Ο Λαμπρούκος μπαλαντέρ (1981)

tzias57

RetroMasteR
Αντιδράσεις
390
Ο Λευτέρης Λουκάδης υποδύεται τον καφετζή του καφενείου που συναντάει ο Λάμπρος τον Μεμά.

ARETARA

RetroNuts!
Αντιδράσεις
1.653
Ευχαριστώ tzias57 για τη διόρθωση!! Μήπως γνωρίζεις τους δύο ηθοποιούς που δεν αναγνωρίστηκαν στη φωτογραφία; (εννοώ τον Ψείρα και τον Μάκη τον βαρώνο) :)

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Αντιδράσεις
1.660
RIO είπε:
Για τελευταία ταινία, ο κωνσταντάρας θα άξιζε κάτι καλύτερο. Δυστυχώς, αυτή ήταν πολύ πρόχειρη. Ίσως πιο 80ς, απο ότι θα έπρεπε. Ο Ηθοποιός, ταυτίστηκε με τις δεκαετίες του '60 και του '70...
Θα συμφωνήσω ότι η συγκεκριμένη ταινία δεν μου άρεσε όσο οι άλλες του Κωνσταντάρα. Κρίμα, καθώς ήταν και η τελευταία του.

elsint17

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
355
και εγω την βρισκω στα ορια του μετριου ,για να μην πω κατω,το σεναριο πολυ μετριο και πολυ κατωτερο για τον κωνστανταρα

ο πανος τσιρος ειναι οντως ο λαμπρος αλλα στην ουσια το σεναριο το εγραψε μονος του ο δημητρης κωνστανταρας απλα εδωσε καποιες ιδεες και ατακες

οι σκηνες γυριστηκαν δυσκολα οπως εχει πει σε συνεντευξη του ο δημ.κωνστανταρας γιατι με τα προβληματα υγειας που ειχε ο λαμπρος μιλαγε αργα και δεν θυμοταν τα λογια

ARETARA

RetroNuts!
Αντιδράσεις
1.653
Στο αφιέρωμα της Μηχανής του Χρόνου για τον Λάμπρο Κωνσταντάρα αναφέρονται αρκετοί συντελεστές της ταινίας στην παρουσία του Λάμπρου σ' αυτήν. Έτσι, βλέπουμε τον γιο του Δημήτρη, τη Μάρω Κοντού και τη Νέλλη Γκίνη να αναφέρονται στον αξέχαστο κωμικό. Από το 48:10 έως το 49:50 περίπου.

[video=youtube;v-2kyyMcoVo]

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

ARETARA

RetroNuts!
Αντιδράσεις
1.653
Ένα απόσπασμα από την ψηφιακά επεξεργασμένη ταινία σε HD εξαιρετική ποιότητα εικόνας (2018) με τη Νέλλη Γκίνη να ερμηνεύει το "Θα τη βρούμε τη λύση" σε στίχους Γιάννη Πολίτη και μουσική Σπύρου Παπαβασιλείου.

bambinella 100

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
18.534
Πολυ ωραιο, Δημοσθενη! Μηπως εχεις με τετοια πεντακαθαρη εικονα και το ντουετο Ελα κοντα μου;

ARETARA

RetroNuts!
Αντιδράσεις
1.653
Σήμερα ανέβηκαν:

1. Που είσαι παλικάρι μου.

bambinella 100

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
18.534
Αυτα ειναι ακομη καλυτερα. Σε ευχαριστω!

james1980

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
83
Στο DVD που είχε δοθεί παλαιότερα από γνωστό περιοδικό, δεν υπάρχουν τα 8 πρώτα λεπτά της ταινίας.

Αμέσως μετά τους τίτλους αρχής, γίνεται το πετσόκομμα.

ARETARA

RetroNuts!
Αντιδράσεις
1.653
On 5/3/2012 at 2:26 ΜΜ, ARETARA said:

Επαναλαμβάνω το στιγμιότυπο του τραγουδιού μαζί με ένα εκτεταμένο απόσπασμα με το Λαμπρούκο σε μεγάλα κέφια...

Σημαντικές πληροφορίες για την ταινία μας δίνει ένας youtuber που εργάστηκε ως κομπάρσος στα γυρίσματα της ταινίας. Σύμφωνα με τον τελευταίο που το σχόλιό του βρίσκεται στο ανωτέρω video, τα γυρίσματα τόσο των προβών όσο και της ερμηνείας του κομματιού από τη Μάρω Κοντού και τη Νέλλη Γκίνη στο κέντρο διασκέδασης, έγιναν στο ξενοδοχείο Cavo d' oro στην Καστέλλα, τον Νοέμβριο του 1981. Μάλιστα αναφέρεται και το μεροκάματο του κομπάρσου (500 δρχ) και το ότι αντί για ουίσκι τους σέρβιραν τσάι. Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες αυτές πληροφορίες.

tzias57

RetroMasteR
Αντιδράσεις
390
Η Νέλλη Γκίνη στην Μηχανή του χρόνου σε αφιέρωμα στον Λάμπρο Κωνστνταρα είχε πει το εξης : Υπήρχε μια σκηνή στο ξενοδοχείο όπου ο Λάμπρος με τον  Τόνυ Γιαχωβάκη κατεβαίνουν από μια σκάλα. Επειδή ο Λάμπρος λόγω του εγγεφαλικού που είχε περάσει δυσκολεύοταν να κατέβει την σκάλα είχε τον Γιαχωβάκη μπροστά ώστε να στηρίζεται σε αυτόν για να κατέβει την σκάλα.

ARETARA

RetroNuts!
Αντιδράσεις
1.653
Επαναλαμβάνω την ανάρτηση (full HD) για το Που είσαι παλικάρι μου που για κάποιο λόγο δεν εμφανίζεται. Επίσης προσθέτω τα λόγια του προηγουμένως αναφερθέντος youtuber που συμμετείχε ως κομπάρσος στην ταινία:

"Ο Λάμπρος είχε πάντα δίπλα τη γυναίκα του, που τον φρόντιζε συνεχώς,αυτός δεν μπορούσε και πολύ,παρ΄όλο που στην ταινία φαίνεται λεβέντης. Ο αξέχαστος Καραγιάννης κάποιες σκηνές τις γύριζε 2 και 3 φορές, η έπαιρνε τον ήχο ξεχωριστά από τον Λάμπρο. Πάντως για μένα ήταν μια αξέχαστη εμπειρία,πολύ ωραία. Η ορχήστρα ήταν play back. Εκπληκτικές ήταν και οι αδερφές Μπρόγιερ, χορογραφία."

Τελευταία επεξεργασία:

RIO

Retro Horrormaniac
Αντιδράσεις
32.112
Φαίνεται ότι δυσκολευόταν ο Κωνσταντάρας στην ταινία . Τόνιζε υπερβολικά ( σχεδόν) κάθε λέξη, προσπαθώντας να πει τις ατάκες του καθαρά και δυνατά.

Αντιδράσεις
5
Στο δεύτερο ντουέτο της Νέλλης Γκίνη ποια είναι η τραγουδίστρια που είναι μαζί της;

ARETARA

RetroNuts!
Αντιδράσεις
1.653
Πού είσαι παλικάρι μου, πού είσαι όνειρό μου... σε HD. Στο μπουζούκι ο μέγιστος μαέστρος Σπύρος Παπαβασιλείου, συνθέτης μεγάλων και διαχρονικών επιτυχιών.

Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα