Ξέρατε ότι....;

Α γεια σου! Πόσες φορές έχω πει ότι αν ήμουν η Αλίκη -Κατερίνα θα το είχα σκάσει με τον Πάρλα- Ντίνο και θα περνάγαμε ζάχαρη στας Ευρώπας ενώ θα άφηνα το παιδοβούβαλο να κλείνει συμφωνίες με μεγαλοβιομήχανους και επενδυτές και να μιλάει σε συνέδρια, γιατί μόνο γι' αυτό ήταν άξιος;
Στο μυαλό μου είσαι Λένα! Προτείνω να γυρίσουμε το "Mοντέρνα Σταχτοπούτα 2.1" ή αλλιώς "Υπερ-μοντέρνα Σταχτοπούτα" με τη χρήση τεχνητής νοημοσύνης (μια που οι άπαντες οι πρωταγωνιστές μας έχουν αποχαιρετίσει εδώ και καιρό). Εννοείται σε ασπρόμαυρο. Χαμός θα γίνει!
Πολύ σωστά! Άλλωστε ο μικρός αδερφός δείχνει ξεκάθαρα το ενδιαφέρον του για την Κατερίνα. Τι λυσσάει η άλλη για τον κύριο διευθυντή, που αδιαφορεί; Αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ: αφού δεν σε θέλει καλή μου, θέλει την πρώην γραμματέα, ενώ ο άλλος θα σε γυρίσει στα καλύτερα, τι επιμένεις;
 
Αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ: αφού δεν σε θέλει καλή μου, θέλει την πρώην γραμματέα, ενώ ο άλλος θα σε γυρίσει στα καλύτερα, τι επιμένεις;
Γιατί ο μεγάλος αδελφός είναι η πραγματική "εξουσία" στην εταιρεία, και ως γνωστόν η εξουσία λειτουργεί ενίοτε και ως αφροδισιακό!
 
Γιατί ο μεγάλος αδελφός είναι η πραγματική "εξουσία" στην εταιρεία, και ως γνωστόν η εξουσία λειτουργεί ενίοτε και ως αφροδισιακό!
Δεν μου έχει συμβεί ποτέ (με τον χαρακτήρα που 'χω, που θα έλεγε και η αείμνηστη Μαλβίνα) και γι'αυτό δεν έκανα τον συνειρμό, αλλά έχεις δίκιο.
 
Αντε πάλι με το Μουστακα και το χαμένο Όσκαρ... Τι κόμπλεξ είναι αυτό πια με τα βραβεία; Όχι, ο Μουστακας δεν έχασε το Όσκαρ λόγω χρόνου, πρόκειται για μύθο.
Στο βιβλίο του ο Κακογιάννης που αναφέρεται λεπτομερώς σε όλες τις ταινίες του τίποτα απολύτως δεν γράφει για Μουστακα και Όσκαρ. Αφιερώνει δε αρκετό μέρος και γράφει για ολους τους ηθοποιούς και συνεργάτες του που τιμήθηκαν με τη διάκριση ή ήταν υποψήφιοι. Αν ίσχυε αυτό θα το έγραφε πέραν πάσης αμφιβολίας.
(Γράφει πάντως πως τον πήρε στο Ζορμπά επειδή ήταν.. βαφτιστήρι του πατέρα του).
Ο Μουστακας ήταν ένας πολύ ταλαντούχος ηθοποιός, με τη δική του πορεία, ο κόσμος τον αγάπησε και τον αγαπά ακόμη, γνώρισε το θρίαμβο στην επιθεώρηση, συγκινήθηκε όλη η Ελλάδα με το χαμό του. Τι παραπάνω να προσφέρει ένα μυθευμα που διακινείται από σελίδα σε σελίδα και τώρα πια και επίσημα από το Σπίτι του Ηθοποιού; Μπορεί και να του άξιζε του ανθρώπου δε λέω, αλλά είναι ψέμα και απορώ πως κάποιοι νιώθουν υπερήφανοι μέσα από ψευτιες και ποια ανάγκη καλύπτουν. Εν ολίγοις, μου φαίνεται εντελώς βλαχοβαλκανια όλη η ιστορία με Μουστακα και Όσκαρ. Και το λέω εγώ που είμαι και βλάχα και βαλκανια. Μια ανάγκη ρε παιδί μου να σε παραδεχτούν οι ... άλλοι με το στανιο όμως. Δε χρειαζόμαστε ψέματα για να αγαπάμε το ελληνικό σινεμά. Έχει βγάλει κι αριστουργηματα.
 
Αντε πάλι με το Μουστακα και το χαμένο Όσκαρ... Τι κόμπλεξ είναι αυτό πια με τα βραβεία; Όχι, ο Μουστακας δεν έχασε το Όσκαρ λόγω χρόνου, πρόκειται για μύθο.
Στο βιβλίο του ο Κακογιάννης που αναφέρεται λεπτομερώς σε όλες τις ταινίες του τίποτα απολύτως δεν γράφει για Μουστακα και Όσκαρ. Αφιερώνει δε αρκετό μέρος και γράφει για ολους τους ηθοποιούς και συνεργάτες του που τιμήθηκαν με τη διάκριση ή ήταν υποψήφιοι. Αν ίσχυε αυτό θα το έγραφε πέραν πάσης αμφιβολίας.
(Γράφει πάντως πως τον πήρε στο Ζορμπά επειδή ήταν.. βαφτιστήρι του πατέρα του).
Ο Μουστακας ήταν ένας πολύ ταλαντούχος ηθοποιός, με τη δική του πορεία, ο κόσμος τον αγάπησε και τον αγαπά ακόμη, γνώρισε το θρίαμβο στην επιθεώρηση, συγκινήθηκε όλη η Ελλάδα με το χαμό του. Τι παραπάνω να προσφέρει ένα μυθευμα που διακινείται από σελίδα σε σελίδα και τώρα πια και επίσημα από το Σπίτι του Ηθοποιού; Μπορεί και να του άξιζε του ανθρώπου δε λέω, αλλά είναι ψέμα και απορώ πως κάποιοι νιώθουν υπερήφανοι μέσα από ψευτιες και ποια ανάγκη καλύπτουν. Εν ολίγοις, μου φαίνεται εντελώς βλαχοβαλκανια όλη η ιστορία με Μουστακα και Όσκαρ. Και το λέω εγώ που είμαι και βλάχα και βαλκανια. Μια ανάγκη ρε παιδί μου να σε παραδεχτούν οι ... άλλοι με το στανιο όμως. Δε χρειαζόμαστε ψέματα για να αγαπάμε το ελληνικό σινεμά. Έχει βγάλει κι αριστουργηματα.
συμφωνω και προσυπογραφω ολο το κειμενο
δεν ξερω αν το σπιτι του ηθοποιου το διακινει εχοντας γνωση οτι ειναι ψεμα η οχι;
 
Τόση φασαρία, τόσοι ύμνοι για το θέατρο, τόσο μπίρι-μπίρι για να μας πει ότι η Φόνσου έριξε σφαλιάρα στον Γκιωνάκη. Το χαστούκι καθ'αυτό δεν ξέρω, αλλά το ότι αντέδρασε η Φόνσου, καλά έκανε. Σίγουρα θα τον ταρακούνησε τον άλλο. Η βλακώδης εισαγωγή με τη μυσταγωγία δεν ξέρω που κολλάει.
 
δεν ξερω αν μπορω να συμφωνησω με το χαστουκι αλλα σιγουρα με καποια αμεσση αντιδραση μπροστα στο κοινο
 
Τόση φασαρία, τόσοι ύμνοι για το θέατρο, τόσο μπίρι-μπίρι για να μας πει ότι η Φόνσου έριξε σφαλιάρα στον Γκιωνάκη. Το χαστούκι καθ'αυτό δεν ξέρω, αλλά το ότι αντέδρασε η Φόνσου, καλά έκανε. Σίγουρα θα τον ταρακούνησε τον άλλο. Η βλακώδης εισαγωγή με τη μυσταγωγία δεν ξέρω που κολλάει.
Πήγε νοσοκομείο γιατί έβγαλε αίμα από το μάτι του
 


1692708726452.png

 
Γράφει για τη Τζάκι ο Μ.Κ. αλλά όχι για ρομάντζο. Περισσότερο ως ξιπασμένη θα έλεγα την περιγράφει. Και από αυτά που αφήνει να εννοηθούν νομίζω πως η Τζάκι ερωτευόταν μόνο το πολύ χρήμα. Νομίζω δε πως λέει οτι είχε πιο καλή γνωριμία με την αδερφή της αλλά βαριέμαι τώρα να το ψάξω.
 
Eγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι γραφουν love affair ενω μπορουν να γραψουν ειδυλλιο και ερωτικη σχεση.
Γιατί μανούλα μου το ειδύλλιο είναι για τίποτα πτωχάλες (μυξο)παρθένες σαν την Αρετούσα. Εδώ έχουμε να κάνουμε με κοτζάμ Μπουβιέ-Κένεντι-Ωνάση και Σία
 
(μυξο)παρθένες σαν την Αρετούσα.
Καλα ας μην παρουμε και ορκο, τσαπερδονοκολοσφυριχτρα και η Αρετουσα. Αν διαβασουμε ολο το επος "Ερωτοκριτος" σε καοιο σημειο λεει
... Ως μπήκεν ο Ερωτόκριτος στη φυλακή κι αρχίζει...
... Έκατσα να ξεκουραστώ σιμά στο κουτσουνάρι...
... Βρίσκω ένα νιον ωραιόπλουμο που ‘λαμπε σαν τον ήλιο...
... Σαν αδελφό μου καρδιακό τον έκλαιγα κι επόνου... (ισχυει, ολοι εμεις οι κεραταδες εχουμε μια αλληλεγγυη μεταξυ μας)

...Τότε μια σιγανή φωνή μόνο τ’ αυτιά μου ακούσα
και είπανε τα χείλη του: “Σ’ έχασα Αρετούσα”...
Για να την χασει, μαλλον θα την ειχε, ο ωραιοπλουμος την... Θου κυριε, φυλακην τω στοματι μου. Τα πηρα τωρα, αντε μην βγαλω στη φορα και τα απλητα της αλλης παρθενοπιπιτσας, της ωραιας Ελλενης, που απο τα 14 της ...
 
 
ο Νίκος Σταυρίδης ως γνωστόν έκανε τρεις γάμους. Ο πρώτος (φώτο) με την ηθοποιό Ντόρα ( Θεοδώρα) Καρυώτου η οποία πέθανε μόλις 31 (ή 34) χρόνων, από καρκίνο στο Λονδίνο, τον Σεπτέμβριο του 1953. Με την δεύτερη του γυναίκα , Μιράντα απέκτησε την μοναχοκόρη του Δανάη ( δεύτερη φώτο από το ινσταγκραμ του Άρη Λουπαση) η οποία σήμερα ζεί στην Αγγλία ( τρίτη φώτο). Τρίτη του σύζυγος για περίπου δύο χρόνια ήταν η επίσης ηθοποιός (Πολυ)ξένη Δράμαλη.
 

Συνημμένα

  • 92564735_872612456484118_4648894050257076224_n.jpg
    92564735_872612456484118_4648894050257076224_n.jpg
    30,7 KB · Προβολές: 2
  • 2023_12_21_20_50_33.png
    2023_12_21_20_50_33.png
    1,1 MB · Προβολές: 2
  • IMG_20231221_203122.jpg
    IMG_20231221_203122.jpg
    8,9 KB · Προβολές: 2
O παραβας ειχε σχέση με την αδερφή του Ωνάση, το ξερατε; νομίζω ότι ήταν αριστερός και πως ο Ωνάσης θεωρούνταν το κεφάλαιο εκείνη την εποχή
 
Πίσω
Μπλουζα