Μόνο για γυναίκες

...βγαίνω όπως να 'ναι , καμιά φροντίδα.
Και νομίζω πως έτσι είναι και η πλειοψηφία της πόλης μας. Δεν ξέρω τι λέει η μπαχαρ , δεν είμαστε πιο free street stylist στο Αγρίνιο; Πχ.στην Θεσσαλονίκη λένε πως είναι πάντα στην τρίχα Το καλό με μας είναι πως φτάνεις πενήντα και μοιάζεις με 40.

Δεν θα συμφωνήσω Αριαδνούλα. Η πόλη μας, όπως και οι περισσότερες επαρχιακές πόλεις, έχει ως επί το πλείστον τη νοοτροπία του "βγαίνω περιποιημένη γιατί θα με δει ο κόσμος". Και πράγματι κάθε φορά που κατεβαίνω στο πατρικό, αυτό διαπιστώνω. Και δεν μιλώ για τα Σαββατοκύριακα και τις γιορτές όπου σχεδόν όλοι και όλες έχουν πολύ προσεγμένη εμφάνιση. Ακόμη και τις καθημερινές οι περισσότερες θα έχουν φτιάξει τα μαλλιά τους, θα έχουν κάνει έστω ένα ελαφρύ μακιγιάζ, ένα μανικιούρ και τα ρούχα δεν θα είναι τυχαία. Δεν λέω όλες, γιατί σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις. Πάντα μου κάνουν εντύπωση οι κοπέλες στα ταμεία των σουπερ μάρκετ της πόλης που είναι πολύ περιποιημένες, ειδικά τα μαλλια τους και λίγο λιγότερο το μακιγιάζ. Μμμ τώρα που το σκέφτομαι (και κοιτάζω και τον κόσμο που βολτάρει από κάτω στη μικρή πλατεία) ναι, νομίζω ότι το μεγάλο "φετίχ" των Αγρινιωτισσων οποιασδήποτε ηλικίας είναι το μαλλί!
 
Δεν θα συμφωνήσω Αριαδνούλα. Η πόλη μας, όπως και οι περισσότερες επαρχιακές πόλεις, έχει ως επί το πλείστον τη νοοτροπία του "βγαίνω περιποιημένη γιατί θα με δει ο κόσμος". Και πράγματι κάθε φορά που κατεβαίνω στο πατρικό, αυτό διαπιστώνω. Και δεν μιλώ για τα Σαββατοκύριακα και τις γιορτές όπου σχεδόν όλοι και όλες έχουν πολύ προσεγμένη εμφάνιση. Ακόμη και τις καθημερινές οι περισσότερες θα έχουν φτιάξει τα μαλλιά τους, θα έχουν κάνει έστω ένα ελαφρύ μακιγιάζ, ένα μανικιούρ και τα ρούχα δεν θα είναι τυχαία. Δεν λέω όλες, γιατί σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις. Πάντα μου κάνουν εντύπωση οι κοπέλες στα ταμεία των σουπερ μάρκετ της πόλης που είναι πολύ περιποιημένες, ειδικά τα μαλλια τους και λίγο λιγότερο το μακιγιάζ. Μμμ τώρα που το σκέφτομαι (και κοιτάζω και τον κόσμο που βολτάρει από κάτω στη μικρή πλατεία) ναι, νομίζω ότι το μεγάλο "φετίχ" των Αγρινιωτισσων οποιασδήποτε ηλικίας είναι το μαλλί!
Δεν είναι πάντα πετυχημένο το μεικ απ μπαχαρ μου δηλ.ειναι λάθος. Πχ .εγώ που δεν ξέρω να κάνω σωστό μακιγιάζ είναι καλύτερα να μην κάνω καθόλου .
 
Δεν είναι πάντα πετυχημένο το μεικ απ μπαχαρ μου δηλ.ειναι λάθος.

Ακόμη κι αν δεν είναι επιτυχημένο πάντα, ωστόσο υπάρχει. Επειδή έκανες λόγο για πιο απλή εμφάνιση των ντόπιων, αυτή ήταν και η διαφωνία εκ μέρους μου. Ως απλότητα εννοώ να βγαίνει κάποια με ένα τζιν παντελόνι, μια οποιαδήποτε μπλούζα και ένα αθλητικό (ενίοτε πολυφορεμένο και ταλαιπωρημένο) ζευγάρι παπούτσια, χωρίς μακιγιάζ και το μαλλί όπως όπως. Δηλαδή κάπως σαν τον κόσμο της γειτονιάς μου στην Αθήνα (τι να κάνουμε; δεν είμαστε και Κολωνάκι! Άλλο αν κάποτε η περιοχή εθεωρείτο πιο αστική κι από το Κολωνάκι).
Στο Αγρίνιο όμως υπάρχει αυτή η -ας πούμε- επιτήδευση. Βέβαια όχι στο βαθμό της Θεσσαλονίκης ή της Πάτρας αλλά σίγουρα υπάρχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ακόμη κι αν δεν είναι επιτυχημένο πάντα, ωστόσο υπάρχει. Επειδή έκανες λόγο για πιο απλή εμφάνιση των ντόπιων, αυτή ήταν και η διαφωνία εκ μέρους μου. Ως απλότητα εννοώ να βγαίνει κάποια με ένα τζιν παντελόνι, μια οποιαδήποτε μπλούζα και ένα αθλητικό (ενίοτε πολυφορεμένο και ταλαιπωρημένο) ζευγάρι παπούτσια, χωρίς μακιγιάζ και το μαλλί όπως όπως. Δηλαδή κάπως σαν τον κόσμο της γειτονιάς μου στην Αθήνα (τι να κάνουμε; δεν είμαστε και Κολωνάκι! Άλλο αν κάποτε η περιοχή εθεωρείτο πιο αστική κι από το Κολωνάκι).
Στο Αγρίνιο όμως υπάρχει αυτή η -ας πούμε- επιτήδευση. Σίγουρα όχι στο βαθμό της Θεσσαλονίκης ή της Πάτρας αλλά σίγουρα υπάρχει.
Μάλλον εξ ιδίων κρίνω τα αλλότρια
 
Σήμερα παιδιά έπινα το καφεδάκι μου με μια φίλη Αθηναία και μου είπε ως προς την περιποίηση μας, μας βλέπει ανάμεικτες τις Αγρινιωτισσες.
 
Σήμερα παιδιά έπινα το καφεδάκι μου με μια φίλη Αθηναία και μου είπε ως προς την περιποίηση μας, μας βλέπει ανάμεικτες τις Αγρινιωτισσες.
Μάλλον εγώ κρίνω από αυτά που βλέπω στη γειτονιά μου.

Λοιπόν, αυτές τις μέρες που είμαι στο πατρικό άρχισα να ξεφυλλίζω για εκατομμυριοστή φορά την Εγκυκλοπαίδεια της Γυναίκας, την οποία ως παιδί και έφηβη είχα ξεκοκκαλίσει. Κάποιες μπορεί ήδη να τη γνωρίζετε ή να την είχατε/έχετε στο σπίτι σας, για όσες δεν την γνωρίζουν, επρόκειτο για ένα συλλογικό έργο 6 τόμων που κυκλοφόρησε από τον εκδοτικό οίκο "Παλμός" με χρονιά έκδοσης το 1969. Ο κάθε τόμος είχε διαφορετικό αντικείμενο και όλοι μαζί κάλυπταν οτιδήποτε αφορούσε τη γυναίκα, από ιατρική μέχρι κοινωνική συμπεριφορά κι από μητρότητα μέχρι νοικοκυριό. Δεν ήταν όλοι οι τόμοι αγαπημένοι μου. Αλλά αυτοί που είχαν να κάνουν με μόδα, ομορφιά, νοικοκυριό, μαγειρική και savoir vivre ήταν οι πιο πολυδιαβασμένοι.

8446-13484-thickbox.jpg

Βέβαια η εποχή που άρχισα να τη διαβάζω σε σχέση με την εποχή που εκδόθηκε απείχαν ουκ ολίγα χρόνια μεταξύ τους κι έτσι κάποια πράγματα δεν είχαν πρακτική εφαρμογή, όπως πχ. κάποια υλικά ζαχαροπλαστικής που δεν υπήρχαν πια ή οι μονάδες μέτρησης βάρους - όγκου (δράμια αντί για γραμμάρια) ή κάποιοι κανόνες συμπεριφοράς που είχαν πλέον απλοποιηθεί κι άλλα πολλά. Έτσι λοιπόν και με το μακιγιάζ.
Στον πρώτο τόμο της εγκυκλοπαίδειας με τίτλο "Γυναίκα - Μητέρα - Παιδί" το θέμα Γυναίκα έχει να κάνει και με την εξωτερική εμφάνιση και κατά συνέπεια και με το μακιγιάζ. Η ορολογία που υπάρχει είναι αρκετά διαφορετική από αυτή που χρησιμοποιούνταν στα τέλη του 80 και σχεδόν άγνωστη στα σημερινά κορίτσια. Οι δε κανόνες εφαρμογής του μακιγιάζ, δεδομένου ότι τα χρώματα των σκιών τότε ήταν πολύ περιορισμένα, σήμερα φαίνονται μάλλον λάθος αν λάβουμε υπ' όψιν τη θεωρία των αντίθετων/ συμπληρωματικών αποχρώσεων.
Όπως και να έχει όμως η συγκεκριμένη εγκυκλοπαίδεια υπήρξε οδηγός για πάρα πολλές γυναίκες εκείνης της εποχής στη χώρα μας και πλέον θεωρείται από τα πιο ρετρό έντυπα που θα μπορούσε να βρει κάποιος στα παλαιοβιβλιοπωλεία. Προσωπικά την αγαπώ γιατί έχει τον τρόπο της να με ταξιδεύει.
Παραθέτω ένα απόσπασμα από το κεφάλαιο του μακιγιάζ (το οποίο περιλαμβάνεται στην κατηγορία Υγιεινή (!) ) συγκεκριμένα αυτό που έχει σχέση με τα μάτια. Έχω υπογραμμίσει τις συμβουλές περί χρήσης των αποχρώσεων, γιατί μου έκαναν εντύπωση, ωστόσο και οι υπόλοιπες συμβουλές περί διόρθωσης του σχήματος μου φαίνονται αρκετά παρωχημένες.

IMG_20220426_180705.jpg

Σημ.: Με τον όρο κραγιόν υποθέτω ότι κάνει ακριβή χρήση της γαλλικής λέξης κι εννοεί το μολύβι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Nαι, ειναι οντως παρωχημενοι οροι και οδηγιες, αλλα η Εγκυκλοπαιδεια της Γυναικας παραμενει ενα σπουδαιο και σπανιο ευρημα!
Προσωπικα δεν τη γνωριζα ουτε καν εξ ακοης και σε ευχαριστω πολυ, Ζωη, για τις φωτογραφιες και το θαυμασιο σχολιο σου.
 
Nαι, ειναι οντως παρωχημενοι οροι και οδηγιες, αλλα η Εγκυκλοπαιδεια της Γυναικας παραμενει ενα σπουδαιο και σπανιο ευρημα!
Προσωπικα δεν τη γνωριζα ουτε καν εξ ακοης και σε ευχαριστω πολυ, Ζωη, για τις φωτογραφιες και το θαυμασιο σχολιο σου.
Να 'σαι καλά, Βιβή. Μακάρι να μπορούσα να σου δανείσω τους τόμους να πάρεις μια ιδέα. Είμαι σίγουρη ότι θα σε έπιανε νοσταλγία με το περιεχόμενο. Επίσης κάτι που πραγματικά αγαπώ στην εγκυκλοπαίδεια αυτή και που ώρες ώρες με αφήνει έκπληκτη είναι η υπέροχη γλώσσα που χρησιμοποιεί. Ξέρω ότι βγαίνουμε εκτός θέματος τώρα αλλά από χθες που ξαναδιάβασα το συγκεκριμένο κεφάλαιο μου έμειναν στη σκέψη διάφορα αποσπάσματα όμορφης γραφής που στα σημερινά παρόμοια έντυπα αμφιβάλλω αν θα μπορούσαμε να συναντήσουμε. Ιδού ένα μικρό παράδειγμα από το κεφάλαιο Προσαρμογή (του μακιγιάζ) στο περιβάλλον:

IMG_20220427_145308.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εμένα πάλι μου αρέσει που ξέρετε η μία την άλλη με το irl όνομά σας... Μπράβο!!
 
Εμένα πάλι μου αρέσει που ξέρετε η μία την άλλη με το irl όνομά σας... Μπράβο!!
Είναι πολλά τα χρόνια εδώ μέσα marysuz73. Σε λίγο θα συζητάμε και για σύνταξη....
 
Πραγματικά υπέροχη γλώσσα! Σκεφτείτε πόσες νέες γυναίκες ανοίξανε και ένα λεξικό και μάθανε και κάτι παραπάνω από το πως να βάζανε ένα κραγιόν. Αν και με ξένισε η λέξη "φτειασίδια" που στις μέρες μας υπονοεί φτήνια και ψευτιά, με αποζημίωσε η λέξη άχροα.
 
Οι πρώτες φωτό έχουν περίγραμμα χειλιών και σκιές 20 αετιας η άλλη έχει σκιές με ονόματα από σταρς
 
Πολύ περιποιημένες γυναίκες στην Πάτρα, κάθε φορά που τις βλέπω αυτό διαπιστώνω και βλέπω και την διαφορά με μας εδώ. Βεβαίως γνώμη μου πάντα κορίτσια σκέφτομαι πως θα ναι Θεσσαλονίκη.
 
Πολύ περιποιημένες γυναίκες στην Πάτρα, κάθε φορά που τις βλέπω αυτό διαπιστώνω και βλέπω και την διαφορά με μας εδώ. Βεβαίως γνώμη μου πάντα κορίτσια σκέφτομαι πως θα ναι Θεσσαλονίκη.
Και για να σου αναψω περισσοτερο τα αιματα, σκεψου πως θα ειναι στην Αθηνα. :D
 
Και για να σου αναψω περισσοτερο τα αιματα, σκεψου πως θα ειναι στην Αθηνα. :D
Λένε Μπάμπι πως οι σούπερ ντουμπερ περιποιημένες είναι οι Θεσσαλονικείς. Τώρα στην Αθήνα τα βλέπεις όλα και όταν λέω όλα εννοώ όλα, από υπέροχα ντυσίματα μέχρι ντύσιμο για τσίρκο.
 
Ε, οχι. Τωρα νιωθω θιγμενη. :D
Bambi εσύ είσαι γεννημένη κοκέτα αλλά δεν είναι όλες έτσι οι γυναίκες στην Αθήνα. Είναι σε κλίμακα από κοκεταρια ως τσίρκο, εμείς πχ.ειμαστε ενδιάμεση κατάσταση
 
Ε, οχι. Τωρα νιωθω θιγμενη. :D
Καλέ γιατί θίγεσαι; Δε λέει για σένα αλλά αλήθεια λέει. Ξεκίνα μια μέρα από Αγίου Μελετίου μέχρι Ερμού και τα έχεις δει όλα στην κυριολεξία.

@αριαδνη Τις θυμάμαι αυτές τις σκιές της Bourgeois (πολύ αγαπημένη εταιρεία). Αυτό που δεν είχα προσέξει όμως τότε ήταν ότι βάζαμε νάυλα στα μάτια μας (micro-spheres de nylon :eek: ). Ποιος ξέρει πόση άλλη άχρηστη χημεία έχουμε βάλει όλα αυτά τα χρόνια στο πρόσωπό μας! Ας όψεται το image...
 
Πίσω
Μπλουζα