Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Ορίστε ο σταθμός του Ηλεκτρικού στην Καλλιθέα και πίσω η Σιβιτανίδειος Σχολή. Νομίζω ότι αυτή φαινεται από το παράθυρο. Σίγουρα είναι ο Ηλεκτρικός όπως τον λέγαμε τότε γιατί αυτά τα βαγόνια κυκλοφορούσαν ανακατεμένα με πιο καινούργια μέχρι το 80-82, όπως θυμάμαι.


21768265_127805191150601_3933321911114601602_n.jpg
 
Ορίστε ο σταθμός του Ηλεκτρικού στην Καλλιθέα και πίσω η Σιβιτανίδειος Σχολή. Νομίζω ότι αυτή φαινεται από το παράθυρο. Σίγουρα είναι ο Ηλεκτρικός όπως τον λέγαμε τότε γιατί αυτά τα βαγόνια κυκλοφορούσαν ανακατεμένα με πιο καινούργια μέχρι το 80-82, όπως θυμάμαι.
Τι μάτι έχεις βρε παιδί μου! Εγώ απλώς θα έλεγα στον elephada ότι σίγουρα είναι βαγόνι του ηλεκτρικού γιατί τα τρένα του ΟΣΕ δεν είχαν ποτέ τέτοια παράθυρα. Επιπλέον πάνω από την πόρτα στα αριστερά της φωτογραφίας αχνοφαίνεται η ταμπέλα με τις στάσεις.
 
:shocked::worship::worship::clap:

Ε, κι εγώ ημουν σχεδόν σίγουρος ότι ήταν ηλεκτρικός αλλα την εποχή εκείνη σπάνια τον χρησιμοποιούσα και δεν θυμάμαι τέτοια καθίσματα. Και από τραίνα δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ τα προς βορρά, μόνο της Πελοποννήσου ήξερα. Αλλά ήταν βλακεία μου, διότι σίγουρα και τα τραίνα της θεσ/νίκης θα είχαν ράφι για αποσκευές ψηλά και τραπεζάκι στον τοίχο, εδώ τα πιο πρωτόγονα της Πελ/νήσου είχαν, οπότεδεν μπορούσε να ήταν ΟΣΕ.
 
Ορίστε ο σταθμός του Ηλεκτρικού στην Καλλιθέα και πίσω η Σιβιτανίδειος Σχολή. Νομίζω ότι αυτή φαινεται από το παράθυρο. Σίγουρα είναι ο Ηλεκτρικός όπως τον λέγαμε τότε γιατί αυτά τα βαγόνια κυκλοφορούσαν ανακατεμένα με πιο καινούργια μέχρι το 80-82, όπως θυμάμαι.
Πράγματι τα βαγόνια του Ηλεκτρικού ήταν ανακατεμένα (παλιά-καινούργια) και στα '70ς. Μου είχε κάνει εντύπωση σε ταξίδι μου στην Αθήνα το 1973 που μπήκαμε σε παλιό βαγόνι με τέτοια παράθυρα, όπου όμως τα καθίσματα ήταν ξύλινα, χωρίς υφασμάτινη επένδυση όπως στα άλλα βαγόνια. Μου έκανε εντύπωση, γιατί δεν ήταν καθόλου άνετα και η διαδρομή Μαρούσι-Ομόνοια ήταν μεγάλη. Στο γυρισμό επιλέξαμε βαγόνι με επένδυση.
 
Με αφορμή τη φωτό Αγοράς/Μοναστηρακίου με τις γραμμές, πρόσφατα έμαθα ότι για να αποκαλυφθεί η αρχαία Αγορά της Αθήνας, έπρεπε να ξηλωθεί μια ολόκληρη συνοικία, το Βρυσάκι. Εντυπωσιάστηκα: δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι λίγο-πολύ η Αγορά ήταν γνωστή, ξεσκέπαστη, έστω μισοθαμμένη, αλλά ποτέ θαμμένη κάτω από μια ολόκληρη συνοικία.

(Για έναν μη Αθηναίο, το να ταξιδεύει με τον ηλεκτρικό και να βγαίνει από το τούνελ και ξαφνικά να βλέπει δεξιά-αριστερά αρχαία είναι άκρως εντυπωσιακό)
 
(Για έναν μη Αθηναίο, το να ταξιδεύει με τον ηλεκτρικό και να βγαίνει από το τούνελ και ξαφνικά να βλέπει δεξιά-αριστερά αρχαία είναι άκρως εντυπωσιακό)
Ιδιαίτερα η Στοά του Αττάλου που δεν είναι ερείπιο (αλλά φαίνεται καλύτερα από την αντίθετη κατεύθυνση, πριν μπεις στο τούνελ), αν και το Θησείο εκεί ψηλά στον Κολωνό είναι πολύ εντυπωσιακό. Ποτέ δεν έπαψα να χαζεύω τα αρχαία από τον ηλεκτρικό, ακόμη και όταν μετακομίσαμε οικογενειακώς Αθήνα και θεωρητικά έπρεπε να τα σνομπάρω (τουρίστας στην πόλη μου?).

Πάντως οι αρχαιολογικές ανασκαφές συχνά καταστρέφουν αιωνες ιστορία για να φτάσουν στη "σωστή" εποχή. Κι αν ξηλώνανε την αγορά ποιος ξέρει τι θα βρίσκανε από κάτω της (δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη περιοχή ήταν κατοικημένη στους Μυκηναϊκούς χρόνους),, αλλά αποφάσισαν να σταματήσουν εκεί.
 
Δεν θα έβρισκαν τίποτα! Σημάδι ότι οι αρχαίοι είχαν ασύρματη επικοινωνία :cool:
 
Όχι, νομίζω τελείως από την άλλη πλευρά, μια που το Πυργάκι είναι μπροστά και δεξιά από τον Πύργο. Αυτή την προοπτική τη βλέπουμε περίπου από τη διασταύρωση Τσόχα και Βασ Σοφίας
1596656638465.png

Ας πούμε εδώ είναι από την Αριστίππου, κοντά στο τελεφερίκ του Λυκαβηττού και μοιάζει περίπου από την ίδια γωνία (δείτε και το βουνό από πίσω, αν και το γοογλε παραμορφώνει τις εικόνες.
1596657307415.png1596657385277.png

Εκείνο που με μπερδεύει είναι το ψηλό γιαπί αριστερά (βλέπουμε τον γερανό). Μου μοιάζει γνωστό κτήριο, αλλά δεν μπορώ να σκεφτά κανένα σ' εκείνη την περιοχή. Μετράω τουλάχιστον 12 ορόφους. Το κτήριο της ΕΥΠ στην Κατεχάκη ίσως? Η φωτογραφία είναι με τηλεφακό και συμπιέζει τις αποστάσεις.
 
Όχι, νομίζω τελείως από την άλλη πλευρά, μια που το Πυργάκι είναι μπροστά και δεξιά από τον Πύργο. Αυτή την προοπτική τη βλέπουμε περίπου από τη διασταύρωση Τσόχα και Βασ Σοφίας
Προβολή συνημμένου 214768

Ας πούμε εδώ είναι από την Αριστίππου, κοντά στο τελεφερίκ του Λυκαβηττού και μοιάζει περίπου από την ίδια γωνία (δείτε και το βουνό από πίσω, αν και το γοογλε παραμορφώνει τις εικόνες.
Προβολή συνημμένου 214769Προβολή συνημμένου 214770

Εκείνο που με μπερδεύει είναι το ψηλό γιαπί αριστερά (βλέπουμε τον γερανό). Μου μοιάζει γνωστό κτήριο, αλλά δεν μπορώ να σκεφτά κανένα σ' εκείνη την περιοχή. Μετράω τουλάχιστον 12 ορόφους. Το κτήριο της ΕΥΠ στην Κατεχάκη ίσως? Η φωτογραφία είναι με τηλεφακό και συμπιέζει τις αποστάσεις.

Ενώ αν το δεις από τις ανηφόρες των Αμπελοκήπων προς Πολύγωνο συμπεραίνεις ότι αυτό το πράσινο που φαίνεται πίσω από τον Πύργο μπορεί και να είναι ο Εθνικός κήπος και το μισοτελειωμένο γιαπί το Κάραβελ (χτίστηκε το 1975 αν δεν κάνω λάθος). Από την άλλη μπορεί και να είναι σωστή η θέα από τις πάνω οδούς του Κολωνακίου.
 
Βρε μπας και είναι το ξενοδοχείο President που παραδόθηκε το 1977; Αν και η προοπτική του δρόμου δε μοιάζει και τ9σο να είναι αυτό. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις τις συνθήκες φωτογράφησης. Να μια πρόσφατη φωτό του ξενοδοχείου:

hOTEL PRESIDENT.jpg
 
To President σκέφτηκα αμέσως, αλλά είναι στην Κηφισίας χωρίς πρασινάδες κοντά του και έχει πολύ περισσότερους ορόφους (το τελευταίο δεν σημαίνει πολλά, μπορεί να χτιζόταν ακόμη).

Το κτήριο της ΚΥΠ, ΥΔΤ, ΥΠΠ, πώς διάολο το λένε τώρα, επίσης χτιζόταν αυτόν τον καιρό, έχι τον κατάλληλο αριθμό ορόφων και έχει πράσινο από πίσω του (εδώ από μπροστά, την άλλη όψη του δεν μπορούμε να την δούμε γιατί το google κρύβει στρατιωτικά και αστυνομικά μέρη. (Το μικρότερο κτήριο δεξιά του ίσως είναι το 251 νοσοκομείο αεροπορίας). Στη λεπτομέρεια από τη φωτό του RΙΟ που βάζω μετά προσέξτε ότι λίγω πάνω από το ισόγειο και λίγο κάτω από τον τελευταίο χτισμένο όροφο οι όροφοι είναι διαφορετικοί (ανοιχτότερο χρώμα, και υπάρχουν 8-9 όροφοι μεταξύ τους, ακριβώς όπως στο ΥΠΠ
1596723187893.png1596723825300.png

Στη Wikipedia βρήκα αυτή τη φωτό των πύργων, που είναι σχεδόν ίδια γωνία (από ψηλότερο σημείο όμως με τη φωτό του RIO)
1596724263146.png1596724368564.png

Οπότε νομίζω δείχνει καθαρά ότι είναι από τις υπώρειες του Λυκαβηττού. Δυστυχώς τώρα πολλά χαμηλά τότε σπίτια έχουν αντικατασταθεί από πολυκατοικίες κι έτσι το google street view δύσκολα βλέπει τους πύργους, μόνο από την Αριστίππου (που είναι πιο προς Κολωνάκι) μπόρεσα να τους δω.

Όσο για Κάραβελ/Εθνικό Κήπο δεν χρειάζομαι google maps μια που είναι στα παλιά μου λημέρια (κάθε φορά που έπαιρνα το "Νέο" 41 περνούσα απ' έξω του. Δεν έχουν καμία σχέση, διότι το Κάραβελ είναι στην προέκταση της Βασ. Αλεξάνδρου μετά το Χίλτον. Από ορεινά Αμπελοκήπων προς Κάραβελ η πλησιέστερη πρασινάδα είναι το άλσος των Ιλισίων αλλά από εκείνη τη γωνία είναι μπροστά από το ξενοδοχείο. Και έχει 8-9 ορόφους πάνω από το ισόγειο, το γιαπί της φωτό έχει ήδη περισσότερους.
 
To President σκέφτηκα αμέσως, αλλά είναι στην Κηφισίας χωρίς πρασινάδες κοντά του και έχει πολύ περισσότερους ορόφους (το τελευταίο δεν σημαίνει πολλά, μπορεί να χτιζόταν ακόμη).

Το κτήριο της ΚΥΠ, ΥΔΤ, ΥΠΠ, πώς διάολο το λένε τώρα, επίσης χτιζόταν αυτόν τον καιρό, έχι τον κατάλληλο αριθμό ορόφων και έχει πράσινο από πίσω του (εδώ από μπροστά, την άλλη όψη του δεν μπορούμε να την δούμε γιατί το google κρύβει στρατιωτικά και αστυνομικά μέρη. (Το μικρότερο κτήριο δεξιά του ίσως είναι το 251 νοσοκομείο αεροπορίας). Στη λεπτομέρεια από τη φωτό του RΙΟ που βάζω μετά προσέξτε ότι λίγω πάνω από το ισόγειο και λίγο κάτω από τον τελευταίο χτισμένο όροφο οι όροφοι είναι διαφορετικοί (ανοιχτότερο χρώμα, και υπάρχουν 8-9 όροφοι μεταξύ τους, ακριβώς όπως στο ΥΠΠ


Οπότε νομίζω δείχνει καθαρά ότι είναι από τις υπώρειες του Λυκαβηττού. Δυστυχώς τώρα πολλά χαμηλά τότε σπίτια έχουν αντικατασταθεί από πολυκατοικίες κι έτσι το google street view δύσκολα βλέπει τους πύργους, μόνο από την Αριστίππου (που είναι πιο προς Κολωνάκι) μπόρεσα να τους δω.

Όσο για Κάραβελ/Εθνικό Κήπο δεν χρειάζομαι google maps μια που είναι στα παλιά μου λημέρια (κάθε φορά που έπαιρνα το "Νέο" 41 περνούσα απ' έξω του. Δεν έχουν καμία σχέση, διότι το Κάραβελ είναι στην προέκταση της Βασ. Αλεξάνδρου μετά το Χίλτον. Από ορεινά Αμπελοκήπων προς Κάραβελ η πλησιέστερη πρασινάδα είναι το άλσος των Ιλισίων αλλά από εκείνη τη γωνία είναι μπροστά από το ξενοδοχείο. Και έχει 8-9 ορόφους πάνω από το ισόγειο, το γιαπί της φωτό έχει ήδη περισσότερους.

Δίκιο έχεις. Τα μπέρδεψα τελείως.
 
Πω,πω.... κάτι μου λεει πως θα ήταν ψωμί - ψωμί όχι ο αφρός που πουλάνε σήμερα παντού...
Και ψημενο σε πετρινο φουρνο....Να τρωει η μανα και του παιδιου να μη δινει!
 
Πίσω
Μπλουζα