ,μονο καλες αναμνησεις εχω απο την θητεια μου,απο τα απιστευτα τραγουδακια γεματα αισιοδοξια που λεγαμε ολοι μαζι,απο την αιθουσα αναψυχης που παιζαμε πριν το "μαθημα",απο πινγκ πονγκ μεχρι επιτραπεζια.


Το ωριαιο μαθημα χωριζοταν απο τα λιγα που θυμαμε σε τρεις φασεις,πρωτα τραγουδι ολοι μαζι ,δευτερον καποια διδαχη απο τις γνωστες τυπου ελαφρου be nice in your life τις οποιες απο καποιον επρεπε να τις ακουσουμε και αυτες ,κακο δεν μας καναν παντως και το τελευταιο τεταρτο ποσο ηταν με παιχνιδια τυπου ,δεν θυμαμαι, ποιος θα σηκωθει ορθιος απο την καρεκλα τελευταιος η ποιος θα σταματησει το τραγουδι πρωτος.



Good times για τις μικρες ηλικιες.
 
βρε aardvark, ακριβως τα ιδια εχω και εγω να θυμηθω, καλές στιγμές και πολύ παιχνίδι και ξεγνοιασια, ισως επείδη είχαμε γυναικα και καλή ψυχή και κάναμε εν ολίγοις οτι θελαμε :) αλλά πάντα με αγάπη( παιδια ήμασταν)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά εγώ ούτε απ'έξω που λέμε! Δε με δελέαζαν ούτε οι υπολογιστές ούτε τα πινγκ πονγκ που είχανε στις αίθουσες, ούτε οι κατασκηνώσεις το καλοκαίρι. Μία φορά είχε πάει η μικρότερη αδερφή μου επειδή πήγαιναν κάτι φιλές της αλλά έφαγε τόσο δούλεμα από εμένα που δε το ξανατόλμησε. Οι γονείς μας γενικά μας απέτρεπαν γιατί είχαν ακούσει ιστορίες για παιδάκια που τα στέλνανε οι γονείς τους κατηχητικό και όταν μεγάλωσαν καλογέρεψαν! Όσο για το "Με τη νίκη", μας το είχαν μοιράσει μια φορά στο σχολείο. Μου είχα φανεί πολύ χρήσιμο. Έκοψα όλα τα φύλλα και τα πήγα στο μεγαλύτερο ξάδερφό μου για να μου μάθει να κάνω νερόβομβες! :diablotin:
 
Ειναι όμως αποριας άξιο γιατι έχουμε όλοι πολύ διαφορετικές εντυπώσεις αν και ηλιακά περίπου συνομίληκοι, αλλοι πέρασαν καλά, αλλοι οχι και τοσο :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα