Μουσείο - Ελληνικά γαριδάκια!!!

Αχ παει η διατροφη, το kick-Box, το γυμναστηριο, ολαααα, με αυτα που βλεπω......
 
φοβερες οι φωτο με τις συσκευασιες τι και τι για παντα!!!!!!
 
Βρεθηκε και διαφημιση για τα γαριδακια

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπεροχα χρονια, υπεροχες αναμνησεις ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!
 
Και πάλι ευχαριστούμε για όλες αυτές τις παραθέσεις με τις διαφημίσεις!! :)
 
υπέροχη συλλογή !!! που να φανταστείς τότε ότι μετα απο λίγα χρόνια αυτες οι σακούλες της καθημερινότητας θα ηταν μια νοσταλγία του χθες και μια ωραια αναμνηση.... και φυσικά κάτι που κανεις δεν έχει κρατησει αρα και μοναδικό !!
 
Τα " τι και τι" θυμαμαι πιο πολυ, που ητανε και τα αγαπημενα μου...και καλως σας βρηκα<<< καινουριο μελος<<<

Τα αλλα, τα περισσοτερα δεν τα θυμαμαι και πολυ...μαλλον δεν θα με αφηνανε να τα τρωω και πολυ. Αυτο που θυμαμαι ομως ειναι, οτι η συσκευασια με το " φαγανα" ηταν πρωτο και μετα εγινε η αλλη συσκευασια με τα ποιηματακια και τις διαφορες εικονιτσες που αντιστηχουσαν στα ποιηματακια. Οπως επισης θυμαμαι οτι οπως εκαναν στα σνακς για διαφορα γεγονοτα, ετσι κανανε και στη Πεπσι κτλ. Φωτογραφιες δεν εχω καθολου....απλα το θυμαμαι.

Δυστηχως στις σχολες γραφιστικης, πιο πιθανον να σου "την πουνε" παρά να χαρουνε με την ιδεα... Παντα ψαχνουνε για πιο δημοφιλη θεματα...χμμ

Μακαρι ομως, γιατι οχι?

dreamer74gr είπε:
Φανταστική συλλογή.τα φοφίκο όμως να βρούμε ρε παιδιά!!!
Το εψαξα στο ιντερνετ και το βρηκα....

http://www.oneman.gr/keimena/diaskedash/oneman_food/ta-garidakia-poy-agaphsa.2136336.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα Τι & Τι ήταν φωτιά σκέτη! Τα ΜΟΝΑ γαριδάκια εκτός από Φουντούνια & Φοφίκο που έτρωγα!.... Τι κρίμα που δεν υπάρχουν πια!.....

Lexa86 είπε:
(...) και καλως σας βρηκα<<< καινουριο μελος<<< (...)
Τι, έτσι? Ξεροσφύρι?! :)

Πέρνα παιδί μου από εδώ να σε καλωσορίσουμε! :D
 
mitsako.....απιστευτη η συλλογη σου...χιλια δυο πραγματα μπορεις να βρεις...αλλα τοσες συσκευασιες μαζεμενες και σε τετοια κατασταση...

Δεν υπαρχει περιπτωση..

Μπορω να πω οτι "με/μας κουφανες"!!!

Ειδα τα Chipita Extra τυρογαριδακια και θυμηθηκα οτι αρχες '80 υπηρχε αλλη συσκευασια.

Και νομιζω οτι δεν ηταν extra αλλα απλα τυρογαριδακια ή γαριδακια.

Ασπρη με διαφανο στη μεση. Αν θυμαμαι καλα με πορτοκαλι και μπλε χρωμα.

Αν δεν κανω λαθος πρεπει να κοστιζανε 5 δρχ.

Εκανα μερικα απλα σχεδια με την ζωγραφικη. Το θυμαται καποιος πιο καθαρα?

garidakia.jpg
 
Κατά τη διάρκεια δυνατού urban exploration (σε τόπο υπόγειο, σκοτεινό και δυσπρόσιτο)

έπεσα πάνω σε δύο ιστορικές συσκευασίες γαριδακίων από το παρελθόν :

Πακοτίνια και Πίτσα Μεξικάνα.

Τελικά αυτό το "σκοτεινό μέρος" λειούργησε σαν "χρονο-κάψουλα".

Τώρα, το ποιός έτρωγε τέτοια πράγματα, σε ένα τέτοιο μέρος, δε θέλω καν να το σκεφτώ ...

attachment.php
 
Φοβερή ανασκαφή, προσπάθησε να τα διασώσεις.. :)

Κρίμα για τα Pacotinia που είναι τρύπια.

Μπορείς να μας δώσεις τις ημερομηνίες λήξης;.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
να 'σαι καλα mitsakos που καταφερες να διασωσεις ολες αυτες τις συσκευασιες :clap: :clap: :clap: :worship: :worship: :worship:

τα γαριδακια "Καρδουλες" ειχαν γευση που θυμιζε λιγο τα φουντουνια;

ΥΓ: ειδαμε και τη διαφημιση εδω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάρδουλες;;;ποπο ποσος καιρός παει...

Sent from my iPad using Tapatalk
 
katerinak είπε:
τα γαριδακια "Καρδουλες" ειχαν γευση που θυμιζε λιγο τα φουντουνια;
Απο ότι θυμάμαι Κατερίνα ήταν σαν αναμειξη έξτρα και δρακουλίνια (ντομάτα - πάπρικα γράφει πίσω) αλλα με λιγότερο έντονη γεύση και πιο μαλακιά υφή...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά θυμίστε μου σας παρακαλώ οι καρδούλες είχαν όντως σχήμα καρδιάς? Θυμάμαι τη σακούλα αλλά όχι και το σχήμα των γαριδακίων.
 
mitsakos είπε:
Απο ότι θυμάμαι Κατερίνα ήταν σαν αναμειξη έξτρα και δρακουλίνια (ντομάτα - πάπρικα γράφει πίσω) αλλα με λιγότερο έντονη γεύση και πιο μαλακιά υφή...
ευχαριστω mitsakos,μπορει γι αυτο το λογο να τα δοκιμασα ελαχιστες φορες

johnny19818 είπε:
Παιδιά θυμίστε μου σας παρακαλώ οι καρδούλες είχαν όντως σχήμα καρδιάς? Θυμάμαι τη σακούλα αλλά όχι και το σχήμα των γαριδακίων.
κατι παρομοιο,κοιταξε στο λινκ που εχω στο ποστ187,φαινεται λιγο στη διαφημιση
 
Ωραίες εποχές, και η σακούλα πάντα γεμάτη μέχρι πάνω. Όχι όπως τώρα 1/3 προιόν και 2/3 αέρας...
 
σημερα περνωντας τυχαια απο ενα περιπτερο νομιζα οτι δεν ειδα καλα ομως πλησιασα κοντα και ναι ηταν fofiko απο την εταιρια ohonos snack εννοειται οτι το πηρα θα ανεβουν φωτο συντομα δεν ξερω γιατι δεν εγινε γνωστο οτι ξαναβγηκαν γιατι εψαξα στο νετ και δεν βρηκα κατι edit:οριστε λοιπον και η φωτογραφια με τα φοφικο ακριβως οπως τα βρηκα σημερα το μεσημερι IMG_20140315_001130.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα