Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

laura ingalls

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
704
Ορίστε ο σταθμός του Ηλεκτρικού στην Καλλιθέα και πίσω η Σιβιτανίδειος Σχολή. Νομίζω ότι αυτή φαινεται από το παράθυρο. Σίγουρα είναι ο Ηλεκτρικός όπως τον λέγαμε τότε γιατί αυτά τα βαγόνια κυκλοφορούσαν ανακατεμένα με πιο καινούργια μέχρι το 80-82, όπως θυμάμαι.

21768265_127805191150601_3933321911114601602_n.jpg

Bajar

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
390
Ορίστε ο σταθμός του Ηλεκτρικού στην Καλλιθέα και πίσω η Σιβιτανίδειος Σχολή. Νομίζω ότι αυτή φαινεται από το παράθυρο. Σίγουρα είναι ο Ηλεκτρικός όπως τον λέγαμε τότε γιατί αυτά τα βαγόνια κυκλοφορούσαν ανακατεμένα με πιο καινούργια μέχρι το 80-82, όπως θυμάμαι.
Τι μάτι έχεις βρε παιδί μου! Εγώ απλώς θα έλεγα στον elephada ότι σίγουρα είναι βαγόνι του ηλεκτρικού γιατί τα τρένα του ΟΣΕ δεν είχαν ποτέ τέτοια παράθυρα. Επιπλέον πάνω από την πόρτα στα αριστερά της φωτογραφίας αχνοφαίνεται η ταμπέλα με τις στάσεις.

elephadas

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
3.101
:shocked::worship::worship::clap:

Ε, κι εγώ ημουν σχεδόν σίγουρος ότι ήταν ηλεκτρικός αλλα την εποχή εκείνη σπάνια τον χρησιμοποιούσα και δεν θυμάμαι τέτοια καθίσματα. Και από τραίνα δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ τα προς βορρά, μόνο της Πελοποννήσου ήξερα. Αλλά ήταν βλακεία μου, διότι σίγουρα και τα τραίνα της θεσ/νίκης θα είχαν ράφι για αποσκευές ψηλά και τραπεζάκι στον τοίχο, εδώ τα πιο πρωτόγονα της Πελ/νήσου είχαν, οπότεδεν μπορούσε να ήταν ΟΣΕ.

Eagle 1

RetroMasteR
Αντιδράσεις
2.626
Πράγματι τα βαγόνια του Ηλεκτρικού ήταν ανακατεμένα (παλιά-καινούργια) και στα '70ς. Μου είχε κάνει εντύπωση σε ταξίδι μου στην Αθήνα το 1973 που μπήκαμε σε παλιό βαγόνι με τέτοια παράθυρα, όπου όμως τα καθίσματα ήταν ξύλινα, χωρίς υφασμάτινη επένδυση όπως στα άλλα βαγόνια. Μου έκανε εντύπωση, γιατί δεν ήταν καθόλου άνετα και η διαδρομή Μαρούσι-Ομόνοια ήταν μεγάλη. Στο γυρισμό επιλέξαμε βαγόνι με επένδυση.

• Like
Reactions: RIO

gordon17sp

RetroN00b
Αντιδράσεις
232
Με αφορμή τη φωτό Αγοράς/Μοναστηρακίου με τις γραμμές, πρόσφατα έμαθα ότι για να αποκαλυφθεί η αρχαία Αγορά της Αθήνας, έπρεπε να ξηλωθεί μια ολόκληρη συνοικία, το Βρυσάκι. Εντυπωσιάστηκα: δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι λίγο-πολύ η Αγορά ήταν γνωστή, ξεσκέπαστη, έστω μισοθαμμένη, αλλά ποτέ θαμμένη κάτω από μια ολόκληρη συνοικία.

(Για έναν μη Αθηναίο, το να ταξιδεύει με τον ηλεκτρικό και να βγαίνει από το τούνελ και ξαφνικά να βλέπει δεξιά-αριστερά αρχαία είναι άκρως εντυπωσιακό)

elephadas

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
3.101
(Για έναν μη Αθηναίο, το να ταξιδεύει με τον ηλεκτρικό και να βγαίνει από το τούνελ και ξαφνικά να βλέπει δεξιά-αριστερά αρχαία είναι άκρως εντυπωσιακό)
Ιδιαίτερα η Στοά του Αττάλου που δεν είναι ερείπιο (αλλά φαίνεται καλύτερα από την αντίθετη κατεύθυνση, πριν μπεις στο τούνελ), αν και το Θησείο εκεί ψηλά στον Κολωνό είναι πολύ εντυπωσιακό. Ποτέ δεν έπαψα να χαζεύω τα αρχαία από τον ηλεκτρικό, ακόμη και όταν μετακομίσαμε οικογενειακώς Αθήνα και θεωρητικά έπρεπε να τα σνομπάρω (τουρίστας στην πόλη μου?).

Πάντως οι αρχαιολογικές ανασκαφές συχνά καταστρέφουν αιωνες ιστορία για να φτάσουν στη "σωστή" εποχή. Κι αν ξηλώνανε την αγορά ποιος ξέρει τι θα βρίσκανε από κάτω της (δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη περιοχή ήταν κατοικημένη στους Μυκηναϊκούς χρόνους),, αλλά αποφάσισαν να σταματήσουν εκεί.

gordon17sp

RetroN00b
Αντιδράσεις
232
Δεν θα έβρισκαν τίποτα! Σημάδι ότι οι αρχαίοι είχαν ασύρματη επικοινωνία :cool:

Μπλουζα