Ο Θησαυρός της Βαγίας (1984 ΕΡΤ) και Ο Κήπος με τα αγάλματα (1981 ΕΡΤ)

Clemence είπε:
βρε παιδιά αυτή τη στιγμή βλέπω τον κήπο με τα αγάλματα στην ετ1, στους τίτλους αρχής έγραφε ''παραγωγή ΕΤ1''! μα υπήρχε ΕΤ1 τότε? νόμιζα πως είμασταν ακόμα εποχή ΕΡΤ :sealed:
Στο τελος γραφει "ηταν μια παραγωγη της ΕΡΤ".

Μηπως λογω ταλαιπωρημενης εικονας δεν φανηκε καθαρα?
 
Οχι Χρηστο - η clemence μπερδευτηκε - το εξηγει ακριβως απο κατω :)

Αυτο που εβλεπε ηταν Ο Θησαυρος της Βαγιας (83) που γραφει οντως το ΕΤ1 (και ΕΡΤ 1 στους τιτλους τελους) ;)
 
Τελικά μόνο Δευτέρα, Τρίτη και Τετάρτη προβάλλονται
 
εποχες που η τηλεοραση δεν ηταν εκφυλισμενη και που μπορουσες να δεις τοσο ωραια πραγματα. Γιατι να ειναι τοσο χυδαια ολα σημερα στην tv? Λυπαμαι τα παιδακια που δεν θα ζησουν τοσο ανεμελα και υγιη καλοκαιρια..Αλλα στενοχωριεμαι που και για μας τα χρονια αυτα περασαν για παντα..
 
woody είπε:
εποχες που η τηλεοραση δεν ηταν εκφυλισμενη και που μπορουσες να δεις τοσο ωραια πραγματα. Γιατι να ειναι τοσο χυδαια ολα σημερα στην tv? Λυπαμαι τα παιδακια που δεν θα ζησουν τοσο ανεμελα και υγιη καλοκαιρια..Αλλα στενοχωριεμαι που και για μας τα χρονια αυτα περασαν για παντα..
Πολυ ομορφο και αληθινο το μηνυμα σου woody.
 
Συμφωνώ απολύτως με το μήνυμα της Woody. Εκτός του ότι τα σήριαλ εκείνης της εποχής ήταν πιο ποιοτικά, σου κινούσαν και το ενδιαφέρον να τα παρακολουθήσεις. Έιχαν μια απίστευτη μαγεία!
 
woody είπε:
εποχες που η τηλεοραση δεν ηταν εκφυλισμενη και που μπορουσες να δεις τοσο ωραια πραγματα. Γιατι να ειναι τοσο χυδαια ολα σημερα στην tv? Λυπαμαι τα παιδακια που δεν θα ζησουν τοσο ανεμελα και υγιη καλοκαιρια..Αλλα στενοχωριεμαι που και για μας τα χρονια αυτα περασαν για παντα..
 


Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω! Μα τι βλακείες βλέπουν τα παιδιά σήμερα;
 
Κ εγω θα συμφωνισω φυσικα!!!Αλλα αφου σημερα τα πραγματα χαλασαν ας μεινουμε στα παλια!! ;)

Εχω μια απορια το βιβλιο του θησαυρου της Βαγιας ειναι ωραιο?Θελω να πω ειναι σαν τη σειρα γιατι θελω να το διαβασω!!!!! :D :D

Α!Και αντε ακομα να το βαλει η ραδιοτηλεοραση!!!!Οταν παντως αυτο γινει να το γραψετε εδω οπωσδηποτε!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά εντάξει μην κάνετε σύγκριση, οι εποχές έχουν αλλάξει, ούτε η κοινωνία είναι πια ίδια, ούτε οι αξίες μας, ούτε και φυσικά η τηλεόραση..

Μιχάλης
 
Φιλε Μιχαλη δεν μπορω να θεωρησω τυχαιο οτι τα κρατικα καναλια με τοσο προσωπικο, δεν εχουν μπει τα τελευταια χρονια στο κοπο να δραματοποιησουν μερικα απο τα παμπολα και υπεροχα εργα Ελληνικης παιδικης λογοτεχνιας. Να μου πεις οτι εδω τα αφαιρουν απο τα αναγνωστικα...τι καθομαι και λεω.

Αντ αυτου λοιπον τα μεν κρατικα μας λιωνουν στις πανακριβες (για τα οικονομικα χαλια της ΕΡΤ) Ντισνευ παραγωγες για τα δε ιδιωτικα δεν θελω καν να εκφραστω διοτι θα αναγκαστω να με αυτο-μπαναρω
 
Χαίρομαι ιδιαίτερα για αυτό το θέμα με αυτές τις δύο αγαπημένες σειρές. Τα πρωινά του καλοκαιριού που μας πέρασε, η ΕΤ1 έβαζε διαδοχικά τις σειρές αυτές και έμεινα έκπληκτος! Πολύ όμορφα συναισθήματα, όπως αναφέρουν και πολλοί σε προηγούμενα posts...
 
Ο Κήπος με τα αγάλματα από την ερχόμενη Τετάρτη 13/4 και κάθε πρωί στην ΕΤ1.
 
Έχω δει σε επανάληψη τη σειρά Ο κήπος με τα αγάλματα...Μου θύμισε αξέχαστες καλοκαιρινές διακοπές...!
 
ο θησαυρος της Βαγιας μου αρεσε περισσοτερο,τον κηπο με τ αγαλματα ελαχιστα τον θυμαμαι..κυριως τη μουσικη των τιτλων εναρξης
 
BETTY BOOP είπε:
Έχω δει σε επανάληψη τη σειρά Ο κήπος με τα αγάλματα...Μου θύμισε αξέχαστες καλοκαιρινές διακοπές...!
Ομοίως και μάλιστα πολύ πρόσφατα! Κάποια στιγμή πέρσυ που αρρώστησα κι έκατσα σπίτι, την πέτυχα μεσημεράκι στην ΕΤ-1!

Εννοείται ότι έκατσα και την είδα μονορούφι! Πόσα χρόνια πίσω γύρισα!....
 
Φοβερά και τα 2 παιδικά σήριαλ, τι να λέμε τώρα .... Πλημμυρισμένα, μάλιστα, με "ελληνικό καλοκαίρι" !!! Γι' αυτό και εμείς, ως παιδάκια, όταν είδαμε τα σήριαλς "ταυτιστήκαμε", κάπως, με τους ήρωες των σειρών [που ήταν και στην ίδια ηλικία με εμάς] : Επειδή ... μάς θύμισαν τα δικά μας καλοκαίρια, τα παιχνιδάκια στη θάλασσα με τα άλλα παιδάκια κλπ κλπ ....

Τον "Κήπο με τα αγάλματα" τον θυμάμαι περισσότερο από τον "Θησαυρό της Βαγίας" !!! Στον "Θησαυρό..." μού άρεσε, θυμάμαι, η κοπέλα που υποδυόταν τη Νικόλ [ :flower: :flower: :flower: ] .... Μάλιστα, όταν πριν μερικά χρόνια έκανα βόλτες στην Αιγινα με το αυτοκίνητό μου, και με συνεπιβάτες συνομήλικους φίλους μου, περνώντας από το χωριό Βαγία παρατηρήσαμε ότι οι περισσότερες ταμπέλες στα μαγαζιά [μανάβικα, φούρνοι κλπ] είχαν το όνομα "Χαλδαίος" !!! Έτσι .... αναπόφευκτα, μιας και το εν λόγω επίθετο μάς ξύπνησε αναμνήσεις, όσο συνεχιζόταν η βόλτα, η κουβέντα περιστράφηκε γύρω από το σήριαλ !!!

Στον "Κήπο με τα αγάλματα", τέλος, ένα από τα παιδάκια, που πρωταγωνιστούν, ήταν περί τα μέσα των 80ς φίλος με εμένα και τον αδελφό μου !!! Πρόκειται για το μικρότερο απ' όλα, τον Γιώργο Μεϊντάση, τον μελαψούλη με τα πολλά μαύρα μαλλιά [στο παραπάνω βίντεο μπορείτε να τον δείτε στο 1 : 46΄ περίπου] !!! Ο Γιωργάκης έμενε στη δπλανή πολυκατοικία απ' τη δική μας, πηγαίναμε στο ίδιο φροντιστήριο Αγγλικών και τα Σάββατα συναντιόμασταν για μπάσκετ και σινεμαδάκι !!! Βέβαια, έχω να τον δω από τότε [και, πάντως, το ... "μικρόβιο" να γίνει ηθοποιός τελικά δεν το "κόλλησε" ... ] ....
 
"Ο κήπος με τ' αγάλματα"... Δεν θυμάμαι πολλά από τη σειρά αυτή, μάλλον ελάχιστα, αλλά θυμάμαι σαν τώρα το τραγούδι της εισαγωγής... και πάντα θα μου φέρνει δάκρυα στα μάτια...
 
VAGBITH είπε:
"Ο κήπος με τ' αγάλματα"... Δεν θυμάμαι πολλά από τη σειρά αυτή, μάλλον ελάχιστα, αλλά θυμάμαι σαν τώρα το τραγούδι της εισαγωγής... και πάντα θα μου φέρνει δάκρυα στα μάτια...
Να ξέρεις, μπορείς να δεις 6 επεισόδια από το αρχείο της ΕΡΤ:

http://www.ert-archives.gr/V3/public/main/page-assetview.aspx?tid=7360&autostart=0

Επεισόδιο 1ο

Επεισόδιο 2ο

Επεισόδιο 3ο

Επεισόδιο 4ο

Επεισόδιο 5ο

Επεισόδιο 6ο

Καλές αναμνήσεις! ;)
 
Υπήρχαν παράλογες κατά τη γνώμη μου και μεσαιωνικές αντιδράσεις για το περιεχόμενο της σειράς. Από την Αθήνα, στις 6/2/1981 ήρθε η είδηση ότι οι κάτοικοι της Πάρου έστειλαν διαμαρτυρία προς την ΕΡΤ και το υπουργείο Προεδρίας ότι η εκπομπή ούτε λίγο ούτε πολύ, υπέθαλπτε τις ερωτικές σχέσεις μεταξύ παιδιών.
 
Πίσω
Μπλουζα