Οι Ελληνικές συμμετοχές στην Eurovision

Καταρχάς καλημέρα και χρόνια πολλά ρετρο-φίλοι!!!Εύχομαι με υγεία, χαμόγελα και πάντα με ακέραιες και "ζωντανές" τις αναμνήσεις μας!(και για σήμερα με μέτρο η λαγάνα... :p ) Αγαπητέ μου φίλε, ποιός σου ταράττει το φίλτατο Μιχάλη; Εγώ όχι πάντως, καθώς αν πρόσεξες καλά τα προγενέστερα μου σχόλια κάθε άλλο παρά υποτιμητικά μίλησα για τη μουσική του αξία..Σαν καλλιτέχνη τον εκτιμώ, θεωρώ πως υπηρέτησε (και εξακολουθεί βεβαίως να υπηρετεί έστω και αν δεν συγκεντρώνει τους προβολείς της δημοσιότητας πάνω του) με συνέπεια και ήθος τη τέχνη του, ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις εισήγαγε καινοτομίες..Το συγκεκριμένο δε τραγούδι το βρίσκω αρκετά έξυπνο και όντως, αρκετά μπροστά για την εποχή του, καθώς ξέφευγε από τις γνωστές νόρμες της γιουροβίζιον..Εγώ στάθηκα κυρίως στο ενδυματολογικό μέρος το οποίο εξακολουθώ να χαρακτηρίζω ένα μεγάλο σφάλμα..(μα πες μου ειλικρινά, δεν θύμιζε το ανθρωπάκι της michelin;)
michelin-man.png
rakintzis_06.jpg


Θα μου επιτρέψεις δε να θεωρώ πως αυτή η ατυχέστατη ενδυματολογική επιλογή του στοίχησε πολλούς πόντους..Τώρα για το σαμποτάζ που του έκαναν...(φαντάζομαι αυτό υπονοείς) Θα σου πω πως σε μεγάλο βαθμό συμμερίζομαι την άποψη σου, ωστόσο είναι κάτι που δυστυχώς δεν μπορώ να αποδείξω, οπότε και θα αποφύγω να πάρω θέση..(πρέπει να σου πω δε πως είχα τη πρόθεση να το αναφέρω -περισσότερο στα πλαίσια της αναφοράς των παρατράγουδων που είχαν συμβεί-ωστόσο η διαχείριση είναι αρκετά αυστηρή σ'αυτά τα θέματα, οπότε και το απέφυγα) Τώρα για το άλλο θέμα που έθιξες..Είναι γεγονός πως η Γιουροβίζιον "κουβαλάει" το στίγμα της γκαντεμιάς γενικότερα για τους καλλιτέχνες που επιλέγουν να συμμετάσχουν..Τουλάχιστον τους Έλληνες..Στη συντριπτική τους πλειοψηφία, οι περισσότεροι συμμετέχοντες είδαν τη καριέρα τους να παίρνει τη κατιούσα..Ωστόσο δε νομίζω ότι κάποιος που εκτιμούσε τους καλλιτέχνες που ανέφερες, άλλαξε την άποψη του επειδή δεν τα πήγαν καλά..Εγώ τουλάχιστον, τρέφω την ίδια άποψη που είχα για το έργο τους..(αν και θεωρώ πως τουλαχ. ο Μπίγαλης δεν βρέθηκε και στις πιο εμπνευσμένες στιγμές του όταν συνέθετε τα τραγούδια του, ιδίως αυτό του '94..) Τέλος, θα συμφωνήσω μαζί σου για το κομμάτι της Νορβηγίας το 2005, ήταν πάρα πολύ καλό..Βέβαια, και πάλι θεωρώ πως ο τραγουδιστής με τα σανιτας-σανιτας "έχασε" από την εμφάνιση του..Αμ οι σημαίες που κυμάτιζαν, που κόλλαγαν; Για τη δε Φινλανδία, καλό κομμάτι (αν και δεν ειδικεύομαι στο εν λόγω είδος μουσικής) δεν αντιλέγω, απλά θα θέσω μια ερώτηση:πιστεύεις ότι θα ''χτύπαγε" πρωτιά αν δεν συνδυαζόταν από αυτή την (απεχθή κατ'εμέ) εμφάνιση;(σημειωτέον δε -εσύ θα το ξέρεις καλύτερα από μένα, εφόσον παρακολουθείς γιουροβίζιον πολύ πιο πρίν απ'οτι εγώ- η Φινλανδία μέχρι τότε δεν είχε καν πλησιάσει στοτοπ-5..που σημαίνει πως θα ξεκίναγε εκ προοιμίου από διαφορετική αφετηρία..) Anyway..Όπως είπες και συ,υποκειμενικά τα γούστα!Απλά διευκρυνίζω καθώς θεωρώ πως δεν αμφισβήτησα ποτέ τη καλλιτεχνική αξία οποιουδήποτε..Καλό μεσημέρι σε όλους!!!Και είπαμε..Με μέτρο..και το χαλβά! :p :)

υ.γ:Εντωμεταξύ εντελώς εκτός θέματος με οδηγείτε συνεχώς και φοβάμαι ότι θα τη "πληρώσω" εγώ.. :p χαχα!

Chris To, γέλασα πάρα πολύ με το σχόλιο και τη παρομοίωση!!!χαχα!Μήπως όμως αναφέρεσαι στους Bang;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι στο ντίρι ντίρι αναφέρομαι... ΟΚ, δεν είναι και τόσο διάσημη λέξη, αλλά ο ήχος επαναλαμβάνεται τόσες φορές που είναι σε αυτό το μοτίβο. Πες το πολλές φορές και θα κολλήσει.
 
Ο Ρακιτζής δυστυχώς έπεσε σε μια χρονιά που δεν υπήρχε το πιο έντονο, ροκ στοιχείο ώστε να ξεχωρίσει θετικά, και γενικά το αισθητικό κλίμα του 2002 ήταν περισσότερο φωτεινό, χαρούμενο και ποπ. Ο Ρακιτζής μου κολλάει ωραία αισθητικά με τη σκηνή του 2000. Τότε θα έδενε ωραία. Πιστεύω ότι είχε παιχτεί κάτι με τον ήχο και αυτό φάνηκε και στους τηλεθεατές, στον ήχο. Το μάτι δεν το έκλεινε για να τραβήξει ψήφους, όπως είπαν μερικοί, αλλά για να ειδοποιήσει. Την ίδια χρονιά, αν θυμάμαι καλά, παίχτηκε σκηνικό και με άλλη χώρα, όπου η τραγουδίστρια των φωνητικών πήρε το μικρόφωνο της κανονικής τραγουδίστριας, ενώ η τραγουδίστρια πήρε το μικρόφωνο των φωνητικών, με αποτέλεσμα να ακούγεται περισσότερο η κοπέλα των φωνητικών και λιγότερο η τραγουδίστρια. Οπότε κάτι έπαιζε με τη διοργάνωση. Θέματα προβοκάτσιας τέθηκαν και την επόμενη χρονιά, με την Αγγλία να έρχεται τελευταία με 0 πόντους, λόγω πολέμου στο Ιράκ, και με κατηγορίες κατά των διοργανωτών για τα τεχνικά προβλήματα που εσκεμμένα αντιμετώπισαν οι καλλιτέχνες. Αλλά ο Ρακιτζής είναι Ρακιτζής και όσο καλτ κι αν ήταν η εμφάνισή του στη Γιουροβίζιον, δεν ξεχνιέται το έργο του από τα late 80's-early 90's. Μου άρεσε, btw, και το κομμάτι του Πάει Πάει που είχε βγάλει λίγο καιρό μετά τη Γιουροβίζιον, δείγμα του ότι η καλλιτεχνική δημιουργία δεν τελειώνει με μια ατυχία.

Η εμφάνιση του Ρακιτζή έχει μείνει και έχει μνημονευτεί και στην επετειακή εκπομπή για τα 50 χρόνια Γιουροβίζιον.

Επιστρέφοντας στο ρετρό του πράγματος. Ο Μπίγαλης δεν είχε τέτοιο σκοπό, φίλε Χρήστο, γιατί το τραγούδι του δεν το γραψε εξαρχής για τη Γιουροβίζιον. Έτυχε να πάει Γιουροβίζιον. Απλά η ΕΡΤ το χε αφήσει τελευταία στιγμή, και όταν χτύπαγε πόρτες για να βρει καλλιτέχνη, σχεδόν όλοι οι καλλιτέχνες της έριχναν πόρτα. Μόνο ο Μπίγαλης έτυχε εκείνη την περίοδο να έχει ηχογραφήσει κομμάτια για το νέο του δίσκο και επέλεξε να παρουσιάσει αυτό. Δηλαδή, και η Γιουροβίζιον να μην ήταν, ο Μπίγαλης το Τρεχαντήρι θα το έβγαζε σε δίσκο. Και ερωτώ: θα είχε την ίδια αποδοχή το κομμάτι ή καλύτερη αν το έβγαζε ο Μπίγαλης έτσι απλά, χωρίς να το στείλει Γιουροβίζιον. Πάντως εγώ το θεωρώ πολύ ωραίο κομμάτι το συγκεκριμένο, πολύ καλή σύνθεση του Μπίγαλη. Μπορεί να μην είναι τόσο δυνατό όσο Του Αιγαίου τα Μπλουζ ή το Μου Λείπεις, αλλά έχει και αυτό τη γλύκα του.
 
retrofrog είπε:
Καταρχάς καλημέρα και χρόνια πολλά ρετρο-φίλοι!!!Εύχομαι με υγεία, χαμόγελα και πάντα με ακέραιες και "ζωντανές" τις αναμνήσεις μας!(και για σήμερα με μέτρο η λαγάνα... :p ) Αγαπητέ μου φίλε, ποιός σου ταράττει το φίλτατο Μιχάλη; Εγώ όχι πάντως, καθώς αν πρόσεξες καλά τα προγενέστερα μου σχόλια κάθε άλλο παρά υποτιμητικά μίλησα για τη μουσική του αξία..Σαν καλλιτέχνη τον εκτιμώ, θεωρώ πως υπηρέτησε (και εξακολουθεί βεβαίως να υπηρετεί έστω και αν δεν συγκεντρώνει τους προβολείς της δημοσιότητας πάνω του) με συνέπεια και ήθος τη τέχνη του, ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις εισήγαγε καινοτομίες..Το συγκεκριμένο δε τραγούδι το βρίσκω αρκετά έξυπνο και όντως, αρκετά μπροστά για την εποχή του, καθώς ξέφευγε από τις γνωστές νόρμες της γιουροβίζιον..Εγώ στάθηκα κυρίως στο ενδυματολογικό μέρος το οποίο εξακολουθώ να χαρακτηρίζω ένα μεγάλο σφάλμα..(μα πες μου ειλικρινά, δεν θύμιζε το ανθρωπάκι της michelin;)
michelin-man.png
rakintzis_06.jpg


Θα μου επιτρέψεις δε να θεωρώ πως αυτή η ατυχέστατη ενδυματολογική επιλογή του στοίχησε πολλούς πόντους..Τώρα για το σαμποτάζ που του έκαναν...(φαντάζομαι αυτό υπονοείς) Θα σου πω πως σε μεγάλο βαθμό συμμερίζομαι την άποψη σου, ωστόσο είναι κάτι που δυστυχώς δεν μπορώ να αποδείξω, οπότε και θα αποφύγω να πάρω θέση..(πρέπει να σου πω δε πως είχα τη πρόθεση να το αναφέρω -περισσότερο στα πλαίσια της αναφοράς των παρατράγουδων που είχαν συμβεί-ωστόσο η διαχείριση είναι αρκετά αυστηρή σ'αυτά τα θέματα, οπότε και το απέφυγα) Τώρα για το άλλο θέμα που έθιξες..Είναι γεγονός πως η Γιουροβίζιον "κουβαλάει" το στίγμα της γκαντεμιάς γενικότερα για τους καλλιτέχνες που επιλέγουν να συμμετάσχουν..Τουλάχιστον τους Έλληνες..Στη συντριπτική τους πλειοψηφία, οι περισσότεροι συμμετέχοντες είδαν τη καριέρα τους να παίρνει τη κατιούσα..Ωστόσο δε νομίζω ότι κάποιος που εκτιμούσε τους καλλιτέχνες που ανέφερες, άλλαξε την άποψη του επειδή δεν τα πήγαν καλά..Εγώ τουλάχιστον, τρέφω την ίδια άποψη που είχα για το έργο τους..(αν και θεωρώ πως τουλαχ. ο Μπίγαλης δεν βρέθηκε και στις πιο εμπνευσμένες στιγμές του όταν συνέθετε τα τραγούδια του, ιδίως αυτό του '94..) Τέλος, θα συμφωνήσω μαζί σου για το κομμάτι της Νορβηγίας το 2005, ήταν πάρα πολύ καλό..Βέβαια, και πάλι θεωρώ πως ο τραγουδιστής με τα σανιτας-σανιτας "έχασε" από την εμφάνιση του..Αμ οι σημαίες που κυμάτιζαν, που κόλλαγαν; Για τη δε Φινλανδία, καλό κομμάτι (αν και δεν ειδικεύομαι στο εν λόγω είδος μουσικής) δεν αντιλέγω, απλά θα θέσω μια ερώτηση:πιστεύεις ότι θα ''χτύπαγε" πρωτιά αν δεν συνδυαζόταν από αυτή την (απεχθή κατ'εμέ) εμφάνιση;(σημειωτέον δε -εσύ θα το ξέρεις καλύτερα από μένα, εφόσον παρακολουθείς γιουροβίζιον πολύ πιο πρίν απ'οτι εγώ- η Φινλανδία μέχρι τότε δεν είχε καν πλησιάσει στοτοπ-5..που σημαίνει πως θα ξεκίναγε εκ προοιμίου από διαφορετική αφετηρία..) Anyway..Όπως είπες και συ,υποκειμενικά τα γούστα!Απλά διευκρυνίζω καθώς θεωρώ πως δεν αμφισβήτησα ποτέ τη καλλιτεχνική αξία οποιουδήποτε..Καλό μεσημέρι σε όλους!!!Και είπαμε..Με μέτρο..και το χαλβά! :p :)

υ.γ:Εντωμεταξύ εντελώς εκτός θέματος με οδηγείτε συνεχώς και φοβάμαι ότι θα τη "πληρώσω" εγώ.. :p χαχα!

Chris To, γέλασα πάρα πολύ με το σχόλιο και τη παρομοίωση!!!χαχα!Μήπως όμως αναφέρεσαι στους Bang;
Τί ωραία κουβεντούλα έχετε ανοίξει εδώ παιδιά! Προσωπικά πάντως νοιώθω την ανάγκη να πω πως κατά τη γνώμη μου η Eurovision αυτή καθαυτή δεν έβλαψε ποτέ κανέναν μα κανέναν καλλιτέχνη. Τώρα το εάν κάποιες καριέρες "πήραν αργότερα την κατιούσα" αυτό οφείλεται σε άλλους λόγους. Η Eurovision δίνει μια κατουσίαν πάρα πολύ φθηνή δημοσιότητα σε κάθε καλλιτέχνη. Ακόμα κι αν είναι αρνητική κάποιες φορές αυτή, είναι στο χέρι του καλλιτέχνη να κάνει τις σωστές κινήσεις προκειμένου να παραμείνει στην επικαιρότητα. Η Δάφνη Μπόκοτα είχε πει κάτι με το οποίο εν μέρει συμφωνώ: "Η Eurovision δεν έβλαψε ποτέ κανέναν καλλιτέχνη πλην ίσως του Μιχάλη Ρακιντζή"! Εγώ θα συμπληρώσω λέγοντας πως δεν έβλαψε ούτε και το Μιχάλη Ρακιντζή. ΄Οταν πρόπερσι ο Μιχάλης έκανε μια εμφάνιση στο Gagarin δεν έπεφτε καρφίτσα, και το κομμάτι με το οποίο άνοιξε το live ήταν το "Sagapo",με έναν κόσμο από κάτω να παραληρεί! Με άλλα λόγια η εξαργύρωση της Eurovision μπορεί να έρθει ακόμα και κάποια χρόνια αργότερα. Είμαι σίγουρος πως αν ο Μιχάλης ήθελε πραγματικά να βγάλει κάποια καινούρια δουλειά τα τελευταία 2 χρόνια ή εάν έβγαζε ένα best of .... θα μοσχοπώλούσε. Επίσης, εάν υποθετικά ο Μπίγαλης είχε πάει το 2002 μπορεί να ήταν ακόμα επίκαιρος. Και η Μαντώ ακόμα μετά τη συμμετοχή της το 2003 έβγαλε ένα -δύο albums ακόμα Το εάν κάποιοι καλλιτέχνες που συμμετείχαν στη Eurovision είναι πια στην αφάνεια, δεν οφείλεται επουδενί σε αυτή

Μια και ανέφερα τον Μπίγαλη, να πω πως το "Ντίρι-ντίρι" (από τις χειρότερες ever κατ'εμε ελληνικές συμμετοχές στην eurovision) ήταν στο πνεύμα των τραγουδιών του Μπίγαλη εκείνης της περιόδου: ένα ψιλοκιτσάτο pop με κάποια δημοτικοφανή στοιχεία (θυμίζω και το κομμάτι "Στης Μονεμβασίας τα κάστρα")- φυσικά ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης έχει πει και θαυμάσια πραγματικά τραγούδια.

Y.Γ. Καλά ChrisTOS τί μου θύμισες και λύθηκε από τα γέλια...τον Γιάννη (Γιάννη Μπέζο) στο συγκεκριμένο επεισόδιο να τραγουδάει "OK Yes...ok Yes, σε είδα στο Σύνταγμα προχτές :D
 
Και ας γυρίσουμε στις ρετρό συμμετοχές πάλι μεχρι δλδ το 1995 :)
 
Παιδιά πώς θα γίνει να μην συμμετάσχουμε ποτέ ξανά σε αυτό το θέαμα?
 
The_Kopanos είπε:
Παιδιά πώς θα γίνει να μην συμμετάσχουμε ποτέ ξανά σε αυτό το θέαμα?
:diablotin: :diablotin: :diablotin: Mode ON

Aν στελναμε τον Κατιδη να μας εκπροσωπησει

,με αποτελεσμα τελικα να μας αποκλεισουνε δια βιου απο τον διαγωνισμο ????

:diablotin: :diablotin: :diablotin: Mode OFF
 
Παιδιά θα ξεφύγουμε πάλι από το θέμα μας και θα πιάσουμε άλλα ζητήματα. Ας μείνουμε στις Ελληνικές συμμετοχές.
 
Πωπω..2 μέρες έλειψα και κοντεύετε να μου το κάνετε αμέρικαν μπαρ! :p Συγνώμη φίλε Kopane αλλά τι τρολιά απίστευτη ήταν αυτή; Σε θέμα για τη Γιουροβίζιον, με φανατικούς υποστηρικτές που χαίρονται να μοιράζονται τις εντυπώσεις τους εκφέρεις αυτή την άποψη; :p (πλάκα κάνω!) Λοιπόν..Δεν έχεις κι άδικο που ζητάς να μη συμμετέχουμε πλέον..Η αλήθεια είναι οτι τα τελευταία χρόνια έχει πέσει αρκετά το επίπεδο, κάτι που οφείλεται κατά τη γνώμη μου και στην παραγκώνιση της ορχήστρας και την επικράτηση του στοιχείου του σόου..Επίσης δεν είναι και ευκαταφρόνητο και το κόστος (αν και εδω που τα λέμε η αμοιβή παρουσιάστριας της ερτ είναι μεγαλύτερη από ολόκληρο το προυπολογισμό της αποστολής)..Γεγονός ωστόσο είναι ότι, όπως τα περισσότερα πράγματα, έτσι και αυτή διαμορφώνεται από ανθρώπους..Όσο πιο επιφανειακοί γίνονται οι άνθρωποι, τόσο φτηναίνουν τα τραγούδια..Νομίζω (για να μπω και εντός θέματος) πως οι συμμετοχές της χώρας μας τη τελευταία δεκαετία το αποδεικνύουν...Φτήνια, ευκολία, επιτηδευμένο σε-απίλ,μαλλιά να ανεμίζουν ρούχα να αλλάζουν και εν τέλει από ουσία μηδέν..Μου κάνει δε τρομερή εντύπωση πως μέσα σ'αυτό τον ορυμαγδό κοινωνικών και οικονομικών μεταβολών δεν προτάθηκε τα τελευταία 3 χρόνια ένα τραγούδι της προκοπής!Μια τραγουδάρα που να εκφράσει το πόνο του μέσου Έλληνα και θα δώσει το στίγμα μας χωρίς να εμπεριέχει στοιχεία ψευτο-τσαμπουκά που εξαντλείται σε επαναλαμβανόμενα "ου!", ούτε σε κακοερμηνευμένα ζειμπέκικα δίπλα από αντιαισθητικές αντιγραφές κιόνων..Τόσες φωνάρες έχουμε, τόσους ταλαντούχους στιχουργούς, κανένας πια να μην έχει μια έμπνευση της προκοπής; Έχω εκπλαγεί..

Τώρα για τον Μπίγαλη..λυπάμαι αγαπητέ Νώντα αλλά θα συνταχθώ με το μέρος του Θάνου..Τη βρίσκω κι εγώ ως μια -ας το πω ευγενικά- όχι τόσο εμπνευσμένη συμμετοχή..Χαριτωμένη, δεν λέω, αλλά μέχρι εκεί..Ωραίο το βίντεοκλιπ με τη Χριστίνα Αναγνωστοπούλου και την ωραιοτατη Βικτώρια (τη Χαλκίτη ντε!) με τα τσαμπιά στο μάγουλο και το πονηρούλι υφάκι (σαν μικρό κοριτσάκι που έριξε το βάζο με τη μαρμελάδα και κάνει "ματάκια" για να το συγχωρήσουν) και τα υπέροχα τοπία της Τήνου αλλά όχι αρκετό για να ενταχθεί στις αγαπημένες μου συμμετοχές..Άσε που είναι και εντελώς "φέτα-τζατζίκι-rooms to let''στύλ..κάτι που πάντοτε με εκνεύριζε..Τώρα για την εμφάνιση ουράνιο τόξο στο τελικό, τι να πω; Ο Μπίγαλης με τους υπόλοιπους 2 τραγουδιστές μ'αυτά τα ανεκδιήγητα σακάκια και τα κορίτσια μας με εμφάνιση teenager στο πρώτο της χορό, να κουνάνε ρυθμικά τους γοφούς μ'αυτά τα υπέροχα κομπιναιζόν..Ωραίο σαν χορευτικό (ως πρός τα κορίτσια τουλάχιστον!) αλλά κατά τα άλλα...μαύρο χάλι! Νώντα επίσης δεν γνώριζα τα παρασκήνια για την επιλογή του τραγουδιού (ότιδηλ.προοριζόταν για δίσκο του Μπίγαλη..Μα που τα ξέρεις όλα αυτά; Respect!Και ναι,όντως..δεν ήταν σε μεγάλη φόρμα όταν το έγραφε καθώς νομίζω ότι ούτε καν "ακούμπησε" τόσο "του Αιγαίου τα μπλούζ" όσο και το μοναδικό "Μου λείπεις" (btw,τι κομματάρα!)

Έγώ ένα έχω να πώ:Που είναι ένα τραγούδι που θα συνταράξει την Ευρώπη, οεο;Έχουμε τα φόντα, ας το τολμήσουμε! Γι'αυτό επιδοκιμάζω την εξής πρόταση (είναι και ρετρό!χαχα!)

http://www.youtube.com/watch?v=erPz-edsDIk'>http://www.youtube.com/watch?v=erPz-edsDIk

-------------------------------------

Σορυ, έγινε λάθος εκ μέρους μου στο link.. Η σωστή πρόταση είναι αυτή που έβαλα τώρα![video=youtube;erPz-edsDIk]http://www.youtube.com/watch?v=erPz-edsDIk
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
retrofrog εντός 24ώρου μπορείς να πατήσεις edit κατω από το μήνυμά σου και να κάνεις οποιαδήποτε διόρθωση/ προσθήκη θες ώστε να αποφεύγονται τα συνεχόμενα ποστ
 
retroβατραχάκι δε θα σχολιάσω περαιτέρω την εμφάνιση της Ελλάδας τα τελευταία χρόνια, γιατί και με κάλυψες, αλλά και θα βγω εκτός θέματος και ορίων φόρουμ :p Θα σημειώσω απλά τη στροφή αρκετών χωρών στις πιο σοβαρές ή πιο επαγγελματικές αποστολές τα τελευταία 2-3 χρόνια... Εμείς θα σοβαρέψουμε μετά!

Όσο για το Μπίγαλη, ναι, δεν είναι η τοπ συμμετοχή μας, αλλά είναι όμορφη! Επίσης, αυτό που ξενίζει με τα σακάκια, δυστυχώς ή ευτυχώς είναι η μόδα της εποχής. Ένα παρόμοιο στυλ είχε υιοθετήσει και ο παρουσιαστής, δηλαδή μακρύ σακάκι, αλλά με άλλο χρώμα σακάκι, πιο σοβαρό. Και μια μικρή διόρθωση, το κλιπ γυρίστηκε στην Άνδρο. Κάπου είχα πετύχει βίντεο που έδειχνε τα γυρίσματα του κλιπ...

όσο για το πού τα ξέρω... ε, έχω κι εγώ τις πηγές μου, που τις προστατεύει το δημοσιογραφικό απόρρητο :p Απλά, όσο ψάχνεις/διαβάζεις/ακούς, μαθαίνεις κι άλλα. ;)

Ψηφίζω δαγκωτό Δήμητρα! Που ήταν και ορμώμενη από τη διεθνή καριέρα της Μαντόνα και υιοθέτησε κάποια στοιχεία σεξ σόου. Και νο2 του Γιάννη, το Ok Yes! (Ok yes, Ok yes, πάει η Ελλάδα για εκλογές!)

Edit: βρήκα το βίντεο εδώ. Από το 22:27, κάνει μια αναφορά στο πρώτο βίντεοκλιπ της Ελλάδας με τη Μαρινέλλα και μετά δείχνει τα γυρίσματα του Τρεχαντηριού. Από το επίσημο αρχείο της ΕΡΤ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nwntas είπε:
retroβατραχάκι δε θα σχολιάσω περαιτέρω την εμφάνιση της Ελλάδας τα τελευταία χρόνια, γιατί και με κάλυψες, αλλά και θα βγω εκτός θέματος και ορίων φόρουμ :p Θα σημειώσω απλά τη στροφή αρκετών χωρών στις πιο σοβαρές ή πιο επαγγελματικές αποστολές τα τελευταία 2-3 χρόνια... Εμείς θα σοβαρέψουμε μετά!
Όσο για το Μπίγαλη, ναι, δεν είναι η τοπ συμμετοχή μας, αλλά είναι όμορφη! Επίσης, αυτό που ξενίζει με τα σακάκια, δυστυχώς ή ευτυχώς είναι η μόδα της εποχής. Ένα παρόμοιο στυλ είχε υιοθετήσει και ο παρουσιαστής, δηλαδή μακρύ σακάκι, αλλά με άλλο χρώμα σακάκι, πιο σοβαρό. Και μια μικρή διόρθωση, το κλιπ γυρίστηκε στην Άνδρο. Κάπου είχα πετύχει βίντεο που έδειχνε τα γυρίσματα του κλιπ...

όσο για το πού τα ξέρω... ε, έχω κι εγώ τις πηγές μου, που τις προστατεύει το δημοσιογραφικό απόρρητο :p Απλά, όσο ψάχνεις/διαβάζεις/ακούς, μαθαίνεις κι άλλα. ;)

Ψηφίζω δαγκωτό Δήμητρα! Που ήταν και ορμώμενη από τη διεθνή καριέρα της Μαντόνα και υιοθέτησε κάποια στοιχεία σεξ σόου. Και νο2 του Γιάννη, το Ok Yes! (Ok yes, Ok yes, πάει η Ελλάδα για εκλογές!)

Edit: βρήκα το βίντεο εδώ. Από το 22:27, κάνει μια αναφορά στο πρώτο βίντεοκλιπ της Ελλάδας με τη Μαρινέλλα και μετά δείχνει τα γυρίσματα του Τρεχαντηριού. Από το επίσημο αρχείο της ΕΡΤ.
Ακριβώς Νώντα μου, το βιντεοκλιπ του "Ντίρι-ντίρι" γυρίστηκε στην Άνδρο,η ιδιαίτερη πατρίδα του Γιώργου Δάμπαση, ο οποίος ήτανο σκηνοθέτης του κλιπ. Θα σκέφτηκε ο άνθρωπος ¨"μου ανέθεσαν που μου ανέθεσαν να σκηνοθετήσω το κλπ της ελληνικής συμμετοχής, ε...ας προβάλλω και το νησί μου-άσε που έχω άκρες εκεί και μπορεί να μου έρθει πιο φθηνά". Μόνο που όπως φάνηκε διάλεξε μάλλον ακατάλληλη εποχή για να το κάνει. Και αυτό διότι όπως αναφέρει η Μπόκοτα στο βιβλίο της το video-clip γυρίστηκε κάτω από πολύ αντίξοες συνθήκες με κρύο, παγωνιά, και αέρα, ενώ οι συντελεστές έπρεπε να είναι με κοντομάνικα πάνω σε βάρκες και τρεχαντήρια!!! Ας μην ξεχνάμε εξάλλου πως η Eurovision εκείνη τη χρονιά έγινε κάπως νωρίς (στις 30 Απριλίου στο Δουβλίνο), επομένως το video-clip πρέπει να γυρίστηκε τουλάχιστον ένα μήνα νωρίτερα -κάπου στα τέλη Μαρτίου. Και ως γνωστόν ο Μάρτιος κάνει κάποιες φορές και παγωνιές.

Προτιμάς τη Δήμητρα ε? Εγώ πάλι θα ψήφιζα Γιάννη...ήταν πιο έντεχνο και με πολιτικό μήνυμα το τραγούδι :D ;) (κορυφαίος ο στίχος Ok yes, πάει η χώρα σε εκλογές :D ). Άσε που η gay personna του ενίσχυε και το politically correct του πράγματος :D
 
Αμάν πια! Άνδρος είναι, το ξέρω!Αφού έχει πλάνα και από τη πανέμορφη καμάρα! Ένα λάθος έκανα ο βάτραχος εκ παραδρομής!Σκοτώστε με!Διώξτε με από το φόρουμ!!!Πυροβολήστε και φάτε με μετά! :p (τα ποδαράκια μου συγκεκριμένα) Χαχαχα!(Εννοείται πως κάνω πλάκα...) Για το "τρεχαντήρι" πάντως έχω να πω πως παρά τη παγωνιά και το ξεροβόρι, το βίντεο βγήκε πολύ καλό..(και τα κορίτσια εξακολουθούσαν να είναι "καυτά" παρά το ψόφο.. ;) (τα τσαμπιά ευθύνονται!!!χαχα!) Επίσης έχω να προσθέσω πρόταση που είναι και σύγχρονη αλλά έχει και στοιχεία ρετρό..Πάμε καρφωτοί για πρωτιά!!!


[edited] Η παρέμβασή μας γίνεται γιατί υπάρχει λόγος [edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βγαινει τρελα οφτοπικ η συζητηση - αν εχουμε να πουμε κατι σχετικο με τις Ελληνικες συμμετοχες στη Γιουροβιζιον μεχρι το 1995, εδω ειμαστε.
 
Καλά herco...δεν θα επαναληφθεί!Off topic θα βλέπουμε και θα τρέχουμε!!!!
 
[edit] εκτός χρονολογικού ορίου [Edit]

Παντως εκτος απο την πρωτια της Ελενας το 2005,

οι καλυτερες εμφανισεις (τουλαχιστο για μενα) ηταν

το "Μαθημα Σολφεζ" του 1977...


...και το "Σωκρατη,Εσυ Σουπερ Σταρ" του 1979.

[video=youtube;dGg-lbRGWBc]http://www.youtube.com/watch?v=dGg-lbRGWBc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
herco είπε:
Βγαινει τρελα οφτοπικ η συζητηση - αν εχουμε να πουμε κατι σχετικο με τις Ελληνικες συμμετοχες στη Γιουροβιζιον μεχρι το 1995, εδω ειμαστε.
Herco & Kambia σε περίπτωση που δεν το γνωρίζετε ο Μπίγαλης και το Ντίρι-ντίρι πήγαν στη Eurovision το 1994...άρα δε νομίζω ότι βγήκε η συζήτησε off-topic-τουλάχιστον όχι χτες :xm:
 
Προσωπικα, γνωριζω πολυ καλα την χρονια που συμμετειχε ο Μπιγαλης - και οπως ξεκαθαρισα χτες στο thread της Παρακλησης του retrofrog - μιλησα γενικα και απο την οπτικη γωνια καποιου που ηρθε να γραψει 2 πραγματα στο thread και βλεπει μια διαφορετικη εξελιξη απο αυτη που περιμενει. Δεν με ενδιαφερει σε ποια ημερομηνια και απο ποιον εγινε αυτο - δεν ειμαι κατηγορος κανενος.
 
Πίσω
Μπλουζα