Ξέρατε ότι....;

Εδώ μοιάζει να το παίζει αυθεντία και να διδάσκει ο δάσκαλος τα μαθητούδια τα ιθαγενή που δείχνουν να στέκονται σούζα. Γιατί έχω την εντύπωση ότι την είχε ψωνίσει άσχημα αυτός;
 
Εδώ μοιάζει να το παίζει αυθεντία και να διδάσκει ο δάσκαλος τα μαθητούδια τα ιθαγενή που δείχνουν να στέκονται σούζα. Γιατί έχω την εντύπωση ότι την είχε ψωνίσει άσχημα αυτός;
Φαντάζομαι και πως αυτοί τον είδαν ως κάτι το πολύτιμο και τον προσεγγισαν κολακευτικά
 
Ακούω αποψεις αλλά εγώ μοιάζω περισσότερο στον Καζαντζίδη πάρα ο μαστορας :)τρόπος του λέγειν, μου θυμίζει Τσαλίκη, περισσότερο
GFvMRQWW8AAXCY0.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:
....η Μελίνα Μερκούρη έκανε το ντεμπούτο της στην παρισινή θεατρική σκηνή το 1951? Εδώ μια μίνι συνέντευξη της που δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα Ici Paris Hebdo τον Δεκέμβριο του 1951 (πολύ πιθανόν η πρώτη της συνέντευξη εκτός Ελλάδος). Ο δημοσιογράφος περιγράφει πώς την συνάντησε σε έναν αγώνα πυγμαχίας(!! )ενώ η Μερκούρη δηλώνει, μεταξύ άλλων, ότι πάντα ονειρευόταν να εμφανιστεί στην γαλλική θεατρική σκηνή, ότι από μικρό παιδί ήθελε να γίνει ηθοποιός, ότι προσπαθεί να βελτιώσει τα γαλλικά της ( ο δημοσιογράφος διαπιστώνει ότι μιλάει άπταιστα την γλώσσα) και ότι λατρεύει την γαλλική κουζίνα με μια εξαίρεση- τον γαλλικό καφέ! Όπως λέει προτιμά τον τουρκικό και δυσκολεύτηκε πολύ να βρει στο Παρίσι ένα μπρίκι για να τον φτιάχνει! Πάντως ο δημοσιογράφος δεν ενθουσιάστηκε ιδιαίτερα από τον καφέ που του πρόσφερε η Μελίνα ,αν και τον ήπιε από ευγένεια....

IMG_20240207_143904.jpg
 
Είχαν παντρευτεί τελικα;
 
Είχαν παντρευτεί τελικα;
Οχι καλέ. Αυτά είναι παραμύθια. Ουδέποτε είχε παντρευτεί την Δ.Δ.
Θα μου πεις πως το ξέρω;;;
Το 2014 ο Δήμος Πειραιά είχε κάνει μια έκθεση αφιέρωμα για τη συμπλήρωση 10χρόνων απο το θάνατο του. Η έκθεση περιελάμβανε προσωπικά του αντικείμενα, κοστούμια από παραστάσεις κλπ. Μέσα σε όλα τα άλλα υπήρχαν σε περίοπτη θέση: α) το απολυτήριο Γυμνασίου του (Β' Γυμνάσιο Αρρένων Πειραιά) κι β) το πιστοποιητικό οικογενειακής του κατάστασης (ήταν δημότης Δήμου Πειραιά).
Κάτω λοιπόν απο τα στοιχεία του, στη στήλη των γάμων, αναφέρονταν 2 γάμοι: Α γάμος τέως σύζυγος Βουγιουκλάκη Αλίκη κι δίπλα τον αριθμό διαζευκτηρίου κι ομοίως τα ίδια για το Β γάμο του.
Αν είχε κάνει γάμο με τη Δ.Δ., δεν θα υπήρχαν κι τα στοιχεία της μέσα στο πιστοποιητικό ως τεως σύζυγος, όπως υπήρχαν κι των άλλων 2 (Βουγιουκλάκη, Ειλικρινή);; δεν θα αναφερόταν η Βουγιουκλακη ως Β γάμος κι η Ειλικρινή ως Γ;; άρα ουδέποτε υπήρξε γάμος με τη Δ.Δ.

Υ.Γ. Θα το πω αλλη μια φορά. Το έτος γεννήσεως του ήταν το 1932, όχι το 1934 που αναφέρουν οι βιογραφίες.
 
Οχι καλέ. Αυτά είναι παραμύθια. Ουδέποτε είχε παντρευτεί την Δ.Δ.
Θα μου πεις πως το ξέρω;;;
Το 2014 ο Δήμος Πειραιά είχε κάνει μια έκθεση αφιέρωμα για τη συμπλήρωση 10χρόνων απο το θάνατο του. Η έκθεση περιελάμβανε προσωπικά του αντικείμενα, κοστούμια από παραστάσεις κλπ. Μέσα σε όλα τα άλλα υπήρχαν σε περίοπτη θέση: α) το απολυτήριο Γυμνασίου του (Β' Γυμνάσιο Αρρένων Πειραιά) κι β) το πιστοποιητικό οικογενειακής του κατάστασης (ήταν δημότης Δήμου Πειραιά).
Κάτω λοιπόν απο τα στοιχεία του, στη στήλη των γάμων, αναφέρονταν 2 γάμοι: Α γάμος τέως σύζυγος Βουγιουκλάκη Αλίκη κι δίπλα τον αριθμό διαζευκτηρίου κι ομοίως τα ίδια για το Β γάμο του.
Αν είχε κάνει γάμο με τη Δ.Δ., δεν θα υπήρχαν κι τα στοιχεία της μέσα στο πιστοποιητικό ως τεως σύζυγος, όπως υπήρχαν κι των άλλων 2 (Βουγιουκλάκη, Ειλικρινή);; δεν θα αναφερόταν η Βουγιουκλακη ως Β γάμος κι η Ειλικρινή ως Γ;; άρα ουδέποτε υπήρξε γάμος με τη Δ.Δ.

Υ.Γ. Θα το πω αλλη μια φορά. Το έτος γεννήσεως του ήταν το 1932, όχι το 1934 που αναφέρουν οι βιογραφίες.
Ε ναι έτσι είναι τοτε
 
οχι δεν ειχαν παντρευτει ποτε η δεσπω διαμαντιδου και ο δημητρης παπαμιχαηλ
αλλα το ερωτημα ειναι γιατι εφοργηστηκε ο παπαμιχαλας στο ακουσμα του ονοματος του γληνου
 
...γιατι εφοργηστηκε ο παπαμιχαλας στο ακουσμα του ονοματος του γληνου
Ίσως ήταν πολύ φορτισμένος κι εξοργισμένος απο τις φήμες οτι ο Γληνός ήταν ο δήθεν κουμπάρος στον δήθεν γάμο του με τη Διαμαντίδου και απλά ξέσπασε. Δεν νομίζω να είχε συμβεί κάτι με τον Γληνό. Άλλωστε ο Παπαμιχαήλ δεν φημιζόταν για την ηρεμία του, είναι γνωστό οτι ήταν εκρηκτικός χαρακτήρας κι δεν ήθελε πολύ να "αρπάξει" με το παραμικρό. Βέβαια, κατά τη γνώμη μου, κι ο δημοσιογράφος (στο επεισόδιο που έχει βάλει η αριάδνη στο #1.007) τον προκάλεσε...
 
Άλλωστε ο Παπαμιχαήλ δεν φημιζόταν για την ηρεμία του, είναι γνωστό οτι ήταν εκρηκτικός χαρακτήρας κι δεν ήθελε πολύ να "αρπάξει" με το παραμικρό.

Και παρ' ολα αυτα παντρευτηκε τη Βουγιουκλακη; :behead:
 
Ίσως ήταν πολύ φορτισμένος κι εξοργισμένος απο τις φήμες οτι ο Γληνός ήταν ο δήθεν κουμπάρος στον δήθεν γάμο του με τη Διαμαντίδου και απλά ξέσπασε. Δεν νομίζω να είχε συμβεί κάτι με τον Γληνό. Άλλωστε ο Παπαμιχαήλ δεν φημιζόταν για την ηρεμία του, είναι γνωστό οτι ήταν εκρηκτικός χαρακτήρας κι δεν ήθελε πολύ να "αρπάξει" με το παραμικρό. Βέβαια, κατά τη γνώμη μου, κι ο δημοσιογράφος (στο επεισόδιο που έχει βάλει η αριάδνη στο #1.007) τον προκάλεσε...
E ναι ξεκάθαρα τον προκαλεσε
 
Πόσο δύσκολα πέρασε η ζωή, της έτυχαν τραγωδίες( να χάσει και τους δυο γονείς και θειο) και όμως πέτυχε αργότερα, μιλάμε για δύναμη ψυχής. Δεν το ξερα πως είχε χάσει τους γονείς σε τόσο τρυφερή ηλικία και σκεφτείτε πως ήταν αυτό το σπίτι τώρα για μικρό κοριτσάκι.
 
Ξέρατε ότι η Δέσπω Διαμαντίδου...

 
Ξέρατε ότι η Δέσπω Διαμαντίδου...

σημαντικο οτι ηταν πολυ φιλη και με τη λιλη παπαγιαννη,την δευτερη συζηγο του αντρεα φιλιππιδη
 
Και μια και σαν σήμερα πέθανε η Δέσπω Διαμαντίδου ένα ακόμα κουτσομπολιό σχετικά με την προσωπική της ζωή,

https://www.fosonline.gr/stiles/par...soygia-toy-olympiakoy-me-ti-despo-diamantidoy


Και για όποιον ενδιαφέρεται, εδώ κάποιες πληροφορίες για τον γιό που είχε η Διαμαντίδου με τον Ανδρέα Φιλιππίδη , τον Μάριο , ο οποίος πέθανε σχετικά πρόσφατα......

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα