Οι Ελληνικές συμμετοχές στην Eurovision

Λορένα είπε:
Απο τραγουδια στην Γιουροβιζιον (βαριεμαι να το αλλαξω στα αγγλικα..), μια μου αρεσε. Εκεινη με την Γαρμπη και το γαλαζιο της φορεμα που αφησε ιστορια. Ηταν και ωραιο το τραγουδακι :)
Και το Σ'αγαπω του Ρακιτζη, καλο ηταν, αλλά το φαγε η στολη :p

Αν μιλησουμε για ξενες συμμετοχες, εχω πολλα να πω
...και το βασανιστικο ερωτημα παραμενει μεχρι σημερα"VRAKI OR NOT VRAKI..':what:
 
Juanita είπε:
Μπράβο Spartan-X!!! :D
Πολύ όμορφη η παρουσίασή σου!!! :flower:

Μπορεί να έχει καταντήσει ένα ευφρόσυνο πανηγυράκι η Eurovision, αλλά έχουμε στείλει αρκετά όμορφα τραγούδια.

Κάποτε μάλιστα η επιλογή του κομματιού γινόταν από σοβαρή επιτροπή και αν θυμάμαι καλά ήταν κάτι σα φεστιβάλ.

Τη χρονιά που πήγαμε πενταήμερη ένας από τους συμμαθητές μας συμμετείχε κατά κάποιο τρόπο στο διαγωνισμό για την επιλογή τραγουδιού με ένα αρκετά όμορφο τραγούδι: Ξεχασμένη Μπαλάντα. Στον ίδιο διαγωνισμό συμμετείχε και η Άντζελα (δε θέλω ερωτήσεις: Ποιά Άντζελα;; ) αλλά τελικά επέλεξαν τον "Κλόουν".
Ώστε ήσουν συμμαθήτρια του Στέλιου Σταυράκη...

tolis είπε:
πολυ καλη παρουσιαση, που μου φερνει παντα την απορια..Γιατι τα δυο διεθνως αναγνωρισμενα ιερα τερατα (Βικυ και Μουσχουρη) δεν τραγουδισαν για μας ,ενω εσκισαν για τις χωρες που αντιπροσωπευσαν? Μηπως σε ενδειξη διαμαρτυριας για τη χουντα? Μηπως ξερει κανεις σας την απαντηση?
Η Μούσχουρη πήγε το '63 (προ Χούντας), η Βίκυ την πρώτη φορά το '67 (πάλι προ Χούντας, 8 Απριλίου 1967 - 13 μέρες πριν!) και τη δεύτερη φορά το '72 (επί χούντας μεν, αλλά μάλλον καμία ένδειξη διαμαρτυρίας δε...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
home.php
 
img026r.jpg

απο το αρχειο μου ! ελπιζω να σας αρεσει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι αρκετα χρονια που επαψα να παρακολουθω τον διαγωνισμο και συγκεκριμενα απο τοτε που αρχισαμε να στελνουμε τραγουδια με αγγλικο στιχο. Εχω πια πολυ κακη γνωμη για την ολη διοργανωση, χωρις αυτο να σημαινει οτι ηταν και ποτε κατι το πολυ σπουδαιο. Πιστευω απλως οτι παλαιοτερα ηταν πιο ποιοτικη απο ο,τι σημερα.

Δεν μου αρεσαν:

1991 Aνοιξη - Οι τσιριδες της Βοσσου και τιποτα γενικα απο αυτο το τραγουδι.

Ισως ομως να μην ειμαι αντικειμενικη γιατι τρεφω μια καποια αντιπαθεια προς τον Μικρουτσικο.

1983 Μου λες - Ανοστοοοο!!!!

2006 Εverything - Συνηθισμενο σε μουσικη και στιχο σε βαθμο κακουργηματος. Ανουσιο ως εκει που δεν παιρνει αλλο.

1988 Κλοουν - Ο,τι χειροτερο στειλαμε ποτε! Το απολυτο αισχος.

Ειναι κι αλλα πολλα που δεν μου αρεσαν, απλως αυτα ειναι τα χειροτερα κατα τη γνωμη μου.

Μου αρεσαν:

2002 S.A.G.A.P.O. Φοβερο κομματι που το στηριζω απολυτα και δεν καταλαβα ποτε γιατι μισηθηκε τοσο. Αν και με αγγλικο στιχο, καταφερε στο ρεφραιν του να περασει το ωραιοτερο ελληνικο ρημα. Κακη η παρουσια του γκρουπ τη βραδια του διαγωνισμου, αλλα το τραγουδι απο μονο του απο τα καλυτερα που περασαν ποτε απο εκει.

1977 Μαθημα Σολφεζ - Απιθανη μουσικη, αλλα και πανεξυπνος στιχος και χορογραφια που πατησαν στις αληθινες νοτες του τραγουδιου και τη μουσικη του κλιμακα. Ξεκαθαρη πρωτια!

1992 Ολου του κοσμου η ελπιδα - Θαυμασια μελωδια, ενα πολυ δυσκολο κομματι που απαιτουσε μεγαλες φωνητικες δυνατοτητες και που εβγαλε αξια εις περας η Κλεοπατρα με την καταπληκτικη της ερμηνεια. Οσο για τον στιχο, ο καλυτερος ελληνικος που γραφτηκε ποτε για τη Eurovision.

1993 Eλλαδα χωρα του φωτος - Ωραια, χαρουμενη μουσικη, αψογη ερμηνεια απο την Καιτη κι ενας στιχος που απο τη μια εξυμνει τη χωρα μας, κι απο την αλλη λεει πολλες αληθειες.

Ειδικη μνεια σε ενα τραγουδι που δυστυχως δεν το εστειλε η Ελλαδα, αλλα με μαγεψε και δεν γινεται να μην το αναφερω.

2004 Lane Moje, μια συμμετοχη της Σερβιας - Μαυροβουνιου.

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι αν τα περισσοτερα τραγουδια του διαγωνισμου ηταν σαν αυτο, τοτε αυτος ο διαγωνισμος θα παρηγε πολιτισμο και δε θα ηταν απλως και μονο πανηγυρακι, οπως σωστα χαρακτηριζεται.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα συμφωνήσω με την bambinella_100 αλλά θα διαφωνήσω σε 2 πράγματα...Η "Άνοιξη" για μένα ήταν θεϊκό κομμάτι,και μάλιστα είναι διαχρονικό και ακούγεται ακόμα και σήμερα!Το S.A.G.A.P.O. του Ρακιντζή,το θεωρώ ανούσιο τραγούδι,εντελώς άκυρο!Βέβαια καθένας έχει διαφορετική άποψη
 
Εγω κ θα συμφωνησω κ θα διαφωνησω!!!

Μαρεσει τρομερα η Ανοιξη οπως κ το s.a.g.a.p.o διοτι ηταν διαφορετικο αλλα χαλια εκτελεσμενο επι σκηνης!!! Κ κριμα το κραξιμο που εφαγε ο Ρακιτζης,αν τοσο πια δεν τους αρεσε ας μην το ψηφιζαν!!!!!!

Το αγαπημενο μου ειναι το Ασπρο Μαυρο της Αλεξια για την Κυπρο!!!!!!!!

Επισης στεναχωρηθηκα παρα πολυ με την Μαντω που ειναι μια τελεια τραγουδιστρια κ πηγε με ενα τετοιο τραγουδι!!!!!!!Εγω θαθελα νε πηγαινε με το στοιχηματιζω στα αγγλικα κ τοτε η Ευρωπη θα μας προσκηνουσε :award: κριμα που αυτο δεν γινεται....!!!

Το καλυτερο σας το αφησα για το τελος..................

Τρελαινομαι για το κλόουν............................. :sealed: :sealed: :sealed:

Εχει ολη την ωραια ατμοσφαιρα των 80's..........!!!!!!!!!!! Ριχτε νερο στο κρασι σας κ δειτε το με αλλο ματι...........!!!!!!!!

Ας δουμε το ασπρο μαυρο (νομιζω δεν το εχει βαλει κανεις εδω)

[edit] no video [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έχετε πιάσει το βαθύ νόημα του θεσμού.

Πάνε μερικές χώρες που τις ψηφίζουν μερικές άλλες χώρες. Το τραγούδι δεν παίζει καμιά σημασία τώρα πιά..... Το χρήμα να γυρίζει
 
Νομίζω οτι το Ποια προσευχή της Κωνσταντοπούλου, ήταν το καλύτερο που έχουμε στείλει εδώ και πολλά χρόνια. πολύ ωραία μουσική και αρκετά καλή ερμηνεία. Δυστυχώς αδικήθηκε στην βαθμολογία...
 
bambinella 100 είπε:
...
Ειδικη μνεια σε ενα τραγουδι που δυστυχως δεν το εστειλε η Ελλαδα, αλλα με μαγεψε και δεν γινεται να μην το αναφερω.

2004 Lane Moje, μια συμμετοχη της Σερβιας - Μαυροβουνιου.

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι αν τα περισσοτερα τραγουδια του διαγωνισμου ηταν σαν αυτο, τοτε αυτος ο διαγωνισμος θα παρηγε πολιτισμο και δε θα ηταν απλως και μονο πανηγυρακι, οπως σωστα χαρακτηριζεται.

Αν και κατηγορήθηκε κάποια στιγμή για κλεμμένη μουσική, είναι και για μένα κορυφαίο τραγούδι - εντός ή εκτός Eurovision!

Κορυφαία ελληνικά για μένα: "Μάθημα Σολφέζ" και "Όλου του κόσμου η ελπίδα". Και ναι, μου άρεσε αρκετά και το "Ελλάδα, χώρα του φωτός".

Απ'τα υπόλοιπα, δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω κάποιο....
 
αυτό είναι μαλλον το επίσημο videoclip από το stop το 1987 για τα ελληνικά προκριματικά. Δεν το έχουμε ξαναδεί γιαυτό και το ανεβάζουμε!

Υπάρχει και δωράκι ενα extra τραγουδι των bang εκείνη την εποχή, όμως δεν ξέρουμε πως λέγεται.. Για βοηθάτε!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Πάρτε και τον κορυφαίο γείτονα (από τη Βουλγαρία), Azis σε ένα εκπληκτικό κατ'εμέ κομμάτι (ναι, είναι το "Θα σπάσω ποτήρια" του αγαπημένου μου τραγουδιστή Γιώργου Αλκαίου)...
Εμφάνιση και video clip, οτι πρέπει για τη Eurovision!!!!! :D

AZIS - No Kazvam ti stiga

Δεν ξέρω αν το γνωρίζατε, αλλά ο Azis έχει συμμετάσχει στη Eurovision κάνοντας φωνητικά στη συμμετοχή της Βουλγαρίας του 2006. Το κομμάτι όμως δεν είχε καλή τύχη.
 
ham n huias είπε:
αυτό είναι μαλλον το επίσημο videoclip από το stop το 1987 για τα ελληνικά προκριματικά. Δεν το έχουμε ξαναδεί γιαυτό και το ανεβάζουμε!
Υπάρχει και δωράκι ενα extra τραγουδι των bang εκείνη την εποχή, όμως δεν ξέρουμε πως λέγεται.. Για βοηθάτε!

Το δεύτερο κομμάτι είναι το Don't burn down the bridge από τον δίσκο Clockwise των Bang.
 
τα ακουσατε τα 4 τραγουδια που θα μας εκπροσωπησουν την ελλαδα στην eurovision?

εμενα μου αρεσαν και τα 4 τραγουδια αλλα πιο πολυ το no parking, εσεις?
 
jimijoop είπε:
τα ακουσατε τα 4 τραγουδια που θα μας εκπροσωπησουν την ελλαδα στην eurovision?εμενα μου αρεσαν και τα 4 τραγουδια αλλα πιο πολυ το no parking, εσεις?
Καλούτσικα τα φετεινά κομμάτια, φαίνεται κιόλας κάτι το πιο "επαγγελματικό" στον ήχο και όχι κάτι πρόχειρο. Πιστεύω ότι όποιο και να πάει θα είναι μια αξιοπρεπής συμμετοχή, όσον αφορά την ποιότητα του κομματιού. Προσωπικά μου άρεσε κάπως το Killer Bee. Το μόνο θέμα που βάζω ερωτηματικό είναι το αν και κατά πόσο είναι σωστό σε μια τέτοια περίοδο να στείλουμε ένα κομμάτι χαρούμενο και με θεματική τον έρωτα. Ναι, οκ, η ζωή δεν τελείωσε, αλλά δε θα ήταν μια στρατηγική κίνηση να στείλουμε ένα κομμάτι ναι μεν χαρούμενο και ανεβαστικό, αλλά με ένα στίχο με νόημα, κάπως ειρωνικό και δυναμικό; Όχι πάλι ζεμπεκιές και ιαχές, ούτε γλυκανάλατα ποπάκια.
 
jimijoop είπε:
τα ακουσατε τα 4 τραγουδια που θα μας εκπροσωπησουν την ελλαδα στην eurovision?εμενα μου αρεσαν και τα 4 τραγουδια αλλα πιο πολυ το no parking, εσεις?
Φτηνιάρικα και τα τέσσερα. Ειδικά το μπουζουκοπόπ Aphrodisiac που εμφανίζεται και ως το φαβορί.
 
Dimitrissss είπε:
Φτηνιάρικα και τα τέσσερα. Ειδικά το μπουζουκοπόπ Aphrodisiac που εμφανίζεται και ως το φαβορί.
Καλά ναι, δε μπορείς να πεις ότι είναι η προσωποποίηση της ποιότητας, αλλά είναι, δυστυχώς ή ευτυχώς (για μένα δυστυχώς), ο αντικατοπτρισμός της μουσικής που παράγουν το τελευταίο χρονικό διάστημα οι δισκογραφικές. Η Universal τα επιμελήθηκε άλλωστε, οπότε τι να περιμένει κανείς. Απλώς από άποψη σύνθεσης είναι καλοφτιαγμένα, έστω και στο πρότυπο των ελληνικών κομματιών που ακούγονται τώρα.
 
Πίσω
Μπλουζα