Ποια είναι τα πιο "γελοία" τραγούδια που έχετε ακούσει ;

Δε νομιζω πως ο Τερης ηταν ξεκαθαρος απεναντι στο κοινο στο να μην λαβει στα σοβαρα το τραγουδι του. Δε βγηκε ποτε να πει κατι τετοιο, αλλα ακομα κι αν το ειχε κανει, αυτο δεν αναιρει τη γελοιοτητα του.
 
Rinus Cesar είπε:
Τωρα δεν ξερω αν ειναι το πιο γελοιο. Πρεπει να εχω ακουσει και χειροτερα, αλλα αυτο μου ηρθε στο νου:
QUOTE]

Ωπ, κατά την προσωπική / ταπεινή μου άποψη, το "Τάκα τάκα" είναι φοβερό τραγούδι !!! Κι αυτό επειδή η ανοησία του, η χαζομάρα του και όλα τα συναφή μάς προσφέρονται με "άποψη", με "στιλ" και "ευρηματικότητα" !!! Αλλά και ο Τέρης Χρυσός [αλήθεια, άλλο τραγούδι του γνωρίζει κανείς ???] είναι η απόλυτη cult φιγούρα !!!

Κάτι ανάλογο συμβαίνει [πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη] και με ένα τραγούδι "της εποχής μας", εκείνο το συνθ-ποπ που έλεγε : "Woodpecker from space, κεκεκεκέκέ" [ :eek: o_O] !!! Πρόκειται, ίσως, για ό,τι πιο ανόητο, ό,τι πιο σαχλό, ό,τι πιο βλακώδες μάς έχει σερβίρει, ίσως, η μουσική βιομηχανία !!! Κι όμως ... η σαχλαμάρα του και η βλακεία του μάς προσφέρονται "με άποψη" !!!! Γι' αυτό, αν τύχει και μετά από πολλά χρόνια ξεθάψω την κασέτα, όπου το είχα γραμμένο, δεν αποκλείεται να το βάλω να το ακούσω .....

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπα, εμένα μ' αρέσει πολύ το θα πιούμε τζην και φρούμελ. Ταιριάζει και με ένα από τα πρώτα-πρώτα, αν όχι το πρώτο, τραγούδι του Καζαντζίδη, το "Καλέ κοπέλλα καλέ κοπέλλα για μπάνιο πάω κι αν θέλεις έλα".

Και το "Τάκα τακα τά", σας θυμίζω, ήταν μεγάλη επιτυχία του Joe Dassin, γιου του "δικού μας" Τζούλη και προγονού της Μελίνας. Ο Τέρης Χρυσός απλώς το ερμήνευσε στα Ελληνικά. Και την τσαχπινιά του, ειδικά στο τελευταίο, πιο μακρόσυρτο, "...τάαα" δεν την είχε η πρωτότυπη ερμηνεία. Και ήταν αρκετά δημοφιλής στην εποχή του στο "μοντέρνο" (τότε) τραγούδι. Απλώς δεν επιβίωσαν τα τραγούδια του ή δεν έχουν αναγεννηθεί ακόμη. Άλλωστε εμφανίστηκε (πρώτη εμφάνιση?) στις ιστορικές συναυλίες του Θεοδωράκη στο "Κεντρικόν", οπότε έχει περγαμηνές. Τον έχω και σε ένα δίσκο του Μανώλη Χιώτη, όπου τραγουδάει το σουξέ "Είμαι ένας βλάκας και μισός".

Το "Αγριοκόριτσο" δεν το ξέρω, όταν πάω σπίτι θα βάλω να το ακούσω στο youtube.

(Ουπς, είδα με πρόλαβαν άλλοι για το "Τάκα τακα τα")
 
Φαινεται οτι αυτο το μακροσυρτο "....τααα" σε συνδυασμο με την πλεοναζουσα τσαχπινια, ειναι που μου το χαλανε.
 
Αυτό το Τακατακα τακατακα τακαατααααα το λέγαμε παλιότερα εμείς οι άντρηδες σε αλλους άντρηδες για αλλο λόγο :D :D:D:D:D:D
 
Rygar είπε:
Αυτό το Τακατακα τακατακα τακαατααααα το λέγαμε παλιότερα εμείς οι άντρηδες σε αλλους άντρηδες για αλλο λόγο :D :D:D:D:D:D
Ποιον λόγο; (κάνω πως δεν καταλαβαίνω τώρα εγώ, αλλά να 'χαμε να λέγαμε :p )
 
Τα λουπεν-εχω 5 σιντι και οποτε τα βαζω τρελο γελιο-τακ,τακ-ναι ποιος ειναι?ποιος χτυπαει?-εγωωωωωωωωωωωω χτυπωωωωωωω την πορτα σουυυυυυυυυυυυυυυυυ...................χαχαχαχαχα
 
Γελοία τραγούδια, υπάρχουν πάρα πολλά...

Πολλά από αυτά, γιατί γι'αυτό τον λόγο δημιουργήθηκαν, όπως του Τάσσου Μπουγά (Πλανητάρχης, έλα στον παππού, κτλ), του Μεγαλούδη (το ξυστό), των Καφρίλιον (Ενώ εσύ κοιμώσουν) , των Ημισκουμπρίων και πάει λέγοντας...

Υπάρχουν και άλλα, που μάλλον για λαικά πήγαιναν, αλλά ο στίχος τους τα πρόδωσε... μερικά από ΛεΠα (το πε το πε ο παπαγάλος), Αντύπα (είμαι στα χάι μου), Βασιλείου (μπες μες το καμπριολέ)...

Το πιο γελοίο όμως που έχω ακούσει, πρέπει να είναι των... Μετάλιρα... το... "Μήτσομ, δώσε φράγκα, να πάω στον Χόντο... να πάρω απ'κείνα τα βρακιαααα..."
 
Rygar είπε:
Αυτό το Τακατακα τακατακα τακαατααααα το λέγαμε παλιότερα εμείς οι άντρηδες σε αλλους άντρηδες για αλλο λόγο :D :D:D:D:D:D
Υπάρχει και άλλο που λέγαμε:

Κι όλη μέρα τακ τακ τακ τουκ τουκ τουκ τουκ..... (Ξυλούρης)

:D
 
Ο κύριος Πάκο Πάκο όλο τάκα τάκα τάκα έλεγε στην αρχή, λες και δεν είχε άλλα λόγια. Μήπως θα πρέπει να του πει κανείς τι λέμε εν Ελλάδι για το πολύ το τάκα τάκα?

Βεβαίως ο γεροντοΤέρης δεν τραγουδούσε εδώ, πλέι μπακ την παλιά εκτέλεση είχαν βάλει. Εϊδατε τι εννοώ για το μακρόσυρτο τάάααα? Βέβαια από τσαχπινιά υστερεί τώρα. Περάσανε τα χρόνια. Οι τωρινοί μαντράχαλοι που δήθεν κουνιόντουσαν (σαν να καθαρίζανε τζάμια με κυκλικές κινήσεις) ούτε στο νυχάκι του δεν θα τον έφταναν όταν ήταν στον καιρό του.
 
Δεν ξερω αν ειναι 'γελοιο', αλλα σιγουρα ειναι απο τα χειροτερα Ελληνικα 80'ς τραγουδια,

που εχω ακουσει...

Αυτο, ειναι το "Για ολα φταινε οι Γκομενες" .του Δημου Μουτση.

Κατ'αρχην, εχει κλεψει -μαλλον, τον τιτλο απο την βιντεοταινια του Αντωνη Τεμπου, με τον Γιαννη Βουρο... :D

Οι στιχοι σε καποια σημεια μοιαζουν με ασυναρτησιες :

Και όπως είναι φυσικό η μεσαία τάξη

θέλει και εκείνη λιγάκι να διατάξει,

να γίνει άρχουσα δηλαδή!

Στην κλειδαρότρυπα σκυμμένη

και το χέρι στην τσέπη,

χρόνια τώρα περιμένει και βλέπει,

όμως την εμποδίζει ένα κλειδί!

Και τούτο εδώ είναι ένα μικρό παιδί

που τρυπάει το μπαλόνι του με δυο καρφιά,

για να τρομάξει αυτό τον κύριο

που καπνίζει το τσιμπούκι του και γκούχου γκουχ

και που ρωτάει το μηχάνημα

που μας λέει την αλήθεια εκατό φορές:

ότι για όλα φταίνε οι γκόμενες,

οι πρώην και οι επόμενες,

ανώνυμες και επώνυμες γενικώς!

Η μουσικη ειναι, σαν να ειπαν : " Τωρα θα φτιαξουμε ενα κομματι ,που θα εχει μεσα Βιολι! "


Δεν ξερω πως τους βγηκε Country-pop με New wave 'στοιχεια'...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδια,ρε παιδια...ξεχασατε το καλυτερο...:biglaugh:

 
Εμένα μου αρέσει πολύ αυτό! (εννοώ το Για όλα φταίνε οι γκόμενες)

Και δε νομίζω να εχω ακούσει γελοιωδέστερο από το Μεινε μαζί μου έγκυος, είμαι πολύ φερέγγυος!

[video=youtube;zt7xwan-J6Q]

Ειδικά στο ΤΡΑΒΑ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ, ΠΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ...λύνομαι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή, ανάμεσα σε όσα κάνω στη ζωή μου, ασχολούμαι και με το γράψιμο τραγουδιών ... που σημαίνει ότι αγαπώ πολύ τη "διαδικασία" του γραψίματος ενός τραγουδιού, όποιο κι αν είναι αυτό .... Δεν θα χαρακτήριζα ποτέ ένα τραγούδι "γελοίο" !!! Πάρα ΄πολλά τραγούδια, απ' όσα έχω ακούσει, δεν είναι του γούστου μου ... πάρα πολλά, επίσης, τα βρήκα "αδύναμα", "ατελή", "άνευρα", "ανέμπνευστα", "ανούσια", "ελαφρά με την κακή του όρου έννοια" κλπ κλπ ... "Γελοία" όμως ... ποτέ !!! Θα ήταν, από μέρους μου, πολύ βαρύς ο χαρακτηρισμός ενός τραγουδιού ως "γελοίο" .....
 
Προσωπικά, διαφωνώ. Μια χαρά γελοία τραγούδια υπάρχουν. Δηλαδή ειδικά το πρώτο που έβαλα, το μείνε μαζί μου έγκυος/είμαι πολύ φερέγγυος, πώς αλλιώς να το χαρακτηρίσει κανείς;
 
Μια 'ενσταση' για το τραγουδι του Λεπα... :)

Τοτε στα 90'ς ,ολοι μπορουσαμε-και τραγουδουσαμε μαζι με τον Λεπα "Μεινε μαζι μου εγκυος,ειμαι πολυ φερεγγυος"...

Ειμαι 'φερεγγυος', δηλαδη μπορω να αποκαταστησω/φροντισω με καθε τροπο ,την μητερα του παιδιου μου.

Που να'ξερε ο Λεπα για την Ελλαδα του 2012. Μια Ελλαδα γεροντων, με την υπογεννητικοτητα στα υψη!

Σημερα ειναι πολυ λιγοι αυτοι που μπορουν ακομα να το "προτεινουν"...

Στην Ελλαδα του 2012 που βλεπει τα παιδια της σαν 'Τεκμηριο', για να κονομησει το Κρατος, κανα ευρω παραπανω...
 
Το Τζένκις Χαν του Τζορντανέλλι. Στίχος για τα πανηγύρια.

"Το πιο όμορφο κορίτσι το είχες εσύ για την αγάπη πάντα τραβούσε σπαθί..."
 
Εκείνο το εμετικό τραγούδι του Αλκαίου που πήγαινε κάπως έτσι:

"Τι τι, ε, τι τι, τι τι, τι, ε?, τι τι"
 
Πίσω
Μπλουζα