Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα (1987 ΕΡΤ2)

"Απροσδόκητη δολοφονία"? Υπάρχουν και προσδοκώμενες? Εκτός από κάτι πολιτικά εγκλήματα και εγκλήματα τιμής.
Ο Μπέκας (αστυνόμος δεν ήταν?) έρχεται στο νησί "για να παρακολουθήσει τις εξελίξεις". Δηλαδή, "σφαχτείτε μεταξύ σας, εγώ δεν ανακατεύομαι, απλώς κάνω χάζι"? Αν και με το μαχαίρι που κρατάει ο Ζορμπάς λίγο δύσκολο να σφαχτούνε.

Δεν έχω δει το σήριαλ ούτε έχω διαβάσει το βιβλίο. Βασίζομαι στις περιλήψεις.
 
Εγώ ρε παιδιά τον Γαλανό γιατί δεν τον θυμάμαι καθόλου;Ίσως γιατί δεν το είχα δει απ' τα πρώτα επεισόδια το σήριαλ
Ο Νίκος Γαλανός έπαιζε έναν ηθοποιό που δολοφονήθηκε σχετικά νωρίς (με βάση τις περιλήψεις, στο ένατο ή δέκατο επεισόδιο). Μάλλον γι' αυτό.
 
Ο Νίκος Γαλανός έπαιζε έναν ηθοποιό που δολοφονήθηκε σχετικά νωρίς (με βάση τις περιλήψεις, στο ένατο ή δέκατο επεισόδιο). Μάλλον γι' αυτό.
Για αυτό μάλλον δεν τον θυμόμουν
 
Εμένα πάλι με ενοχλεί που βλέπω τις γυναίκες της σειράς να φορούν ενδύματα της κολεξιόν Πολατωφ 1987, ενώ η σειρά (και το βιβλίο φυσικά) διαδραματιζεται τη δεκαετία του 50. Ομοίως και οι κομμώσεις είναι πολύ 80s. Κάποια ουσιαστικά πράγματα δεν προσεχθηκαν καθόλου.
 
Βασιζεται οντως στο μυθιστορημα του Γιαννη Μαρη, αλλα μονο τον τιτλο κρατησατε. Καινουργιο εργο γραψατε, αλλα χαλαλι γιατι ηταν εξαισιο. :)
 
Σε δύο ελληνικές σειρές έγινε χαμός για το τελευταίο επεισόδιο όσα χρόνια ζω με σενάρια και θεωρίες για το τέλος και πολύ ενθουσιασμό. Η μία ήταν ο Τιμόθεος Κώνστας και η άλλη το έτερος εγώ . Και ενώ ο Τιμόθεος Κώνστας κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον ως το τελος το έτερος εγώ δεν τα κατάφερε.
 
Σε δύο ελληνικές σειρές έγινε χαμός για το τελευταίο επεισόδιο όσα χρόνια ζω με σενάρια και θεωρίες για το τέλος και πολύ ενθουσιασμό. Η μία ήταν ο Τιμόθεος Κώνστας και η άλλη το έτερος εγώ . Και ενώ ο Τιμόθεος Κώνστας κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον ως το τελος το έτερος εγώ δεν τα κατάφερε.
Θα συμπλήρωνα ίσως και τους "Ιερόσυλους" από το 1983! Πραγματικά ως παιδάκι με είχε ξαφνιάσει στο τελευταίο επεισόδιο το ποιός ήταν ο βασικός ένοχος (αλλά ας μην κάνω spoiler- είναι πάντως και σήμερα πασίγνωστος ηθοποιός, και στις επάλξεις!). Την επόμενη μέρα θυμάμαι στο σχολείο όλοι το συζητούσαν.
Κάτι παρόμοιο έγινε φυσικά και στον Τιμόθεο Κώνστα.
Τώρα για το Έτερος Εγώ, δε νομίζω ότι κράτησε τόσο έντονο το ενδιαφέρον. Και γενικά μάλλον θα έλεγα πως από τους 3ους κύκλους του, αυτός ήταν ο χειρότερος. Άσε που νομίζω πως εξωραίστηκε αδικαιολόγητα η μοίρα στο τέλος κάποιων (π.χ. Μασάτος), και επιπλέον μου φάνηκε ότι κάπως ο σεναριογράφος είδε με επιείκια την αυτοδικία. Οι 2 προηγούμενοι κύκλοι, όπως και η ταινία φυσικά, ήταν πολύ καλύτεροι
 
Θα συμπλήρωνα ίσως και τους "Ιερόσυλους" από το 1983! Πραγματικά ως παιδάκι με είχε ξαφνιάσει στο τελευταίο επεισόδιο το ποιός ήταν ο βασικός ένοχος (αλλά ας μην κάνω spoiler- είναι πάντως και σήμερα πασίγνωστος ηθοποιός, και στις επάλξεις!). Την επόμενη μέρα θυμάμαι στο σχολείο όλοι το συζητούσαν.
Κάτι παρόμοιο έγινε φυσικά και στον Τιμόθεο Κώνστα.
Τώρα για το Έτερος Εγώ, δε νομίζω ότι κράτησε τόσο έντονο το ενδιαφέρον. Και γενικά μάλλον θα έλεγα πως από τους 3ους κύκλους του, αυτός ήταν ο χειρότερος. Άσε που νομίζω πως εξωραίστηκε αδικαιολόγητα η μοίρα στο τέλος κάποιων (π.χ. Μασάτος), και επιπλέον μου φάνηκε ότι κάπως ο σεναριογράφος είδε με επιείκια την αυτοδικία. Οι 2 προηγούμενοι κύκλοι, όπως και η ταινία φυσικά, ήταν πολύ καλύτεροι
Για τους ιερόσυλους δεν το ξερα να το ψάξω . Θυμάμαι μόνο τον απόηχο του χαμού που έκανε ο Τιμόθεος πριν ολοκληρωθεί. Έκανε μεγάλη αίσθηση και μας αποζημίωσε φυσικα . Όλοι το συζητούσαν. Και το έτερος εγώ έκανε χαμό στα σοσιαλ , ε τότε το 87' δεν είχαμε φεις , τικ τοκ και τουιτερ , μιλάγαμε στις γειτονιές , στο σχολείο και μεταξύ μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα συμπλήρωνα ίσως και τους "Ιερόσυλους" από το 1983! Πραγματικά ως παιδάκι με είχε ξαφνιάσει στο τελευταίο επεισόδιο το ποιός ήταν ο βασικός ένοχος (αλλά ας μην κάνω spoiler- είναι πάντως και σήμερα πασίγνωστος ηθοποιός, και στις επάλξεις!). Την επόμενη μέρα θυμάμαι στο σχολείο όλοι το συζητούσαν.
Κάτι παρόμοιο έγινε φυσικά και στον Τιμόθεο Κώνστα.
Τώρα για το Έτερος Εγώ, δε νομίζω ότι κράτησε τόσο έντονο το ενδιαφέρον. Και γενικά μάλλον θα έλεγα πως από τους 3ους κύκλους του, αυτός ήταν ο χειρότερος. Άσε που νομίζω πως εξωραίστηκε αδικαιολόγητα η μοίρα στο τέλος κάποιων (π.χ. Μασάτος), και επιπλέον μου φάνηκε ότι κάπως ο σεναριογράφος είδε με επιείκια την αυτοδικία. Οι 2 προηγούμενοι κύκλοι, όπως και η ταινία φυσικά, ήταν πολύ καλύτεροι
Θα διαφωνήσω με την Αριάδνη, γιατί υπήρξαν κι άλλες πολύ καλές σειρές μυστηρίου που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τέλους, όπως οι Αξιόπιστοι, το πρώτο αστυνομικό σίριαλ του Θάνου Λειβαδίτη, που προβλήθηκε το 1982. Για μένα πολύ καλή σειρά που σε κρατά σε αγωνία μέχρι τέλους. Θα συμφωνήσω με τους Ιερόσυλους. Η Οργή των Θεών άλλη μια πολύ καλή αστυνομική σειρά πάλι του Λειβαδίτη που δυστυχώς δεν μπορέσαμε να δούμε τον δολοφόνο, καθώς δεν προβλήθηκαν τα τελευταία δύο επεισόδια! Ο Επισκέπτης της Ομίχλης επίσης μια καλή σειρά μυστηρίου, που το τέλος μας ξάφνιασε όλους στο τελευταίο επεισόδιο για το ποιός τελικά είχε κάνει το έγκλημα. Τέλος το Μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη πάλι του Γ.Μαρή, και εκεί φτάνουμε στο τελευταίο επεισόδιο όπου γίνεται χαμός και εκεί διαπιστώνουμε ποιός πραγματικά έκανε τους φόνους.
 
Θα διαφωνήσω με την Αριάδνη, γιατί υπήρξαν κι άλλες πολύ καλές σειρές μυστηρίου που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τέλους, όπως οι Αξιόπιστοι, το πρώτο αστυνομικό σίριαλ του Θάνου Λειβαδίτη, που προβλήθηκε το 1982. Για μένα πολύ καλή σειρά που σε κρατά σε αγωνία μέχρι τέλους. Θα συμφωνήσω με τους Ιερόσυλους. Η Οργή των Θεών άλλη μια πολύ καλή αστυνομική σειρά πάλι του Λειβαδίτη που δυστυχώς δεν μπορέσαμε να δούμε τον δολοφόνο, καθώς δεν προβλήθηκαν τα τελευταία δύο επεισόδια! Ο Επισκέπτης της Ομίχλης επίσης μια καλή σειρά μυστηρίου, που το τέλος μας ξάφνιασε όλους στο τελευταίο επεισόδιο για το ποιός τελικά είχε κάνει το έγκλημα. Τέλος το Μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη πάλι του Γ.Μαρή, και εκεί φτάνουμε στο τελευταίο επεισόδιο όπου γίνεται χαμός και εκεί διαπιστώνουμε ποιός πραγματικά έκανε τους φόνους.
Δεν έδειξαν ποτέ τον δολοφόνο; Πως γίνεται αυτό; Τι είπαν ως δικαιολογία τότε; Και αυτό τώρα το ακούω και έχω μείνει.
 
Δεν έδειξαν ποτέ τον δολοφόνο; Πως γίνεται αυτό; Τι είπαν ως δικαιολογία τότε; Και αυτό τώρα το ακούω και έχω μείνει.
Στον Επισκέπτη της Ομίχλης δεν είχε φανεί καθόλου οπτικά σε όλη τη σειρά και εμφανίσθηκε στο τελευταίο επεισόδιο και μάλιστα ένα πρόσωπο τελείως απίθανο για φόνο και έξω από τον στενό πυρήνα. Στην Οργή των Θεών πάλι δεν είχε φανεί το πρόσωπο πάρα μόνο όταν έκανε το έγκλημα ή απόπειρα για άλλα, η κάμερα εστίαζε μόνο τα παπούτσια του δολοφόνου! Τελικά λόγω της ξαφνικής διακοπής της σειράς όπως είχε γράψει δεν μάθαμε ποτέ ποιός ήτανε. Στους Αξιόπιστους και τους Ιερόσυλους ο δολοφόνος ανήκε στον στενό πυρήνα των ηθοποιών της σειράς. αλλά φανερώθηκε μόνο στο τελευταίο επεισόδιο, τουλάχιστον στους Αξιόπιστους, στους Ιερόσυλους δεν θυμάμαι καλά γιατί έχω καιρό που την είδα. Επίσης δεν ανέφερα την Εξαφάνιση του Τζών Αυλακιώτη που επίσης δεν μάθαμε ποτέ ποιός σκότωσε τον Τζών Αυλακιώτη, καθώς στο τελευταίο επεισόδιο φαίνεται ένα πιστόλι που πυροβολεί, αλλά όχι πρόσωπο και μείναμε με την απορία και τις υποθέσεις! Στο Μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη οι δολοφόνοι φανερώνονται στο τελευταίο επεισόδιο (υπήρχε και ηθικός αυτουργός), αλλά τους βλέπαμε στη σειρά, καθώς είχανε κύριο ρόλο. Επίσης στο μια Γυναίκα από το Παρελθόν, ο δολοφόνος φανερώνεται στο τελευταίο επεισόδιο, αλλά είχε τον βλέπαμε κύριο ρόλο στη σειρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στον Επισκέπτη της Ομίχλης δεν είχε φανεί καθόλου οπτικά σε όλη τη σειρά και εμφανίσθηκε στο τελευταίο επεισόδιο και μάλιστα ένα πρόσωπο τελείως απίθανο για φόνο και έξω από τον στενό πυρήνα. Στην Οργή των Θεών πάλι δεν είχε φανεί το πρόσωπο πάρα μόνο όταν έκανε το έγκλημα ή απόπειρα για άλλα, η κάμερα εστίαζε μόνο τα παπούτσια του δολοφόνου! Τελικά λόγω της ξαφνικής διακοπής της σειράς όπως είχε γράψει δεν μάθαμε ποτέ ποιός ήτανε. Στους Αξιόπιστους και τους Ιερόσυλους ο δολοφόνος ανήκε στον στενό πυρήνα των ηθοποιών της σειράς. αλλά φανερώθηκε μόνο στο τελευταίο επεισόδιο, τουλάχιστον στους Αξιόπιστους, στους Ιερόσυλους δεν θυμάμαι καλά γιατί έχω καιρό που την είδα. Επίσης δεν ανέφερα την Εξαφάνιση του Τζών Αυλακιώτη που επίσης δεν μάθαμε ποτέ ποιός σκότωσε τον Τζών Αυλακιώτη, καθώς στο τελευταίο επεισόδιο φαίνεται ένα πιστόλι που πυροβολεί, αλλά όχι πρόσωπο και μείναμε με την απορία και τις υποθέσεις! Στο Μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη οι δολοφόνοι φανερώνονται στο τελευταίο επεισόδιο (υπήρχε και ηθικός αυτουργός), αλλά τους βλέπαμε στη σειρά, καθώς είχανε κύριο ρόλο.
Εννοώ για την οργή των θεών που δεν έδειξαν τα δύο τελευταία επεισόδια τα πιο καθοριστικά. Πως γίνεται αυτό; Δηλ.αναβληθηκε
 
Εννοώ για την οργή των θεών που δεν έδειξαν τα δύο τελευταία επεισόδια τα πιο καθοριστικά. Πως γίνεται αυτό; Δηλ.αναβληθηκε
Ναι η σειρά λόγω έλλειψης μπάτζετ από την παραγωγό εταιρεία διάκοπηκε ξαφνικά οριστικά και δεν ξαναπαίχτηκε ποτέ!
 
Ναι η σειρά λόγω έλλειψης μπάτζετ από την παραγωγό εταιρεία διάκοπηκε ξαφνικά οριστικά και δεν ξαναπαίχτηκε ποτέ!
Πόσα μαθαίνουμε εδώ μέσα , πάω να την γκουγκλαρω την σειρά.
 
Πίσω
Μπλουζα