Μόνο για γυναίκες

bambinella 100

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
11.106
@αριαδνη Με γεια! Τι μαρκα ειναι αυτα τα ωραια προϊοντα;
Το κοκκινο ειναι κλασικοτατο και ακρως εντυπωσιακο χρωμα, αλλα δεν πηγαινει σε ολες μας. Εμενα ας πουμε, δεν μου πηγαινει ιδιαιτερα (εκτος αν εχω επηρεαστει απο τα κρεατι της μαμας που ελεγα πιο πανω). :)
Παντα προτιμουσα αλλα χρωματα οπως ροζ, λιλα και καφεροζ. Επισης δεν φοραω ποτε κοραλι, πορτοκαλι και πολυ σκουρα καφετι. Φυσικα, εχω φορεσει και καποια κοκκινα, αλλα οχι, αυτο το χρωμα δεν ειναι για μενα. Ουτε μου παει, ουτε το παω.
Εσεις πως τα πατε μαζι του;

Bajar

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
3.195
@αριαδνη Με γεια τα καινούργια αποκτήματα Αριαδνούλα. Κάτι μου λέει ότι το ΣΚ αν δω τσούρμο από άντρες να γυρίζουν τα κεφάλια τους και να σφυρίζουν εντυπωσιασμένοι, ίσως θα είναι γιατί εκείνη την ώρα θα περνάς εσύ φορώντας το κόκκινο της φωτιάς :D
Πάντως για να είμαστε ακριβείς το κόκκινο της Αριάδνης δεν είναι κόκκινο της φωτιάς αλλά κόκκινο κερασί. Κι αυτό το λέω για να κάνω το διαχωρισμό σε θερμούς και ψυχρούς τόνους. Το κόκκινο της φωτιάς είναι θερμό, έχει δηλαδή μια ιδέα κίτρινο μέσα, αντίθετα το κερασί είναι ψυχρό, έχει μέσα μπλε.
Το πιο παλιό και διάσημο μέχρι στιγμής κόκκινο κραγιόν είναι αυτό της Chanel. Δεν ξέρουμε ακριβώς ποια απόχρωση χρησιμοποιούσε η Coco αλλά φήμες λένε ότι η απόχρωσή της ήταν πολύ κοντά στην παλιά και cult πλέον απόχρωση Pirate της σειράς Rouge Allure.

s-l1600.jpg

Το επίσης ιδιαίτερο με αυτή την απόχρωση είναι ότι ενώ είναι ψυχρή, παραδόξως ταιριάζει και σε κάποιες θερμές επιδερμίδες.
Από την άλλη επειδή είμαι θερμή (στον τόνο του δέρματος εννοώ :D) δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο θα μου πήγαινε η Pirate. Δεν τη δοκίμασα ποτέ όμως. Αλλά μιλώντας για την Coco, η καινούργια (σχετικά) απόχρωση 444 Gabrielle της σειράς Rouge Coco είναι πολύ πιο κοντά στα χρώματά μου γιατί θεωρείται θερμή (αν και πιστεύω ότι πρόκειται για το απόλυτο κόκκινο, αυτό που στις χρωματικές παλέτες ονομάζεται true red κι ενδεχομένως να ταιριάζει σε όλες).

6c1065ecb2938976093d228ae98fe8d3.jpg

@Bambi Για πάρα πολλά χρόνια απέφευγα τα κόκκινα κραγιόν γιατί τα θεωρούσα πολύ χτυπητά για τον χαμηλών τόνων χαρακτήρα μου και το ανοικτόχρωμο δέρμα μου. Επίσης θεωρούσα ότι δεν ήταν αρκετό να είναι αρμονικό το σχήμα των χειλιών για να αναδειχθεί ένα τέτοιο χρώμα, χρειαζόταν να υπάρχει και όγκος. Αναθεώρησα πριν αρκετά χρόνια στη σχολή όπου οι υπόλοιπες "συμμαθήτριες" πειραματίστηκαν πάνω μου με διαφορετικές αποχρώσεις και κυρίως υφές κι έτσι πλέον σε κάποιες περιπτώσεις φοράω το κατακόκκινο κραγιόν που κάποτε με τρόμαζε. Το αγαπημένο μου μέχρι στιγμής είναι το Really Red της Revlon.
Αν με ρωτάς, πιστεύω πως το κόκκινο ταιριάζει σε όλες αρκεί να βρεθεί η σωστή απόχρωση και η σωστή υφή (ματ, σατινέ ή glossy). Και βέβαια και το θάρρος για όσες δεν το τολμούν.... Ίσως η μόνη περίπτωση που δεν θα συνιστούσα ένα κόκκινο κραγιόν θα ήταν αν το πρόσωπο φαίνεται πολύ νεανικό έως παιδικό, γιατί τότε το κόκκινο μοιάζει κάπως αφύσικο.

bambinella 100

Αντιδράσεις
11.106
@Bajar Νατο το κραγιον σου: :)

1626941289750.jpeg
Εμενα δεν μου λειπει το θαρρος να φορεσω κοκκινο κραγιον. Αλιμονο. Εχω φορεσει καποιες φορες, αλλωστε, αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενη με το αποτελεσμα. Εχω λευκο δερμα με φυσικο ροδοκοκκινισμα και καστανοξανθα μαλλια, οποτε ποιο κοκκινο θα μου προτεινες να δοκιμασω; Ισως με την προταση σου να με βοηθησεις να βρω κι εγω μια ωραια αποχρωση και να μην εχω ολα τα κοκκινα κραγιον αποκλεισμενα. :)

Τελευταία επεξεργασία:

Bajar

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
3.195
@Bajar Νατο το κραγιον σου: :)

Εμενα δεν μου λειπει το θαρρος να φορεσω κοκκινο κραγιον. Αλιμονο. Εχω φορεσει καποιες φορες, αλλωστε, αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενη με το αποτελεσμα. Εχω λευκο δερμα με φυσικο ροδοκοκκινισμα και καστανοξανθα μαλλια, οποτε ποιο κοκκινο θα μου προτεινες να δοκιμασω; Ισως με την προταση σου να με βοηθησεις να βρω κι εγω μια ωραια αποχρωση και να μην εχω ολα τα κοκκινα κραγιον αποκλεισμενα. :)

Οπότε υποψιάζομαι ότι ανήκεις στις ψυχρές επιδερμίδες (άλλωστε αν φοράς ροζ και λιλά που είναι ούτως ή άλλως ψυχροί τόνοι, μάλλον εκεί ανήκεις). Προσωπικά λατρεύω το κόκκινο κραγιόν σε λευκή επιδερμίδα, μου αρέσει πολύ η αντίθεση. Να υποθέσω ότι έχεις το λευκό της Kate Winslet; Αν ναι, τότε αυτά που θα σου πηγαίνουν είναι τα κόκκινα-μπλε, όπως το Viva Glam I και το θρυλικό Ruby Woo της MAC.
Αλλά θα σου έλεγα να μην ξεκινήσεις την εφαρμογή κατευθείαν με το ίδιο το κραγιόν. Βάλε μια στρώση πρώτα με το πινέλο κι αν σου αρέσει, μπορείς να περάσεις και μια δεύτερη για πιο έντονο αποτέλεσμα.
Επίσης δυο πιο οικονομικές αποχρώσεις που ξέρω ότι πηγαίνουν στις περισσότερες (τις έχουν δοκιμάσει σε 50 διαφορετικές αποχρώσεις δέρματος! ) είναι της Maybelline το Red for me και το Ruby for me. Ειδικά το δεύτερο που είναι πιο ψυχρό και έχει λίγο μωβ μέσα πιστεύω ότι θα σου κάνει.
Τυχερούλα! Οι περισσότερες διάσημες και πιο διαχρονικές κόκκινες αποχρώσεις ever έχουν βάση το μπλε. Αλοίμονο σε μας που ψάχνουμε τα θερμά κόκκινα της φωτιάς και δεν τα βρίσκουμε γιατί δεν υπάρχει ποικιλία...

bambinella 100

Αντιδράσεις
11.106
Σε ευχαριστω πολυ για τις προτασεις, Ζωη! ❤️
Eχω αρκετα λευκη επιδερμιδα, ας πουμε σαν της Γουινσλετ, αλλα εχω και φυσικα κοκκινα μαγουλακια. Παντως, τα θερμα χρωματα στο μακιγιαζ δεν μου πανε. Καποιες φορες εχω δοκιμασει, ας πουμε, ρουζ σε τονους του κοραλι και καλυτερα να μη σου πω τι αντικρισα στον καθρεφτη. Ναι, πρεπει να εχει μπλε μεσα το χρωμα που θα βαλω στο προσωπο μου, αλλιως υπαρχει θεμα.
Μεγαλη μου αγαπη ειναι και οι γαλαζιες σκιες ματιων. Οχι σε εντονο και φωτεινο μπλε, αλλα σε μουντο γκριζογαλανο. Τις λατρευω.
Βεβαια, δεν φοραω σκια καθε μερα, παρα μονο οταν θελω κατι πιο εντυπωσιακο, αλλα το μπλε ειναι σιγουρα το χρωμα μου.
Θα ξεκινησω με τα κραγιον της Maybelline που μου υπεδειξες και θα γραψω εντυπωσεις.

αριαδνη

candy fan
Αντιδράσεις
2.661
Bambi , δεν είναι γνώστης εταιρείας από εκεί έχω και σκιες με βινταζ περιτύλιγμα, ή μπαχαρ ξέρει σίγουρα το μαγαζί, σίγουρα έχει αγοράσει από εκεί μας πρότεινε και μασκαρα.
Μπαχαρ να δεις και το χρώμα με κάθε λεπτομέρεια , τι μάτι είναι αυτό. Μάτι ειδικού θα ελεγα.
Ναι εννοείται θα παθω όπως ή Λοπεζ στο βιντεοκλίπ του papi , xa xa , άνδρες από παντού θα πετάγονται για μένα στην Παπαστρατου.
Μπαμπι εγώ είμαι πολυ χλωμή οπότε το κόκκινο κραγιόν και το έντονο ρουζ μου δίνουν ζωή , νομίζω δηλ.
Τζελασο να περάσεις τέλεια και φυσικά να κάνεις καλοκαιρινά ρετρό μεικ απ.

Συνημμένα

• IMG_20210724_104708.png
    IMG_20210724_104708.png
    489,6 KB · Προβολές: 0

αριαδνη

candy fan
Αντιδράσεις
2.661
Make up αλα Μαιρυλιν( εδώ είναι γιοχανσον) , έντονο με έντονα χείλη και μάτια και μαλλια για έντονες προσωπικοτητες :love:

Συνημμένα

• IMG_20210728_112438.png
    IMG_20210728_112438.png
    790,5 KB · Προβολές: 0
Μπλουζα