Κατηχητικό

Κατσε να σε παρηγορησω με μια Παραβολη...
 
Άλκη, φοβερή η ιστορία σου !
 
alkis21 είπε:
Αυτό που θα σας πω ....


Η πολυ ομορφα αφηγημενη ιστορια του alkis21 μου εφερε συνειρμικα στο μυαλο 3 πραγματα

1) Δεν ξερω ποσες φορες εχουμε την ευκαιρια σε αυτη τη ζωη να γνωρισουμε καποιον ανθρωπο ,που να βιωνει και να υπηρετει τα οποια πιστευω του ανιδιοτελη και αδιαπραγματευτα, (ενω συγχρονως δεν υφισταται καποιο ψυχοπαθολογικο υποβαθρο εμμονης-υστεριας )

2)Μου θυμισε "καποιον στο οικογενειακο/συγγενικο μου περιβαλλον που για να πλησιασει καποια, ξεκινησε να μαθαινει πιανο (1 χρονο πριν ειχε ξεκινησε να μαθαινει κι αυτη) ,αλλα τελικα τζιφος ...

3) οπως και -no offence-

το Εντιμοτατοι φιλοι μου ΙΙ( Amici miei atto II )

http://www.imdb.com/title/tt0083549/

vlcsnap15486517.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σβησε Την Οθονη ,Τρεξε Στο Μπαλκονι.

 
exetlaios είπε:
Θυμάμαι όταν είμασταν μικροί (δημοτικό, άντε βία γυμνάσιο) πολλά παιδιά πηγαίνανε στο "κατηχητικό"....

Άραγε υπάρχει ακόμα το "κατηχητικό" ;
Ναι υπάρχει, πάντα υπήρχε, για να πειστείτε διαβάσετε το βιβλίο θρησκευτικών της Τρίτης Δημοτικού. Σε 8 χρονών παιδί που ακόμα δεν έχει καταλάβει τι υπάρχει τρυγύρω του, του χώνουν στο κεφάλι πράγματα που και 10 χρόνια αργότερα δύσκολα θα κατανοήσει.

Ναι είμαι ένας εκνευρισμένος πατέρας, που ενώ προσπαθεί να δώσει στα παιδιά του να καταλάβουν ότι αυτά τα θέματα είναι εντελώς προσωπικά και δεν σηκώνουν μονόπλευρη αντιμετώπιση σε μορφή πλύσης εγκεφάλου, το σύστημα είναι στημένο έτσι ώστε να διαιωνίζει αυτή η κατάσταση.

Θα μου πεις εδώ δεν αλλάζουν άλλα κι άλλα, αυτό θα αλλάξει;
 
Πλυση εγκεφαλου στο οτι το παιδι πρεπει να κανει το καλο γιατι θα εχει επιπτωσεις,προτιμοτερο απο το να το εχει επιπτωσεις απο εξωγηινους η χειροτερα απο την αστυνομια η ακομα χειροτερα απο κανεναν.
 
Όχι το μάθημα δεν είναι περί αυτού. Το μάθημα δεν έχει σχέση με "παιδεία", ούτε με ηθική, ούτε με οτιδήποτε θα περίμενες εσύ κι εγώ να έχει σχέση. Μάλλον αυτά τα πράγματα περιμένουν ότι θα τα μάθουν από την οικογένεια τους.

Χτες για παράδειγμα έπρεπε να μάθει η μικρή τι είναι ο σταυρός, καθαρά κατηχητικό δηλαδή. Τώρα είμαι στη δουλειά, όταν πάω σπίτι θα σου γράψω την παράγραφο που έπρεπε να "μάθει" η μικρή.
 
Έχω πάντως την αίσθηση ότι μπορείς να ζητήσεις την απαλλαγή του παιδιού από το μάθημα των θρησκευτικών -στο γυμνάσιο και το λύκειο σίγουρα- αν και επειδή τα παιδιά είναι πολύ σκληρά στο οτιδήποτε διαφορετικό ίσως να είναι καλύτερα να μην το κάνεις.
 
Καλά αυτό είναι άλλο θέμα, απλά απάντησα στο ερώτημα του thread

"Ναι υπάρχει κατηχητικό"

Τώρα αν θα αφήσεις το παιδί σου μέσα είναι ένα άλλο θέμα.
 
Νομιζω οτι τα παρουσιαζεται λιγο τραγικα. Εχω την εντυπωση οτι το Υπουργειο θελει να ξεκαρφωσει τις εικονες της Παναγιας απο τις ταξεις (αν δεν το εχει κανει ηδη!!!). Εκτος οτι η συγκεκριμενη κινηση με βρισκει φρικτα αντιθετο, απο την αλλη καταμαρτυρα οτι τα σχολεια μονο Κατηχητικα δεν ειναι...
 
Απλως να διευκρινισω οτι αλλο το μαθημα των θρησκευτικων στο σχολειο και το αν γινετε κατηχηση και αλλο το Κατηχητικο της ενοριας που λεει ο start threader.
 
Θυμαμαι τον πατηρ Παναγιωτη που ερχοταν μια φορα την εβδομαδα στο σχολειο μας(δημοτικο) για να μας κανει κατηχητικο: μου αρεσαν πολυ ολα οσα μας διηγηθηκε τα 4 αυτα χρονια ,δε θα ξεχασω ποτε οτι καθε φορα δακρυζαν τα ματια του..
 
Aardvark είπε:
Απλως να διευκρινισω οτι αλλο το μαθημα των θρησκευτικων στο σχολειο και το αν γινετε κατηχηση και αλλο το Κατηχητικο της ενοριας που λεει ο start threader.
Με το post μου ήθελα να δείξω ότι απλά έχει μεταλλαχτεί, όχι ότι στην εποχή μας δεν υπήρχε το ίδιο "μάθημα" στα σχολεία, η ουσία όμως και στο αποτέλεσμα, το οποίο είναι το ίδιο.

Κατήχηση είναι να μαθαίνεις "με το ζόρι" σε μικρά παιδάκια μια συγκεκριμένη θρησκεία, όχι αξίες, ούτε καν τι είναι οι θρησκείες, ούτε το υπόβαθρο το τελευταίο ενήλικες και δεν το καταλαβαίνουν. Το αν η θρησκεία περιλαμβάνει ΚΑΙ τις αξίες αυτό δε μου λέει τίποτα, το όλο context έχει πολύ μεγάλη σημασία.

Τα παιδιά φυσικά εξετάζονται σε αυτά που διαβάζουν το βράδυ στο σπίτι και βαθμολογούνται.

Αν το δούμε "ωχ αδερφικά", πραγματικά δεν έγινε και τίποτα. Στα περισσότερα απ' αυτά, από το ένα αυτί θα μπει, και από το άλλο θα βγει. Σε κάτι τέτοια όμως εγώ προσωπικά δε μπορώ να το προσπεράσω τόσο εύκολα.

Παρόλο που βγαίνουμε εκτός θέματος η δική μου άποψη η οποία δεν προσθέτει και καμία αξία στην κουβέντα είναι η εξής:

Είναι μικρά και το θέμα είναι δύσκολο και βαρύ. Η θρησκεία για μένα δεν είναι ένα θέμα που συνδυάζεται με τη γεωγραφία, με τον τόπο γέννησης και διαβίωσης.

Τα παιδιά μου θέλω ΜΟΝΑ τους να αποφασίσουν και να πιστέψουν, ΑΝ πιστέψουν, όπου θέλουν αυτά και όχι με το ζόρι σε αυτή τη θρησκεία που το σύστημα τους περνάει από γεννησιμιού τους. Το ότι γεννήθηκαν στην Ελλάδα δε σημαίνει ότι πρέπει να τα κάνουμε με το ζόρι ΧΟ. Θέλω να τους δώσω την δυνατότητα να επιλέξουν και αυτό δε γίνεται εύκολα με το "λέγε-λέγε" από τόσο μικρή ηλικία, είναι λογικό να επηρεαστούν, είτε από την πλύση εγκεφάλου, είτε από την θέληση τους να ενταχθούν στο σύστημα και να μην είναι δαχτυλοδεικτούμενα.
 
Αν και το θρεντ "εκτροχιάστηκε", θα συμφωνήσω με τον Πάνο ("πολύ φασαρία για το τίποτα").

Αν έπρεπε υποχρεωτικά να φοβηθώ κάτι που σχετίζεται με τη θρησκεία,

δε θα ήταν τα βιβλία των θρησκευτικών στα σχολεία, αλλά άλλα, σημαντικότερα γεγονότα :

Π.χ. :

  • οι μαζικές προσευχές και τα "Αλλάχ ακμπάρ" στις πλατείες (εν είδει "επίδειξης δύναμης"),
  • το γεγονός ότι ως επίσημο κράτος επιτρέπουμε τη "σαρία" στη Θράκη (αντικαθιστώντας την επίσημη δικαιοσύνη, με τη "θρησκευτική δικαιοσύνη" πορωμένων θρησκόληπτων)
  • τη δημιουργία συγκεκριμένων "ελληνικών" περιοχών σε "μουσουλμανικά γκέτο" , από τα οποία γκέτο, αν διέλθει γυναίκα με "θηλυκή" εμφάνιση (π.χ. γόβες, φόρεμα, άρωμα, κλπ) θα τύχει θύμα λίθοβολισμού (στην καλύτερη).
 
Αν μειώσουμε τόσο πολύ την έννοια και την ουσία της θρησκείας (όχι κάποιας συγκεκριμένης) και απλά θέλουμε έλεγχο μάζας και οπαδούς οπότε και χρησιμοποιούμε εργαλεία όπως το "κατηχητικό" το πρόβλημα είναι πιο βαθύ.

Αν αρχίσουμε και ξεχωρίζουμε τις θρησκείες μέσα στο γεωγραφικό χώρο τότε ξεφεύγουμε από την "πίστη" και πάμε σε άλλα χωράφια με πιο γήινες οριοθετήσεις όπως

-Εμείς, αυτοί

-Αριστεροί, δεξιοί

-Μαύροι, άσπροι

-Καπιταλιστές, κομμουνιστές

-Χριστιανοί, μουσουλμάνοι

κλπ

Ωραίες λέξεις που μπορούν να φέρουν πάλι αντιδράσεις, διχόνοια, και πολύ χυμένο αίμα όπως έχει δείξει η ιστορία μας. Όσο μπερδεύουμε την πίστη με το συμφέρον μας (οικονομικό, ιδεολογικό, κλπ) και φτιάχνουμε στρατιωτάκια να κρατάνε εικονικές σημαίες, διαιωνίζουμε ένα πρόβλημα χιλιάδων ετών.
 
Μια φορα πηγα κατηχητικο μικρος και με εδιωξαν.Δεν μπορουσα να αποχωρηστω ουτε ενα λεπτο την μπλουζα των slayer που φορουσα :D
 
Shock είπε:
Αν μειώσουμε τόσο πολύ την έννοια και την ουσία της θρησκείας (όχι κάποιας συγκεκριμένης) και απλά θέλουμε έλεγχο μάζας και οπαδούς οπότε και χρησιμοποιούμε εργαλεία όπως το "κατηχητικό" το πρόβλημα είναι πιο βαθύ.
Αν αρχίσουμε και ξεχωρίζουμε τις θρησκείες μέσα στο γεωγραφικό χώρο τότε ξεφεύγουμε από την "πίστη" και πάμε σε άλλα χωράφια με πιο γήινες οριοθετήσεις όπως

-Εμείς, αυτοί

-Αριστεροί, δεξιοί

-Μαύροι, άσπροι

-Καπιταλιστές, κομμουνιστές

-Χριστιανοί, μουσουλμάνοι

κλπ

Ωραίες λέξεις που μπορούν να φέρουν πάλι αντιδράσεις, διχόνοια, και πολύ χυμένο αίμα όπως έχει δείξει η ιστορία μας. Όσο μπερδεύουμε την πίστη με το συμφέρον μας (οικονομικό, ιδεολογικό, κλπ) και φτιάχνουμε στρατιωτάκια να κρατάνε εικονικές σημαίες, διαιωνίζουμε ένα πρόβλημα χιλιάδων ετών.
Αν και αντιλαμβάνομαι αυτό το σκεπτικό, εντούτοις μου φαίνεται το ίδιο "διχαστικό" με τις πρακτικές που υποτίθεται ότι καταδικάζει :

ΕΜΕΙΣ, που δε βάζουμε "ταμπέλες" και θέλουμε να μην υπάρχουν προβλήματα (οι "καλοί" δηλαδή), και

ΕΚΕΙΝΟΙ, που επιμένουν να αυτοχαρακτηρίζονται ποικιλοτρόπως και δημιουργούν προβλήματα (οι "κακοί").
 
Πως γίνεται σε κάτι τόσο απλό σαν κι αυτό που είπα να βγάλεις άσχημο νόημα; :)
 
Shock είπε:
Αν μειώσουμε τόσο πολύ την έννοια και την ουσία της θρησκείας (όχι κάποιας συγκεκριμένης) και απλά θέλουμε έλεγχο μάζας και οπαδούς οπότε και χρησιμοποιούμε εργαλεία όπως το "κατηχητικό" το πρόβλημα είναι πιο βαθύ.
Αν αρχίσουμε και ξεχωρίζουμε τις θρησκείες μέσα στο γεωγραφικό χώρο τότε ξεφεύγουμε από την "πίστη" και πάμε σε άλλα χωράφια με πιο γήινες οριοθετήσεις όπως

-Εμείς, αυτοί

-Αριστεροί, δεξιοί

-Μαύροι, άσπροι

-Καπιταλιστές, κομμουνιστές

-Χριστιανοί, μουσουλμάνοι

κλπ

Ωραίες λέξεις που μπορούν να φέρουν πάλι αντιδράσεις, διχόνοια, και πολύ χυμένο αίμα όπως έχει δείξει η ιστορία μας. Όσο μπερδεύουμε την πίστη με το συμφέρον μας (οικονομικό, ιδεολογικό, κλπ) και φτιάχνουμε στρατιωτάκια να κρατάνε εικονικές σημαίες, διαιωνίζουμε ένα πρόβλημα χιλιάδων ετών.
Συμφωνώ απόλυτα.

Για το θέμα του thread, ουδέποτε πήγα κατηχητικό, αλλά θυμάμαι έντονα κάποια σχολικά «κηρύγματα» όχι σε βάρος άλλων θρησκειών ή δογμάτων (η Ελλάδα δεν «κινδύνευε» την εποχή εκείνη από τέτοια), αλλά από «εσωτερικούς εχθρούς», όπως τους Μάρτυρες του Ιεχωβά (ή Γιαχωβάδες όπως μας τους έλεγαν με αποτροπιασμό).

Χρειάστηκε μόνος μου να ψάξω χρόνια αργότερα από προσωπικό ενδιαφέρον όλες αυτές τις θρησκευτικές μειονότητες και να κατασταλάξω στο τι καπνό φουμάρει η καθεμιά.
 
Να προσθέσω ακόμα ότι στην επίσημη θρησκευτική «κατήχηση» της εποχής εκείνης, ουδέποτε μας είπαν ότι στην Ελλάδα ζουν Μουσουλμάνοι (στην Θράκη και στα Δωδεκάνησα), καθώς και Καθολικοί (στις Κυκλάδες). Αυτά τα μάθαμε αφού τελειώσαμε το σχολείο...
 
Πίσω
Μπλουζα