Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Kουιζ:Ποια ασπρόμαυρη ταινία με τον υπέροχο Γκρεγκορι Πεκ διαδραματίζεται ως σενάριο την μέρα του hallowween;
 
Kουιζ:Ποια ασπρόμαυρη ταινία με τον υπέροχο Γκρεγκορι Πεκ διαδραματίζεται ως σενάριο την μέρα του hallowween;
Είναι το " όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια" ή αλλιώς " σκιές και σιωπή" αν θυμάμαι καλά.
Τι εξαιρετική ταινία , μου άρεσε τόσο που θα την ξαναδώ . Δεν έχω λόγια 10/10 , το σπιτι με τα εφτά αετώματα και τι ταινίες εβγαζε το παλιό Χολυγουντ με τι να συγκριθουν!

Δεν είναι θρίλερ με στοιχειωμένα σπίτια και φαντάσματα όπως δηλ.στην αρχή πίστευα αλλά έχει να κάνει με την θεία δική περισσότερο και την ανθρώπινη απληστία που αργεί αλλά τιμωρείται. Δύο αδέρφια τόσο μα τόσο διαφορετικά ζουν σε ένα σπίτι μαζι με την ξαδέρφη τους! Το αρχοντικό κουβαλα μία κατάρα απο την απληστία και την αχαριστία των προγόνων τους διότι το απέκτησαν με δόλο και απάτη. Ο ένας αδερφός θα στραφεί κατά του άλλου με κίνητρο την περιουσια και θα τον κατηγορήσει αδίκως για τον θάνατο του πατέρα τους . Όμως ή εκδίκηση του αδικημένους αδερφού θα έρθει μετά από πολλά χρόνια και θα είναι σκληρή...

IMG_20201017_082047.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@αριαδνη Αν και μου αρεσει πολυ ο Γκρεγκορι Πεκ, αν και εχω δει αμετρητες ταινιες του, το To kill a mockingbird δεν μου αρεσε καθολου.
Το ειχα δει πριν απο καμποσα χρονια, δεν θυμαμαι σχεδον τιποτα πια απο την υποθεση του, αλλα μου εμεινε μια πολυ ασχημη γευση. Ειναι μια ταινια που βρεθηκε πολλες φορες μπροστα μου και παντα την προσπερνω.
Οχι, δεν θα υπαρξει δευτερη φορα.
 
@αριαδνη Αν και μου αρεσει πολυ ο Γκρεγκορι Πεκ, αν και εχω δει αμετρητες ταινιες του, το To kill a mockingbird δεν μου αρεσε καθολου.
Το ειχα δει πριν απο καμποσα χρονια, δεν θυμαμαι σχεδον τιποτα πια απο την υποθεση του, αλλα μου εμεινε μια πολυ ασχημη γευση. Ειναι μια ταινια που βρεθηκε πολλες φορες μπροστα μου και παντα την προσπερνω.
Οχι, δεν θα υπαρξει δευτερη φορα.
Πολύ λίγο την έχω δει αλλά ταινία για hallowween δεν είναι όμως, να τώρα ανέβηκε μία για χαλογουιν σωστό , το the black castle , εννοείται και θα την δω ευθύς.
 
Αλλιώς το περίμενα το μαύρο κάστρο αλλιώς το βρηκα.
Το περίμενα δρακουλιαρικο με στοιχειωμένο κάστρο και φαντασματα, βέβαια ή ταινία δεν είναι διόλου απαγοητευτικη.
Έχει να κάνει με έναν σατανικό κόμη που μόνο το κακό πρατει στην περιφέρεια του και έναν γενναίο νεαρό που θέλει να βγάλει όλες τις βρωμιες του στο φως της ημερας με σκοπό να βγάλει ένοχο τον κόμη για την δολοφονία των δύο φίλων του. Και ενώ ο κόμης θα φανεί πως θα νικήσει στο τέλος στα πέντε λεπτά έρχεται ή μεγαλειώδης ανατροπή.
 
Ή Σοφια Λορεν ξανά στην ηθοποιια με ιταλική ταινία του νετφλιξ όπου ερμηνεύει μία ηλικιωμένη γυναίκα την Ροζα, επιζησασα του ολοκαυτώματος που πιάνει φιλιά με ένα μικρό ορφανό, μαύρο αγόρι.
 
Αγαπημένος Σον Κόνερι (Σην Κόνερι εκείνη την εποχή) και Μπριζίτ Μπαρντό :love: στο Shalako (1968)




son_koneri_2.jpg


Υπέροχη ταινία !!! Θυμάμαι ότι την είχα δει όταν ήμουν στη Αγγλία (κάποιες μέρες έβαζε αργά το βράδυ κλασικές ταινίες στο BBC) και παρόλο που έπρεπε να ξυπνήσω νωρίς μου είχε κάνει τόσο εντύπωση να δω τον Σον ως Καουμπόι.. μαζι με την κουκλαρα Μπριζίτ!!! Ε.. οπως καταλαλαβαινετε την ειδα και την επομενη μερα απλα...κοιμομουν ορθιος!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχει ωραία θριλερακια ασπρόμαυρα τώρα τελευταία όπως το" τέρας που δεν πεθανε", the undying monster του 42'. Αγγλικη επαρχια βικτωριανή με σκοτεινό backround και με δυο ντετέκτιβ, ή μία γυναίκα( δεν θυμάμαι να ξαναειδα υπόθεση να λύνεται από γυναίκα ντετέκτιβ).
Πολύ καλή ταινία με έναν θρύλο που επικρατεί στην περιοχή πως υπάρχει ενα τέρας αριστοκρατικής καταγωγής που στραγγαλίζει μία συγκεκριμένη πλούσια οικογένεια απο την οποία κατάγεται ως μακρινος πρόγονος τις κρύες νύκτες του χειμώνα και μην προσπαθείτε , δεν θα βρείτε τον δολοφόνο. Και ή Σκορλαντ γιαρντ όταν γίνεται μία ανθρωποκτονία αναλαμβάνει δράση.
 
Νόμιζα πως οι καμπάνες της Αγίας Μαίρης ήτανε καθ'ολοκληρια χριστουγεννιάτικη ταινία αλλά όχι, μια σκηνή έχει μόνο μερικών λεπτών με σκετς των παιδιών για την Θεία γεννηση αλλά διακατέχεται όμως από το πνεύμα των Χριστουγέννων. Πολύ τρυφερή ταινία όμως με πανέμορφα μηνύματα , αγαπησιαρικη με φοβερή χημεια μεταξύ του πατέρα Ο' Μαλευ και της αδερφής Βενέδικτης.
Είναι κατάλληλη για την εποχή λόγω όλου αυτού του πνεύματος για την πίστη στα θαύματα που έχει, όλα είναι δυνατά όταν πιστεύεις ότι δηλαδή μας έμαθε το παλιό καλό Χόλυγουντ.
 
Σε ποια ταινία ανήκετε;
 
Σε ποια ταινία ανήκετε;

Which Classic Movie Do You Belong in?​


images.jpg

You Got:​

Singin' in the Rain



The classic movie that you should be in is "Singin' in the Rain!" You are energetic, optimistic, and a dreamer. You are naturally very expressive, and you would love to experience the great things that the world has to offer even if it means being on the sidelines. Just be patient, your time in the spotlight is closer than you think.
 
Εγώ δεν μπόρεσα να το κάνω. Η πρώτη ερώτηση ήταν εύκολη. Στη δεύτερη δεν με κάλυπτε κανένα από τα 4 είδη, αλλά απάντησα αυτό που βαριέμαι λιγότερο. Αλλά στην τρίτη δεν ήξερα δύο από τις ταινίες, ενώ τις δύο που ήξερα δεν θα τις έβλεπα ούτε να με αναγκάζανε. Στην επόμενη ήξερα την Jolie μόνο, κι αυτή μόνο όνομα, και ούτρ κατά διάνοια θα ήταν "favorite". Στην επόμενη δεν θα με ενδιέφερε να γνωρίσω κανέναν τους, και ούτω καθεξής. Στις πιο πολλές θα απαντούσα "Δεν ξέρω για τι μιλάτε" ή "Καμία από τις 4 επιλογές". Οπότε το αποτέλεσμα θα ήταν να με βάλουν σε κάποια ταινία που έχει ρόλο για διανοητικά καθυστερημένο.
 
Εγώ δεν μπόρεσα να το κάνω. Η πρώτη ερώτηση ήταν εύκολη. Στη δεύτερη δεν με κάλυπτε κανένα από τα 4 είδη, αλλά απάντησα αυτό που βαριέμαι λιγότερο. Αλλά στην τρίτη δεν ήξερα δύο από τις ταινίες, ενώ τις δύο που ήξερα δεν θα τις έβλεπα ούτε να με αναγκάζανε. Στην επόμενη ήξερα την Jolie μόνο, κι αυτή μόνο όνομα, και ούτρ κατά διάνοια θα ήταν "favorite". Στην επόμενη δεν θα με ενδιέφερε να γνωρίσω κανέναν τους, και ούτω καθεξής. Στις πιο πολλές θα απαντούσα "Δεν ξέρω για τι μιλάτε" ή "Καμία από τις 4 επιλογές". Οπότε το αποτέλεσμα θα ήταν να με βάλουν σε κάποια ταινία που έχει ρόλο για διανοητικά καθυστερημένο.
Είσαι μια κατηγορία από μόνος σου, τι να σου πει και το κουίζ.
 
μπα τον ρόλο του διανοητικά καθυστερημένου (ή αλλιώς "γκαγκού") θα τον δώσουν σε μένα ειδικά στην Σκωτία που δεν καταλάβαινα τι μου λέγανε ενώ μιλούσαν αγγλικά μεν με σκωτσέζικη προφορά δε και με τελείως διαφορετικό συντακτικό και γραμματική απ' αυτήν που μάθαμε στα φροντιστήρια. και για να μην νομίζετε ότι υπερβάλλω πήρε τηλέφωνο μια κυρία απ' την Αγγλία για δική μου υπόθεση και σήκωσε το τηλέφωνο αυτός ο φίλος μου και δεν καταλάβαινε τι του έλεγε!
 
Eιμαι τόσο χάλια φέτος από την Κλεισούρα και βλέπω ταινία η σειρά και στο τέλος δεν καταλαβαίνω τι βλέπω. Ούτε χριστουγεννιάτικες ταινίες δεν έχω όρεξη να δω, χτες είδα τον Μάικλ Σέιν μια ακόμα ταινία με τον ντετέκτιβ και δεν κατάλαβα τι είδα! Σας έχει τύχει;
 
Eιμαι τόσο χάλια φέτος από την Κλεισούρα και βλέπω ταινία η σειρά και στο τέλος δεν καταλαβαίνω τι βλέπω. Ούτε χριστουγεννιάτικες ταινίες δεν έχω όρεξη να δω, χτες είδα τον Μάικλ Σέιν μια ακόμα ταινία με τον ντετέκτιβ και δεν κατάλαβα τι είδα! Σας έχει τύχει;

Είναι φυσιολογικό να σου συμβαίνει αυτό λόγω lockdown γνωρίζω αρκετούς που το παθαίνουν αυτό αλλά μην σε παίρνει απο κάτω κάνε κάτι άλλο και απασχολήσου όπως χειροτεχνίες ή ασχολήσου ακόμα και με το.. Gaming!

Εγώ πριν μερικές μέρες έπαιζα online UNO και ναυμαχία! :)

ΥΓ. Τα παιδακια τι να πούνε που έχουν τόση ενέργεια και δεν μπορούν να βγούνε και να παίξουν σε καμία πλατεία.. Άστα βραστα είναι τα πράγματα.. Υπομονή χρειάζεται και συχνό σερφαρισμα στο Retromaniax.gr ;)
 
Φοβάμαι ότι θα λαλησουμε μέχρι να τελειώσει
 
Πίσω
Μπλουζα