Κόναν ο Βάρβαρος - Conan the Barbarian (1982)

flak32a είπε:
Φιλε μου!! ο κοναν η ταινια ειναι οτι καλυτερο εχω δει ποτε!!! φαντασου εχω ολες τις εκδοσεισ που εχουν βγει ποτε σε dvd! φιγουρες. το adaptation της Marvel για την ταινια. τα παντα.
Nα φανταστω οτι συλλεγεις και την υπεροχη νεα εκδοση του κομικ απο την Darkhorse?
 
Ανάθεμα αν έστω και δύο εικόνες από αυτές που παρέθεσε ο Nemo, είναι Conan-ικής αισθητικής. Πρέπει να έχει ξεμείνει πολύ σκηνικό από το Rome βρε παιδί μου... :p
 
Που να ριξει ο Κρομ φωτια να τους καψει τους σαλτιμπαγκους! Για καμια Ζηνα οκ ειναι. Μιλαμε οχι μονο για ιεροσυλια αλλα για αποδειξη οτι πρεπει να το εχει η κουτρα σου να κατεβαζει ψειρες. Τι να την κανεις την νεα τεχνολογια αμα εισαι χολυγουντογυφτος της τελευταιας υποσταθμης. Οι ανθρωποι πριν 30 χρονια με μακετες εφτιαξαν την απολυτη φανταζυ ταινια που χρειαστηκε ενας Τζακσον, μια ολοκληρη εταιρεια γραφικων και η μιση Ν Ζηλανδια για να την καταρριψουν αισθητικα.

οσο για την μουσικη ειμαι περιεργος να δω τι θα παει κοντρα στην υπερτατη δημιουργια του Βασιλαρα του μαστορα

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για ακόμη μια φορά βρίζω το Hollywood!!!
 
picture.php


ο νεος Κοναν

Με μια πρωτη ματια παρατηρω (σε συγκριση με τον θεό Άρνι) : πολλα μαλλια, λιγοι οι μυς. Αδυνατουλης μου φαινεται.. :p

Επισης αν καταλαβα καλα, θα γυριστει (ξανα) η πρωτη ταινια του Κοναν με τα παιδικα του χρονια και η εκδικηση στον Ταλσα Ντουμ? (ετσι τον λεγαν?)

θα δουμε και νεα Βαλέρια?

Εχει να πεσει συγκριση... (και μαλλον αρνητικη :xm: )

Τα σκηνικα που ειδα πιο πανω, αν εξαιρεσεις την 1η εικονα με τους χαυλιοντοδες και την 6η με τους σκελετους, ολες οι υπολοιπες θυμιζουν σκηνικο Ρωμης

Μια διαπιστωση για τις γυναικες : στις ταινιες των '80ς ειχαν τα αναλογα ρουχα εποχης και εμοιαζαν με πολεμιστριες, εκτος απο κεινες που ηταν στα χαρεμια που ομως ηταν ντυμενες (με αποκαλυπτικα ρουχα εποχης)

Στις σημερινες ταινιες ειναι ολες τους μοντελα (αδυνατα και καλλιγραμμα) και γυμνες, δεν θυμιζουν τιποτα απο επικες εποχες :( (φανταζομαι οι αντρες θα διαφωνησουν ;) )

Τελος.. τι ηταν αυτο που διαβασα? θα αλλαξει η μουσικη???? :eek: o_O :(
 
(Αυτο το τυπακι ειναι εκεινος που επαιζε στο Baywatchα ? ... για μια φορα θα συμφωνησω με τον Joe, θα ριξει φωτια ο Κρομ και θα μας καψει !!)
 
Πιστευω τα σκηνικα με τα αναλογα φιλτρα που θα πεσουν να ερθουν να ταιριαξουν.

Τωρα για τις δυο προγενεστερες ,πιτσιρικας η πρωτη μου φαινοταν "βαρια" ,σαν βαρια κουλτουρα αλλα οχι ακριβως ,μαλλον too dark for my age και η 2 ηταν περισσοτερο του γουστου μου,σημερα η πρωτη παραμενει βαρια και η 2η ελαφρυνε επικινδυνα.

Παραμενουν κορυφαιες ομως.

Γενικως με τα remakes δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα αλλα στην συγκεκριμενη δυστυχως Κοναν ειναι μονο ο Αρνι.
 
Aardvark είπε:
Τωρα για τις δυο προγενεστερες ,πιτσιρικας η πρωτη μου φαινοταν "βαρια" ,σαν βαρια κουλτουρα αλλα οχι ακριβως ,μαλλον too dark for my age και η 2 ηταν περισσοτερο του γουστου μου,σημερα η πρωτη παραμενει βαρια και η 2η ελαφρυνε επικινδυνα.

Παραμενουν κορυφαιες ομως.

Μου αρεσαν παντα οι ταινιες εποχης με δραση και αιμα, και ο Κοναν ηταν απο τις αγαπημενες :) καθολου βαρια..

Καλα εκεινη η σουπα, ηταν οντως μια αηδια, και μεγαλυτερη που την ειδα γελασα :D

Η Βαλέρια αν και δεν μου αρεσε στην αρχη (ως εμφανιση, ειχε λιγο μεγαλη μυτη :xm: ) στεναχωρεθηκα παρα πολυ που πεθανε :( , αξια πολεμιστρια στο πλευρο του :)

Σκηνες που μου εμειναν : η σφαγη στο χωριο, εκει που ελεγε πως του πηγαν τις καλυτερες κοπελες (οταν ηταν δουλος ακομη), το τελετουργικο με την θυσια της κοπελας στο φιδι (που κατεληξε σε φιασκο και ενα ψοφιο φιδι :p ), ο βασιλιας που παρακαλει να του φερουν πισω την κορη του, η αποτυχια της πρωτης διασωσης που κοντεψε να του στοιχισει την ζωη, αλλα σωθηκε, η σουπα, ο Ταλσα Ντουμ που μεταμορφωνεται σε φιδι, και.. η απογοητευτικη σκηνη που τον σκοτωνει.

Στην RED SONIA εκει που ειπα " επιτελους και μια γυναικα μονομαχος" μου φανηκε ελαφρως ξενερωτη (σαν ταινια) ασε που οσο επαιζε εφερνα στο μυαλο τον Κοναν

Υ.Γ. Για την δευτερη ταινια με το κερας, δεν βλεπω να σχολιαζει κανεις.. :xm:
 
Η δευτερη ταινια ηταν πιο κοντα στα κομικς της εποχης που διαβαζαμε τοτε.

Τι να πουμε για το κερας περα του οτι τον Dagoth τον εκανε ο θρυλικος Andre the Giant. :cool:
 
Εγω παντως δεν ειπα το "τι λες τωρα" για κακο :Ρ

Προσωπικά δεν ειμαι Conan scholar αλλα ας κανω καποιες επισημάνσεις:

Απ' οσο ξέρω δεν υπαρχει "Κονανικη αισθητική" εκτος αν μιλαμε για το τί θυμόμαστε απο τις εικονογραφήσεις του Valejo.

Η Υβορία όμως είναι ολόκληρη ήπειρος και δεν κατοικείται μόνο απο βαρβάρους και αμαζόνες :) Σε καποια βασίλεια (Ακιλόνια, Νεμέδια, Άργος) υπήρχε και η "Αρχαία Ρώμη"

Επισης επισημαίνω οτι η ταινια δεν ειναι remake αλλα reboot. Η συνδεση με τις παλιες ταινιες θα ειναι ο,τι το Batman Begins με το Batman του Tim Burton
 
Αυτη την Kυριακη με την Realnews ....

[video=youtube;M-CwNy9zcNA]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και την άλλη Κυριακή, "Conan the Destroyer"! :cool:
 
εγω παντως προτιμο τον giagonan extremely barbarian
 
( α ρε δοξες ο Ραφτοπουλος !!)
 
ρε παιδια περιμενω υπομονετικα απο την Δευτερα που εκανα reply ...

Kαλα ......

αυτο το ντεμπουτο του Arnold Schwarzenegger στην Mεγαλη Oθονη

:bash: :frypan: :bash: :frypan:

στο 0.13 του trailer

,δεν το προσεξε (και δεν το σχολιασε ) .....κανεις ????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχεις απολυτο δικιο - αλλα συνηθως λενε τοσες μπουρδες στα τρειλερ ταινιων στις εφημεριδες που δεν εδωσα σημασια.
 
Nemo είπε:
αυτο το ντεμπουτο του Arnold Schwarzenegger στην Mεγαλη Oθονη

:bash: :frypan: :bash: :frypan:
Δεν ειναι και τοσο μακρυα απο την πραγματικοτητα... Οι προηγουμενες ταινιες του "Arnold Strong" ειναι σχεδον αγνωστες :p
 
Πίσω
Μπλουζα