Οι Μεν και Οι Δεν (1993 ANT1)

Εμένα μου αρεσε πολύ το σπίτι της Βάνας και του Δάγκα. Κομψότατο, όμορφο χωρίς περιττά πράγματα, με απλετο χώρο και αρμονικά χρώμματα. Αν έβρισκα το ονειρεμένο μου σπίτι (σε διαμέρισμα) κάπως έτσι θα ήθελα να είναι.
 
Ενα πορτραιτο που ειχε, με ενα γερο με μουστακι, το ειχα δει και σε σκηνικο μιας αλλης σειρας.

Και επειδ ειναι τσο παλι συζητηση, δεν αποκλειεται να το εχω αναφερει :Ρ
 
Γνωρίζει κάποιος για ένα επεισόδιο της σειράς που λέγεται "Κότες Κλαμπ";
 
Γνωρίζει κάποιος για ένα επεισόδιο της σειράς που λέγεται "Κότες Κλαμπ";
Φιλος αν και εχω δει την σειρα πεντακοσιες φορες γιατι ειναι μεσα στης top 5 αγαπημενες μου ελληνικες σειρες επεισοδιο με αυτο το ονομα δεν θυμαμαι εκτος αν το ειδες σε κανα βιντεο και δεν ηξερε ο τυπος που μπορει να το ανεβασε τον original τιτλο οποτε και το ονομασε ετσι.
 
Γνωρίζει κάποιος για ένα επεισόδιο της σειράς που λέγεται "Κότες Κλαμπ";
απο τη wikipedia

"Υπήρξε και ένα ακόμα εορταστικό επεισόδιο, το 2-ωρο αποκριάτικο «Οι Μεν Και Οι Δεν: Κότες Κλαμπ», ως αναφορά στο διάσημο Κότον Κλαμπ και ταυτόχρονα παρωδία της σχετικής ταινίας του 1984 «The Cotton Club»."

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiYr4-vnqLZAhVDiiwKHQHBBt0QFgg1MAM&url=https%3A%2F%2Fel.wikipedia.org%2Fwiki%2F%CE%9F%CE%B9_%CE%9C%CE%B5%CE%BD_%CE%9A%CE%B1%CE%B9_%CE%9F%CE%B9_%CE%94%CE%B5%CE%BD&usg=AOvVaw2wGGCP1d9BNe4F1b4dV9hL

το επεισοδιο αυτο δεν το εχω δει...
 
Toτε ο φιλος treasurehunter εχει απολυτο δικειο για το επεισοδιο αυτο γιατι οντως υπαρχει κανονικα ασχετα που οπως ειπα εχω δει ολα τα επεισοδια ενα σωρο φορες και δεν το γνωριζα.Απο καμια σειρα ομως δεν βλεπω κανενα εορταστικο γιατι τα βαριεμαι οσο τιποτα οποτε μια δικαιολογια την εχω που δεν το γνωριζα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιστεύω ότι ελάχιστοι το ξέρουν. Δείτε το flashback που είναι αφιερωμένο στη σειρά και θα δείτε δύο εκπληκτικές σκηνές από το το χαμένο επεισόδιο, που πιστεύω ότι υπάρχει απλά δεν έχει ανέβει ακόμα από το κανάλι του Αμαρουσίου...Αφορά την εποχή της Ποτοαπαγόρευσης και έχει κοστούμια εποχής και ένα πνεύμα ακόμη καλύτερο από το ατό των άλλων εορταστικών της σειράς. :)
 
Ενα πορτραιτο που ειχε, με ενα γερο με μουστακι, το ειχα δει και σε σκηνικο μιας αλλης σειρας.

Και επειδ ειναι τσο παλι συζητηση, δεν αποκλειεται να το εχω αναφερει :Ρ
Ποιο ειναι το πορτρετο αυτο?
 
Στο διαμερισμα των Δαγκα, στο αριστερο μερος, κοντα στην πορτα, ειναι ενας προχειροσχεδιασμενος πινακας, ενας γερος με ασπρο μουστακι. Στο πρωτο-πρωτο επεισδιο η Βανα λεει στη Νανα οτι ειναι καποιος σπουδαιος προπαππους της, αλλα απο τοτε δεν εχει ξανα γινει αναφορα, παροτι φαινεται σε καθε επεισοδιο.

1-2 χρονια αφοτου τελειωσε η σειρα, εγινε ανακυκλωση των ντεκορ, και τον ιδιο πινακα τον ειδα σε μια αλλη σειρα του ΑΝΤ1, εννοειται οτι δε θυμαμαι ποια :/
 
Μήπως θυμάται κανένας πώς λέγεται το επεισόδιο που ο Τίμος κάνει τον φωτογράφο; Το έδειξε πριν από λίγο αλλά δεν πρόλαβα την αρχή...
 
Τελευταία επεξεργασία:
προβαλλεται ολες τις ημερες στις 15:00 στο μακεδονια τιβι
 
Γενικά δεν ήμουν φαν της σειράς αυτής αλλά το επεισόδιο με το γύρισμα τσόντας και σε ρόλο σκηνοθέτη τον Σάκη Μπουλά νομίζω ήταν απ' τα πιο αστεία επεισόδια
 
Ειχα χρονια να δω την σειρα καθως οσες της εχω δει πολλες φορες της αφηνω καποια χρονια και μετα της ξαναβλεπω και μολις τελειωσα το επεισοδιο ''ειμαι φινο φανταρακι''.Eνταξει δεν υπαρχει αυτη η σειρα το εχω γραψει ξανα αλλα καθε φορα που την βλεπω το εμπεδωνω ακομα περισσοτερο.Ποιο καφε της χαρας ποιο κωνσταντινου και ελενης και κακος βεζυρης κλπ οι μεν και οι δεν ειναι με διαφορα η κορυφαια σειρα του χαρη ρωμα και ο διονυσης δαγκας ο κορυφαιος του ρολος.Ευτυχως που για τους ρολους του τιμου και της νανας επελεξαν αυτους τους δυο και αφησαν αυτους που ειχαν επιλεξει στην αρχη γιατι μιλαμε και οι 4 βασικοι χαρακτηρες κολλανε απιστευτα με τον ρολο δεν μπορω να φανταστω καν αλλους ηθοποιους να παιζουν αυτους τους ρολους.Απο τα προσφατα επεισοδια που ειδα τρελο γελιο εριξα με τα επεισοδια ''Ghost Busters'' και '' το σπιτι των οργιων'' και ειδικα με το επεισοδιο ''ο κλεψας του κλεψαντος'' ε καθε φορα που το βλεπω κοπανιεμαι στα γελια ειδικα με τον τιμο που φοραει ολα τα ρουχα αλλα και με την νανα και την βανα με το σαλαμι.Αλλα 61 επεισοδια εχουν μεινει για να ολοκληρωσω την σειρα και πραγματικα γελαω οπως την πρωτη φορα κατι που δεν γινετε με καμια απο της υπολοιπες σειρες του ρωμα.
 
Στο διαμερισμα των Δαγκα, στο αριστερο μερος, κοντα στην πορτα, ειναι ενας προχειροσχεδιασμενος πινακας, ενας γερος με ασπρο μουστακι. Στο πρωτο-πρωτο επεισδιο η Βανα λεει στη Νανα οτι ειναι καποιος σπουδαιος προπαππους της, αλλα απο τοτε δεν εχει ξανα γινει αναφορα, παροτι φαινεται σε καθε επεισοδιο.

Το πορτρετο αυτο εχει παιξει εναν μικρο ρολο στο επεισοδιο ''βαλες και χαβαλες'' οταν η βανα αφου δεν εχει πλεον αλλα χρηματα σηκωνετε απο το τραπεζι και παει σπιτι της να παρει τον πινακα για να τον παιξει στα χαρτια ομως για κακη της τυχη ο διονυσης εχει σηκωθει απο το κρεβατι να πιει νερο και την πιανει στα πρασα.Οταν την ρωταει που παει μεσα στη μαυρη νυχτα με το καδρο η βανα λεει πως παει τον παππου μια βολτα να ξεπιαστει γερος ανθρωπος χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.
 
Σημερα τελειωσα για ακομα μια φορα ολα τα επεισοδια της σειρας και πραγματικα ειναι πολυ μεγαλο κριμα που σταματησε μετα απο 3 κυκλους και δεν συνεχιστηκε.Το γελιο,τα σπαρταριστα επεισοδια η φοβερες ατακες κλπ παρεμειναν ιδιες απο το πρωτο εως το τελευταιο επεισοδιο δεν υπηρχε κανενας λογος να σταματησει η σειρα και οι λογοι που και καλα σταματησε εμενα δεν με κολλανε κατι αλλο θα παιχτηκε και απλα δεν το ξερει κανενας αλλος παρα μονο οι πρωταγωνιστες και ολο το team γενικοτερα.Εγω πιστευω πως ενας απο τους λογους αν οχι ο πιο σημαντικος που σταματησε η σειρα ηταν το οικονομικο.Οταν ξεκινησαν οι μεν και οι δεν οι περισσοτεροι απο τους ηθοποιους ηταν σχεδον αγνωστοι με οχι και τοσο σημαντικες δουλειες μεχρι τοτε ειδικα η κουρη και ο μαινας και οπως δηλωσε η ιδια η κουρη πολλα χρονια μετα σε συνεντευξη της την πρωτη χρονια πληρωθηκαν με ψιχουλα και λιγο ανεβηκε η αμοιβη τους στον δευτερο κυκλο και στον τριτο οποτε τι καλυτερο για ενα καναλι να εχει μια σειρα με τετοια τρελη επιτυχια που να της κοστιζει πενταροδεκαρες που λεει ο λογος.Η σειρα ξεσκιζε σε τηλεθεαση και οι ρωμας-χατζησοφια μονο χαζοι δεν ηταν οπως και οι πρωταγωνιστες και ηξεραν πολυ καλα τι ειχαν στα χερια τους οποτε πιστευω πως οταν επεσε στο τραπεζι ο τεταρτος κυκλος γιατι επεσε τρελη πιεση απο τον Ant1 για τεταρτο κυκλο της σειρας οι απαιτησεις ολων αυξηθηκαν κατα πολυ γιατι οπως ειπα ηξερα τι επιτυχια εκαναν οποτε και καπου εκει στραβωσε το πραγμα και δεν συνεχιστηκε η σειρα.Φυσικα ολα αυτα ειναι δικες μου υποθεσεις και θεωριες την αληθεια μονο οι πρωταγωνιστες την ξερουν.

Οπως ειπα λατρευω τα παντα στην σειρα αλλα αν εβρισκα ενα μονο αρνητικο που με χαλασε καπως αυτο ειναι ο τιμος σταματης η καλυτερα ο στελιος μαινας του τριτου κυκλου.Καταρχην εκοψε τα μαλια του και τα μικρυνε και αμεσως αλλοιωθηκε καπως αυτος ο ζαμανφου χαρακτηρας του τιμου σταματη και σοβαρεψε κιολας και αυτο φαινεται σε παρα πολλα επεισοδια και σε παρα πολλες αντιδρασεις λες και βαρεθηκε ο μαινας τον ρολο του τιμου και δεν εβλεπε την ωρα να τελειωσει η σειρα.Αυτο με εβγαζε εμενα και πραγματικα δεν μαρεσε ειδικα που ολοι οι αλλοι ρολοι ηταν ιδιοι και απαραλλαχτοι απο το πρωτο επεισοδιο μεχρι το τελευταιο.Οπως και να χει παντω για μενα ειναι μεσα στης 5 κορυφαιες σειρες της ελληνικης τηλορασης και αυτο δεν προκειται να αλλαξει ποτε.
 
Οπως ειπα λατρευω τα παντα στην σειρα αλλα αν εβρισκα ενα μονο αρνητικο που με χαλασε καπως αυτο ειναι ο τιμος σταματης η καλυτερα ο στελιος μαινας του τριτου κυκλου.Καταρχην εκοψε τα μαλια του και τα μικρυνε και αμεσως αλλοιωθηκε καπως αυτος ο ζαμανφου χαρακτηρας του τιμου σταματη και σοβαρεψε κιολας και αυτο φαινεται σε παρα πολλα επεισοδια και σε παρα πολλες αντιδρασεις λες και βαρεθηκε ο μαινας τον ρολο του τιμου και δεν εβλεπε την ωρα να τελειωσει η σειρα.Αυτο με εβγαζε εμενα και πραγματικα δεν μαρεσε ειδικα που ολοι οι αλλοι ρολοι ηταν ιδιοι και απαραλλαχτοι απο το πρωτο επεισοδιο μεχρι το τελευταιο.Οπως και να χει παντω για μενα ειναι μεσα στης 5 κορυφαιες σειρες της ελληνικης τηλορασης και αυτο δεν προκειται να αλλαξει ποτε.
Δίκιο έχεις, Βασίλη, αν και ο ίδιος δήλωσε ότι απλώς φοβήθηκε (κι όχι ότι βαρέθηκε). Άλλωστε η μετέπειτα πορεία του στην τηλεόραση το επιβεβαιώνει με τη συμμετοχή του σε κοινωνικές και δραματικές σειρές.
Το απόσπασμα είναι από συνέντευξη του στην εκπομπή "Αυτός και ο άλλος" στην ΕΡΤ πέρσι τον Νοέμβριο:

Ο Στέλιος Μάινας αποκάλυψε, επίσης, τι ήταν αυτό που τον έκανε να πάρει την απόφαση να απομακρυνθεί μετά την ασύλληπτη επιτυχία της σειράς "Οι Μεν και οι Δεν στις αρχές της δεκαετίας του 90'. "Την αγάπησα αυτή τη δουλειά, αλλά φοβήθηκα την κωμωδία. Η κωμωδία είναι το πιο δύσκολο είδος. Είσαι συνέχεια στα "κόκκινα". Ο κόσμος απαιτεί να τον ενεργοποιήσεις, να τον κάνεις να γελάσει. Κωμικός ηθοποιός δεν γίνεσαι, είσαι. Εγώ δεν είμαι. Οι κωμικοί ηθοποιοί το έχουν στη φύση τους να αυτοεκτεθούν. Είναι άλλο να πεις μπορώ να κάνω κωμωδία και άλλο να είσαι κωμική περσόνα", δήλωσε.

Και πράγματι, τέτοιες σειρές δεν ξαναβγαίνουν!
 
Εδώ και λίγο καιρό, παρακολουθώ τις επαναλήψεις του σίριαλ που προβάλλονται από το Μακεδονία TV και έχω διαπιστώσει το εξής. Ότι πολλές από τις ιστορίες που έχουμε δει στους Μεν και τους Δεν, τις έχουμε δει αυτούσιες και στο Κων/νου και Ελένης μερικά χρόνια αργότερα, ίσως και ελαφρώς ανασκευασμενες αλλά, έχω δει μέχρι στιγμής τα εξής σενάρια:

- Ο ανιψιός του Δάγγα, ψιλοφλώρος που ερωτεύεται μια κοπέλα αλανιάρα και ξύπνια, είναι ο ψιλοφλώρος ανηψιος του Κατακουζηνού που και εκείνος ερωτεύεται μια αντίστοιχη κοπέλα.

- Οι πρωταγωνιστές της σειράς οι οποίοι κάνουν κάποιο θεατρικό το οποίο όμως πάει εντελώς στραβά καθώς, οι πρωταγωνιστές αποφασίζουν να αλλάξουν την ώρα της παράστασης τους διαλόγους, με τον Δάγγα/Κατακουζηνό να τους τα χώνει από τη μία που λένε αρλουμπες, να προσπαθεί όμως να μένει και μέσα στο σενάριο.

- Γειτόνισσα ασχημόνη η οποία εμφανίζεται σε διάφορα επεισόδια

- Ιστορία με.εκλογικη αναμέτρηση όπου το κόμμα του Δάγγα, είναι εξίσου οπισθοδρομικό και με ελάχιστους ακόλουθους, όπως το ΒΥΖ.ΑΝ του γνωστού μας πλέον Βυζαντινολόγου.

- Οι πρωταγωνιστές έρχονται σε επαφή με ύποπτη φυτεία και υπάρχει σκηνή όπου όλοι φτιάχνουν κεφάλι μετά την κατανάλωση αυτής

Οπότε, θεωρώ τελικά ότι οι Μεν και οι Δεν, αποτέλεσαν πρότυπο ακόμα και για τους ίδιους τους σεναριογράφους.
Εντάξει, είναι λογικό εφόσον έχουν γυριστεί γύρω στα 100 επεισόδια Μεν & Δεν να υπάρχει μια ανακύκλωση ιδεών, σεναρίων κτλ αλλά, μου κάνει εντύπωση ότι μεταφέρονται ελαφρώς ανασκευασμενες μεν, με ελάχιστες διαφορές δε, ακόμα και οι διάλογοι είναι αρκετά ίδιοι. Φαίνεται ότι τελικά δεν ήταν μόνο ο αείμνηστος Δαλιανίδης υπερασπιστής αυτής της νοοτροπίας....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα