Παγωτά

το μεγεθος εχει μικρυνει αλλα οι τιμες σταθερες η και πιο πανω

γιατι να το κανουν πιο μικρο?
 
Φίλε μου ξέρεις πόσα χρόνια λέω για αυτό το παγωτό στους άλλους?

Τι σκ.... λέω, μόνο σε μένα άρεσε.

Μόνο που έβλεπα το χρυσαφί κυπελάκι φανταζόμουνα μέσα το σιρόπι σοκολάτας στο κέντρο και την σκληρή σοκολάτα γύρω γύρω.

Επίσης.... σκληρή σοκολάτα (που αν δεν πρόσεχες στο τέλος έπεφτε απο το ξυλάκι και σου χάλαγε όλη την χαρά) το ΟΚ....
 
ΚΑλησπερααα!!! :) ) ΑAAAAAAAAχ ρε παιδια τι μου θυμίσατε...ΣΟΥΛΤΑΝΑ!!!! ΤΟ καλύτερο παγωτό κ δεν εχω καταφέρει πουθενα να βρω ούτε μία φωτό..Ένα άλλο που μου ρθε...Γρανίτα ήταν νομίζω,σε σχήμα μολυβιού....5 ολοκληρες δραχμές έκανε τότε...το παίρναμε όταν γυρνούσαμε από σχολείο,,Ηταν το φτηνότερο ...ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ ωραία ,απλά χρόνια...
 
Το μολυβι αν θυμαμαι καλα ηταν της algida.Στην μυτη του ειχε επικαλυψη σοκολατας!5δρχ το 1986 νομιζω?
 
Υπηρχε ενα παγωτο ξυλακι γρανιτα σε σχημα χεριου με τον δεικτη σηκωμενο σαν να δειχνει...Ηταν ή Algida ή Αστυ, αλλα δεν θυμαμαι το ονομα του...
 
BETTY BOOP είπε:
Θυμάμαι και το παγωτό ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΑΣ που κυκλοφορούσε τη δεκαετία του 80...Βανίλια-φράουλα και στη θέση της μύτης, αν θυμάμαι καλά, μια τσιχλόφουσκα...Εντύπωση μου είχε κάνει και το παγωτό VIENNETA της algida σε οικογενειακή συσκευασία...
κι εγω τα θυμαμαι αυτα που λες: ο ροζ πανθηρας ειχε τη μορφη του ροζ πανθηρα,ηταν φυσικα παγωτο φραουλα και η πισω πλευρα ηταν επικαλυψη σοκολατας .Το αλλο παγωτο που αναφερεις με την τσιχλοφουσκα ειναι σιγουρα ο φρου φρου,μονο που εκει δε θυμαμαι τη μορφη του ουτε τις γευσεις ,η τσιχλοφουσκα ηταν σιγουρα η μυτη του.Υπηρχε ενα παγωτο παρομοιο με τη VIENNETA σε ατομικη συσκευασια που λεγοταν RECITAL δεν ξερω αν κυκλοφορει ακομα
 
Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί ξανά αλλά ... πόσοι από σας απολάμβαναν τον πύραυλο τρώγοντας πρώτα το κάτω-κάτω μέρος απ΄το χωνάκι και περιμένοντας υπομονετικά να λιώσει το παγωτό και να το ρουφήξουν απ΄την τρύπα?
 
Clemence είπε:
Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί ξανά αλλά ... πόσοι από σας απολάμβαναν τον πύραυλο τρώγοντας πρώτα το κάτω-κάτω μέρος απ΄το χωνάκι και περιμένοντας υπομονετικά να λιώσει το παγωτό και να το ρουφήξουν απ΄την τρύπα?
Πολλοί!!!!! Άσχετα αν εντέλει μεγάλο μέρος του παγωτού κατέληγε στη μπλούζα, επειδή στην αρχή δεν έτρεχε τπτ αλλά στο τέλος άνοιγαν οι καταρράκτες!!!!!!
 
Clemence είπε:
Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί ξανά αλλά ... πόσοι από σας απολάμβαναν τον πύραυλο τρώγοντας πρώτα το κάτω-κάτω μέρος απ΄το χωνάκι και περιμένοντας υπομονετικά να λιώσει το παγωτό και να το ρουφήξουν απ΄την τρύπα?
παλια το εκανα αυτο

τωρα περιμενω να το φαω και να απολαυσω τη σκληρη σοκολατα που εχει στο τελος
 
Dimitrissss είπε:
Το «Ρόκετ» ήταν της ΕΒΓΑ, ενώ πανομοιότυπη γεύση, συσκευασία και... τιμή είχε το «Κοκτέηλ» της Δέλτα. Θα πρέπει το δεύτερο να είχε αντιγράψει το πρώτο. Ίσως γι' αυτό και δεν άντεξε τόσο πολύ στο χρόνο.
εγω επειδη πρωτα δοκιμασα το "κοκτέιλ" και μετα αφου δεν το εβρισκα ανακαλυψα και δοκιμασα το "ροκετ", πιστευα οτι καποια στιγμη το "κοκτέιλ" μετονομαστηκε σε

" ροκετ" (δεν ειχα προσεξει την εταιρια..) ,ενω στην πραγματικοτητα υπηρξαν και τα 2 αλλα απο διαφορετικη εταιρια,το πρωτο ηταν της ΔΕΛΤΑ και το 2ο της ΕΒΓΑ!!!

roket.jpg
 
katerinak είπε:
εγω επειδη πρωτα δοκιμασα το "κοκτέιλ" και μετα αφου δεν το εβρισκα ανακαλυψα και δοκιμασα το "ροκετ", πιστευα οτι καποια στιγμη το "κοκτέιλ" μετονομαστηκε σε " ροκετ" (δεν ειχα προσεξει την εταιρια..) ,ενω στην πραγματικοτητα υπηρξαν και τα 2 αλλα απο διαφορετικη εταιρια,το πρωτο ηταν της ΔΕΛΤΑ και το 2ο της ΕΒΓΑ!!!

Προβολή συνημμένου 35914

νομιζω και στη γευση ειναι διαφορετικα

το κοκτειλ μαρεσει περισσοτερο
 
imperium είπε:
νομιζω και στη γευση ειναι διαφορετικατο κοκτειλ μαρεσει περισσοτερο
καποιος πιο πανω εγραψε οτι ειχαν και ιδια γευση,αλλα κι εγω θα συμφωνησω μαζι σου: το κοκτέιλ ηταν καλυτερο,ειχε κατι το ιδιαιτερο το σιροπι σοκολατας..κατι που ελειπε απ το ροκετ.. Δεν ξερω γιατι εξαφανιστηκε απ την αγορα το κοκτειλ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Clemence είπε:
Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί ξανά αλλά ... πόσοι από σας απολάμβαναν τον πύραυλο τρώγοντας πρώτα το κάτω-κάτω μέρος απ΄το χωνάκι και περιμένοντας υπομονετικά να λιώσει το παγωτό και να το ρουφήξουν απ΄την τρύπα?

Ωωωωωωωωωωωωω !!! Κι εγώ που νόμιζα ότι .... είμαι ο μοναδικός που έτρωγε τον πύραυλο με αυτόν τον τρόπο : τραγάνισμα της "μπισκοτένιας γωνίας" του χωνακίου και μετά ... "ρούφηγμα" της βανίλιας ή σοκολάτας από το κάτω μέρος του !!! Ουυυυυ !!!!! Από τις ... κορυφαίες παιδικές απολαύσεις εκείνα τα χρόνια !!! αχ, τι μού θυμήσατε :D :D
 
katerinak είπε:
καποιος πιο πανω εγραψε οτι ειχαν και ιδια γευση,αλλα κι εγω θα συμφωνησω μαζι σου: το κοκτέιλ ηταν καλυτερο,ειχε κατι το ιδιαιτερο το σιροπι σοκολατας..κατι που ελειπε απ το ροκετ.. Δεν ξερω γιατι εξαφανιστηκε απ την αγορα το κοκτειλ...
παιδια εγω κοκτειλ βρισκω ακομα και μαλιστα το εχουν βγαλει και σε οικογενειακη συσκευασια στην δελτα και σε 2 γευσεις βανιλια η σοκολατα
 
θανος είπε:
παιδια εγω κοκτειλ βρισκω ακομα και μαλιστα το εχουν βγαλει και σε οικογενειακη συσκευασια στην δελτα και σε 2 γευσεις βανιλια η σοκολατα
θανος κυκλοφορει ακομα το γνωστο κυπελλακι;στην ιδια συσκευασια; με την ιδια γευση;
 
katerinak είπε:
θανος κυκλοφορει ακομα το γνωστο κυπελλακι;στην ιδια συσκευασια; με την ιδια γευση;
ναι πηρα προχθες υπαρχει και ειναι και απ τα φθηνα παγωτα
 
ναι το κοκτειλ το εχω δει κι εγω να υπαρχει ακομα
 
το παγωτό ''Ντόμινο'' το θυμάστε?
 
Πίσω
Μπλουζα