Παιδικά Βιβλία

Εγω θυμαμαι οτι ηταν ζωγραφιστα και με "μαλακο" εξωφυλο

Μανο δεν κανεις καμια μαγκια να σκαναρεις/φωτογραφισεις τους τομους? ;)
 
Μπράβο στο παλικάρι που θυμήθηκε τον Μοναχικό Λύκο (βιβλίο / παιχνίδι).

Προσπαθούσα να θυμηθώ εδώ και αρκετό καιρό το όνομα του βιβλίου και έτρωγα πόρτα σε κάθε προσπάθεια.

Μερικά βιβλία που μου έχουν μείνει απ'τα παιδικά μου χρόνια ήταν ο Μικρός Πρίγκηπας και αμυδρά θυμάμαι ένα βιβλίο (τίτλο δεν θυμάμαι) που ο ήρωας ήταν ο μικρός Μικές... (και πάλι καλά που θυμάμαι και το όνομα του!). Αυτό ήταν λίγο πριν απ'την Πίπη Φακιδομύτη.

Απ'τα εικονογραφημένα, φυσικά ο Τεν-Τεν και έπειτα ο Πίκος. (μη με ρωτήσετε ποιος Πίκος... Τον θυμάμαι σαν όνειρο αυτόν τον χαρακτήρα...)

Απ'τον Ιούλιο Βερν είχα διαβάσει δύο βιβλία στα παιδικά μου χρόνια. Το 20.000 Λεύγες κάτω απ'τη Θάλασσα και το Απ'τη Γη στη Σελήνη. (Το δεύτερο μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση εκείνη την εποχή.)

f_Scan0001m_6f2183f.jpg


To συγκεκριμένο θυμάμαι πως το διάβασα σε μια σχολική εκδρομή με το δημοτικό...
 
Wally είπε:
Μανο δεν κανεις καμια μαγκια να σκαναρεις/φωτογραφισεις τους τομους? ;)
Πάνο,ευχαρίστως θα το έκανα,αλλά όπως έχω πει ,κι εγώ την έκδοση με το μαύρα εξώφυλλα έχω...
 
Kambia είπε:
Τα βρηκα μεσα σε μια κουτα :cheers: Πρεπει να ειναι πιο παλιες εκδοσεις απο αυτες του Νασου.

Και στα δυο βιβλια υπαρχουν ασπρομαυρα σχεδια που απεικονιζουν την πλοκη της ιστοριας.

picture.php


Η παρεα των Μυστικων 7

picture.php


Υγ. Περιττο να σας πω οτι τα ξαναδιαβασα :D

Μαλλον αυτα πρεπει να ειναι που ειχα αναφερει παραπανω. :bow:

Το εξωφυλλο δεν μου θυμιζει κατι ιδιαιτερο (ισως αν εμπαινε το αγαπημενο μου

"Μυστικοί 7 και το κάψιμο των ομοιωμάτων του Γκαϊ Φοκς" κατι να γινοταν) ,αλλα το εσωφυλλο με τις φατσες τους ξυπναει μνημη. :wait2:

Αν δεν κανω λαθος στο οπισθωφυλλο πρεπει να εχει και περιληψη του βιβλιου. :xm:

Μην ξεχνατε και τα "5 Λαγωνικα", "Οι 5 φιλοι" ωχριουσαν μπροστα τους. :D

PS:Wally ,το εξωφυλλο μαλακο ειναι,πιο μαλακο δεν γινεται.
 
Aardvark πραγματι στο οπισθωφυλλο εχει και περιληψη του βιβλιου
 
Από τους 5 φίλους, εχω όλους τους τομους, πλην απο 1, νομιζω. Θα προσπαθήσω να τους σκαναρω
 
Kambia είπε:
Τα βρηκα μεσα σε μια κουτα :cheers: Πρεπει να ειναι πιο παλιες εκδοσεις απο αυτες του Νασου.

Και στα δυο βιβλια υπαρχουν ασπρομαυρα σχεδια που απεικονιζουν την πλοκη της ιστοριας.

picture.php


Υγ. Περιττο να σας πω οτι τα ξαναδιαβασα :D
:precry:kambia, δεν εχω λογια :bow:

Αυτής της εκδοσης ηταν τα παλια που θυμομουν, χωρις βεβαια να θυμαμαι το συγκεκριμενο. Αν βρεις και αλλα εξωφυλλα βαλτα ε?

Το εσωφυλλο με τα προσωπα των παιδιων, το εχει και η δικια μου εκδοση.
 
Εγώ έχω όλα των μυστικών 7 (την παλιά έκδοση, σαν αυτό που σκαναρίστηκε).
 
Μπραβο βρε Νessie για τις καταπληκτικες φωτο σου. :bow:

Τελικα σιγουρευτηκα αυτα ηταν τα βιβλια,θυμηθηκα το πανω δεξια εξωφυλλο,"Aλλη μια περιπετεια για τους μυστικους 7",ετσι λεγοταν τελικα και οχι το καψιμο των ομοιωματων του γκαι φοκς.

Μετα απο 20 χρονια το λιγοτερο το ξαναδα.

Μακαρι να το ξαναδιαβαζα εστω και σε pdf,που θα μου παει θα το ξετρυπωσω και αυτο. :(

Και παλι μπραβο. :thanx2:

Τωρα μας λειπει και μια φωτο απο τα "5 Λαγωνικα" και ειμαστε κομπλε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και δευτερη φορα μπραβο Nessie,χτυπησες φλεβα αναμνησεων για 2η φορα σε 24 ωρες με το οπισθοφυλο. :thanx2:

Καταπληκτικες παιδικες ιστοριες ,τυχεροι που μεγαλωσαμε διαβαζοντας τους.
 
Aardvark, με τόσα ευχαριστώ που μου είπες, έτσι μου 'ρχεται να σου στείλω το βιβλίο να το διαβάσεις!!! :)
 
Τα έχω! Τα έχω στο πατάρι μου!
 
Τhanks βρε Nessie για την προσφορα και μονο.

Κeep up the good work. :thumbup:
 
οι 5 φίλοι! the best!
 
εμενα επειδη στην οικογενεια μας ο παππους και η γιαγια μου ηταν δασκαλοι (και οι γονεις μου ειναι καθηγητες Β εκπαιδευσης), κυριολεκτικα ειμαστε τιγκα στα βιβλια. Παιδικη ή ενηλικη λογοτεχνια, οτι θελεις. Αφου πολλες φορες η μυρωδια απο τα κιτρινισμενα φιλα γινεται ανυποφορη. Μεχρι και το Μεγα Ανατολικο εχουμε..... Μεχρι να πεθανω θα διαβαζω μου φαινεται μιας και ειναι απειρα. Αλλα δεν προκειται να τα διαβασω ολα μιας και προτιμω τα Αγγλικα και τα Γερμανικα στο πρωτοτυπο, συν το οτι υπαρχει και το Project Gutenberg.

Ειχα διαβασει και εγω τις σειρες με τους 5 φιλους αλλα πιο πολυ μου αρεσαν τα βιβλια "Ο μικρος βρυκολακας" (Der kleine Vampir). Τα αγαπησα περισσοτερο απο καθε αλλη σειρα μιας και ειχαν ιδιαιτερη υποθεση και πολυ πλακα και μαυρο χιουμορ. Η ελληνικη μεταφραση ηταν αρκετα καλη και φανταζομαι στα Γερμανικα θα ειναι ακομα καλυτερο. Ισως το ξαναδιαβασω

Δεν ηξερα οτι ειχε γινει και σειρα το 1985

Βιβλια που σημαδεψαν τη παιδικη μου ηλικια ηταν της Πηνελοπης Δελτα

"Ο Μαγκας" και "Ο Τρελαντωνης"

Επισης το βιβλιο "Η Μικρη Πριγκηπισσα" της F.H Burnett . Με στοιχειωνε μεχρι που το ξαναδιαβασα 20 χρονια αργοτερα στα Αγγλικα. Πραγματικα εκπληκτικο.

"Ο Ροβινσονας Κρουσος". Ηταν μια διασκευη με περιεκτικοτερο κειμενο αλλα πολυ παραστατικες εικονες.

"Οι Μυθοι του Αισωπου" (η εκδοση με τις πλουσιες εικονες, που δειχνει το λιονταρι στο εξωφυλλο)

"Ο Μικρος Πριγκηπας"

Απο εκπαιδευτικα ενα αλμπουμ της σειρας "Μια φορα και εναν καιρο ηταν ο ανθρωπος"

Αυτο με τους δεινοσαυρους που υπαρχει και φωτογραφια εδω.

Και μια αλλη σειρα που τα βιβλια ηταν hardcover μαυρο και Α3 μεγεθος με θεματα οπως τα φυτα, τα ζωα κλπ.

Το καλοκαιρι υπηρχε το Καλοκαιρινες Διακοπες που ειχε διαφορα θεματα και ασκησεις για τα παιδια στη διαρκεια του καλοκαιριου ωστε να μην ξεχασουν τα μαθηματα. Μπορω να πω πως ηταν αρκετα ενδιαφεροντα και καθολου βαρετα για εναν πιτσιρικο που το νου του εχει στο παιχνιδι. Φυσικα ημουν ο μονος που το διαβαζα τοτε απο ολα τα παιδια, εστω και λιγο

Μετα μου πηρανε βιντεοκονσολα, τα σχολεια γιναν απαιτητικοτερα, το καλοκαιρι σιγα μη διαβαζα, ηρθαν τα βιντεο και τα ιδιωτικα καναλια, οποτε το βιβλιο το παρατησα για 10 χρονια μεχρι που ειπα να τα ξαναρχισω οταν εφτασα τα 20. Και δε μετανιωσα.
 
Κοιτα που με εβαλες σε trip να τα ξαναμαζεψω και εγω...

Κανε μια καλη και βγαλε μια φωτο ολα τα εξωφυλλα των Πεντε Λαγωνικων...ψαχνω να θυμηθω κατι
 
Δυστυχως ενα και μοναδικο το "5 Λαγωνικο".........,εδω ειμαστε παλι. :xm:
 
Θα βγάλω εγώ φωτό τα εξώφυλλα από "Τα 5 λαγωνικά" και "Οι 5 φίλοι".

Απλά θα χρειαστεί μια επίσκεψη στη βιβλιοθήκη της sister....
 
Wally δεν εισαι ο μονος που μπηκε στον πειρασμό να τα μαζεψει ολα και παλι
 
Νομίζω τα έχω όλα από όλα στο πατάρι μου, αλλά βαθιά χωμένα :(
 
Πίσω
Μπλουζα