Πήρα Treamcast!ΟΕΟ!

χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες!!!

δεν εχω ασχοληθει και πολύ με τις εγγραφες backup παιχνιδιων για κονσολες!!!απο τα παιχνιδια που εχω το 90% ειναι original.

στο pc-engine μπορω να παιξω αντιγραμενα η μονο original?

που ειναι εκεινες οι καλες εποχες των commondore kai των amiga που αγοραζε ενας το παιχνιδι και το γραφαμε 15 ατομα τουλαχιστον?
 
Ikaruga και Rez. Τα δύο βασικά παιχνίδια για τα οποία ο κόσμος αγοράζει Dreamcast :)

Λοιπόν, εκείνο το CDάκι του Ikaruga τρέχει κανονικά στο παλιό Dreamcast αλλά όχι στο Treamcast. Δεν θυμάμαι πως το είχα γράψει αλλά παίζει να είναι Discjuggler και φυσικά τις ειδικές ρυθμίσεις του cd-mode που χρησιμοποιεί το Dreamcast που τώρα πια δεν τις θυμάμαι. Κάποια μέρα θα ξαναδοκιμάσω να φτιάξω νέα κοπιά μπας και έχει γρατσουνιστεί και δυσκολεύεται να το διαβάσει. Αλλά με το που άκουσα πως κάποιος άλλος το τρέχει κανονικά χάρηκα και σημαίνει πως θα τα καταφέρω αν ξαναπροσπαθήσω.
 
To TurboGrafx-16 SuperCDROM παίζει κανονικά αντίγραφα και νομίζω δεν υπάρχει καν περιορισμός περιοχής, αν και δεν δοκίμασα να παίξω γιαπωνέζικα CD games γιατί δε με ενδιέφεραν, ευρωπαϊκά cd games δεν υπήρχαν έτσι και αλλιώς.

Aν παίξεις το Shadow of the Beast θα πάθεις πλάκα, είναι πολύ πιο playable από της amiga (είναι πιο εύκολο) και με καλύτερα γραφικά.

Ουσιστικά όμως για να μπορείς να παίξεις και τα SuperCDRΟΜ παιχνίδια όπως πχ το DraculaX Rondo of Blood (εκτός των απλων CDROM που παίζεις με τη v2 κάρτα), χρειάζεται να πάρεις την SuperCDROM card v3 που είναι σπάνια και ακριβή (100-120$ υπολόγιζε).

Optimus τι να πω... ίσως είναι κάποιο άλλο release αυτό που έχεις, εγώ δοκίμασα το Dolmexica team release (το γράφει στην εικόνα φορτώματος κάτω δεξιά). Ισως πάλι για κάποιο λόγο να μη διαβάζεται καλά από το laser του TC λόγο όχι άψογης εγγραφής, δεν ξέρω....

Πάντως κάνε μια κόπια και πρόσεχε εκτός των άλλων settings να το γράψεις στη χαμηλότερη δυνατή ταχύτητα που υποστηρίζει το drive σου. Βασικά αν στο discjuggler βάλεις x1 είσαι ΟΚ (θα το γράψει στη χαμηλότερη επιτρεπτή από το drive σου).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δηλαδη το SuperCDROM ειναι εξτρα συσκευη που συνδεεται στην κονσολα ή κονσολα που παιρνει και cd?
 
morpheusthegod είπε:
δηλαδη το SuperCDROM ειναι εξτρα συσκευη που συνδεεται στην κονσολα ή κονσολα που παιρνει και cd?
Ακριβώς, φυσικά πρέπει να είναι ίδιο region με την κονσόλα σου..και να έχεις το αντίστοιχο system card...που συνολικά όπως σου είπε και ο gtsamour πρέπει να προετοιμαστείς να τα σκάσεις χοντρά

Υπάρχει και η λύση των DUO συστημάτων, τα οποία συγκριτικά είναι πολύ πιο οικονομικά και ενσωματώνουν cd rom και system card 3.0. Ωστόσο, δεν είναι πάντα τόσο εύκολο να τα βρεις...
 
Τα DUO συστήματα βρίσκονται και όντως είναι μια πιο εύκολη λύση από το να ψάξεις και να βρείς όλα τα άλλα. Όμως άλλη η χάρη της πρώτης κονσόλας, είναι πιο συλλεκτική.
 
gtsamour είπε:
Τα DUO συστήματα βρίσκονται και όντως είναι μια πιο εύκολη λύση από το να ψάξεις και να βρείς όλα τα άλλα. Όμως άλλη η χάρη της πρώτης κονσόλας, είναι πιο συλλεκτική.
και πιο όμορφη θα έλεγα...

ειδικά το γιαπωνέζικο pc engine είναι κουκλί!

Μου ήρθε σήμερα...είναι λευκό και μικρούλι...αλλά πολύ μικρούλι...

Πρέπει να είναι η πιο μικρή κονσόλα που έχει κυκλοφορήσει ποτέ...το μισό από το wii...
 
:happyjump: :happyjump: :happyjump: θελω pc-engine κι εγω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Plink περιμενω φωτο απο το γιαπωνεζικο!!!!
 
morpheusthegod είπε:
:happyjump: :happyjump: :happyjump: θελω pc-engine κι εγω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Plink περιμενω φωτο απο το γιαπωνεζικο!!!!
Θα ετοιμάσω φώτο με όλα στη σειρά :p :p χεχεχε

να σκάσετε από τη ζήλια σας...
 
εισαι κακος!!!εγω δεν εχω ουτε ενα... :banghead:

εχω ομως μεγαλη συλλογη κι εγω αλλα με αλλες κονσολες...!!!
 
Ποιες κονσόλες έχετε στην κατοχή σας...

https://www.retromaniax.gr/vb/index.php?/topic/903-ποιες-κονσόλες-έχετε-στην-κατοχή-σας/&page=28

https://www.retromaniax.gr/vb/index.php?/topic/903-ποιες-κονσόλες-έχετε-στην-κατοχή-σας/&page=26

morpheusthegod είπε:
εισαι κακος!!!εγω δεν εχω ουτε ενα... :banghead:

εχω ομως μεγαλη συλλογη κι εγω αλλα με αλλες κονσολες...!!!


Για πες τη συλλογή σου... μου περισσεύει μια TurboGrafx-16 Αμερικάνικη (αλλά χωρίς κουτί), την ανταλάσσω με κάτι που θα μ'αρέσει :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gtsamour είπε:


Aηδία...αμερικανιά χαχαχαχα

Τα γιαπωνέζικα ρε είναι πιο όμορφα...

θα βγάλω το βράδυ αν προλάβω φωτό από το βαλιτσάκι με το cd και το pce να δείτε ομορφιά χεχεχεε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι αλλά δεν ξέρω το CDROM addon κάνει στο γιαπωνέζικο? Είχε βγεί για το γιαπωνέζικό?

Είχε βγεί αλλά ήθελε και ένα docking station

http://www.trustedreviews.com/images/article/inline/7009-PCEngine.jpg

Αλήθεια πως το εχεις συνδέσει με την TV?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gtsamour είπε:
Ναι αλλά δεν ξέρω το CDROM addon κάνει στο γιαπωνέζικο? Είχε βγεί για το γιαπωνέζικό?Είχε βγεί αλλά ήθελε και ένα docking station

http://www.trustedreviews.com/images/article/inline/7009-PCEngine.jpg

Αλήθεια πως το εχεις συνδέσει με την TV?
Το έχω αυτό ακριβώς το βαλιτσάκι..

δεξιά είναι το λευκό pc engine...και το υπόλοιπο είναι το βαλιτσάκι με το cd-rom (το οποίιο ήταν ευγενική προσφορά του φίλου pitsunami) ...βέβαια είναι άγνωστό αν λειτουργεί..πρέπει να τσιμπήσω μία system card να το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Το pce έχει rf κανονικό ...αλλά το δικό μου έχει rgb μοντα σε scart..άσχετα ότι δεν έπαιξε σωστά πριν που το δοκιμάσα...υποθέτω θα έχει ξεκολλήσει κάποιο καλώδιο ή θα είναι κάποιο θέμα συμβατότητας..πρέπει να το φτιάξω..

Με το duo που παίζω συνήθως το συνδέω με composite...
 
Η συλλογη μου(μονο κονσολες):

atari 2600


space invaders portable
(αγορασμενο απο αμερικη κι εχει δικη του οθονη κι επισης 10 κιλα βαρος)(δεν το εχω ξαναβρει απο τοτε για αγορα!!!)

game boy


game boy
(χρωματιστο πλαστικο)

game boy pocket


game boy colour



game boy micro



game boy advance



DS



nes



snes



n64



gameqube



game gear



master system 2
(me to sonic sti mnimi tou)

mega drive


genesis



mega drive 2



saturn v1



saturn v2



dreamcast
(1 pal + 1 ntsc)

treamcast (black)

neo geo pocket


neo geo pocket color



neo geo mvs
(tin pira apo arcade mixanima mazi me to elevator)

atari jaguar


ps1 classic



psone


ps2 (japan)(ηταν απο τα 3 πρωτα που ηρθαν στην ελλαδα (παρανομα))

ps2 pal


ps2 slim



ps3



xbox



xbox 360


μεχρι στιγμης μονο αυτα!!!!
 
morpheusthegod είπε:
Η συλλογη μου(μονο κονσολες):atari 2600


space invaders portable
(αγορασμενο απο αμερικη κι εχει δικη του οθονη κι επισης 10 κιλα βαρος)(δεν το εχω ξαναβρει απο τοτε για αγορα!!!)

game boy


game boy
(χρωματιστο πλαστικο)

game boy pocket


game boy colour



game boy micro



game boy advance



DS



nes



snes



n64



gameqube



game gear



master system 2
(me to sonic sti mnimi tou)

mega drive


genesis



mega drive 2



saturn v1



saturn v2



dreamcast
(1 pal + 1 ntsc)

treamcast (black)

neo geo pocket


neo geo pocket color



neo geo mvs
(tin pira apo arcade mixanima mazi me to elevator)

atari jaguar


ps1 classic



psone


ps2 (japan)(ηταν απο τα 3 πρωτα που ηρθαν στην ελλαδα (παρανομα))

ps2 pal


ps2 slim



ps3



xbox



xbox 360


μεχρι στιγμης μονο αυτα!!!!
έχεις δρόμο ακόμα χεχεχεχε

το [edited by manos426f:Αύριο στο meeting θα έχω και πιπέρι μαζί μου Ηλία...] το θέμα εντωμεταξύ... :sealed:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το ξερω οτι εχω πολυ δρομο ακομα!!!

προσπαθω να τι μεγαλωσω κι αλλο!!!
 
...Και για να σας επαναφέρω στο θέμα, το Ikaruga επιβεβαιώνω πως παίζει κανονικότατα στο Treamcast...
 
το ikaruga εχει καποια αλλη ονομασια?δε μπορω να το βρω!!!

βασικα δε μπορω να το βρω στο RS!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οδηγίες εύρεσης copyrighted υλικού δε θα βρεις εδώ μέσα όμως φίλε μου....
 
Πίσω
Μπλουζα