Οι Τρεις Χάριτες (1990 MEGA)

Γκρρρ....Αμάν πια με τα νούμερα!!! Εγώ προσωπικά έχω αρχίσει να πιστεύω πιο πολύ στα νούμερα των views στα διάφορα sites που ανεβάζουν τα επεισόδια για να τα δεις on-line παρά στη ρημάδα την ΑΓΚΕΜΠΕ (γου α γα γου ε γ ε γουι γου και γαγουι γο γου και γιου γουιγιγο γουκεγαϊγιγο-Χαρρυ Κλυνν).
 
ChristosM είπε:
Προσωπικα δεν πιστευω πως τα νουμερα της AGB ειναι αληθινα. Κρυβονται πολλα συμφεροντα και πολλα λεφτα πισω απο αυτα. Καμμια εταιρεια δεν θα με πεισει πως οι τηλεθεατες δεν βλεπουν τις Χαριτες αλλα βλεπουν τον Ρωμα. Τα ιδια πιστευα και για το "Λογω Τιμης". Δυστυχως η τηλεοραση μας εχει αλλαξει πολυ απο το πως ηταν πριν 15 χρονια (και φυσικα δεν εχει καμμια σχεση με το πως ηταν πριν 30+ χρονια). Οι διαφημιστικες εταιρειες ουσιαστικα επιβαλλουν το τι θα δειχνουν τα ιδιωτικα καναλια. Ναι, οι Ελληνες δεν ειναι ο πιο μορφωμενος λαος, αλλα σιγουρα δεν ειναι και ο πιο χαζος οπως τον παρουσιαζουν οι μετρησεις τηλεθεασης. Αν λοιπον το mega (και το καθε mega) αποφασισει πως οι τηλεθεατες θελουν να βλεπουν ολη μερα ανοησιες του στυλ Μαρια η ασχημη και Λακης ο γλυκουλης, τοτε πολυ απλα επιλεγουμε να δουμε dvd και τους κλεινουμε την πορτα στα μουτρα.
Συμφωνώ απολύτως!!!!
 
mix24p είπε:
Όπως θα έχουν πληροφορηθεί όσοι αγόρασαν το σημερινό τεύχος του Downtown, η ιδέα για τις επετειακές "Τρεις Χάριτες" έχει παγώσει ξανά, κυρίως λόγω κόστους, αλλά και λόγω της χαμηλής τηλεθέασης που κάνει η σειρά κάθε μεσημέρι (προχθες χτύπησε το μεγαλειώδες 6%) ...
Όντως, η συγκεκριμένη επανάληψη αποτελεί εδώ και μέρες βραχνά για το κανάλι, αφού στα τέταρτα 15:00-15:45 χτυπάνε τα μικρότερα νούμερα της μέρας (σε αντίθεση με τις επαναλήψεις του Ρώμα απέναντι που κάνουν τριαντάρια). Προβλέπω, λοιπόν, ότι όχι μόνο δε θα δούμε ποτέ "Χάριτες-20 χρόνια μετά", αλλά σιγά σιγά θα τελειώνει και το θέμα με τις επαναλήψεις τους.....

Υ.Γ.: Προσωπικά δεν τα βάζω με το Mega. Είναι ιδιωτικό κανάλι και κοιτάζει το συμφέρον και τα κέρδη του. Έχει φερθεί με μεγάλη επιείκια στο συγκεκριμένο θέμα (στο παρελθόν όταν έπαιζαν σίριαλ που έκαναν χαμηλά νούμερα στο 15:00-16:00 όπως οι "Γοργόνες" τα έκοβε στη δεύτερη εβδομάδα) και είναι παράλογο να ζητάμε να επαναπροβάλλει ένα ολόκληρο πρόγραμμα δεκαετίας '90 για να γιορτάσει τα 20 του χρόνια, τη στιγμή που το αντίπαλο δέος δε θυμάται καν ότι έγινε 20 χρονών και την έβγαλε με κάτι φθηνο-σποτάκια μέσα στο καλοκαίρι... Κι εγώ θα ήθελα να ήταν διαφορετικά τα πράγματα, αλλά όταν η τηλεοπτική αγορά είναι χάος, εσύ δε μπορείς να μένεις αμέτοχος για να μη χαλάσεις το χατίρι ενός κοινού, που, δυστυχώς, δεν προσωποποιείται ποτέ ενεργά σε αριθμούς... Είναι γνωστό σε όλους ότι οι κοινωνικές και οι δραματικές σειρές δεν κάνουν νούμερα στις επαναλήψεις και το είδαμε ακόμα και στο "Λόγω Τιμής"... Οπότε, κανείς δε μπορεί να κατηγορήσει το Mega ούτε ότι δεν προσπάθησε, ούτε ότι δεν είχε τη διάθεση... Εδώ, ρε παιδιά, δεν κάνουν νούμερα οι "Χάριτες", το -κατα γενική ομολογία- πιο κλασσικό σίριαλ όλων των εποχών, ποιός και σε ποιά ζώνη θα κάτσει να δει τον Άρη Μποσαλέντη?
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με την άποψη σου.
 
mhmerotategiatipino είπε:
Γκρρρ....Αμάν πια με τα νούμερα!!! Εγώ προσωπικά έχω αρχίσει να πιστεύω πιο πολύ στα νούμερα των views στα διάφορα sites που ανεβάζουν τα επεισόδια για να τα δεις on-line παρά στη ρημάδα την ΑΓΚΕΜΠΕ (γου α γα γου ε γ ε γουι γου και γαγουι γο γου και γιου γουιγιγο γουκεγαϊγιγο-Χαρρυ Κλυνν).
Μαλλον θες να πείς "Ουγκαγκα μπουμ μπουμ χι γκαπα γκουμ μπιρλι γκαγκα

αουγκιγκι αουγκιγκι μπαγκαλα γκαουγκα γκα"

πηγη
 
Το παιδάκι που έπαιζε στο σημερινό επεισόδιο, πρέπει να είναι ο ράπερ στο Δεκα λεπτά κήρυγμα...
 
Ρε παιδιά,πρέπει όμως να παραδεχθούμε και κάτι,έστω κι αν δε μας αρέσει:Οι "Τρεις χάριτες" τη σήμερον ημέρα δείχνουν φανερά ( ; ) την ηλικία τους.Συγκρινόμενη ας πούμε η σειρά με άλλες κορυφαίες σειρές του παρελθόντος π.χ "Οι απαράδεκτοι", "Οι αυθαίρετοι" κτλ,είναι αρκετά εκτός εποχής.Οι ατάκες,οι καταστάσεις που περιγράφουν,τα σκηνικά της σειράς,οι διαλογοι δε μπορούν να συγκριθούν.Δε το λέω για να κατηγορήσω τη σειρά,αλλά για να προσπαθήσω να εξηγήσω γιατί ίσως τα νεότερα παιδιά δεν την προτιμούν...
 
ChristosM είπε:
... Καμμια εταιρεια δεν θα με πεισει πως οι τηλεθεατες δεν βλεπουν τις Χαριτες αλλα βλεπουν τον Ρωμα. Τα ιδια πιστευα και για το "Λογω Τιμης". Δυστυχως η τηλεοραση μας εχει αλλαξει πολυ απο το πως ηταν πριν 15 χρονια (και φυσικα δεν εχει καμμια σχεση με το πως ηταν πριν 30+ χρονια). Οι διαφημιστικες εταιρειες ουσιαστικα επιβαλλουν το τι θα δειχνουν τα ιδιωτικα καναλια. Ναι, οι Ελληνες δεν ειναι ο πιο μορφωμενος λαος, αλλα σιγουρα δεν ειναι και ο πιο χαζος οπως τον παρουσιαζουν οι μετρησεις τηλεθεασης. Αν λοιπον το mega (και το καθε mega) αποφασισει πως οι τηλεθεατες θελουν να βλεπουν ολη μερα ανοησιες του στυλ Μαρια η ασχημη και Λακης ο γλυκουλης, τοτε πολυ απλα επιλεγουμε να δουμε dvd και τους κλεινουμε την πορτα στα μουτρα.
Κι εγώ συμφωνώ απολύτως και δε θα μπορούσα να τα γράψω καλύτερα!!!!

Άλλωστε την πόρτα έχω επιλέξει να την κλείσω πολλά χρόνια τώρα (πλην ελαχίστων λαμπρών εξαιρέσεων...)

manos426f είπε:
Ρε παιδιά,πρέπει όμως να παραδεχθούμε και κάτι,έστω κι αν δε μας αρέσει:Οι "Τρεις χάριτες" τη σήμερον ημέρα δείχνουν φανερά ( ; ) την ηλικία τους.Συγκρινόμενη ας πούμε η σειρά με άλλες κορυφαίες σειρές του παρελθόντος π.χ "Οι απαράδεκτοι", "Οι αυθαίρετοι" κτλ,είναι αρκετά εκτός εποχής.Οι ατάκες,οι καταστάσεις που περιγράφουν,τα σκηνικά της σειράς,οι διαλογοι δε μπορούν να συγκριθούν.Δε το λέω για να κατηγορήσω τη σειρά,αλλά για να προσπαθήσω να εξηγήσω γιατί ίσως τα νεότερα παιδιά δεν την προτιμούν...
Εδώ φίλε manos426f θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου. Ενώ και οι 3 σειρές ("Οι 3 Χάριτες", "Αυθαίρετοι", "Απαράδεκτοι") μου αρέσουν πολύ και είναι από τις αγαπημένες μου από το MEGA, δεν θα έλεγα ότι "Οι 3 Χάριτες" δείχνει την ηλικία της και μάλιστα περισσότερο από τις άλλες δύο. Καταρχάς, οι καταστάσεις των "3 Χάριτες" ("προβλήματα" στη συγκατοίκηση, η γυναίκα και ο έρωτας μετά τα 35, η σχέση με κάποιο νεώτερο, babysitting, κτλ) δεν είναι καταστάσεις ξεπερασμένες, αλλά καθημερινές και πάντοτε επίκαιρες. Ούτε η σκιαγράφηση των χαρακτήρων μπορεί να θεωρηθεί ξεπερασμένη (η χήρα, η ζωντοχήρα και η "γεροντοκόρη" και η ζωή και οι αγωνίες τους μετά τα 35), ενώ (για αντιπαράθεση) ο gay χαρακτήρας που ενσαρκώνει (πολύ επιτυχημένα ομολογουμένως) ο Μπέζος στους "Απαράδεκτους", μόνο σύγχρονος δε μπορεί να χαρακτηριστεί: είναι γεμάτος κλισέ του παρελθόντος, μία καρικατούρα και καμία σχέση με ανάλογους χαρακτήρες ομοφυλόφυλων που έχουν γραφτεί για πιο πρόσφατες σειρές (βλ. σήριαλ Παπακαλιάτη για παράδειγμα).

Όσο για τα σκηνικά (και τα κοστούμια αν θες να συμπεριλάβουμε), η "απλότητα" των "3 Χαρίτων" (σχετικό απλό σκηνικό παλαιοκλασικού σπιτιού με κλασική διακόσμηση και σχετικά απλά καθημερινά ρούχα) μόνο ξεπερασμένα δεν μπορούν να περιγραφούν, ειδικά αν τα συγκρίνουμε με τα εξεντρίκ ντυσίματα της Ζανέτ Χατζηγιώργη των "Αυθαίρετων"(θεά Τριφύλλη!) με τις βάτες σε βραδυνές εξόδους με τον σύζυγό της, ή ακόμα και σε σύγκριση με τα σκηνικά των δύο διαμερισμάτων των "Απαράδεκτων", τα οποία προσπαθούσαν να είναι μοντέρνα για τις αρχές της δεκαετίας του '90, τα οποία είναι ξεπερασμένα σήμερα. Η κλασικότητα των Χαρίτων είναι διαχρονική...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνω με τον bernard.c και προσθετω πως τις 3 Χαριτες τις απολαμβανουμε για το χιουμορ και τις εξυπνες ατακες τους και οχι για τα ρουχα ή τα σκηνικα τους. Κατι αναλογο που συμβαινει με τις παλιες ελληνικες ταινιες.
 
Παιδιά, δεν μπαίνω όσο συχνά θα ήθελα, γι' αυτό συμπληρώνω με καθυστέρηση αυτά που γράφονται παραπάνω...

Ο τίτλος του επεισοδίου είναι "Ιέ μου, ιέ μου" (όχι "Υιέ").

Το "Οι τρεις Χάριτες τραγουδούν" προβλήθηκε σε απογευματινή ώρα τις απόκριες του '91 (λίγες εβδομάδες μετά την προβολή του πρωτοχρονιάτικου με την Αλκηστη) προκαλώντας το μένος των πρωταγωνιστριών που θεώρησαν απαράδεκτη την προβολή τραγουδιστικών αποσπασμάτων εκτός context (θυμάμαι την Άννα Κυριακού να το δηλώνει στη Λιάνα Κανέλλη, στο "Ψηλά τα χέρια").

Το Mega είναι απαράδεκτο στις επαναλήψεις: Όπως έγραψε ο tonytony έκοψε ένα κομμάτι από το "Ιέ μου" λόγω του έκτακτου (το έκανε και στο "Δις εξαμαρτείν" αυτό πριν λίγο καιρό, ίσως έχει ήδη σχολιαστεί στο αντίστοιχο thread). Μάλλον αφήνουν το βίντεο να παίζει όσο διαρκεί το δελτίο. Τι να πω...

Συγχαρητήρια σε όλες/όλους εδώ που φροντίζουν το site :)
 
Πάλι κουτσουκέλα μας κάνανε σήμερα!!!Ήταν να προβληθεί από τις Χάριτες το επεισόδιο με τίτλο "Το θαύμα των Χριστουγέννων" , το πηδήξανε και βάλανε "Η βαφτιστικιά"!
 
tonytony είπε:
Πάλι κουτσουκέλα μας κάνανε σήμερα!!!Ήταν να προβληθεί από τις Χάριτες το επεισόδιο με τίτλο "Το θαύμα των Χριστουγέννων" , το πηδήξανε και βάλανε "Η βαφτιστικιά"!
Οντως και εγω αιφνιδιαστηκα. Μηπως το "κρατησαν" για να το δειξουν μεσα στις γιορτες?
 
ChristosM είπε:
Οντως και εγω αιφνιδιαστηκα. Μηπως το "κρατησαν" για να το δειξουν μεσα στις γιορτες?
Θα είναι στο τελευταίο ALL NIGHTERS-MEGA CHRISTMAS. Μαζί με Απαράδεκτους κτλ κτλ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλήθεια; Κι εγω που τα γραφω με τη σειρα σε ντιβιντι τι θα κανω; :(
 
mhmerotategiatipino είπε:
Αλήθεια; Κι εγω που τα γραφω με τη σειρα σε ντιβιντι τι θα κανω; :(

Δεν πειράζει...εξάλλου και σε μερικά sites αναγράφεται ως extra,ενδιάμεσο επεισόδιο!Άραγε θα δείξει και το επεισόδιο SHOW BUSINESS με Πρωτοψάλτη-Κραουνάκη-Μακεδόνα στο ALL NIGHTERS-CHRISTMAS?
 
thebest20 είπε:
Δεν πειράζει...εξάλλου και σε μερικά sites αναγράφεται ως extra,ενδιάμεσο επεισόδιο!Άραγε θα δείξει και το επεισόδιο SHOW BUSINESS με Πρωτοψάλτη-Κραουνάκη-Μακεδόνα στο ALL NIGHTERS-CHRISTMAS?
Οχι, "Το θαυμα των Χριστουγεννων" ηταν ενα κανονικο επεισοδιο και οχι extra οπως το πρωτοχρονιατικο.
 
ChristosM είπε:
Οχι, "Το θαυμα των Χριστουγεννων" ηταν ενα κανονικο επεισοδιο και οχι extra οπως το πρωτοχρονιατικο.
Επειδή δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τις 3 Χάριτες και δεν ξέρω πώς ονομάζεται το Χριστουγεννιάτικο, νόμιζα ότι αυτό ήταν το "Θαύμα των Χριστουγέννων". Στο All Nighters θα προβληθεί αυτό με το εορταστικό, όπως κι αν λέγεται τέλος πάντων. :p Εκτός κι αν τελευταία στιγμή αποφασίσουν να εντάξουν σόου στην ενότητα Christmas οπότε μάλλον στα αζήτητα θα πάνε οι Χάριτες. Μέχρι και taxi girl θα δείξουν τότε. Αυτό με τη Βλαντή, τον Κόκλα και το Σεργιανόπουλο, μάλλον.
 
sunset89 είπε:
Επειδή δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τις 3 Χάριτες και δεν ξέρω πώς ονομάζεται το Χριστουγεννιάτικο, νόμιζα ότι αυτό ήταν το "Θαύμα των Χριστουγέννων".
SHOW BUSINESS λέγεται,και το είχε δείξει και στα 15 χρόνια MEGA!
 
Το σημερινο επεισοδιο "Μεινε οπως εισαι" ηταν απο τα πιο αστεια του δευτερου κυκλου. Εκτακτη και η Σοφια Φιλιππιδου, οπως παντα αλλωστε.
 
Καλά τα νέα για τους φίλους των 3 Χαρίτων! Το MEGA, το οποίο (επιτέλους!) δημοσιοποίησε το τηλεοπτικό του πρόγραμμα για τον Δεκέμβριο στο site του, αναφέρει ότι το Χριστουγεννιάτικο επεισόδιο "Το Θαύμα των Χριστουγέννων" (37ο) θα προβληθεί μέσα στις γιορτές, ανάμεσα σε επεισόδια του 3ου κύκλου(!!) Ας είναι, το θετικό είναι ότι θα προβληθεί! Η ημερομηνία? Παρασκευή 25 Δεκεμβρίου φυσικά!

Και όπως μας πληροφόρησε και η φίλη sunset89 σε άλλο thread, τις ημέρες των εορτών (δηλαδή από 21 Δεκεμβρίου μέχρι και 31 Δεκεμβρίου και πιθανόν και τις πρώτες μέρες του Ιανουαρίου) τα επεισόδια θα προβάλλονται δύο-δύο κάθε μέρα. Ας ελπίσουμε μόνο ότι εκείνες τις ημέρες θα προβάλλονται 2 ολοκληρωμένα επεισόδια και όχι 1 ενωμένο (και "κακοποιημένο" να προσθέσω...)
 
Τα νέα είναι τέλεια!Μόνο να τα βάζει ολόκληρα και να μην κόψει τίποτα!
 
Πίσω
Μπλουζα