Ξέρατε ότι....;

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Bambinella
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Αναφέρει ότι υπήρχαν κλικες στην Φίνος φιλμ και σε μία παρεξήγηση με τον Φίνο
 
Nαι, και εν ετει 1962 η 16χρονη ειχε το μαλλι βαμμενο ξανθο πλατινε και δεν την πεταξαν εξω απο το σχολειο.

Ενα σωρο ανεκδοτα ειπαμε σημερα. Να πουμε και τιποτα πιο σοβαρο;
 
Tην εποχη εκεινη αν δεν τελειωνες Δραματικη Σχολη και αν δεν λαμβανες αδεια ασκησεως επαγγελματος, δεν επαιζες σε θεατρο και κινηματογραφο. Στα 18 εμπαινες στην Σχολη που ηταν τριετης. Τελειωνες στα 21, αρα ολες οι μπεμπεκες ηταν το λιγοτερο 21 - 22 στις πρωτες τους ταινιες.
Τα υπολοιπα ειναι για να γελαμε.
Κι όσοι δεν είχαν τελείωσει σχολή (διότι πολλοί ήταν αυτοδίδακτοι ή μπήκαν σφήνα στο χώρο απο άλλους χώρους), για να πάρουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, περνούσαν απο ειδική επιτροπή εξετάσεων ως "εξαιρετικά ταλέντα"...πχ Κοντού, Βέγγος κλπ...όπου και πάλι έπρεπε να ήσουν άνω των 18-19 για να μπορέσεις να περάσεις από την επιτροπή.
Οι μόνοι ηθοποιοί που ξεκίνησαν πραγματικά μικροί, ήταν τα "παιδιά-θαύματα" (αδερφές Καλουτά, Βασίλης Καίλας, αδερφοί Καλατζοπούλου, Μαιρούλα Ευαγγέλου κλπ). Ολοι οι άλλοι ήταν απλά να 'χαμε να λέγαμε...
 
Κι όσοι δεν είχαν τελείωσει σχολή (διότι πολλοί ήταν αυτοδίδακτοι ή μπήκαν σφήνα στο χώρο απο άλλους χώρους), για να πάρουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, περνούσαν απο ειδική επιτροπή εξετάσεων ως "εξαιρετικά ταλέντα"...πχ Κοντού, Βέγγος κλπ...όπου και πάλι έπρεπε να ήσουν άνω των 18-19 για να μπορέσεις να περάσεις από την επιτροπή.
Οι μόνοι ηθοποιοί που ξεκίνησαν πραγματικά μικροί, ήταν τα "παιδιά-θαύματα" (αδερφές Καλουτά, Βασίλης Καίλας, αδερφοί Καλατζοπούλου, Μαιρούλα Ευαγγέλου κλπ). Ολοι οι άλλοι ήταν απλά να 'χαμε να λέγαμε...
Έτσι πρέπει να έγιναν τα πράγματα το πιο λογικο
 
Δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη πάντως ο Βουλγαρίδης είχε αναφερθεί στο πώς έχασε το συμβόλαιο τού Με την Φίνος
Και ο Γιάννης Μαλούχος έχει πει σε συνέντευξη του πως ο Δαλιανίδης δεν τον ήθελε στη "Φίνος". Στη "Φίνος", τον έβαλε ο Σακελλάριος ο οποίος τον πίστεψε πολυ ως κωμικό ηθοποιό. Αλλά ο Δαλιανίδης δεν τον ήθελε. Μάλιστα ειχε πει, πως οι ρόλοι όπου ο ίδιος ο Φίνος τον προόριζε για να παίξει, ήταν οι ρόλοι που έπαιξε ο Βουτσάς.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Και ο Γιάννης Μαλούχος έχει πει σε συνέντευξη του πως ο Δαλιανίδης δεν τον ήθελε στη "Φίνος". Στη "Φίνος", τον έβαλε ο Σακελλάριος ο οποίος τον πίστεψε πολυ ως κωμικό ηθοποιό. Αλλά ο Δαλιανίδης δεν τον ήθελε. Μάλιστα ειχε πει, πως οι ρόλοι όπου ο ίδιος ο Φίνος τον προόριζε για να παίξει, ήταν οι ρόλοι που έπαιξε ο Τζανετάκος.
Α μάλιστα νομίζω ούτως ή άλλως οι ταινίες που γύρισε ο Μαλούχος στην Φίνος ήταν με τον Σακελλάριο.
Η Αλίκη στο ναυτικό και η Νύφη το σκάσε με την Τζένη.

Μετά αιφνιδίως έφυγε όπως και ο Βουλγαρίδης, η Λιάσκου κα.

Πάντως εντύπωση μου κάνει ότι ο Ντίνος Ηλιόπουλος ενώ έπαιξε σε αρκετές ταινίες του Δαλιανίδη κάποια στιγμή έφυγε από τις διανομές και μετά και από την εταιρεία
 
Ποιο είναι το παιδί της φωτο;
 

Συνημμένα

  • img_1_1725455003370~2.jpg
    img_1_1725455003370~2.jpg
    59,6 KB · Προβολές: 6
Πάντως εντύπωση μου κάνει ότι ο Ντίνος Ηλιόπουλος ενώ έπαιξε σε αρκετές ταινίες του Δαλιανίδη κάποια στιγμή έφυγε από τις διανομές και μετά και από την εταιρεία
Η "Καραγιάννης-Καρατζόπουλος, όταν δημιουργήθηκε το 1966, μάζεψε πολλούς από τους ηθοποιούς που η FF δεν χρησιμοποιούσε πια στις ταινίες της. Ηλιόπουλος, Διανέλλος, Ξενίδης, Σταυρίδης, Κωνσταντάρας, Φωτόπουλος, Γκιωνάκης, Πλατής, Τσαγανέας, Ρίζος κλπ. Ηθοποιοί που έπαιξαν πολύ στις ασπρόμαυρες ταινίες της, 50s και early 60s, κι μετά για άγνωστους λόγους, απομακρύνθηκαν.
Μόνο ο Παπαγιαννόπουλος, από τους παλιούς, συνέχισε στη FF. Αλλά και άλλοι ηθοποιοί που δεν πήγαν στον Καραγιάννη όπως Μακρής, Βασιλειάδου, Χατζηχρήστος, Αυλωνίτης κλπ είχαν ήδη σταματήσει από τη FF νωρίς. Δεν ξέρω γιατί.
Ο Βουτσάς σε μια συνέντευξη του, είχε πει πως ένα απόγευμα στο γραφείο του Φίνου, τηλεφωνούσε συνεχώς ο Χατζηχρήστος. Ήθελε να ζητήσει από τον Φίνο να κάνουν μια ταινία. Κι ο Φίνος για να τον αποφύγει, είπε: "πέστε του ότι έφυγα για να μην τηλεφωνεί". Κι συνέχισε ο Βουτσάς στη συνέντευξη, λέγοντας: "Έπαθα σοκ! Δεν περίμενα να το κάνει αυτό ο Φίνος στο μεγάλο Χατζηχρήστο, που έκαναν τόσες επιτυχίες στα πρώτα χρόνια. Κι είπα στον εαυτό μου, αυτό δεν θα το επιτρέψω να το κάνει κι σε μένα στο μέλλον! να με θεωρήσει παρωχημένο! Κι έτσι έφυγα κι εγώ κι πήγα στον Καραγιάννη". Βέβαια ο Βουτσάς μετά απο καιρό επέστρεψε στη FF.
Η αλήθεια ειναι ότι έκανε λάθη και ο Φίνος, αλλά πιστεύω ότι επηρρεαζόταν πολύ και από την κλίκα που είχε στον κόρφο του...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η "Καραγιάννης-Καρατζόπουλος, όταν δημιουργήθηκε το 1966, μάζεψε πολλούς από τους ηθοποιούς που η FF δεν χρησιμοποιούσε πια στις ταινίες της. Ηλιόπουλος, Διανέλλος, Ξενίδης, Σταυρίδης, Κωνσταντάρας, Φωτόπουλος, Γκιωνάκης, Πλατής, Τσαγανέας, Ρίζος κλπ. Ηθοποιοί που έπαιξαν πολύ στις ασπρόμαυρες ταινίες της, 50s και early 60s, κι μετά για άγνωστους λόγους, απομακρύνθηκαν.
Μόνο ο Παπαγιαννόπουλος, από τους παλιούς, συνέχισε στη FF. Αλλά και άλλοι ηθοποιοί που δεν πήγαν στον Καραγιάννη όπως Μακρής, Βασιλειάδου, Χατζηχρήστος, Αυλωνίτης κλπ είχαν ήδη σταματήσει από τη FF νωρίς. Δεν ξέρω γιατί.
Ο Βουτσάς σε μια συνέντευξη του, είχε πει πως ένα απόγευμα στο γραφείο του Φίνου, τηλεφωνούσε συνεχώς ο Χατζηχρήστος. Ήθελε να ζητήσει από τον Φίνο να κάνουν μια ταινία. Κι ο Φίνος για να τον αποφύγει, είπε: "πέστε του ότι έφυγα για να μην τηλεφωνεί". Κι συνέχισε ο Βουτσάς στη συνέντευξη, λέγοντας: "Έπαθα σοκ! Δεν περίμενα να το κάνει αυτό ο Φίνος στο μεγάλο Χατζηχρήστο, που έκαναν τόσες επιτυχίες στα πρώτα χρόνια. Κι είπα στον εαυτό μου, αυτό δεν θα το επιτρέψω να το κάνει κι σε μένα στο μέλλον! να με θεωρήσει παρωχημένο! Κι έτσι έφυγα κι εγώ κι πήγα στον Καραγιάννη". Βέβαια ο Βουτσάς μετά απο καιρό επέστρεψε στη FF.
Η αλήθεια ειναι ότι έκανε λάθη και ο Φίνος, αλλά πιστεύω ότι επηρρεαζόταν πολύ και από την κλίκα που είχε στον κόρφο του...
Ούτε αυτό για τον Χατζηχρήστο το γνώριζα!

Σε σχέση με τον Ηλιόπουλο νόμιζα ότι επειδή συνεργάστηκε πολύ με τον Δαλιανίδη, εκείνος περί τα μέσα των 60s επικεντρώθηκε περισσότερο στον Κώστα Βουτσά και πίστευα ότι για αυτό έφυγε επειδή δεν τον προωθούσαν αρκετά
 
Ούτε αυτό για τον Χατζηχρήστο το γνώριζα!

Η συνέντευξη αυτή είχε δοθεί στον Ιάσονα Τριανταφυλλίδη. Εδω απλά υπάρχει μια περίληψη.
 
Η "Καραγιάννης-Καρατζόπουλος, όταν δημιουργήθηκε το 1966, μάζεψε πολλούς από τους ηθοποιούς που η FF δεν χρησιμοποιούσε πια στις ταινίες της. Ηλιόπουλος, Διανέλλος, Ξενίδης, Σταυρίδης, Κωνσταντάρας, Φωτόπουλος, Γκιωνάκης, Πλατής, Τσαγανέας, Ρίζος κλπ. Ηθοποιοί που έπαιξαν πολύ στις ασπρόμαυρες ταινίες της, 50s και early 60s, κι μετά για άγνωστους λόγους, απομακρύνθηκαν.
Μόνο ο Παπαγιαννόπουλος, από τους παλιούς, συνέχισε στη FF. Αλλά και άλλοι ηθοποιοί που δεν πήγαν στον Καραγιάννη όπως Μακρής, Βασιλειάδου, Χατζηχρήστος, Αυλωνίτης κλπ είχαν ήδη σταματήσει από τη FF νωρίς. Δεν ξέρω γιατί.
Ο Βουτσάς σε μια συνέντευξη του, είχε πει πως ένα απόγευμα στο γραφείο του Φίνου, τηλεφωνούσε συνεχώς ο Χατζηχρήστος. Ήθελε να ζητήσει από τον Φίνο να κάνουν μια ταινία. Κι ο Φίνος για να τον αποφύγει, είπε: "πέστε του ότι έφυγα για να μην τηλεφωνεί". Κι συνέχισε ο Βουτσάς στη συνέντευξη, λέγοντας: "Έπαθα σοκ! Δεν περίμενα να το κάνει αυτό ο Φίνος στο μεγάλο Χατζηχρήστο, που έκαναν τόσες επιτυχίες στα πρώτα χρόνια. Κι είπα στον εαυτό μου, αυτό δεν θα το επιτρέψω να το κάνει κι σε μένα στο μέλλον! να με θεωρήσει παρωχημένο! Κι έτσι έφυγα κι εγώ κι πήγα στον Καραγιάννη". Βέβαια ο Βουτσάς μετά απο καιρό επέστρεψε στη FF.
Η αλήθεια ειναι ότι έκανε λάθη και ο Φίνος, αλλά πιστεύω ότι επηρρεαζόταν πολύ και από την κλίκα που είχε στον κόρφο του...
Έχεις πολλές γνώσεις μπραβο
 
Έχεις πολλές γνώσεις μπραβο
Δεν είναι θέμα γνώσεων, απλά μου άρεσε πολύ ο παλιός ελληνικός κινηματογράφος. Κι όταν κάτι σου αρέσει, το "σκαλίζεις", για να μαθαίνεις περισσότερα για αυτό. Αν δεν είχαμε αυτο το ενδιαφέρον για τον παλιο κινηματογράφο, δεν θα ήμασταν κι οι περισσότεροι εδω, να μιλάμε για αυτό.
;)
 
Αναφέρει ότι υπήρχαν κλικες στην Φίνος φιλμ και σε μία παρεξήγηση με τον Φίνο
Παιδιά, έχω την αίσθηση οτι ο Φίνος ήταν ένας καλοπροαίρετος άνθρωπος, αλλά ασχολιόταν περισσότερο με το τεχνικό κομμάτι των ταινιών του, παρά με το εμπορικό-παραγωγικό. Για αυτό κι τον ελεγαν "κατσαβιδάκια". Όλο με τις μηχανές του, τα εργαλεία του, να συναρμολογεί, να επισκευάζει, να διορθώνει κλπ. Περισσότερο στη FF, έκαναν κουμάντο οι συνεργάτες του παρά ο ίδιος που ήταν ιδιοκτήτης. Υπήρχαν άτομα που έλυναν και έδεναν μέσα στην εταιρία κι έκαναν ότι ήθελαν. Προφανώς ο Φίνος τους εμπιστευόταν γιατί με τις κινηματογραφικές επιτυχίες τους ανέδειξαν την FF. Όμως κάποιοι εξ αυτών, ε! όπως κι να το κάνουμε, ήταν κλίκα με ότι αυτό συνεπάγεται...:whistle:
 
Δύσκολα όμως μπορώ να φανταστώ ότι θα την έπαιρναν να παίξει ένα κεντρικό ρόλο όπως ήταν αυτός της Τζένης στη συγκεκριμένη ταινία. Και ακόμα δυσκολότερα μπορώ να φανταστώ το να παίρνουν κοπέλα που είναι ανήλικη. Και ειδικά η Φινος Φιλμς που ήταν και ο,τι πιο επαγγελματικό είχαμε στον κινηματογράφο τότε. Επομένως και εγώ πιστεύω ότι θα ήταν 18 με 19 οπωσδήποτε η Ναθαναήλ στη συγκεκριμένη ταινία

Οπως λεγαμε και λιγο πιο πανω, χωρις Δραματικη Σχολη και αδεια ασκησεως επαγγελματος δεν επαιζες πουθενα. Αρα ουτε 18 με 19 ηταν τοτε η Ναθαναηλ. Το λιγοτερο 21 γιατι δεν γινοταν αλλιως. Τα ειπαμε και τα ξαναειπαμε.
Οσες θελουν να δηλωνουν οτι ξεκινησαν τις ταινιες με την πιπιλα στο στομα μπορουν να το κανουν.
Σε τελικη αναλυση, μας κανουν και γελαμε. Δεν ειναι λιγο αυτο.
 
Το ξέρετε ( μπορεί να έχει ήδη αναφερθεί) ότι η Άννα Φόνσου δεν έπαιξε ποτέ σε ταινία της Φίνος επειδή ο ίδιος ο Φίνος την ρώτησε αν αληθεύει η φήμη που άκουσε ότι ξενυχτάει κάθε βράδυ στα μπουζούκια και ότι μετά αμέσως πηγαίνει για γύρισμα. Εκείνη το επιβεβαίωσε και έτσι δεν βρέθηκε ποτέ στα πλατώ την Φίνος παρά μόνο για να να γυρίσει το Διακοπές στο Βιετνάμ κατ' απαίτηση του Θανάση Βέγγου όμως.

Αυτή μπορεί να είναι η αιτία που τελικά δεν έπαιξε το ρόλο της Μάρθας Καραγιάννη στο Μερικοί το προτιμούν κρύο καθώς ήταν η πρώτη επιλογή. Ακολούθως ούτε η Πόπη Λάζου εν τέλει δεν το έκανε και έτσι η Μάρθα μπήκε στον κόσμο των μιούζικαλ με την πρωτη.
 
Οπως λεγαμε και λιγο πιο πανω, χωρις Δραματικη Σχολη και αδεια ασκησεως επαγγελματος δεν επαιζες πουθενα. Αρα ουτε 18 με 19 ηταν τοτε η Ναθαναηλ. Το λιγοτερο 21 γιατι δεν γινοταν αλλιως. Τα ειπαμε και τα ξαναειπαμε.
Οσες θελουν να δηλωνουν οτι ξεκινησαν τις ταινιες με την πιπιλα στο στομα μπορουν να το κανουν.
Σε τελικη αναλυση, μας κανουν και γελαμε. Δεν ειναι λιγο αυτο.
Ίσως η μόνη εξαίρεση να ήταν η μιρκα τελικά που μεγάλωσε στα πλατό και ίσως στα 14 να ήταν στον κατηφορο.
 
Εδώ λέει πως επαιξε Σε 39 ταινιες εγώ μέτρησα γύρω στις 26, στην βικι, οι άλλες χάθηκαν η είναι ανακρίβεια του άρθρου. Όχι έχω πάθει εξαρτηση να δω και τις άλλες
 
Tην ελλη Λαμπέτη την έκοψαν από το εθνικό στις εξετάσεις. Την έκοψε και ο Δημήτρης Χορν Ω της ειρωνείας λέγοντας πως δεν τα λέει καλα
 
Πίσω
Μπλουζα