Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Δεν θέλω να ξέρω πως ήταν να ζεις σε ένα τέτοιο σπίτι το χειμώνα ή το καλοκαίρι.
 
Ο άντρας με πέδιλα, η δούλα ξυπόλητη. Κι ας δούλευε πιθανότατα κι αυτή έξω από το σπίτι, κι ας κρατάει τη χαμοκέλα καθαρή, κι ας έχει προσπαθήσει να την ομορφύνει με τραπεζομάντηλα και σκεπάσματα παντού, μέχρι και στο πτυσσόμενο τραπεζάκι αριστερά. Φαντάζομαι ντενεκέδες με γεράνια και βασιλικά έξω από το (πιθανότατα αυθαίρετο, τέτοια εποχή στο Πέραμα) σπιτάκι.

Πριν καμιά δεκαριά χρόνια ίσως να της τραγουδούσε σερενάτες...

 
Σε τέτοιο σπίτι δεν θα ήταν πολύ καλύτερα ο άντρας. Πρωί - βράδυ δουλειά και μετά άντε να ξεκουραστείς σαν άνθρωπος, σε τέτοια παράγκα. Αν δεν άκουγε και τη κλασσική γκρίνια, πως αυτός φταίει για την κατάσταση....
 
Τι ακριβώς βλέπουμε εδώ; Ομόνοια;

Είναι η πλατεία Συντάγματος από την κάτω πλευρά, στο κομμάτι Ερμού-Μητροπόλεως-Φιλελλήνων. Τα τρόλεϋ εξακολουθούν μέχρι σήμερα να έχουν στάση -αφετηρία έξω από το Ταχυδρομείο.
 
Να προσθέσω, ότι αριστερά (Φιλελλήνων 1 & Όθωνος) βλέπουμε το επταώροφο υπεραιωνόβιο Μέγαρο Γιάνναρου που χτίστηκε το 1917 και υπήρξε το ψηλότερο κτήριο στην Αθήνα. Δεξιά είναι το κτήριο που στεγάζει σήμερα τα υπουργεία Οικονομικών και Ανάπτυξης.

Syntagma.jpg

Το ίδιο σημείο το 1902 από το βιβλίο του Κώστα Μπίρη "Αι Αθήναι: Από τον 19ον εις τον 20ον αιώνα". Στη θέση του Μέγαρου Γιάνναρου, η Οικία Παχύ.

KB.jpg
 
Μάλιστα! Ήμουν σίγουρος ότι ήταν η Ομόνοια και μάλιστα το κτήριο τέρμα δεξιά ήταν ο σημερινός Χόντος.
(Αλλά με τη σύγκριση με το φως της μέρας, ναι φάνηκε)
 
Μάλιστα! Ήμουν σίγουρος ότι ήταν η Ομόνοια και μάλιστα το κτήριο τέρμα δεξιά ήταν ο σημερινός Χόντος.
(Αλλά με τη σύγκριση με το φως της μέρας, ναι φάνηκε)
Έχεις δίκιο σ' αυτό που λες, ο καθένας θα μπορούσε να το μπερδέψει. Όμως η Ομόνοια σ' εκείνο το σημείο δεν είχε ποτέ στάση για λεωφορεία -τρόλευ και στη φωτό θα μπορούσε επίσης να φαίνεται και η είσοδος του ηλεκτρικού
 
Έχεις δίκιο σ' αυτό που λες, ο καθένας θα μπορούσε να το μπερδέψει. Όμως η Ομόνοια σ' εκείνο το σημείο δεν είχε ποτέ στάση για λεωφορεία -τρόλευ και στη φωτό θα μπορούσε επίσης να φαίνεται και η είσοδος του ηλεκτρικού
Άμα δεν την ζεις μια πόλη δεν την ξέρεις τελικά, όσες φωτογραφίες κι αν δεις.

Γι'αυτό παιδιά μου, το είπα κι αλλού: όσο αυτονόητο και να σας φαίνεται σε εσάς που ζείτε στην Αθήνα, δεν είναι. Γράφετε σας παρακαλώ την περιοχή, τη διασταύρωση, να ξέρουμε και μεις τα επαρχιωτάκια.
 
Post 233

Η λήψη είναι από την οδό Κολοκοτρώνη και στο βάθος είναι η οδός Αμερικής. Δεξιά βλέπουμε το κτήριο του Μετοχικού Ταμείου Στρατού και ευθεία, επί της Σταδίου 6-8, δύο διατηρητέα νεοκλασικά που περιμένουν υπομονετικά τα έργα ανάπλασής τους. Αριστερά στη φωτογραφία είναι ο προαύλιος χώρος της Παλιάς Βουλής (νυν Εθνικό Ιστορικό Μουσείο).

kl.jpg
 
Άμα δεν την ζεις μια πόλη δεν την ξέρεις τελικά, όσες φωτογραφίες κι αν δεις.

Γι'αυτό παιδιά μου, το είπα κι αλλού: όσο αυτονόητο και να σας φαίνεται σε εσάς που ζείτε στην Αθήνα, δεν είναι. Γράφετε σας παρακαλώ την περιοχή, τη διασταύρωση, να ξέρουμε και μεις τα επαρχιωτάκια.
Έχεις όλα τα δίκαια του κόσμου. Παρασυρόμαστε συχνά οι κάτοικοι του Λεκανοπεδίου, λες και δεν υπάρχει ζωή έξω από την πρωτεύουσα. :confused:Προσωπικά θα είμαι πιο επεξηγηματική στο εξής.
 
Ο πύργος του ΟΤΕ κατά την ανέγερσή του. Δεν μπόρεσα να καταλάβω πότε χτίστηκε. Το πιο πιθανόν μέσα στη δεκαετία του 1960. Στο βάθος διακρίνεται κι ο Λευκός Πύργος. Αν η φωτό ήταν πιο φαρδιά, στα δεξιά θα φαινόταν το κτήριο της ΧΑΝΘ.
 

Συνημμένα

  • Πύργος ΟΤΕ.jpg
    Πύργος ΟΤΕ.jpg
    85,1 KB · Προβολές: 4
Θεσσαλονίκη άνωθεν:
Κάτω αριστερά ο Λευκός Πύργος. Απέναντί του και αριστερά η Λέσχη Αξιωματικών (άρα η φωτό είναι μετά το 1958 οπότε και τελείωσε η Λέσχη). Απέναντι του Πύργου και δεξιά η Εταιρία Μακεδονικών Σπουδών, πίσω της οι χώροι που σήμερα είναι τα γήπεδα της ΧΑΝΘ, το κυρίως κτήριο της ΧΑΝΘ και στο βάθος η ΔΕΘ.

Κάτω και δεξιά στη φωτογραφία είναι το (σημερινό) Βασιλικό Θέατρο, ενώ το δασώδες τρίγωνο απέναντί του είναι ο (σημερινός) κήπος της ΧΑΝΘ.

Ο δρόμος ανάμεσα στη Λέσχη Αξιωματικών και την Εταιρία Μακεδονικών Σπουδών είναι η Εθνικής Αμύνης που φτάνει μέχρι την Ευαγγελίστρια (εκτός πλάνου). Μου κάνουν μεγάλη εντύπωση τα χαμηλά κτήρια με τις κεραμοσκεπές. Τα δύο μαζί στα δεξιά της Εθ.Αμύνης σήμερα είναι λυόμενο διαπολιτισμικό σχολείο και πάρκινγκ. Τα αριστερά, κάτω από την Τσιμισκή που διακρίνεται, είναι η Τράπεζα Πειραιώς και υποκατάστημα του Υπ. Εργασίας. Πάνω από την Τσιμισκή είναι το κολλέγιο DEI και η Πολεοδομία.

Τέλος, παρατηρώ ότι ο Πύργος του ΟΤΕ δεν υφίσταται άρα η φωτογραφία είναι αρχές της δεκαετίας του 1960
 

Συνημμένα

  • Λευκός Πύργος-ΕΜΣ-ΧΑΝΘ.jpg
    Λευκός Πύργος-ΕΜΣ-ΧΑΝΘ.jpg
    207,1 KB · Προβολές: 11
Θεσσαλονίκης συνέχεια:
Ο χώρος της ΔΕΘ από ψηλά. Τέρμα αριστερά με την κεραμοσκεπή είναι το κτήριο της ΧΑΝΘ και απέναντί του (πιο χαμηλά στη φωτό) το Αρχαιολογικό Μουσείο. Περίπου στο κέντρο διακρίνεται ο πύργος του ΟΤΕ και τέρμα δεξιά στη φωτό το Αλεξάνδρειο Μέλαθρο (Παλέ ντε Σπορ_το γαλλικό μου έκτακτο)

Μέσα στη συστάδα με τα δέντρα στο κάτω μέρος διακρίνεται ένα κτήριο με θόλο. Πρέπει να είναι η εκκλησία των Αγ. Κωνσταντίνου και Ελένης του Γ' Σώματος Στρατού και το κίτρινο με την κόκκινη στέγη και το γιαπί πίσω από την εκκλησία, είμαι σίγουρος ότι ανήκουν στο ΓΣΣ.

ΟΜΩΣ...

Μου κάνει εντύπωση η έλλειψη της οδού Γ' Σεπτεμβρίου που σήμερα περνάει ανάμεσα στη ΔΕΘ και το ΓΣΣ και ανάμεσα στο Αρ. Μουσείο και το Βυζαντινό και φτάνει ως στη θάλασσα και είναι διπλής κατεύθυνσης. Δεν είχε χαραχτεί ακόμα; Είναι πιο κάτω; Θα σας γελάσω και δεν το θέλω. Μάλλον χαράχτηκε αργότερα.

Δεν ξέρω να πω με σιγουριά πότε τραβήχτηκε η φωτό. Για να υπάρχει ο πύργος του ΟΤΕ, από τα μέσα της δεκαετίας του 1960 και μετά.
 

Συνημμένα

  • ΔΕΘ με Πύργο ΟΤΕ.jpg
    ΔΕΘ με Πύργο ΟΤΕ.jpg
    222 KB · Προβολές: 7
Πίσω
Μπλουζα